Ανησυχώ για κάτι που δεν μπορώ να θυμηθώ.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246

    Ανησυχώ για κάτι που δεν μπορώ να θυμηθώ.

    Μάσαγα τσίχλα. Είχε τελειώσει η γεύση και ήθελα να την πετάξω αλλά ήμουν στο γραφείο και βαριόμουν να πάω μέχρι την κουζίνα. Ξαφνικά, μου ήρθε η σκέψη να την κολλήσω για λίγο κάτω από το γραφείο, όπως έκανα παλιά. Αμεσως, μου ήρθε flashback οτι το έκανα παλιότερα, συχνά, (περίπου 3-9 χρόνια πριν) συνοδευόμενο από ένα αρνητικό συναίσθημα τύπου "Δεν πρεπει" και τελικα, την πέταξα στην κουζίνα. Πρόσφατα, κόλλησα τσίχλα στην βιβλιοθήκη και φρίκαρα γιατί άρχισα να σκέφτομαι για ποιό λόγο τότε, στο γραφείο, δεν κόλλησα την τσίχλα και είχα ένα αρνητικό συναίσθημα; Άρχισα να σκέφτομαι ότι μπορεί να είχα κάνει μια υπόσχεση στον Θεό που δεν την θυμάμαι αλλα την θυμάται το υποσυνειδητό μου. Προσπάθησα να καθησυχαστώ με την γνωστή σκέψη ότι είμαι άρρωστος και ότι αυτά δεν μετράνε. Προέκυψε, όμως, νέα ανησυχία. Με βάσει κάποιες αναμνήσεις που έχω με μένα να τρώω τσίχλα, ήταν πριν εμφανιστεί ο ψυχαναγκασμός. Άρα, δεν έχω δικαιολογία όπως τις άλλες φορες. Από την άλλη σκέφτομαι, ότι δεν θα έκανα ποτέ υπόσχεση για τις τσίχλες. Γιατί τότε αισθάνθηκα ένα "'δεν πρεπει" ξαφνικο; Μπορεί επειδή είναι μια παλιά συνήθεια που έκοψα, ο ψυχαναγκασμός μου, αυτόματα, να με προειδοποιεί οτι πάω να κάνω κάτι παλιό που είχα κόψει. Γιατί το είχα κόψει; λόγω υπόσχεσης; Μου γεννάει αυτά τα ερωτήματα. Συν το οτι είναι κακιά συνηθεια. Όλο αυτό δημιουργεί τον φόβο της υπόσχεσης παρόλο που δεν υπάρχει υπόσχεση. Θυμάμαι τα πάντα για υποσχέσεις, δεν θα θυμόμουν το συγκεκριμένο; Αμα φανταστώ τον εαυτό μου να κάνει υπόσχεση για τις τσίχλες, δεν μου ρχεται τίποτα στο μυαλό, αλλά το υποσυνειδητό μου, δίνει σήματα και λέει "μπορεί να έκανες υπόσχεση για αυτό και το αρνητικό συναίσθημα"

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,599
    ποιος ειναι ο μεγαλυτερος σου φοβος;
    ο θανατος;, η αρρωστια; να χασεις τον ελεγχο; τι;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Τα κοριτσια ξερουν τα παντα για σχεσεισ ψυχολογικα κλπ το θεμα ειναι οτι δε θα εχουμε εμεισ την ευθυνη σου οπωσ θεσ εσυ αλλα ο γιατροσ σου θα πασ θα πληρωσεισ κι ελα μετα εδω να πουμε οτι θεσ καταλαβεσ ????
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Similar Threads

  1. Ανησυχω παρα πολυ για κατι που δεν μπορω να θυμηθω!
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 16-07-2020, 13:16
  2. Δεν μπορω να θυμηθω αν εκανα υποσχεση! βοηθηστε με! φοβαμαι!
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 25-06-2020, 02:23
  3. Δε μπορω να θυμηθω τι ακριβως αισθνανομουν
    By Ορέστης in forum Διαταραχή Μετατραυματικού Στρες
    Replies: 3
    Last Post: 10-04-2019, 10:40
  4. Replies: 19
    Last Post: 15-12-2015, 01:45
  5. ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΘΥΜΗΘΩ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 17-07-2009, 21:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •