Ομοιοπαθητική - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 33
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 24-07-2020 at 12:32.
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 24-07-2020 at 12:32.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 24-07-2020 at 12:32.
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    123
    Δεκτή η αποψη σου προφανώς να σέβεσαι τους άλλους ομως που πιστεύουν το αντίθετο.πχ εσυ μπορεί να πιστεύεις στον θεο εγω που δεν τον εχω δει δεν πιστεύω σε αυτον,αυτο δεν σημαίνει οτι εχω την δυνατοτητα να σε σχολιασω και να σε χαρακτηρίσω για αυτη σου την άποψη.Στο θεμα μας τωρα μιλας για έρευνες θα στο πω ξεκάθαρα στα αρ@@@ μου η έρευνες.καλιστα η φαρμακοβιομηχανίες θα μπορούσαν να ανεβάζουν οτι ναναι έρευνες και εσύ να τα διαβάζεις σε σαιτ τυπου ζουγκλα κτλπ που δεν ειναι στο ελαχιστο έγκυρο και ο καθε μλκς γράφει την προσωπική άποψη που έχει.Καταληγω στο οτι εχω μιλήσει με ανθρώπους δικούς μου που μου είπαν εμενα με βοήθησε γιατρευτηκα κτλπ.οποτε Προσωπικά εγω το δοκιμάζω και θα διαμόρφωσω την αποψη μου σε λιγο καιρό.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    123
    Δεκτή η αποψη σου προφανώς να σέβεσαι τους άλλους ομως που πιστεύουν το αντίθετο.πχ εσυ μπορεί να πιστεύεις στον θεο εγω που δεν τον εχω δει δεν πιστεύω σε αυτον,αυτο δεν σημαίνει οτι εχω την δυνατοτητα να σε σχολιασω και να σε χαρακτηρίσω για αυτη σου την άποψη.Στο θεμα μας τωρα μιλας για έρευνες θα στο πω ξεκάθαρα στα αρ@@@ μου η έρευνες.καλιστα η φαρμακοβιομηχανίες θα μπορούσαν να ανεβάζουν οτι ναναι έρευνες και εσύ να τα διαβάζεις σε σαιτ τυπου ζουγκλα κτλπ που δεν ειναι στο ελαχιστο έγκυρο και ο καθε μλκς γράφει την προσωπική άποψη που έχει.Καταληγω στο οτι εχω μιλήσει με ανθρώπους δικούς μου που μου είπαν εμενα με βοήθησε γιατρευτηκα κτλπ.οποτε Προσωπικά εγω το δοκιμάζω και θα διαμόρφωσω την αποψη μου σε λιγο καιρό.Δεν θέλουν προφανώς τα μεγάλα κεφάλια και οι φαρμακοβιομηχανίες να δουλεύει όντως η ομοιοπαθητική και καθε αλλη εναλλακτική θεραπεία.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Η αθεία μου όμως δεν τα τρώει από κανέναν. Αν γιατρεύτηκες με...νεράκι της βρύσης σε διάλυση μία σταγόνα σε μία θάλασσα, και την πάτησες βασικά, δε σημαίνει ότι το επιχείρημα ωωω πάω ενάντια στην φαρμακοβιομηχανία θα σταθεί. Λεφτά παίρνουν, δε σώζουν τσάμπα, ούτε το κάνουν για...εναλλαχτισμό. Συνωμοσιολογικά φαντασιακά επίσης δε θεωρούνται επιχειρήματα που θα πάρω σοβαρά.
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    16
    Εχω κανει ομοιοπαθητικη για αρκετο καιρο (1+ χρονο) πηρα διαφορα σκευασματα και δεν με βοηθησε ουτε στο ελαχιστο. Θυμαμαι που το ειχα πει στη ψυχολογο που πηγαινα και μου εστειλε αρκετες επιστημονικες ερευνες να διαβασω για το φαινομενο placebo στο οποιο στηριζεται η ομοιοπαθητικη. Θα μπορουσε να με βοηθησει αν το πιστευα αλλα ο λογος που δεν με βοηθησε ηταν οτι ημουν απο την αρχη αρνητικη γιατι διαβαζα διαφορα και δεν ηξερα τι να πιστεψω. Η ψυχολογος με επεισε και την εμπιστευομαι γιατι ηταν κλινικη ψυχολογος με διδακτορικο.

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    16
    Βλεπω πως σβηστηκαν τα μηνυματα απο το μελος blackCoral. Δεν καταλαβαινω τον λογο απο τη στιγμη που υπαρχουν κλινικες μελετες και ερευνες που μιλανε για το θεμα. Δεν ειναι θεμα αποψης δηλαδη αλλα υπαρχουν αποδειξεις. Κατακριβειαν, δεν υπαρχει καμια αποδειξη για την αποτελεσματικοτητα της ομοιοπαθητικης περα απο το φαινομενο placebo. Βεβαια μπορειτε να μου σβησετε και μενα το μηνυμα αν σας ενοχλει η αληθεια.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    123
    Quote Originally Posted by Serenity. View Post
    Βλεπω πως σβηστηκαν τα μηνυματα απο το μελος blackCoral. Δεν καταλαβαινω τον λογο απο τη στιγμη που υπαρχουν κλινικες μελετες και ερευνες που μιλανε για το θεμα. Δεν ειναι θεμα αποψης δηλαδη αλλα υπαρχουν αποδειξεις. Κατακριβειαν, δεν υπαρχει καμια αποδειξη για την αποτελεσματικοτητα της ομοιοπαθητικης περα απο το φαινομενο placebo. Βεβαια μπορειτε να μου σβησετε και μενα το μηνυμα αν σας ενοχλει η αληθεια.
    Οπως επισης υπάρχουν παρα πολλες έρευνες που δειχνουν το αντίθετο.Υπαρχει μια ομάδα στο φβ μπες και δες ποσοι άνθρωποι λενε πως εχουν γιατρευτεί απο πολλα θεματα που ειχαν.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    123
    Παιδιά πρώτη φορα ασχολούμαι και μαθαίνω για την ομοιοπαθητική δεν την ειχα ξανακούσει.αλλα της έρευνες που αποδεικνύουν την αποτελεσματικότητας της δεν τις βλέπουμε πουθενά.Επισης πως γίνεται να μην το προσπαθήσω καν οταν βλέπω χιλιαδες κοσμο και μιλαω μονο για Ελλάδα φαντασου να λεει οτι την χρησιμοποιούν και τους εχει σωσει την ζωη

  11. #26

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Εχω την εντυπωση, οτι η περιπτωση του να ειναι πλασιμπο η ομοιοπαθητικη, εξεταζεται σαν κατι ανωδυνο. Δεν ειναι καθολου ετσι ομως, καθως οποιος ξεκιναει ομοιοπαθητικη, σταματαει την ιατρικη θεραπεια του, κι αυτο, αναλογως και με το προβλημα, μπορει να ειναι ολεθριο. Εχω πολυ κοντινο ατομο που απευθυνθηκε εκει για μια κολλιτιδα (σπαστικη η ελκωδη, δεν θυμαμαι) σταματησε τα φαρμακα και αφου δοκιμασε επι καιρο την ομοιοπαθητικη, πολυ θετικος απεναντι της, και δεν του εκανε απολυτως τιποτε, το προβλημα του κατεληξε πολυ επιδεινωμενο, με αγνωστη προς το παρον καταληξη...
    προσωπικα, πιστευω οτι ειναι πλασιμπο (επομενως, οχι για μενα), αλλα ως πλασιμπο, αν δεν εχει επιδραση σε ψυχολογικα προβληματα (εκτος ψυχωσεων), τοτε δεν εχει πουθενα (ολα ειναι στο μυαλο,κλπ).
    επομενως, αν σε καποιον δουλευει, ας την κανει. Αρκει αυτος ο καποιος να μην πρεπει να διακοψει απαραιτητη αγωγη, πχ ψυχωση.... ή οποιαδηποτε αλλη απαραιτητη αγωγη..

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Επιτέλους, κάποιος το βλέπει. Αυτό εννοούσα, πως το περνάνε αθόρυβα κι ωραία, σαν μια άκακη, άοσμη, εναλλακτική θεραπεία. Συνήθως μάλιστα λένε το επιχείρημα, μα, υπάρχει και στα φαρμακεία. Ε και; Ή μα, την ασκούν και γιατροί. Και ξανά, ε και; Τι είναι οι γιατροί, έχουν το αλάθητο; Στην ίδια κοινωνία ζούμε και τα φράγκα παίζουν από πολλές μεριές, δε χάνει κανένας να τα πάρει και εναλλακτικά, φράγκα είναι, αντίθετα από τη "θεραπεία" τα φράγκα δεν είναι placebo, μπαίνουν σε αληθινές τσέπες.

    Θύματα υπάρχει και σε αυτό το ρεύμα της αποδοχής χωρίς αποδείξεις. Και μπορεί να είναι και μωρά ή παιδιά. https://www.independent.co.uk/news/w...-a8950431.html

    https://www.theguardian.com/world/20...-couple-jailed

    Όταν μία ωτίτιδα ή μία επιδερμική νόσος μπορεί να φέρει το θάνατο. Καθόλου αθώα, θα το σύγκρινα μάλιστα με τους γονείς που σκότωσαν τα παιδιά τους με εξορκισμό ή άλλες χαζομάρες που κουβάλαγαν στο κεφάλι τους.
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Τώρα έχουμε και νέα γέλια, ομοιοπαθητική για τον Covid19.
    https://www.ctvnews.ca/health/indian...clipId%3D89530

    Κι εδώ μία κριτική από την άποψη της βιοηθικής.
    https://www.minnpost.com/second-opin...ethicist-char/
    Κόντρα στους φυσικούς νόμους, ενώ πλασάρεται σαν φυσική θεραπεία.
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Quote Originally Posted by Light1 View Post
    Παιδιά πρώτη φορα ασχολούμαι και μαθαίνω για την ομοιοπαθητική δεν την ειχα ξανακούσει.αλλα της έρευνες που αποδεικνύουν την αποτελεσματικότητας της δεν τις βλέπουμε πουθενά.Επισης πως γίνεται να μην το προσπαθήσω καν οταν βλέπω χιλιαδες κοσμο και μιλαω μονο για Ελλάδα φαντασου να λεει οτι την χρησιμοποιούν και τους εχει σωσει την ζωη
    Αλήθεια; Έχει τεσταριστεί εργαστηριακά; Γιατί κι εγώ έχω πάρει βαλεριάνα αλλά δεν ισχυρίστηκα ότι θα μου έκανε δουλειά για καρκίνο. Οι μαρτυρίες των ανθρώπων που είχαν γιατρευτεί εξετάστηκαν ώστε να επιβεβαιωθούν; Ή είναι απλά μαρτυρίες, που μπορεί να είναι συμπτωματική υποχώρηση συμπτωμάτων κτλ; Αν ασχολείσαι πρώτη φορά θα σου έλεγα να προσέχεις τη χρήση της φράσης "τους έχει σώσει τη ζωή".
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ομοιοπαθητικη
    By anxious4ever in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 31
    Last Post: 15-11-2020, 22:32
  2. ομοιοπαθητικη!!!
    By menis_64 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 09-07-2016, 01:51
  3. Ομοιοπαθητική
    By Tasos75 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 33
    Last Post: 11-07-2014, 12:55
  4. ομοιοπαθητικη
    By ntini in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 147
    Last Post: 03-09-2009, 15:17
  5. ομοιοπαθητική
    By ntini in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 06-05-2009, 15:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •