ξανά?????????
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713

    ξανά?????????

    Θέλω τη γνώμη σας για κάτι που μου συμβαίνει τον τελευταίο καρό.Έχω ξεκινήσει ξανά ψυχοθεραπεία...κ εκεί που πίστευα κ ένιωθα σχετικά καλά,έχω πέσει σε μεγάλο λούκι πόνου.

    Κάθε μέρα νιώθω όλο κ πιο πολύ να καταρρέω,να νιώθω άσχημα συναισθήματα,να βγαίνει η θλίψη ως κ στο σώμα με πόνους κ γενικώς να νιώθω συμπτώματα κατάθλιψης.

    Το παράδοξο είναι πως όλα αυτά ξεκίνησαν με το ξεκίνημα της θεραπείας.Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία?Γενικώς φοβάμαι μην ξαναοδηγηθώ για 2η φορά στην κατάθλιψη....

    Δλδ ξεκίνησα τη θεραπεία για να βοηθηθώ απλά να με καταλάβω καλύτερα κ να βελτιώσω κάποια πράγματα στη ζωή μου κ στην πορεία, μου προέκυψε να σκέφτομαι τι θα κάνω που δε νιώθω καλά.Για άλλο πήγα(νιώθοντας δυνατή)κ αλλιώς μου βγαίνει....

    Όλα αυτά για 2 μήνες περίπου.Κ κάθε μέρα που περνάει νιώθω όλο κ πιο χάλια....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    Arsi μου.. έχει ο καιρός γυρίσματα! Κουράγιο κ υπομονή!
    Κ γω τα ίδια νιώθω, εκεί που νόμιζα πως πήρα ανάσα κάτι μου έκοψε πάλι την αναπνοή κ ασφυκτιό! Δύναμη.. συνέχισε.. προσπάθησε..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Κουράγιο μας λοιπόν μστρουφ!Τι να πω....
    Δεν είναι παράξενο όμως?Αφού ένιωθα σχετικά καλά κ νόμιζα είχα χαιρετήσει την κατάθλιψη για πάντα,τι είναι όλα αυτά που νιώθω πάλι???
    Φοβάμαι μη μου ξαναεπιστρέψει.
    Πρέπει να δείξω δύναμη κ να ρθω στα ίσα μου.Η ψυχολόγος μου είπε ότι η κατάθλιψη είναι απέναντι κ με χαιρετάει.
    Αλλά γιατί όλα αυτά με το ξεκίνημα της θεραπείας...
    Επειδή συνειδητοποιώ κ ανακαλύπτω πράγματα?κ αν με όλο αυτό κινδυνεύω να ξαναπέσω...τι με ωφελεί?
    Φοβάμαι.Τώρα που είναι αρχές κ τα νιώθω όλα αυτά,πρέπει να αντλήσω πολύ δύναμη από μέσα μου....αλλά που να τη βρω όταν νιώθω τόσο απαίσια.....
    Πρέπει να τη βρούμε...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    ασε.. παμε να κάνουμε καμιά γεώτρηση μπας κ βρούμε καμιά πηγή δύναμης!
    παράξενο δεν θα το έλεγα.. γιατί αισθάνομαι καιρό έτσι κ συνειδητοποιώ κ ανακαλύπτω, ώσπου δεν μου μένει άλλο κουράγιο κ πέφτω πάλι!
    μην δίνεις τροφή στη θλίψη σου με το φόβο, βάλε στο νου σου ότι, θα το περάσω κ αυτό μέχρι να βγώ πιο δυνατή!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Σ\'ευχαριστώ μστρουφ.

    ...χαχαχαχα...καλό αυτό με τη γεώτρηση....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    κ ξέρεις πιο είναι το σπαστικό...μόλις ηρεμεί η μία ανακάλυψη...έρχεται καπάκι η άλλη...κ πάλι απ\'την αρχή........
    Άντε να τελειώνουμε επιτέλους!!!!κ εμείς πια τόσες οδυνηρές εμπειρίες είχαμε........

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    μου κανει εντυπωση που βρισκετε δυναμη να δωσει θαρρος η μια στην αλλη αλλα οχι η καθεμια στον εαυτο σας... γιατι αυτο;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    αυτό που γράφεις εμπνευστή το αναρωτήθηκα κ εγω.. γιατί ίσως τα λόγια είναι πιο εύκολα απο τις πράξεις κ καμιά φορά χρειάζεσαι να σου υπευνθυμίζουν να μην το βάλεις κάτω

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    Originally posted by mstrouf
    καμιά φορά χρειάζεσαι να σου υπευνθυμίζουν να μην το βάλεις κάτω
    να το θυμασαι αυτο στρουμφακι ολα τριγυρω αλλαζουν και ολα τα ιδια μενουν οπως λεει και το ασμα,απλα ειναι με πιο ματι τα βλεπουμε...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Εμπνευστη,

    ειμαι σιγουρη πώς κ εσυ εχεις συμπαρασταθει σε φιλους, σε ανθρωπους κοντινους σου, αγαπημενους αλλα κ σε αλλους ανθρωπους απο εδω. Νομιζω ομως πώς εχοντας μια αποσταση απο τον άλλο μπορουμε να δουμε πιο καθαρα το προβλημα του άλλου, τον αλλο στην κατασταση που βρισκεται τη στιγμη που ζηταει βοηθεια.

    Οταν ομως εμεις οι ιδιοι ειμαστε βουτηγμενοι σε ενα προβλημα ειναι παντα πιο δυσκολο, να παρουμε αποσταση απο μας. Να δουμε πιο σφαιρικα ενα προβλημα, αφου ειμαστε τοσο δεμενοι με το προβλημα αυτο. Ειναι αναμενομενο μεχρι ενα βαθμο λοιπον. Ετσι τουλαχιστον πιστευω εγω.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    Σοφια το ξερω οτι ειναι πολυ δυσκολοτερο,απλα ηθελα να εστιασω στην προθεση που εχουν τα κοριτσια,στην προθεση να πανε μπροστα,να καλυτερεψουν και αυτο το βρισκω πολυ θετικο.Σημαινει πως το εχουν μεσα τους,τους καιει να βρουν την λυση και μ αρεσει αυτο.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    17
    Κι εγώ είμαι πολύ χαλια το τελευταιο τρίμηνο και ο ψυχ. λεει ότι υποσυνείδητα θέλω να σταματήσω την ψυχοθεραπεία για να μην δω πραγματα που πονάνε. Αυτό που δεν καταλαβαινω όμως είναι ποιά είναι αυτά τα πράγματα...
    ;(

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by Empneustns
    μου κανει εντυπωση που βρισκετε δυναμη να δωσει θαρρος η μια στην αλλη αλλα οχι η καθεμια στον εαυτο σας... γιατι αυτο;
    Πιστεύω πως βλέπουμε κομμάτια του εαυτού μας στον άλλον κ εν τέλει...τα λέμε κ σε μας....
    Κ μη νομίζεις εμπνευστή ότι δε δίνουμε δύναμη στον εαυτό μας!κ φυσικά δίνουμε γι\'αυτό μπορούμε κ αγωνιζόμαστε απλά πονάμε κ θέλουμε κ άλλη......

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by mstrouf
    αυτό που γράφεις εμπνευστή το αναρωτήθηκα κ εγω.. γιατί ίσως τα λόγια είναι πιο εύκολα απο τις πράξεις κ καμιά φορά χρειάζεσαι να σου υπευνθυμίζουν να μην το βάλεις κάτω
    Μερικές φορές χρειαζόμαστε μια δεύτερη φωνή να ενισχύει τη δική μας για να μπορέσουμε να πιστέψουμε ακόμα πιο πολύ στη δική μας.....όταν αρχίζει να αποδυναμώνεται επειδή απελπίζεται...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by foinikas
    Κι εγώ είμαι πολύ χαλια το τελευταιο τρίμηνο και ο ψυχ. λεει ότι υποσυνείδητα θέλω να σταματήσω την ψυχοθεραπεία για να μην δω πραγματα που πονάνε. Αυτό που δεν καταλαβαινω όμως είναι ποιά είναι αυτά τα πράγματα...
    ;(
    Κουράγιο
    Εσύ νιώθεις καταρχήν πως υπάρχουν πράγματα που δε βλέπεις?

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •