Άγχος για συμπτώματα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1

    Άγχος για συμπτώματα

    Πριν περίπου έναν χρόνο, παρατήρησα στις πατούσες και στις παλάμες μου ενα μυρμήγιασμα, μερικές φορες και κάψιμο. Δεν είπα τίποτα σε κανέναν. Δεδομένου οτι συνέχισε (οχι έντονα αλλα αρκετα για να το καταλαβαίνω), μπήκα στην διαδικασιά να το ψάξω. Το ξέρω αυτο δεν ειναι η καλυτερη ιδέα. Ειδα διάφορες πιθανές αιτίες μία εκ των οποίων σκλύρυνση κατα πλάκας. Συνέχισα να μην λέω τίποτα σε κανένα.

    Πέρασε ο καιρός και κάποια στιγμή τον Μάρτιο πήγα σε γιατρό Νευρολόγο ο οποίος μου είπε οτι με βάση τα συμπτώματά μου δεν βλέπει κάτι ανησυχητικό αλλα μου πρότεινε να κάνω μια μαγνητική για να είμαστε σίγουροι.

    Η μαγντητική (εγκεφάλου και αυχένα) βγήκε καθαρή και κάπως ηρέμησα. Ο γιατρός μου είπε οτι δεν έχουμε κάτι να μας ανησυχει και μόνο αν εμφανιστεί κάτι άλλο το κοιτάζουμε περισσότερο. Ευτυχώς δεν εμφανίστηκε τίποτα άλλο αν και τα μυρμηγκιάσματα συνέχισαν.

    Όλο αυτο το διάστημα δεν ειπα κουβέντα σε κανέναν για να μην τους ανησυχήσω χωρις λόγο. Με τον συντροφό μου όμως είχαμε πει ότι θέλουμε να κάνουμε παιδι.
    Αφού είχα κάνει την μαγνητική λιγο καιρό αργότερα αρχισαμε να προσπαθούμε και έμεινα αμέσως έγκυος!

    Το θέμα μου τώρα είναι οτι έχω ακομα τα συμπτώματα και παρόλο που η εξεταση ηταν καλή αισθανομαι πολύ άσχημα που δεν το είπα στον συντροφό μου. Είχα αποφασίσει ότι αν προέκυπτε κάποιο αποτέλεσμα που εδειχνε οτι πάσχω απο κάτι σοβαρο θα τον χώριζα. Ειμαι πολύ περηφανη και δεν θα ήθελα να ξεκινησει μια ζωή μαζι μου κι εγω να εχω ενα προβλημα υγειας.

    Με απασχολέι όμως ακομα το θέμα γιατι δεν εχουμε βρει γιατι συμβάινει αυτό. Πλέον περιμένω και το παιδι του και αισθάνομαι πολύ άσχημα που του το έκρυψα όλο αυτο. Το εκανα για να μην τον αγχωσω άδικα αλλα αισθανομαι οτι πρέπει να το ξερει. Φοβάμαι την αντιδρασή του όμως. Δεν θέλω να νομίζει οτι του κρύβω πράγματα και κακό σκοπό. Ειμαι πολύ εσωστρεφης, πολλα δεν λέω και πάντα νομίζει οτι του κρύβω πράγματα. Ειναι χαρούμενος τώρα για το μωρο και δεν ξέρω πως να του το πω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by Gala View Post
    Πριν περίπου έναν χρόνο, παρατήρησα στις πατούσες και στις παλάμες μου ενα μυρμήγιασμα, μερικές φορες και κάψιμο. Δεν είπα τίποτα σε κανέναν. Δεδομένου οτι συνέχισε (οχι έντονα αλλα αρκετα για να το καταλαβαίνω), μπήκα στην διαδικασιά να το ψάξω. Το ξέρω αυτο δεν ειναι η καλυτερη ιδέα. Ειδα διάφορες πιθανές αιτίες μία εκ των οποίων σκλύρυνση κατα πλάκας. Συνέχισα να μην λέω τίποτα σε κανένα.

    Πέρασε ο καιρός και κάποια στιγμή τον Μάρτιο πήγα σε γιατρό Νευρολόγο ο οποίος μου είπε οτι με βάση τα συμπτώματά μου δεν βλέπει κάτι ανησυχητικό αλλα μου πρότεινε να κάνω μια μαγνητική για να είμαστε σίγουροι.

    Η μαγντητική (εγκεφάλου και αυχένα) βγήκε καθαρή και κάπως ηρέμησα. Ο γιατρός μου είπε οτι δεν έχουμε κάτι να μας ανησυχει και μόνο αν εμφανιστεί κάτι άλλο το κοιτάζουμε περισσότερο. Ευτυχώς δεν εμφανίστηκε τίποτα άλλο αν και τα μυρμηγκιάσματα συνέχισαν.

    Όλο αυτο το διάστημα δεν ειπα κουβέντα σε κανέναν για να μην τους ανησυχήσω χωρις λόγο. Με τον συντροφό μου όμως είχαμε πει ότι θέλουμε να κάνουμε παιδι.
    Αφού είχα κάνει την μαγνητική λιγο καιρό αργότερα αρχισαμε να προσπαθούμε και έμεινα αμέσως έγκυος!

    Το θέμα μου τώρα είναι οτι έχω ακομα τα συμπτώματα και παρόλο που η εξεταση ηταν καλή αισθανομαι πολύ άσχημα που δεν το είπα στον συντροφό μου. Είχα αποφασίσει ότι αν προέκυπτε κάποιο αποτέλεσμα που εδειχνε οτι πάσχω απο κάτι σοβαρο θα τον χώριζα. Ειμαι πολύ περηφανη και δεν θα ήθελα να ξεκινησει μια ζωή μαζι μου κι εγω να εχω ενα προβλημα υγειας.

    Με απασχολέι όμως ακομα το θέμα γιατι δεν εχουμε βρει γιατι συμβάινει αυτό. Πλέον περιμένω και το παιδι του και αισθάνομαι πολύ άσχημα που του το έκρυψα όλο αυτο. Το εκανα για να μην τον αγχωσω άδικα αλλα αισθανομαι οτι πρέπει να το ξερει. Φοβάμαι την αντιδρασή του όμως. Δεν θέλω να νομίζει οτι του κρύβω πράγματα και κακό σκοπό. Ειμαι πολύ εσωστρεφης, πολλα δεν λέω και πάντα νομίζει οτι του κρύβω πράγματα. Ειναι χαρούμενος τώρα για το μωρο και δεν ξέρω πως να του το πω.
    Αμάν και εσύ, σκέφτηκες αμέσως το χειρότερο σενάριο! Το μυρμηγκιασμα στα άκρα θα μπορούσε να είναι και διαβήτης, τώρα που είσαι έγκυος σίγουρα θα σου ζητηθεί να κάνεις εξετάσεις για σάκχαρο, να δεν τις έχεις κάνει ήδη. Αν δεν είναι ούτε αυτό, τότε μην ασχολείσαι καν. Όταν τα νιώθεις απλά τέντωσε ελαφριά τα άκρα ένα ένα να ξεμουδιασουν.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Καλώς να δεχτείτε το μωράκι σας :)

    Καταλαβαίνω πώς το εννοείς. Αν δεν θες να δώσει πολλύ αξία και να "τσακωθείτε" ή να μην σε καταλάβει ή οτιδήποτε, προσπάθησε να το πεις όσο γίνεται πιο χαλαρά, σε μια άκυρη χαλαρή σας στιγμή ή όταν ξαναπαρατηρήσεις το φαινόμενο. Πες ότι έκανες γενικά εξετάσεις (αυτές τις τυπικές που πρέπει να γίνονται τελοσπάντων) και ζήτησες να κάνεις και γι' αυτό επειδή σε παραξένεψε και απλά δεν είπες τίποτα για να μην τον ανησυχήσεις, εφόσον δεν υπήρχε λόγος. Αν το πεις με ύφος "δεν έγινε και τίποτα" και ότι απλά ήθελες να σου φύγει λίγο ή έγνοια, δεν νομίζω πως θα αντιδράσει υπερβολικά. Υπάρχουν κάποια πράγματα που αν δεν βρεθούμε κι' εμείς σ' αυτή την θέση, δεν μπορούμε να ξέρουμε τι θα κάναμε ή πώς θα αντιδρούσαμε. Αν δεν καταλαβαίνει εξήγησε τουλάχιστον αυτό.

    Μην αγχώνεσαι γι' αυτά. Θα το συζητήσετε και θα καταλάβει. Δεν είναι κάτι τραγικό. Το μυαλό μας πάντα πηγαίνει στο χειρότερο σενάριο. Έχετε άλλα να χαρείτε τώρα.

  4. #4
    Ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις!

    Ο φοβος μου ειναι μην νομιζει οτι δεν του το ειπα νωριτερα για να μην τον αποθαρρυνω απο το να κανουμε παιδι. Δεν ισχυει καθόλου αυτό όμως. Το χειριστικα χάλια συν οτι τωρα δεδομενου οτι εχω ακομα συμπτωματα και έρχεται και ενα παιδι αγχωνομαι ακομα πιο πολυ...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    εγω 20 χρονια μουδιαζω απο την κουραση μολισ πηρα πρωτεινεσ περασε σου λεω απλα οτι με ενα συμπληρωματακι περναει αυτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Quote Originally Posted by Gala View Post
    Ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις!

    Ο φοβος μου ειναι μην νομιζει οτι δεν του το ειπα νωριτερα για να μην τον αποθαρρυνω απο το να κανουμε παιδι. Δεν ισχυει καθόλου αυτό όμως. Το χειριστικα χάλια συν οτι τωρα δεδομενου οτι εχω ακομα συμπτωματα και έρχεται και ενα παιδι αγχωνομαι ακομα πιο πολυ...
    Νομίζω πως όσο περισσότερο το σκέφτεσαι, τόσο μεγαλύτερο γίνεται στο μυαλό σου και κάνεις άσχημα σενάρια. Μίλησε με τον άνθρωπό σου ειλικρινά και θα σε καταλάβει. Αν σε ξέρει και του εξηγήσεις, δεν θα βγάλει λανθασμένα συμπεράσματα.

    Είναι λογικό να ανησυχείς για τα συμπτώματα, ειδικά τώρα με την εγκυμοσύνη. Όμως εφόσον οι εξετάσεις ήταν καθαρές, πρέπει να χαλαρώσεις και για το καλό του μωρού σου. Δεν σου είπε τι μπορεί να είναι και γιατί επιμένουν;

    (Εγώ έχω έντονη χρόνια φαγούρα, πολλές φορές χάνω τον ύπνο μου από το ξύσιμο και ακόμα και σε δουλειά μπορεί να με πιάσει να ξύνομαι παντού χωρίς να μπορώ να σταματήσω. Πήρα ένα σωρό χάπια που μου έγραψαν, κρέμες κτλ και δεν σταματάει. Αν μπω να κοιτάξω στο ίντερνετ τι μπορεί να σημαίνει αυτό και τι μπορεί να έχω, θα καταλήξω στον ψυχίατρο :p)

  7. #7
    Quote Originally Posted by blackbird View Post
    Είναι λογικό να ανησυχείς για τα συμπτώματα, ειδικά τώρα με την εγκυμοσύνη. Όμως εφόσον οι εξετάσεις ήταν καθαρές, πρέπει να χαλαρώσεις και για το καλό του μωρού σου. Δεν σου είπε τι μπορεί να είναι και γιατί επιμένουν;
    O γιατρός μου λέει δεν υπάρχει δικαιολογία για τα συμπτώματα που έχω συμφωνα με τα αυτα που έχουμε δει και με τις εξετάσεις που έχουμε κάνει. Μου προτεινε να κάνω ένα ηλεκτρονευρογράφημα από το οποίο μπορουμε να καταλάβουμε αν υπάρχει κάποιο θέμα με τα περιφερικά νεύρα.

    Ακομα δεν εχω αποφασίσει τι να κάνω. Απο την μία σκέφτομαι οτι μπορει να μην ειναι τίποτα και αδικως να ανησυχω, άρα γιατι να τον ανησυχήσω τωρα που ειναι και χαρούμενος με το μωρό. Απο την άλλη έχω κάποια συμπτώματα εδω και καιρό. Κατι πρέπει να συμβαίνει...

  8. #8
    Το άγχος μου συνεχίζεται γιατι δεν έχω πει ακόμα τίποτα. Παρόλο που είχα ησυχάσει κάπως μετα την μαγνητική, δεδομένου ότι τα συμπτώματα παραμένουν φοβάμαι μήπως ειναι κάτι άλλο που θα μπορούσε να επηρεάσει και την εγκυμοσύνη μου.

    Κολλάω να το πώ στον σύντροφό μου κυρίως γιατι θα το χρησιμοποιήσει εναντίον μου και θα μου κολλήσει την ταμπέλα ότι κρύβω πράγματα (παρόλο που έχω διαπιστώσει κι εγω ο ίδιος να κρύβει πράγματα κατα καιρούς). Επίσης φοβάμαι οτι θα μπει κι αυτός στο άγχος ότι κάτι έχω. Τα σκέφτεται όλα κι εκείνος πολύ όπως κι εγώ.

    Νιώθω αδιέξοδο...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Απο τη στιγμή που εισαι καλα και υγιης ποιος ο λόγος να του το πεις;θα κατηγορηθείς και απο πανω οτι κρύβεις πραγματα
    Quote Originally Posted by Gala View Post
    Πριν περίπου έναν χρόνο, παρατήρησα στις πατούσες και στις παλάμες μου ενα μυρμήγιασμα, μερικές φορες και κάψιμο. Δεν είπα τίποτα σε κανέναν. Δεδομένου οτι συνέχισε (οχι έντονα αλλα αρκετα για να το καταλαβαίνω), μπήκα στην διαδικασιά να το ψάξω. Το ξέρω αυτο δεν ειναι η καλυτερη ιδέα. Ειδα διάφορες πιθανές αιτίες μία εκ των οποίων σκλύρυνση κατα πλάκας. Συνέχισα να μην λέω τίποτα σε κανένα.

    Πέρασε ο καιρός και κάποια στιγμή τον Μάρτιο πήγα σε γιατρό Νευρολόγο ο οποίος μου είπε οτι με βάση τα συμπτώματά μου δεν βλέπει κάτι ανησυχητικό αλλα μου πρότεινε να κάνω μια μαγνητική για να είμαστε σίγουροι.

    Η μαγντητική (εγκεφάλου και αυχένα) βγήκε καθαρή και κάπως ηρέμησα. Ο γιατρός μου είπε οτι δεν έχουμε κάτι να μας ανησυχει και μόνο αν εμφανιστεί κάτι άλλο το κοιτάζουμε περισσότερο. Ευτυχώς δεν εμφανίστηκε τίποτα άλλο αν και τα μυρμηγκιάσματα συνέχισαν.

    Όλο αυτο το διάστημα δεν ειπα κουβέντα σε κανέναν για να μην τους ανησυχήσω χωρις λόγο. Με τον συντροφό μου όμως είχαμε πει ότι θέλουμε να κάνουμε παιδι.
    Αφού είχα κάνει την μαγνητική λιγο καιρό αργότερα αρχισαμε να προσπαθούμε και έμεινα αμέσως έγκυος!

    Το θέμα μου τώρα είναι οτι έχω ακομα τα συμπτώματα και παρόλο που η εξεταση ηταν καλή αισθανομαι πολύ άσχημα που δεν το είπα στον συντροφό μου. Είχα αποφασίσει ότι αν προέκυπτε κάποιο αποτέλεσμα που εδειχνε οτι πάσχω απο κάτι σοβαρο θα τον χώριζα. Ειμαι πολύ περηφανη και δεν θα ήθελα να ξεκινησει μια ζωή μαζι μου κι εγω να εχω ενα προβλημα υγειας.

    Με απασχολέι όμως ακομα το θέμα γιατι δεν εχουμε βρει γιατι συμβάινει αυτό. Πλέον περιμένω και το παιδι του και αισθάνομαι πολύ άσχημα που του το έκρυψα όλο αυτο. Το εκανα για να μην τον αγχωσω άδικα αλλα αισθανομαι οτι πρέπει να το ξερει. Φοβάμαι την αντιδρασή του όμως. Δεν θέλω να νομίζει οτι του κρύβω πράγματα και κακό σκοπό. Ειμαι πολύ εσωστρεφης, πολλα δεν λέω και πάντα νομίζει οτι του κρύβω πράγματα. Ειναι χαρούμενος τώρα για το μωρο και δεν ξέρω πως να του το πω.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  10. #10
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Απο τη στιγμή που εισαι καλα και υγιης ποιος ο λόγος να του το πεις;θα κατηγορηθείς και απο πανω οτι κρύβεις πραγματα
    Μια έξεταση που έκανα βγήκε καλή. Αλλά το θέμα συνεχίζεται. Ακόμα έχω τα μυρμηγκιάσματα και φοβάμαι οτι μπορει να ειναι κάτι άλλο που δεν έχουμε βρει...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Τότε μπορείς να του πεις οτι εχεις αυτο το θεμα λεγοντας οτι τωρα άρχισε.σε κάθε περίπτωση μου φαίνεται κακο να φανεί ότι το έκρυψες
    Quote Originally Posted by Gala View Post
    Μια έξεταση που έκανα βγήκε καλή. Αλλά το θέμα συνεχίζεται. Ακόμα έχω τα μυρμηγκιάσματα και φοβάμαι οτι μπορει να ειναι κάτι άλλο που δεν έχουμε βρει...
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    117
    Quote Originally Posted by Gala View Post
    Μια έξεταση που έκανα βγήκε καλή. Αλλά το θέμα συνεχίζεται. Ακόμα έχω τα μυρμηγκιάσματα και φοβάμαι οτι μπορει να ειναι κάτι άλλο που δεν έχουμε βρει...
    To άγχος το σκέφτηκες καθόλου που δημιουργεί ένα κάρο περίεργα συμπτώματα??

  13. #13
    Γεια σας και πάλι! Λοιπόν τελικά το είπα... Ο συντροφός μου δεν φάνηκε να θορυβήθηκε και πολύ. Μου είπε ότι δεν υπάρχει λόγος να μην τα λέω αυτα, του είπα τι εξετάσεις είχα κάνει και τι αποτελέσματα πήρα. Τον ρώτησα αν ανησυχει μου ειπε οχι και κάπου εκει τελείωσε το θέμα...

    Γεγονός ειναι ότι κι εγω ηρέμησα κάπως μετα από αυτό. Νιώθω λίγο λιγότερο αυτα τα συμπτώματα.

    dchristof και ο γιατρός μου είπε οτι μπορει να είναι άγχος...

Similar Threads

  1. Συμπτώματα - Άγχος
    By Kokle99 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 16-02-2020, 05:09
  2. Αγχος και συμπτωματα παλι
    By volkar in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 11-03-2018, 22:16
  3. ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ -ΚΑΡΔΙΑ 'Η ΑΠΛΑ ΑΓΧΟς?
    By MAMAVE in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 10-03-2014, 14:24
  4. αγχος και συμπτωματα
    By rossonero in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 08-11-2008, 15:36
  5. Συμπτώματα από άγχος;
    By grtt in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 05-07-2008, 17:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •