Δεν ξέρω τι είμαι. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 34 of 34
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    η σεξουαλικη μας ταυτοτητα δεν πρεπει να επιρεαζεται ουτε μια σπιθαμη απο τους γυρο μας, απο γονεις κι αδελφια! ειναι καθαρα προσωπικο μας θεμα! Βεβαια ειμαστε κοινωνικα οντα και η αποδοχη μας αλλα και το να γινουμε κοματι μεσα σε ενα κοινωνικο συνολο ειναι πολυ σημαντικο ,τοσο που μερικες φορες μπορει να θυσιασουμε σημαντικα πραγματα για εμας διοτις πρεπει και θελουμ να ειμαστε μεσα σε ενα κοινωνικο συνολο.Αυτο ομως ταυτοχρονα μπορει να γινει και η παγιδα μας! να γινει η καταρα μας! για αυτο ομως και τα κοινωνικα συνολα ειναι ζωντανοι οργανισμοι, αποτελουντε απο ατομα,σαν εμας! οπου και αυτα εχουν τις δικες τους αδυναμιες! Σκοπος της ανθρωποτητας ειναι να γινει ολο κι πιο πολυτισμενη, πιο αποδεχτη και πιο σωστη! Αρα την σεξουαλικη ταυτοτητα ενος μελους της θα πρεπει να την δεχτει χωρις καμια κριση, χωρις κανενα κουτσομπολιο! απο την στιγμη που δεν αφορα τους αλλους το τι κανει ο καθε ενας στο κρεβατι του!
    Πλεον ακομα και στην δικη μας χωρα, οπου εχουμε αρκετα νταμπου σε αυτο το θεμα ,πλεον ακομα και συνταγματικα εχει γινει αποδεχτο και το τριτο φυλο! γενικα ο καθε ενας πλεον εχει ελευθερια!
    Το μεγα λαθος για εμενα θα ειναι να φτιαξεις μια ζωη, μια οικογενεια στα προτευπα των αλλων,να κανεις δλδ αυτο που θα ευχαριστει τους γονεις, συγγενεις και οχι τοσο πολυ εσενα.Θα γινεις δυστυχης ανθρωπος και δυστυχως αυτο θα επιρεασει και τα παιδακια σου και την γυναικα σου, θα νιωσει πολυ ασχημα μετα απο χρονια!καταπιεση τετιου ειδους ειναι πολυ ασχημο.
    Οπως λες, εισαι μπαισεξουαλ, δεν εχεις αποκληση μονο προς ενα φυλο. Μην φρικαρεις πολλα παιδια υπαρχουν που σταματησαν να το κρηβουν! πλεον υπαρχει το απετουμενο θαρρος για να μην νιωθει κανεις ντροπη! κανε και εσυ την επανασταση σου! ζησε αυτο που εισαι και μην νιωθεις ντροπη! η ντροπη ειναι σε αυτους που το βλεπουν ως βλασθιμια.
    Εύκολο στα λόγια δύσκολο στην πράξη. Το παλεύω. Σίγουρα δεν θέλω να παρασύρω την οικογένεια μου σε τέτοιο Γολγοθά. Ότι κάνω θα το κάνω γιατί το νιώθω. Δεν μου φταίει κανένας.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by Antonia2003 View Post
    Αν δεν ένιωσες ποτέ δυνατά συναισθήματα για μια γυναίκα και τα νιώθεις μόνο για άντρες, τότε μάλλον είσαι γκέι. Δεν υπάρχει όμως λόγος να αντιμετωπίζεις την ομοφυλοφιλία σαν τιμωρία, κι ούτε πρέπει να νιώθεις ενοχές που δεν θα κάνεις την χάρη των δικών σου να δουν εγγόνι. Στην τελική ένα παιδί είναι μεγάλη ευθύνη, και συνήθως αυτοί που κάνουν οικογένεια δεν έχουν άλλο στόχο στην ζωή τους ή απλά βαριούνται.

    Αν θελήσεις όμως τελικά να γίνεις γονιός μην παντρευτείς με το ζόρι. Πάρε απλά ένα έτοιμο παιδί. Υιοθέτησέ το. Με την ζόρι η παντρειά δεν γίνεται είχε πει κάποιος σοφός
    Σίγουρα δεν γίνεται με το ζόρι ούτε παντρειά ούτε οικογένεια. Νομίζω θα πάψω να δίνω τόσο σημασία στους γύρω μου και στο τι κάνουν. Καθενός η ζωή είναι ξεχωριστή.

    Όσο για υιοθεσία εφόσον είμαι υγιής και ικανός γιατί να μην κάνω δικό μου? Δεν είναι ότι δεν μπορώ

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by Antonia2003 View Post
    Αν δεν ένιωσες ποτέ δυνατά συναισθήματα για μια γυναίκα και τα νιώθεις μόνο για άντρες, τότε μάλλον είσαι γκέι. Δεν υπάρχει όμως λόγος να αντιμετωπίζεις την ομοφυλοφιλία σαν τιμωρία, κι ούτε πρέπει να νιώθεις ενοχές που δεν θα κάνεις την χάρη των δικών σου να δουν εγγόνι. Στην τελική ένα παιδί είναι μεγάλη ευθύνη, και συνήθως αυτοί που κάνουν οικογένεια δεν έχουν άλλο στόχο στην ζωή τους ή απλά βαριούνται.

    Αν θελήσεις όμως τελικά να γίνεις γονιός μην παντρευτείς με το ζόρι. Πάρε απλά ένα έτοιμο παιδί. Υιοθέτησέ το. Με την ζόρι η παντρειά δεν γίνεται είχε πει κάποιος σοφός
    Δυνατά συναισθήματα δεν νιώθω συχνά. Ούτε για το ένα ούτε για το άλλο φύλο. Πάνω από όλα ο άνθρωπος πρέπει να είναι ήρεμος αλλιώς ο έρωτας δεν γίνεται να ανθίσει. Και να σου δεν έχω τις εμπειρίες κιόλας ήμουν πάντα πολύ δύσκολος να ανοίγω ερωτικά. Μικρός ντρεπόμουν πολύ. Σιγά σιγά κάνω ανοίγματα μετά από μια περίοδο δέκα ετών που ήμουν κλεισμένος στον εαυτό μου. Οπότε δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά ότι ναι έχω νιώσει δυνατά μόνο για άντρες. Οι τσόντες και η φαντασίωση δεν συγκρίνονται με το real thing. Ίσως βέβαια δεν θέλω να το παραδεχτώ τι να πω. Η πράξη από εδώ και μετά θα δείξει. Όπως προείπα πρώτα απ'όλα πρέπει ο άνθρωπος να είναι ήρεμος και να μην φέρνει μέσα του την καταστροφή. Καλές όλες οι συμβουλές αλλά η πρώτη είναι αυτή. Ψυχραιμία.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by LiloCook View Post
    Γραφεις ότι για καποιες γυναίκες ενιωσες σεξουαλικη έλξη για καποιες αλλες όχι. Με συγχωρείς αλλά όλοι αυτό νιωθουμε. Το οτι καποιος ειναι στραιτ δεν σημαίνει ότι βλέπει το αντίθετο φύλλο και νιωθει ελξη. Δεν είμαστε ζωα που ακόμα και εκείνα απορρίπτουν συντρόφους που δεν τους αρέσουν.

    Σκέψου να είχες μια οικογένεια που θα σου έλεγε "Ότι θελεις εσυ, ουτε εγγονια θα κάνεις για εμας, ουτε στεναχωριόμαστε, ουτε ειναι δική μας δουλεία". Θεωρω θα ησουν ευτυχισμενος.

    Δυστυχως σε καταλαβαίνω, αυτη η καταραμένη σχέση με την οικογενεια εχει καταστρεψει πολλά παιδια.

    Δεν ειναι εύκολο να κάνεις ότι θέλεις, δυστυχως. Μακαρι να ήταν τόσο ευκολο όσο τα λέμε.

    Γνώρισε τον εαυτο σου, γιατι όπως φαινεται ουτε εσυ τον ξέρεις ακόμα καλα.
    Νομίζω, αν και ευχαριστώ όποιον απάντησε, πως έχεις τοποθετηθεί πολύ εύστοχα στο ζήτημά μου.

    Ναι έχω αμφιβολίες ακόμα για το τι μου αρέσει. Ίσως αυτές οι αμφιβολίες να είναι άρνηση της κατάστασής μου βέβαια. Ίσως όχι.

    Ναι, προφανώς δεν αρέσουν όλοι σε όλους επειδή είναι στρέιτ. Ούτε αρέσουν όλοι οι άντρες στους γκέι άντρες. Αυτά τα έχω σκεφτεί και δεν εννοώ αυτό.

    Η οικογένειά μου με αγαπάει και σίγουρα δεν θα με απορρίψει ο,τι και να είμαι. Αυτό στο λέω με βεβαιότητα. Εγώ είμαι αυτός που θέλω να τους βλέπω ευτυχισμένους. Είναι κι ένας λόγος που γύρισα από το εξωτερικό.

    Ταυτόχρονα βέβαια έχω αρχίσει να προσέχω και εμένα τον ίδιο γιατί πολύ με είχα παραμελήσει. Με συγχωρώ είτε για λάθη μου, είτε για πράγματα που δεν είναι επιλογή μου ή υπό τον έλεγχό μου.

    Πρώτα θέλω, όπως λες, να είμαι σίγουρος για τον εαυτό μου και να είμαι ήρεμος.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Βοήθεια!!! Δεν ξέρω τι είμαι
    By crystallia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 11-08-2018, 02:52
  2. δεν ξέρω ποια είμαι
    By lepetit in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 09-05-2016, 22:52
  3. Δεν ξέρω ποιά είμαι πιά...
    By ninaelena in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 33
    Last Post: 09-03-2015, 18:15
  4. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΟΡΙΑΚΗ,ΔΙΠΟΛΙΚΗ,ΜΑΝΙΟΚΑΤΑΘ ΛΗΠΤΙΚΗ...ΤΙ ΕΙΜΑΙ??
    By tokokkinofoustani in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 7
    Last Post: 16-02-2012, 10:22
  5. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ - ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΧΩ
    By elen d in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 25-07-2011, 22:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •