ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246

    ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ!

    Ημουν στο γραφειο, στο πατρικο μου σπιτι. Εκει που μετακινούσα, ξαφνικά, θυμηθηκα ενα παλιο χουσούρι που είχα με το να κολλαω τσιχλες κατω απο το γραφειο. Δεν θυμαμαι πριν ποσα χρόνια. Περίπου 3-10 χρονια πριν. Υπαρχουν ακομη ίχνη αφοτου καθαριστηκαν γιατι ηταν κολλημενες πολυ καιρο. Ξαφνικα, με το που θυμηθηκα αυτο το χουσουρι, μου ηρθε ενα αρνητικο συναισθημα και ενα ψυχαναγκαστικο "δεν πρεπει"

    Τωρα, αυτο το "δεν πρεπει" δεν ξερω ακριβως που πηγαινε. Δεν πρεπει να ακουμπησω τα σημεια? δεν πρεπει να ξανακολλησω τσιχλα? Δεν ξερω! απλα μου ηρθε αυτο το "δεν πρεπει" πολυ φευγαλεα και δεν εδωσα σημασια.

    Προσφατα, λογω ψυχαναγκασμου, κολλησα μια τσιχλα στην βιβλιοθηκη για πολυ λιγο. Φρικαρα γιατι θυμηθηκα αυτο το προσφατο "δεν πρεπει" και αρχισα να το αναλυω για να καταλαβω για ποιο λογο μου σχηματιστικε αυτο το δεν πρεπει στο μυαλο. Οσο το ανελυα, τοσο πιο πολυ αγχωνομουν οτι μπορει να εκανα μια υποσχεση στον Θεό που δεν θυμαμαι σχετικα με το να μην κολλαω τσιχλες.

    Φυσικα, ολες τις ψυχαναγκαστικες υποσχεσεις τις θυμαμαι αλλα δεν θυμαμαι τιποτα σχετικα με τις τσιχλες. Αλλα και αν υπηρξε ψυχαναγκαστικη υποσχεση, ( που δεν υπηρξε γιατι τις θυμαμαι ολες) τοτε δεν υπαρχει προβλημα γιατι ο Θεός ξέρει οτι ειμαι άρρωστος. Αντι να ηρεμησω, προεκυψε αλλη ανησυχια. Αρχισα να σκεφτομαι μηπως έκανα καποια υποσχεση ΠΡΙΝ εμφανιστει ο ψυχαναγκασμος. και αυτο με φρικαρει πολυ γιατι ετσι δεν εχω την δικαιολογια οτι ειμαι αρρωστος. Αλλα και παλι υποσχεση με ή χωρις ψυχαναγκασμο, σιγουρα θα την θυμομουν. Δεν θυμαμαι τιποτα.

    Ολες αυτες τις σκεψεις μου τις δημιουργησε αυτο το αρνητικο συναισθημα "δεν πρεπει" και δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο μου κολλησε στο μυαλο αυτο το "δεν πρεπει". Η μονη εξηγηση που μου ρχεται στο μυαλο, ειναι οτι πολλες φορες οταν θυμαμαι μια παλια συνηθεια, παντα συνοδευεται με ενα ψυχαναγκαστικο " τοτε ειχα αυτη την συνηθεια, τωρα δεν την εχω. γιατι? μηπως εκανα καποια υποσχεση και για αυτο την σταματησα? μπορει" Ειδικα αν αυτη η συνηθεια ειναι κακια και αηδιαστικη και παλια, λογικο είναι ο ψυχαναγκασμος να μου χτυπαει λανθασμενους συναγερμους. Γιατι για τον ψυχαναγκασμο παλια συνηθεια, κακια συνηθεια, αρνητικο συναισθημα= πιθανοτατα υποσχεση που δεν θυμαμαι.

    Βεβαια, καθε φορα που προσπαθω να θυμηθω, ολο κατι θυμαται το υποσυνειδητο μου αλλα δεν ξερω αν ειναι επειδη ειμαι ψυχαναγκαστικο ή επειδη κατι υπηρχε με το θεμα τις τσιχλες. Νομιζω, παλιοτερα πριν 9 χρονια, πριν προκυψει το θεμα με τις υποσχεσεις, επλενα συνεχεια τα χερια μου και νομιζω, πολλες φορες, καθε φορα που ακουμπαγα κολλημενη τσιχλα ή σημειο που αφησε τα ιχνη της η τσιχλα, παντα ετρεχα να τα πλυνω. Μπορει για αυτο τον λόγο να μου σχηματιστηκε αυτο το "δεν πρεπει"

    Δεν ξερω. Ανησυχω γιατι αν εκανα καποια υποσχεση, πιθανοτατα, να ηταν πριν το ψυχαναγκαστικο θέμα με τις υποσχεσεις, και ετσι δεν εχω δικαιολογια να πω " ειμαι αρρωστος" Για αυτο ανησυχω πολυ. Απο την αλλη, δεν θα εκανα ποτε η υποσχεση για ενα τοσο χαζο πραμα. Και αν είχα κανει, θα το θυμομουν. Με βαση το ιστορικο μου, οι ψυχαναγκαστικες υποσχεσεις προκυπτουν οταν δεν μπορω να κανω αλλιως, ή οταν υπαρχει καποια πιεση. και παρολα αυτά τις θυμαμαι. οποτε, αποκλειεται να εκανα καποια υποσχεση για ενα τοσο χαζο πραμα και να μην το θυμαμαι. Αλλα αν δεν το θυμαμαι επειδη ηταν για ενα τοσο χαζο θεμα?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Είσαι διατεθειμένος να συζητήσεις;

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246
    ναι. ρωτα με οτι θες

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Πόσο χρόνων είσαι αν επιτρέπεται; Και πόσο καιρό ταλαιπώρησε με αυτές τις σκέψεις;

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246
    Eίμαι 28 και το θέμα μου με τις τιμωρίες ξεκινησε το καλοκαιρι του 2017 και το θεμα μου με τις υποσχεσεις καλοκαιρι του 2018

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,132
    Για να καταλάβεις πώς λειτουργεί η ασθένεια, εγώ όταν ήταν η ιδεοψυχαναγκαστική σε έξαρση κάπου είχα διαβάσει ότι "η βλασφημία κατά του Αγίου Πνεύματος είναι η μόνη αμαρτία που δεν συγχωρείται". Και φυσικά, μόλις το διάβασα, ξεκίνησαν στο μυαλό μου οι βλασφημίες κατά του Αγίου Πνεύματος. Μόλις έμαθα ότι δεν θα τιμωρηθώ για ιδεοψυχαναγκαστικές βλασφημίες, αμέσως σταμάτησαν οι σκέψεις αυτές! Οπότε είναι όλα παιχνίδι του μυαλού σου, δεν έκανες καμία υπόσχεση που δεν τήρησες και σίγουρα, ακόμα και να είχες κάνει, δεν θα σε τιμωρούσε ο Θεός επειδή δεν την τήρησες!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Μπορώ να καταλάβω το κόλλημα που έχεις.. Το μυαλό μπορεί να ελέγξει τα πάντα.. Το θέμα είναι τι θες εσύ από εδώ και πέρα. Να αφήσεις το μυαλό σου να σε ελέγχει ή να κάνεις κάτι;

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246
    αν οντως εκανα μια υποσχεση και αν οντως προτεινα τιμωρια στον Θεό σε περιπτωση που εσπαγα, αυτη την υποσχεση, πως γινεται η θεραπεια να βοηθησει?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Υπόσχεση με τον Θεό; Ας το δούμε λίγο λογικά (θα μπω στην θέση σου άσχετα με το τι πιστεύω εγώ σαν Γιώργος) .. Ας υποθέσουμε ότι όντως υποσχέθηκες κάτι στον Θεό και για τον Α ή Β λόγο δεν το κατάφερες θεωρείς ότι ο Θεός θα σε τιμωρήσει;
    Η θεραπεία θα σε βοηθήσει να πάρεις τον έλεγχο του μυαλού σου πάλι. Θα σταματήσει να σου δημιουργεί όλες αυτές τις σκέψεις, το άγχος και να μπεις σε μια σειρά και πάλι. Η στασιμότητα δεν σε βοηθά αντιθέτως κάθε μέρα σε κάνει χειρότερα. Διάβασα ότι δεν θες να πάρεις χάπια.. Ψυχοθεραπεία γιατί δεν κάνεις; Να αρχίσεις από κάπου και βλέπεις με τον γιατρο αν χρειάζεσαι χάπια και τι είδους.

    Πριν από όλα αυτά που περνάς τώρα.. Πως ήσουν; πως ήταν η καθημερινότητα σου; Ήσουν ήρεμος; Ποια περίοδο της ζωής σου προτιμάς. Αυτή τώρα ή αυτή που είχες;

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246
    το θέμα ειναι οτι προσεύχομαι σε μη συγκεκριμένους Θεούς και όχι στον Ιησού οποτε δεν ξερω τιποτα για Αυτόν. Και ανησυχώ μήπως αν έκανα κάποια υπόσχεση Αυτός την δεχτηκε. Παλία ήμουν καλυτερα. ναι.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Erudinam View Post
    το θέμα ειναι οτι προσεύχομαι σε μη συγκεκριμένους Θεούς και όχι στον Ιησού οποτε δεν ξερω τιποτα για Αυτόν. Και ανησυχώ μήπως αν έκανα κάποια υπόσχεση Αυτός την δεχτηκε. Παλία ήμουν καλυτερα. ναι.
    Έχει σημασία τώρα πως θα τον βαφτίσεις ή πως θα βοηθήσεις τον εαυτό σου; Ψυχοθεραπεία δεν θες να κάνεις; Αφού κάποτε ήσουν καλά σημαίνει ότι τώρα είναι μια φάση δύσκολη για σένα..

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246
    ε ναι γιατι φοβαμαι κατι που δεν γνωριζω. πως ομως η θεραπεια θα βοηθησει αυτους τους φοβους με θεμα το αγνωστο?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Erudinam View Post
    ε ναι γιατι φοβαμαι κατι που δεν γνωριζω. πως ομως η θεραπεια θα βοηθησει αυτους τους φοβους με θεμα το αγνωστο?
    Πριν 2 χρόνια ήμουν χάλια και αναρωτιόμουν αν αξίζει να προσπαθήσω.. Φοβόμουν τα πάντα αλλά στην ουσία δεν ήξερα να το περιγράψω. Είχα απέναντι μου ένα εχθρό και δεν ήξερα πως να τον αντιμετωπίσω. Με την ψυχοθεραπεία αυτό το άγνωστο το γνώρισα, το έβαλα απέναντι μου και το νίκησα. Όσο δεν ξέρεις κάτι, τόσο σου φαίνεται πιο δυνατό από σένα, ότι μπορεί να σε ελέγξει, να σε τσακίσει. Όσο το αφηνεις να είναι άγνωστο τόσο θα συνεχίζει να σε παιδεύει. Ας το γνωρίσεις και είμαι σίγουρος ότι είναι κάτι πολύ μικρό σε σχέση με την δύναμη που έχεις μέσα σου. Δυστυχώς το μυαλό όταν πάρει τον έλεγχο μας κάνει ότι θέλει, μας ταλαιπωρεί αλλά πάρε αυτή την δύναμη που έχει το μυαλό σου και φτιάξε την ζωή σου..

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246
    εσυ τι φοβοσουν?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Erudinam View Post
    εσυ τι φοβοσουν?
    Τα πάντα. Τον θόρυβο, το φως, τον αέρα, τις φωνές.. Τα πάντα. Έκλαιγα κάθε βράδυ γιατί δεν ήξερα τι μου συνέβαινε. Έλεγα στον εαυτό μου, πριν μια βδομάδα ήσουν καλά, πριν ένα μήνα πηγες ταξίδι τώρα γιατί φοβάσαι; τι φοβάσαι; Τα πάντα. Εναν εχθρό χωρίς όνομα που απλά το φοβόμουν. Με την ψυχοθεραπεία ανακάλυψα πως η ψυχή (εμείς) μαζεύουμε μαζεύουμε και έρχεται η μέρα που λυγίζουμε και αρχίζει το μυαλό να δημιουργεί σενάρια. Εσένα τώρα σου δημιούργησε το σενάριο ότι έδωσες μια υπόσχεση στον Θεό και θα σε τιμωρήσει, εμένα κάθε μέρα μου έκανε νέο σενάριο. Ότι δεν έχω αέρα και θα πεθάνω, ότι δεν με θέλει κανένας κι άλλα πολλά. Το μυαλό για να μας στρέψει την προσοχη μας αλλού φτιάχνει ένα δικό του πρόβλημα για να μην αντιμετωπίσουμε το πραγματικό μας πρόβλημα..
    Εσένα πως είναι η ζωή σου; δουλεύεις? Έχεις φίλους? Σχέση? Μένεις μόνος?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. σκεφτομαι την αυτοκτονια
    By teras in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 49
    Last Post: 13-02-2017, 22:36
  2. NA TO ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ Η' OXI?
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 11-03-2016, 00:37
  3. Σκέφτομαι...
    By WhyAlwaysMe? in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 1735
    Last Post: 21-02-2016, 21:42
  4. Σκέφτομαι την αυτοκτονία
    By Prof. in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 02-03-2014, 22:15
  5. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΗΝ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΔΕΙΛΟΣ....
    By k33 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 23-11-2013, 01:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •