Σεξουαλική κακοποίηση αγοριού σε μικρή ηλικία - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 26 of 26
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    266
    Θα εισαι πολυ πιο καλα οταν βρεις αυτον τον ανθρωπο να νοιωθεις αγαπη και συντροφικοτητα ..δεν ξερω αν θα καταφερεις να ξεπερασεις ενα τοσο δυσκολο θεμα εντελως αλλα θα εισαι πολυ καλυτερα ...στειλε μου π.μ οποτε μπορεις να σου .πω

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Μπορείς να ξεπεράσεις τα πάντα. Άκουσέ με. ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Κι ας πέφτεις. Να μάθεις να ξανασηκώνεσαι. Κι αυτό, το πέσιμο, να το κάνεις μέρος της δύναμης και του ταξιδιού σου. Στο δικό σου το χέρι, στη δική σου τη θέληση, να βρεις τον ενθουσιασμό. ΟΚ, αυτός ήταν μαλάκας. Παπάρηδες υπάρχουν παντού, κάποιοι πάντα θα έχουν την ατυχία να τους συναντάνε στη ζωή τους. Αν τον αφήσεις να σε κρατάει κάτω, ο μαλάκας νίκησε. Σου πήρε την αίσθηση του εαυτού, του δικαιώματος στη χαρά του κορμιού σου, στην απόλαυση. Γάμα τον σου λέω! Να μη σε γαμάει ακόμη, κατάλαβες; Όχι ως θύμα. Ως νικητής να προχωράς.
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  3. #18
    ntinti
    Guest
    Πόση δύναμη ψυχής κρύβεται για να μπορέσετε να διαχειριστειται ολο αυτο....

    Πραγματικά από εμένα έχετε τον θαυμασμό μου .

    Κρύβεται πολύ κουράγιο και αποθέματα ψυχής για να μπορέσετε να φτάσατε στο σήμερα όπως να είναι αυτό......

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Δεν είναι ηρωισμός να σου τύχει κάτι τέτοιο ntinti. Παρένθεση.
    Στον νηματοθέτη, απαιτεί μία επανάκτηση ελέγχου καθώς αυτό που έζησες στην αφαίρεσε (είναι η αίσθηση του αβοήθητου, του δεν μπορώ να κάνω κάτι γι αυτό που μου συμβαίνει. Πρέπει να έρθεις στο σημείο να πάρεις ξανά το τιμόνι σου. Και να ξαναγνωρίσεις το σώμα σου, να λιώσει αυτό που περιέγραψες ως πάγο.
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  5. #20
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by BlackCoral View Post
    Δεν είναι ηρωισμός να σου τύχει κάτι τέτοιο ntinti. Παρένθεση.
    Στον νηματοθέτη, απαιτεί μία επανάκτηση ελέγχου καθώς αυτό που έζησες στην αφαίρεσε (είναι η αίσθηση του αβοήθητου, του δεν μπορώ να κάνω κάτι γι αυτό που μου συμβαίνει. Πρέπει να έρθεις στο σημείο να πάρεις ξανά το τιμόνι σου. Και να ξαναγνωρίσεις το σώμα σου, να λιώσει αυτό που περιέγραψες ως πάγο.
    ποιος μιλησε για κατι τετοιο....

    μιλησα για το πως καποιοι διαχειριζονται την μετα κατασταση και τι ψυχικα αποθεματα χρειαζονται για να προχωρησουν...

    διαβαζε σε παρακαλω καλυτερα και μην λες οτι να ναι....

  6. #21
    Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    43
    Αλέξανδρε, κανένας άνθρωπος πάνω στη γη δεν πρέπει να βιώνει τόσο άσχημα πράγματα. Κανένας. Δεν ξέρω πόσο χρόνο είσαι αλλά θέλω να σου πω το εξής. Ολα φτιάχνουν. Τώρα μπορεί να μην το πιστευεις αλλά όλα φτιάχνουν. Ολα αυτά που νιώθεις είναι τόσο φυσιολογικά είναι η φυσιολογική αντίδραση του τραυματισμένου σου εαυτού. Είναι λογικό που δυσκολευεσαι είναι λογικό που δεν θέλεις να σε αγγίζουν είναι λογικό που έκανες απόπει. Και είναι λογικό γιατί πονάς. Ηρθαμε σε αυτή τη ζωή για να ζούμε υγιής σωματικακαι ψυχικά και πλήρης. Ομως όλα αυτά που βίωσες μπορούν να διορθωθούν. Και τότε δεν θα ξανασκεφτείς ποτέ να κάνεις κακό στον ευατό σου. Αν ήμουν η θερπαευτρια σου θα κοιτούσα αυτό το μικρό αγόρι στα μάτια και θα ένιωθα τον πόνο του και τον τρόμο του για αυτό που πέρασε. Και θα φρόνιτζα να νιώσει ξανά ασφαλής σιγά σιγά.

    Οταν ήμου μικρή είχα μια πολύ κακοποιπητική εμπειρία με οδοντίατρο. Φαντάσου. Με οδοντίατρο. Ενω η ένεση δεν με είχε πιάσει προσπάθησε να μου βγάλει το δόντι με το ζόρι χωρίς να θέλω. Με πάτησε στην κοιλιά και μου το τράβηξε με τανάλια. Εκανα να παω σε οδοντίατρο 20 χρόνια . Οποτε έβλεπα οδοντίατρο σφιγγόταν το στομάχι μου. Δεν ήθελα να με αγγίζει κανείς στο στόμα. Φυσικά ούτε καν το συγκρίνω με την δική σου εμεπιρία. Απλά το αναφέρω για να σου πω ότι αυτό που πέρασες είναι πολύ σοβαρό αλλά όχι απροσπεραστο. Ο εαυτός μας όταν τον πλησιάσουμε εσωτερικά και του δώσουμε εμείς τη δικαίωση και την αγάπη που του έχει λήψει σιγά σιγά κλείνει τις πληγές του. Το γεγονός ότι η κοπέλα που είχες ήταν αρκετά μεγαλύτερη ήταν πολύ βοηθητικό. Ηταν ώριμη αρκετά για να μπορέσει να καταλάβει αυτό που ένιωθες. Μια πιο μικρή ίσως σε τραυμάτιζε. Είδες ο εαυτός σου διάλεξε το σωστό για κείνον. Κάτι που δεν θα τον πίεζε. Ο ευατός μας να ξέρεις ο αληθινός εαυτός μας πάντα μας προστατευει. Μην έχεις κοπέλα για ένα διάστημα δεν πειράζει, θα έχεις όταν θα είσαι έτοιμος όταν θα επουλωθούν τα τραυματα. Πάλι ο εαυτός σου σε προστατεύει. Η δυσκολία σου αυτή τη στιγμή σε ότι κάνεις δεν πρέπει να την κατακρίνεις και πρέπει να την αποδεχτείς. Μην λες δεν είμαι άξιος να βρω κοπέλα και κοροιδυεω τον κόσμο. Μην κατηγορείς τον εαυτό σου για αυτό που πέρασες. Δεν είσαι σαν τους άλλους. Εχεις περάσει μια δυσκολια. Αυτή την δυσκολία πρέπει να την αποδεκτείς να δεις ακριβώς από που πρέρχεται να δεις με ποιο τρόπο σε επηρεασε σε σχέση με τις γυναίκες την οικειότητα.

    Να δεις τον θυμό σου. Σίγουρα έχεις θυμό πολύ γι αυτόν τον άντρα. Να νιώσεις αυτό οτν θυμό και να τον αποδεκτείς. να αποδεκτείς όλα σου τα συναισθήματα. Να παρηγορήσεις αυτό το μικρό παιδί που υπέφερε και νου του πεις ότι δεν του άξιζε όλο αυτό. Να το πεις και να το εννοείς με όλη την δύναμη της ψυχής σου. Δεν έχει αλλάξει το χαρακτήτα σου αυτό το άσχημο βίωμα ούτε την αγάπη για τη ζωή. Απλά θέλει το τον τρόπο της για να δουλευετεί. Αν κάψεις το χέρι σου στο μάτι της κουζίνας αλλάζει ο χαρακτηρας σου? οχι. Μπορεί να αποφευγεις να ξανακαείς αλλά ο χαρατκήρας σου δεν αλλάζει.

    Εγώ αυτά έχω να σου πω. Είμαι κι εγώ πολύ ταλαιπωρημένη και κακοποιημένη και με δυσκολευει πάρα πολύ και να το λέω παρόλλο που είμαστε όλοι ανώνημα εδώ. Εχω υποφέρει και υποφέρω ακόμα πάρα πολύ. Να ξέρεις ένα πράγμα. Εχεις μόνο τον ευατό σου να στηριχτείς. Αγάπησε τον ευατό σου βαθειά. Τόσο βαθειά που να μην χρειάζεται την αγάπη κανενός. Να μην εξαρτάσαι από αυτήν. Αλλο εξάρτηση άλλο να περιμένουμε να μας αγαπήσουν για να κλείσουν οι πληγές μας. Παρόλλα αυτά σου ευχομαι να βρεις έναν άνθρωπο να σε αγαπήσει βαθειά. Τόσο πολύ που να κολλήσει με μιας όλα σου τα τραυματα. Ολοι την ψάχνουμε την ρημάδα την αγάπη μαζί κι εγώ, και αναρωτιέμαι γιατί είναι τόσο δύσκολο να βρεθεί.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Alex δεν έχεις βρώμικο σώμα όπως μας γράφεις σε καμία περίπτωση, μην το ξανά πεις αυτό. Βγάλε όλες τις ενοχές από μέσα σου, δεν έκανες τίποτα για να κατηγορίες τον εαυτό σου. Προσπάθησε με τα δυο σου χέρια να αγκαλιάσει τον εαυτό σου και πες δυνατά πως είσαι άξιος να σε αγαπούν.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Οι γονείς σου δεν αναρωτήθηκαν ποτέ για ποιο λόγο άλλαξες συμπεριφορά; Θα έπρεπε να τους είχε χτυπήσει καμπανάκι που κλείστηκες πιο πολύ στον εαυτό σου. Έπρεπε να είχε γίνει καταγγελία για εκείνον τον άντρα. Κι αν το επανέλαβε σε κάποιο άλλο παιδί; Κανείς δεν πρέπει να μένει σιωπηλός σ’αυτές τις περιπτώσεις. Κάνε καταγγελία ακόμα και τώρα, πιστεύω πως αυτό θα σε βοηθήσει να πιστέψεις πιο πολύ στον εαυτό σου, γιατί θα έχεις πάρει μια πρωτοβουλία σ’αυτό το θέμα. Το άφησες πολύ να σε ταλαιπωρεί, πες στον εαυτό σου ότι φτάνει, μέχρι εκεί ήταν. Και σίγουρα απευθύνσου σε ειδικό, να σου δώσει κατευθύνσεις, να δεις τα πράγματα από άλλη οπτική γωνία. Παρά τη δυσκολία που έχεις στις διαπροσωπικές σου σχέσεις, φαίνεσαι ένα δυνατό παιδί. Θα το ξεπεράσεις με λίγη επαγγελματική βοήθεια.

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Καλησπερα Αλεξ κι απο εμενα.
    Ειναι τρομερο αυτο που περασες στα παιδικα σου χρονια, ειναι ενα σοκ που σου χαραξε και σου αλλαξε ολη σου την ζωη.Ομως , πρεπει να κατσεις και να αποφασησεις τι θελεις να γινει απο εδω κι περα στην ζωη σου..Πρεπει λοιπον να διαλεξεις ! θα μεινεις στην ασχημη αυτη αναμνηση και τα επακολουθα της ? η θα προσπαθησεις να την πολεμησεις, να την καταλαβεις,να συμφιλιωθεις με αυτην ,σαν ενα ατυχημα ,και να προχωρησεις στην ζωη σου! στην ζωη σου που ειναι ολη εμπρος σου εισαι νεο παιδι και ολος ο κοσμος ειναι δικος σου!!
    Αλεξ! αυτο το κακο οπου σε βρηκε ,δυστυχως φερουν ευθυνη οι γονεις σου,αθελα τους βεβαια αλλα εχουν μεγαλη ευθυνη! πρεπει να καταλαβεις οτι τις ευθυνες οπου νομιζεις οτι εχεις εσυ ειναι των γονιων σου, διοτις σε αυτες τις ηλικιες οι γονεις πρεπει να ξερουν τα παντα για τα τεκνα τους, πρεπει να τα προσεχουν, πρεπει να ειναι εμπρος απο καθε κυνδηνο και οχι μετα!! ΔΕΝ ΦΤΑΙΣ ΕΣΥ!
    Αλεξ, δεν γυρναει πισω ο χρονος, δυστυχως!! πολλες φορες το σκεφτομαι ,παρα το οτι στο λεω ,εχω κατσει αμετριτες φορες και εχω φανταστει αυτο που κανεις κι εσυ, το αν δεν ειχε γινει αυτο τοτες πως θα ειμουν σημερα??? αλλα ειναι ασκοπη σκεψη,δεν μπορουμε να αλλαξουμε το παρελθον Ομως μπορουμε να αλλαξουμε το μελον !! και το δικο σου ειναι πολυ μεγαλο !! εχεις μια ζωη εμπρος σου.
    Θα πρεπει να νικησεις τους "δεμονες "σου , τις αναμνησεις οπου σε στιχιωνουν, αυτο για να το κανεις ομως θα πρεπει να παρεις βοηθεια απο καποιον ειδικο, ! Αλεξ, οπως αν σπασεις το χερι σου θα πας σε ενα ορθοπεδικο και οχι στο φιλο σου, ετσι και εαν "τραυματιστει" η ψυχη σου θα πας σε εναν που να ξερει, ετυχες να πας σε εναν ψυχολογο απατεωνα διοτις απαγορευετε να σου γραψει φαρμακα εαν δεν ειναι ψυχιατρος.
    Αλεξ,αυτο που εχεις ενδεχομενος θελει ψυχαναλυση και μετα ψυχοθεραπεια,λογικα θελει γυρο στις 15 συνεδριες των 45 λεπτων .Αν και γνωριζω δεν θα σου καμω τον εξυπνο διοτις δεν επιτρεπετε αλλα κι δεν ειναι σωστο. ,καποιο μελος ,εδω στο φορουμ αναφεραι οτι πλεον προσφερει και το δημοσιο τετοιο πραμα, ψαξτω και αν υπαρχει πηγαινε ,αλλιως πηγαινε σε ιδιωτη.Τα φαρμακα δν νομιζω να σε βοηθησουν σε πρωτη φαση, διοτις πρεπει πρωτα να γινει ερευνα του ψυχικου σου τραυματος και μετα η θεραπεια του.
    Αλεξ, δεν ξερω αν πιστευεις στον Θεο, ενδεχετε να του εχεις ριξει και το φτεξιμο για ολα οσα σου σου συνεβησαν,λογικο,αλλα δεν ειναι και μεγαλο χασημο χρονου να επισκευτεις καποιον ιερεα , μια εξωμολογυση των αμαρτιων σου,διοτις ολοι εχουμε κανει αμαρτιες! μια κουβεντα μαζι του,θα σου κανει το απλο καλο, να τα βγαλεις απο μεσα σου! και μονο αυτο θα σου κανει πολυ καλο! διοτις δεν μπορει να τα πει πουθενα!! ειναι απολυτασυγουρο αυτο! αρα ο ιερεας ειναι μια ευκερια να πεις ακριβως τι περασες χωρις το αγχος να τα μαθει καποιος.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Aλεξ ανδρε έχεις όλο το μέλλον μπροστά σου καλά στα λέει ο φίλος πάνω , άδικο να το υποθηκευεις. Δεν φέρεις ευθύνη καμιά οπότε μην το ψαξεις περισσότερο σε βάρος του εαυτού σου

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Γιατί φοβάσαι μην σε αγγίξει μία γυναίκα; Οι γυναίκες από την φύση τους δεν μπορούν να σου κάνουν κάτι με την βία , δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση οπότε μην το φοβάσαι αυτό το σκέλος.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Κακοποίηση σε παιδική ηλικια
    By Sofaki in forum Κακοποίηση
    Replies: 18
    Last Post: 28-08-2019, 20:46
  2. Άγχος και απομόνωση σε σχετικά μικρή ηλικία.
    By Alexandra312 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 41
    Last Post: 07-04-2013, 20:48
  3. Replies: 7
    Last Post: 24-04-2012, 13:11
  4. Replies: 29
    Last Post: 06-02-2012, 00:52
  5. Κρίσεις σε μικρή ηλικία
    By Looney in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 30-10-2006, 00:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •