Fentanyl - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 29 of 29

Thread: Fentanyl

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Vaty View Post
    Καλησπέρα giorgos panou.
    Πάλεψα με άλλα "τέρατα" η κατάθλιψη ήταν μια διάγνωση που ήρθε στα 21 μου, ακολούθησαν δύσκολα όσο και γόνιμα χρόνια. Στα 25 σεξουαλική βία αγνώστου (αυτή η άτιμη λέξη "βιασμός" χρόνια να περάσουν δε μπορώ ακόμη να τη πω). Όπως και να έχει μπορεί να χανόμουν για λίγο μα έβγαινα ξανά στην επιφάνεια. Με είχαν ανάγκη. Έπρεπε. Οπότε θεριεύει ο αγώνας να σηκωθείς.
    Η φαιντανύλη με βρήκε σε ενα μεταίχμιο και ήταν ύπολο χτύπημα. Χαστούκι.
    Έμαθα πως καταθλιπτική δεν ήμουν ποτέ. Ήμουν εξ αρχής "ευαίσθητη". Διαταραχές συναισθηματικές ναι...μα οχι κατάθλιψη.
    Μπαινοβγαίνω σε θεραπείες κυρίως ψυχοθεραπείας ακόμη. Τις χημείες τις σιχάθηκα.
    Οσο για το δικαίωμα να μη πονάς των καρκινοπαθών όχι είμαι απλά υπέρ στηρίζω την άποψη 100%. Απλά, πολλές φορές οι ογκολόγοι "μπουκώνουν" ασθενείς τους κάνουν χρήστες πολύ πριν φτάσουν στο σταδιο που πραγματικά το χρειάζονται. Και φυσικά το αντίθετο... κάποιοι δε τους βαζουν σε θεραπεία πόνου και υποφέρουν. Τα Ιατρεία Πόνου, θα έπρεπε να είναι πιο πολλά κ να συνεργάζονται καλύτερα με τις δημόσιες δομές υγείας.
    Δινουν μορφίνη ή όχι; Γιατί είχα διαβασει κάποτε πως οι γιατροί δεν την δίνουν επειδή θα πρέπει να την δικαιολογήσουν σε νομαρχία και εισαγγελία και ότι έχει πολύ γραφειοκρατία.

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Vaty View Post
    Καλησπέρα giorgos panou.
    Πάλεψα με άλλα "τέρατα" η κατάθλιψη ήταν μια διάγνωση που ήρθε στα 21 μου, ακολούθησαν δύσκολα όσο και γόνιμα χρόνια. Στα 25 σεξουαλική βία αγνώστου (αυτή η άτιμη λέξη "βιασμός" χρόνια να περάσουν δε μπορώ ακόμη να τη πω). Όπως και να έχει μπορεί να χανόμουν για λίγο μα έβγαινα ξανά στην επιφάνεια. Με είχαν ανάγκη. Έπρεπε. Οπότε θεριεύει ο αγώνας να σηκωθείς.
    Η φαιντανύλη με βρήκε σε ενα μεταίχμιο και ήταν ύπολο χτύπημα. Χαστούκι.
    Έμαθα πως καταθλιπτική δεν ήμουν ποτέ. Ήμουν εξ αρχής "ευαίσθητη". Διαταραχές συναισθηματικές ναι...μα οχι κατάθλιψη.
    Μπαινοβγαίνω σε θεραπείες κυρίως ψυχοθεραπείας ακόμη. Τις χημείες τις σιχάθηκα.
    Οσο για το δικαίωμα να μη πονάς των καρκινοπαθών όχι είμαι απλά υπέρ στηρίζω την άποψη 100%. Απλά, πολλές φορές οι ογκολόγοι "μπουκώνουν" ασθενείς τους κάνουν χρήστες πολύ πριν φτάσουν στο σταδιο που πραγματικά το χρειάζονται. Και φυσικά το αντίθετο... κάποιοι δε τους βαζουν σε θεραπεία πόνου και υποφέρουν. Τα Ιατρεία Πόνου, θα έπρεπε να είναι πιο πολλά κ να συνεργάζονται καλύτερα με τις δημόσιες δομές υγείας.
    Vaty ,εαν το νοημα στην ζωη ειναι αυτο που λεγετε, η συλλογη οσο το δυνατων πιο πολλων πραξεων αγαπης ,αλληλεγγυης και ταυτοχρωνα οσο το δυνστων λιγοτερες πραξεις μισους και προσβολης προς την ανθρωπινη ζωη τοτες Vaty! , σε περιμενει μια παραδεισενια νιρβανα μετα την τελευταια σου ανασα!
    Η ουσια της πραξης αγαπης ειναι αυτη που δεν περιμενεις ανταποδωση! που ξεχνας οτι την εχεις κανει! δεν υπαρχε ομορφια οταν περιμενεις να κερδισεις κατις,και εσυ αυτο το κανεις στο μεγιστο!ζηλευω τα ομορφα σου συναισθηματα σαν βοηθας τους συνανθρωπους σου!
    Ευτηχως που δεν εχεις καταθλιψη , αν και δεν ειναι μονο τυχη! ειναι και δυναμη ψυχης! αρα μπραβω σου που δεν εχεις καταθλιψη! Εχεις καταφερει να βγαλεις ακομα και το μισος μεσα σου για την αθλια πραξη βιας οπου και υπεστεις! σε αντιθεση με εμενα οπου καπωτες δεν μπορουσα τα βραδυα να κοιμηθω εαν δεν επερνα εκδικιση για περιπτωσης βιας σε βαρος μου κι μιλαμε για απλο ξυλο! Το να συγχωρεις και να συνεχιζεις την ζωη σου ειναι πολυ μεγαλη υποθεση.
    Δεν σε γνωριζω, απο τα οσα ομως γραφεις, αν ειναι αληθεια ,εχω να πω οτι ειναι τυχεροι οι ανθρωποι οπου σε εχουν στην ζωη τους! ειναι τυχεροι οι ασθενεις που τους βοηθας να ξεφυγουν λιγο απο τον πονο! .
    Οσο για την υποθεση των ανθρωπων οπου εχουν το θεμα με τον καρκινο, η πολητεια παλυς δειχνει τα δοντια του δρακωντα! εκφραζει τον φασησμο της ! με πιο δικαιωμα επεμβαινουν στην ζωη των ανθρωπων!!! απλα με το δικαιωμα του φασηστα! το να θελουν να ελεξουν ακομα και αυτο ειναι τρελα! Ομως ευτηως εχουν χασει πολλα! διοτις τελευταια 3 χρονια απο οσον γνωριζδω μπορει ο γιατρος με την συμφωνη γνωμη των συγγενων να παρεχει οποιαδηπωτες ουσια υπαρχει παγκοσμια!! αυτο ειναι μεγαλη νικη, αν ακομα θελει κιαλο διοτις δεν πρεπει να ρωταν ουτε τους συγγενεις.

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    18
    Πόσο δίκιο έχεις. Μιλάς απο καρδιάς. Μου πήρε πολλά χρόνια και πολλά σκοτάδια για να θέλω να επιλέξω την "άλλη" πλευρά.
    Δεν αφήνω ανθρώπους πολύ κοντά μου όμως ακόμη. Υποβόσκει ξέρεις εκείνο το αίσθημα φόβου. Δεν αντέχω τη βια και τον εξαναγκασμό σε καμια μορφη της. Και η φαιντανύλη...ήταν μια "ομορφιά" τόσο τιποτένια και άθλια. Σειρά έχει να δω την αδυναμία μου. Δε κάνω τίποτα παραπάνω απο οσο εχω να δώσω.
    Τις προάλλες με μια παρεα τράβηξα μια δυο μαυρο...ετσι... σαν να μην ειχε σημασια. Και δεν ειχε. Ουτε ξερω γιατι. Μη νομιζεις ξερω θα υπαρχει παντα ο φοβος του εθισμου που θα θελω να μου χαιδεψει τη ψυχη καπου καπου..
    Αλλα, ειπαμε. Η βια δε μ αρεσει. Πρωτα στον ιδιο μας τον εαυτό.
    Να ειμαστε γεροι και να σωας τα φρενας! Αυτό μόνο.
    Όλα καλύτερα.

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    18
    Τραμαδόλη δίνουν στο άψε σβήσε!! Tramal κοινώς. Που είναι οπιο (όπως κ η μορφίνη) και αυτό μέσα στα νοσοκομεία κυρίως ενδοφλέβλια στον ορό. Δε ρωτάνε δε θα ψαξουν να δουν εαν υπήρξε ιστορικό χρήσης και κατάχρησης.
    Η φαιντανύλη γράφεται επίσης πολύ εύκολα στις μορφές καρκίνου. Μπαμ μπαμ που λέω κ εγω. Εδώ πήγα με τη συνταγή φυντανύλης σε φαρμακείο για την αδελφή μου με δόσεις υψηλές που στην (μαύρη) αγορά η αξία του αγγίζει τα 1000 ευρω και μου την εκτέλεσαν χωρίς να δώσω ούτε ταυτότητα.

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Vaty View Post
    Τραμαδόλη δίνουν στο άψε σβήσε!! Tramal κοινώς. Που είναι οπιο (όπως κ η μορφίνη) και αυτό μέσα στα νοσοκομεία κυρίως ενδοφλέβλια στον ορό. Δε ρωτάνε δε θα ψαξουν να δουν εαν υπήρξε ιστορικό χρήσης και κατάχρησης.
    Η φαιντανύλη γράφεται επίσης πολύ εύκολα στις μορφές καρκίνου. Μπαμ μπαμ που λέω κ εγω. Εδώ πήγα με τη συνταγή φυντανύλης σε φαρμακείο για την αδελφή μου με δόσεις υψηλές που στην (μαύρη) αγορά η αξία του αγγίζει τα 1000 ευρω και μου την εκτέλεσαν χωρίς να δώσω ούτε ταυτότητα.
    Καλημερα . Δεν εχει κανεις δικαιωμα να δωσει ουσιες οι οποιες ειναι χαρακτηρισμενες στις ουσιες οπου εχουν περασει στο νομοσχεδιο των παρανομων ουσιων -υπαρχει ο καταλογος απο το υπουργειο οπου αναφρει ολες τις ουσιες, γραφει αναλυτικα ποιες ουσιες ειναι με τις λεγομενες κοκκινες γραμμες.Ετσι λοιπον σε ασθενη οπου ειναι βαρια, οπου εχει δηλωθει απο την εισαγωγη του οτι η οικογενεια του και οχι μονο ο ιδιος ασθενης θα λαμβανουν γνωση και αποφαση για τις χωρηγουμενες σε αυτον ουσιες! εαν θυμασαι οταν πρωτη φορα εκανε εισαγωγη η αδελφουλα σου ,με αυτο το χαρτι οπου αντιγραφο υπαρχει στην γραμματια ,εκει δλδ οπου εκανε εισαγωγη η αδελφη σουστο γραφειο δλδ του υπευθηνου γιατρου. Ειναι παρανομο εαν το εκαναν ετσι, απλα απο συνηθεια, απο ευκολη λυση!βλεπεις οι γιατροι μερικες φορες επειδη με την καθημερινοτητα ξεχνιουντε κι νομιζουν οτι οι ασθενεις ειναι κατι ανουσιο! το κανουν δλδ απο βιασυνη,δεν μπορω να φανταστω οτι υπαρχει γιατρος που θα το εκανε απο κατι αλλο, αλλα κι αυτο ειναι παλυς κακο!. Την ουσια τραμαλ την επερνα καπωτες αλλα σε χαπι, και οπως σωστα λες ηταν παρα πολυ κοντα στην μορφινη! Ευχομαι η αδελφη σου να καταφερνει και να κανει την ελπιδα πραξη!

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    18
    Δυστυζως ξανακυλησα. Με τα abstral τα υπογλωσσια. Σε συνδιασμο με xanax. Ζητησα βοηθεια απο το κεθεα και ξεκινω στο προγραμμα συνοσυροτητας 2 φορες τη βδομαδα απο 2 ωρες. Απο 400 και 800 mcr το εκανα 200 εως 400. Σε λιγο καιρο απο 200 ...100 και παει λεγοντας. Βλεπω ποσα παθολογικα προβληματα μου βγαλε. Πρηζεται τοβπροσωπο τα ποδια και τα χερια και το πρωι απο την εποδωδυνη δυσκαψια θελω μιση με 1 ωρα να συνελθω θα κανω λοιπον τη προπαθειά μου. Οι δικοι μου το γνωριζουν και προσπαθουν κ αυτοι αλλα κανεις δε μπορει νσ καταλαβε τη μανια της εξαρτησης. Καλη δυναμη σε ολους.

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    18
    Όσοι δε γνώρισαν ποτέ αυτή την ουσία, παναγιά μου να μείνουν μακριά.
    Η εξάρτηση είναι τόσο ύπουλα τεράστια.
    Σου δίνει τόση μεγάλη "φαινομενική" ανακούφιση απο κάθε είδους πόνου. Σου δίνει μια τεράστια ψευδαίσθηση πως "όλα θα πάνε καλά, αρκεί να συνεχίσεις να με καταναλώνεις". Και όταν η δράση της περνά... η αλήθεια και ο πόνος, έρχεται με βία να σου αποδείξει πόσο όλα είναι μάταιο ψέμμα. Δεν τρως...δε πίνεις νερό, δε ζεις υπό την επήρειά της. Δε νιώθεις τίποτα αληθινό. Σου φορά μια πανοπλία, δούρειος ίππος και απο μέσα σε τρώει και κατασπαράζει. Κάθε κύτταρο. Μέχρι να σε διαλύσει. Και κάθε αποτοξίνωση γίνεται όλο και πιο επώδυνη. Οι εμετοί, ανξέλεγκτοι, τα έντερα να μην λειτουργούν και στις γυναίκες...η περίοδος που με τόσο βαριά συνθετικά οπιούχα απλά...σταματά. Όλος ο οργανισμός...δίνει μάχες.. Εφίδρωση. Τρέμουλο. Τρόμος. Εφιάλτες. Πόνος στα πόδια, στα σπλάχνα. Ξανά, αποτοξίνωση. Ξανά δόση. Και πίσω μπρος.
    Ξεκίνησα στο ΚΕΘΕΑ σταμάτησα. Τώρα πάλι... άλλη μια φορά. Άλλη μια προσπάθεια. Δε θέλω άλλο. Δε τη μισώ τη ζωή γαμώτο. Την αγαπώ. Κουράστηκα όμως. Δε θέλω να τα παρατήσω, την άλλη, σε ένα σπίτι στη σκια επικείμενου θανάτου (2 απο την οικογένειά μου με ανίατες νόσους). Θάνατος και φυντανύλη. Τραγικός συνδυασμός.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Θέλω τόσο πολύ να σε αγκαλιάσω και να σε παρηγορήσω. Να ξέρεις οι μάχες σου δεν πάνε χαμένες.
    Η ψυχή σου κρατάει λογαριασμό.

    Ο Θεός, ο Δημιουργός, ο υπεύθυνος για όλα αυτά, σε αγαπά.
    Κάποιες παλιές αμαρτίες των προγόνων σου πληρώνεις και θα αμειφθείς.

    Υπάρχει πάντα λύτρωση. Η ζωή σου μετά από λίγο θα γίνει πολύ καλύτερη.
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    18
    Σε ευχαριστώ πολύ. Τα λίγια ήταν σαν "βαλσαμάκι". Θέλω να πιστέψω αυτό που λες, θα φέρει αληθινή ανακούφιση να προσδοκάς και να μάχεσαι για κάτι καλύτερο που θα έρθει.

    Σε ευχαριστώ και πάλι!!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Από που βρήκες fentanyl στη Ελλάδα? Απ όσο ξέρω μόνο Αμερική το βρίσκεις..
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Γιατί από όσο, ξέρω Ελλάδα έχει το γενοσημο που λέγετε abstral!
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    18

    ρινικό σπρέι άμεσης αποδεσμευσης φαιντανυλης

    Quote Originally Posted by KARMA View Post
    Γιατί από όσο, ξέρω Ελλάδα έχει το γενοσημο που λέγετε abstral!
    pec fent nasal spay είναι ρινικό σπρέι άμεσης αποδεσμευσης
    100 mm σε 1 ψεκασμο
    εχει και τα 400mm

    στην Ελλάδα έχει
    τα υπογλώσια
    τα ρινικά σπρέι
    αλλα και τα pats αυτοκόλλητα που αποδεσμλευουν φαιντανύλη απο το στο σωμα καθε 1 ωρα και αλλάζουν κάθε 3 μέρες..
    ξεκινουν δοσεις απο 20mm μέχρι και δόση 700mm

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Quote Originally Posted by Vaty View Post
    pec fent nasal spay είναι ρινικό σπρέι άμεσης αποδεσμευσης
    100 mm σε 1 ψεκασμο
    εχει και τα 400mm

    στην Ελλάδα έχει
    τα υπογλώσια
    τα ρινικά σπρέι
    αλλα και τα pats αυτοκόλλητα που αποδεσμλευουν φαιντανύλη απο το στο σωμα καθε 1 ωρα και αλλάζουν κάθε 3 μέρες..
    ξεκινουν δοσεις απο 20mm μέχρι και δόση 700mm
    Αυτά μπορεί να μου τα γράψει γιατρός για να βγω από ηρωίνη?
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    3
    Καλησπερα παιδια,
    Σε μια προσπαθεια να κοπει επιτελους η ηρωϊνη, καποιος μου προτεινε να δοκιμασω επιθεματα φεντανυλης ως υποκαταστατο, τουλαχιστον για να "βγαλω" την περιοδο των 5-6 ημερων απο τα σωματικα στερητικα. η αληθεια ειναι πως μονο την 1η ημερα υπεφερα λιγο κιολας.
    Αυτος που μου το προτεινε μου ειπε χαρακτηριστικα πως "κοβεις χωρις να καταλαβεις στερητικα" αλλα δεν το αναλυσαμε παραπανω και λογω συμβαντων αυτη τη στιγμη δεν εχω καν τη δυνατοτητα επικοινωνιας μαζι του.
    Οπως και να'χει, ξεκινησα την προηγουμενη Παρασκευη και αυτη τη στιγμη φοραω το 3ο επιθεμα των 75mg και βρισκομαι στην 7η ημερα (να σημειωσω πως το καθενα προοριζεται για χρηση απο 3 ως 5 ημερες, το 1ο μπηκε την Πεμπτη το βραδυ, το 2ο την Κυριακη και το 3ο την Τεταρτη -σημερα εχουμε Σαββατο-).
    ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΩ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ: ΔΕΝ θελω θεωριες, θελω συγκεκριμενη απαντηση(ή απαντησεις) ή και προτασεις για ενα-δυο πραγματα που ισως βοηθησουν την κατασταση, κατα προτιμηση απο ανθρωπους που εχουν δοκιμασει κατι αντιστοιχο. Ας υποθεσουμε πως περναει η μια εβδομαδα, ποσα στερητικα και τι μορφης θα υπαρχουν;
    Χθες δεν αντεξα και υποτροπιασα. λογικα ειναι σαν να γυρναω πισω τις ημερες .. ειναι αληθεια;
    ............αν ειναι δυνατον, θα ηθελα να ακουσω καμια συμβουλη απο καποιους που να ξερουν κατι (να χαρειτε, μην αρχισετε τις απαντησεις οπως "η ζωη ειναι ωραια" και "πρεπει να δωσεις τον αγωνα σου" κτλ κτλ τα εχω ακουσει πανω απο 500 εκατομμυρια φορες να ειστε σιγουροι).
    Ρωταω συγκεκριμενα πραγματα και επαναλαμβανω, θελω αν γινεται να διαβασω απαντησεις αλλα και προτασεις που θα βοηθησουν ΜΟΝΟ απο ανθρωπους που πραγματικα γνωριζουν κατι (ή το εχουν κανει ή το εχουν κανει γνωστοι τους ή να ξερουν να μου δωσουν μια συμβουλη περι του πως να το χειριστω ειδικα τωρα που θεωρητικα τουλαχιστον βρισκομαι στο τελευταιο σταδιο και τις τελευταιες ημερες).. αν καποιος εχει να με συμβουλεψει κατι περι πιο σωστης διαχειρισης της καταστασης, τι να περιμενω, τι πρεπει να κανω ή να μην κανω, τι θα βοηθησει και τι θα κανει κακο αν κανω κτλ κτλ κτλ.. οποιαδηποτε συμβουλη ευπροσδεκτη.
    Ευχαριστω... και καλο κουραγιο σε οσους περνανε τα ιδια, ειτε με τον εναν ειτε με τον αλλο τροπο.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •