ελπιδα μετα απο την απελπισια και απογνωση.... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 59
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    Originally posted by afrula
    δε μπορω με τιποτα και τωρα μονο απο ευγενεια σας μιλαω και κλαιω που ασχολειστε μαζι μου δεν αξιζει....Σκεφτομαι ειμαι μια χαρα και λεω μετα αν ερθει καποιος και σου πει στα μουτρα εισαι ασχημη κακασχημη τι θα κανω.Προσπαθω να σκεφτω με τη λογικη .Περπατουσα προχθες και δε τολμω να κοιταξω κανεναν μονο τα μωρα που ειναι αθωα και δε καταλαβαινουν.Απανταω ας ερθει να μου το πει καποιος δε με νοιαζει αφου εγω σεν εχω τιποτα και επαναλαμβανω τα ιδια και τα ιδια....Πως θα βγω,πως θα παω βολτα με κολλημενο αυτο στο μυαλο,πως θα κοιταξω τον αλλον στα ματια .Δε μπορω να ειμαι ζωο.Το θεμα ειναι οτι με παρεξηγουν με νομιζουν σνομπ που δε μιλαω ουτε σε γνωστους αλλα μεσα μου νιωθω φωτια .........



    δλδ αν ερ8ει καποιος κ σου πει πει να πεσεις στο πιγαδι πρεπει να πας?συνελθε αφρουλα και το οτι εισαι ασπρη πρεπει να το χερεσαι.κ γω ειμαι χλωμη και απσρη κ μαρεσει.μου δινει κατι το αριστοκρατικο.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    [quote]Originally posted by sabb
    ..
    Καλή μου Αφρούλα, θέλεις να φύγεις από τη ζωή , αλλά πως ?

    ...Δεν φοβάσαι πως αυτοί που θα αφήσεις πίσω σου, πιθανόν να μη μπορέσουν να αντέξουν το δικό σου χαμό ?
    Πηδάμε μια από το παράθυρο κι εντάξει ? Άντε εμείς γλυτώσαμε....Οι άλλοι ? Αυτοί που μας αγαπάνε ? Οι γονείς ? Οι φίλοι ? Οι συμφορουμίτες σου ?

    Δεν είναι πολύ εγωιστικό αυτό ?




    εχεις δικιο ..η σκεψη και ο πονος που θα ενιωθαν αυτοι που θα εμεναν πισω κρατησε και καποιους αλλους καπου καποτε γκουχ γκουχ







    ..Ποιος ανόητος θα μπορούσε να πει από μέσα του κάτι που να χαρακτηρίζει ανάπηρο κάποιον που με τη δύναμη της ψυχής του, έχει αποδείξει πρώτα στον εαυτό του και μετά σ\' όλο το κόσμο, πως δεν υπάρχει αναπηρία ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ να υπάρχει !!


    δεν ξερω αν θα δειξω απογοητευμενη αλλα κυκλοφορουν αρκετοι δυστυχως ανοητοι..φυσικα μεχρι ο μη γενοιτο χτυπησει την δικη τους πορτα καθε ειδους προβλημα ..
    βλεπω τοση δυσκολια στο να αποδεχτουμε το διαφορετικο τοσο ρατσισμο τοση στοχοποιηση και ταμπελοποιηση....
    Dum spiro spero (?)

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Αφρούλα,
    πιστεύεις τόσο πολύ στον Θεό....
    Θα ήθελε ο Θεός να κάνεις μια τέτοια πράξη?
    Μια πράξη ασυγχώρητη?
    Ο θεός σου έδωσε τις δυσκολίες για να παλέψεις κοπέλα μου,
    όχι για να αυτοκτονήσεις.
    Μην χάνεις την πίστη σου.
    Είναι μια στιγμή απελπισίας και πρέπει να φανείς δυνατή.
    Είμαστε όλοι εδώ δίπλα σου....

    Μιλάς για μαρτύριο... πρέπει όμως να το περάσεις και να το ξεπεράσεις.. Για σκέψου, πως μαρτύρησε κι ο Χριστούλης.. πρέπει να έχουμε κουράγιο σε αυτή τη ζωή κορίτσι μου...
    Τα μεγάλα βάσανα, δίνονται σε αυτούς που μπορούν να τα σηκώσουν!
    Φιλιά πολλά.
    Γράψε μας πως είσαι.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    θεσ/κη
    Posts
    5
    afrula δεν υπαρχει στην εποχη μας σχεδον καμια ψυχικη νοσος που να μην μπορει να αντιμετωπιστει,δεν ξερω τι γινεται με τον γιατρο σου ,εισαι ευχαριστημενη?Θελεις να μου γραψεις λεπτομερειες ?Σε παρακαλω ?

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    αφρουλα κ εγω πιστευω οτι οι ψυχικοι νοσοι θεραπευονται αλλα θελει πολυ δουλεια.
    μηπως πρεπει να αλλαξεις γιατρο κ να διαλεξεις καποιον εμπειρο ψυχοθεραπαυτη?
    η αυτοκτονια δεν ειναι λυση για κατι που θεραπευεται αλλα με πολυ κοπο..
    περασα κ εγω πολλα τωρα δοξα τω θεο ειμαι καλα.
    μη το βαζεις κατω θα δεις που θα τα καταφερεις
    να εισαι καλα

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Αφρούλα,
    είμαστε πλάσματα αυτού του κόσμου που ο θεός ή έστω κάποια άγνωστη δύναμη έπλασε...
    Μας έβαλε στον κόσμο αυτό να ζήσουμε για όσα χρόνια είναι το τυχερό; του καθενός μας, να γελάσουμε, να κλάψουμε, να πονέσουμε, να ουρλιάξουμε, να θυμώσουμε, να συγκινηθούμε, να κλάψουμε από χαρά, να δημιουργήσουμε, να μάθουμε, να ωριμάσουμε...

    Η ζωή...τόσο δύσκολη και αναπάντεχη και απρόβλεπτη... γλυκόπικρη μιας και είμαστε τα μόνα πλάσματα από όλα όσα βρίσκονται στον κόσμο που ξέρουμε ότι δε διαρκεί για πάντα.

    Αφρούλα μου, ρώτα τον παππούλη, τη γριούλα, που μπορεί να συναντήσεις στο δρόμο ενώ περπατάς, έστω και νοητικά, μιας και θα σου είναι παντελώς άγνωστος, τώρα που έχει φτάσει στο τέλος του νήματος της ζωής του, αν θα ήθελε ακόμα μερικά χρόνια ζωής, πάνω σε αυτό τον κόσμο, ακόμα και με τόσες δυσκολίες όσες περνούμε πολλά άτομα εδώ μέσα στο φόρουμ...

    Αφρούλα, είσαι ένα πλάσμα ξεχωριστό, όπως όλοι μας πάνω στη γη. Είσαι μοναδική, διαφορετική, αξίζεις την αγάπη, πάνω από όλα από εσένα την ίδια προς εσένα...

    Δεν σου αξίζει να πονάς ούτε να τελειώσεις τη ζωή σου επιλέγοντάς εσύ η ίδια να τερματίσεις το ταξίδι σου πάνω στη γη. Γιατί δε θα έχεις άλλη ευκαιρία Αφρούλα! Αυτή είναι η μία και μόνη ευκαιρία που σου δίνεται να ΖΗΣΕΙΣ. Να σε αγαπήσεις γι\'αυτό που είσαι...να μη σε ενδιαφέρει τι θα λένε οι άλλοι,ούτε να σκέφτεσαι τι μπορεί να πούνε γιατί εσύ θα αγαπάς εσένα και τη ζωή που σου χαρίστηκε, με τις αναποδιές της αλλά και τις χαρές της, με όλα τα ευχάριστα απρόβλεπτα, που περιμένουν στη γωνία να τα ζήσεις...Ακόμα κι αν τώρα βλέπεις μόνο μαυρίλα, πίσσα, σκοτάδι, απόγνωση, απελπισία, παραίτηση, ότι όλα αυτά που λέμε είναι μόνο λόγια και λόγια, υπάρχει το φως! Φτάνει να γυρίσεις, σιγά σιγά, δειλά δειλά στην αρχή, μετά πιο αποφασιστικά, αλλού το βλέμμα.

    Αφρούλα, αυτά δεν τα έβγαλα από το μυαλό μου. Τα έζησα, έφτασα, όχι μια φορά, στην απόγνωση, στην παραίτηση, τα άκουσα από στόματα φίλων καρδιακών να μου τα τραγουδούν, τόσο όμορφα, τα διάβαζα, εδώ, στο φόρουμ, και στα βιβλία, τα έβλεπα, στις ζωές των συνανθρώπων...

    Αφρούλα, ΖΗΣΕ
    να είσαι καλά...
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    αφρουλα δεv pistευω ρε παιδια να κανε καμια βλακεια?

  8. #23
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    59
    Η αλήθεια είναι ότι έχει μέρες να επικοινωνήσει και έχω αρχίσει να ανησυχώ...ελπίζω να είναι απασχολημένη ή να περνάει καλά και αυτός να είναι ο λόγος που δεν μπαίνει να απαντήσει..

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Αφρουλααααααα ανησυχουμε ειλικρινα,αν ντρεπεσαι επειδη εδειξες αδυναμια σταματα να ντρεπεσαι ΤΩΡΑ γιατι προσωπικα αναλογικα με αυτα που γραφω κατα καιρους θα επρεπε να εχω τραβηξει τις πριζες και να μην ξανασχοληθω με το internet.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    θεσ/κη
    Posts
    5
    Πως μπορει κανεις να αποτρεψει οποιαδηποτε τετοια ομολογεια,μηπως χρειαζοταν να απευθυνθουμε στην αστυνομια???
    .Πραγματικα νομιζω οτι κατι σοβαρο εχει συμβει ,η αφρουλα δεν εχει πραγματικη στηριξη σε ολο αυτο που περναει δεν εχει εναν συγκεκριμενο γιατρο που να ασχολειται μαζι της συνεχεια, πραγμα που ειναι πολυ σημαντικο, οι συνεχεις αλλαγες γιατρων δεν ειναι ευκολη υποθεση ουτε για την ιδια ουτε για τους γιατρους,χρειαζεται εναν ψυχοθεραπευτη που εχει δικαιωμα να χορηγει και φαρμακο οχι εναν ψυχιατρο που χορηγει φαρμακο και κατα τα αλλα δεν ασχολειται μαζι της και εναν ψυχολογο που απλως την ακουει χωρις να ξερει για την δραση και τις παρενεργειες της φαρμακευτικης αγωγης,Αυτο ειναι το μεγαλο προβλημα των νοσοκομειων οπου απλως χορηγουν φαρμακα και δεν κανουν ψυχοθεραπεια,και για να κανεις ψυχοθεραπεια πρεπει να πας σε ιδιωτη που ειναι πανακριβος .
    Απο οτι ειχα διαβασει καπου αφρουλα ζητας καποιον ψυχολογο που να ειναι δωρεαν( κατ\"εμε πρεπει να ψαξεις ψιχοθεραπευτη ψυχιατρο για τους παραπανω λογους που ανεφερα)παντως δωρεαν ψυχολογους εχει στα κεντρα ψυχικης υγειας.
    Πρεπει να πιεσουμε να δημιουργηθουν κεντρα ψυχοθεραπειας στελεχομενα με ψυχιατρους οπου μπορει να απευθυνεται τουλαχιστον αυτος που δεν εχει την δυνατοτητα να πληρωνει ιδιωτες,αν καποος γνωριζει για την υπαρξη τετοιων κεντρων ας το γραψει.Αυτα που γραφω δεν ακυρωνουν τους ψυχολογους απλως πιστευω οτι οι ψυχολογοι δεν πρεπει να ασχολουνται με ατομα με ψυχικες παθησεις ουτε καν με ηπια καταθλιψη .

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    θεσ/κη
    Posts
    5
    Μηπως μπορειτε να μου πειτε εαν και σε σας αναγραφεται η ιδια ημερομηνια στα μηνυματα καθε μερα 23/03/09?η επειδη ειμαι καινουργια εχω κανει καποιο λαθος?

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    ...Αφρούλα, εμφανίζεσαι on line...Απάντησε μας πως είσαι καλά καλή μου...
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Originally posted by ανι
    Μηπως μπορειτε να μου πειτε εαν και σε σας αναγραφεται η ιδια ημερομηνια στα μηνυματα καθε μερα 23/03/09?η επειδη ειμαι καινουργια εχω κανει καποιο λαθος?
    Φαντάζομαι εννοείς την ημερομηνία δίπλα στο registered έτσι δεν είναι ? Είναι η ημερομηνία που έκανες εγγραφή στο φόρουμ :-)
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  14. #29
    Banned
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Hrakleio Krhths
    Posts
    3,599
    και η αστινομια τι α κανει?αφου δεν ξερουμε τπτ για την αφρουλα.αντε βρε αφρουλα συνελθε κοριτσι μου.ερχεται κ καλοκαιρι θα κανεις μπανακια και θα μαυρισεις χαζουλα.πες κατι δεν ειναι κριμα να μας αφηνεις να ανισηχουμε τοσο?

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    εδω ειμαι και συγγνωμη απλως ντρεπομαι για την αναστατωση αυτη που σας προκαλεσα .Παιδια νομιζα οτι κανενας δε με νοιωθει κανενας δε με κατανοει κανενας δεν ασχολειται μαζι μου αλλα ποτε δε πιστευα ,οτι δεν εχω ακουσει στη ζωη μου θα τα ακουσω απο σας.Δεν εκανα καμια βλακεια αν και θελω μονο και μονο για σας!!!Στο Θεο δε μπορω να κανω ουτε προσευχη πια αναρωτιεμαι αν υπαρχει.Βρε παιδια γιατι να ζω και να σας στεναχωρω ολους?Θελω να το κανω αληθεια.Θελω να ελευθερωθω παλεψα αλλα δεν εχω δυναμη αλλη.Ειναι δυνατον να σκεφτομαι τι λενε οι αλλοι ,τι σκεφτονται,αν θα πουν κατι αν αν αν.Τους γραφω λεω αλλα εχω κολλησει.Ο ψυχιατρος λειπει ,σε ψυχολογο πηγα σε ενα κεντρο καλο αλλα μου παν θα μου απαντησουν σε ενα μηνα.Θυμαμαι παλια η ψυχολογος μου χε πει συκεντρωσου στον ευατο σου και μονο ασε τους αλλους.Εσυ και ο καθρεπτης σου αλλα θελω να τον σπασω γιατι αμεσως σκεφτομαι το κοσμο.Δε ξερω οι γονεις μου συζητανε κρυφα να με κλεισουν στο Αιγινητειο.Οκ ας πουν οτι θελουν φραση ειναι το ασχημη δηλαδη οποιος εχει στραβη μυτη και τον πουν ασχημο ειναι για τη μυτη?Ετσι δεν ειναι ειναι ΛΕΞΗ!!Το αλλο και γιαυτο λεω εχει ξεφυγει η κατασταση ειναι οτι μηπως βλεπουν κατι ασχημο μηπως με βλεπουν ασχημη ουτε τη λεξη δε μπορω να γραψω .Αλλα απαντω οτι αυτο που βλεπω εγω την ιδια εικονα βλεπουν ολοι .Ετσι δεν ειναι?Δε ξερω δε μπορω αλλο να ειμαι μονη μου χρειαζομαι βοηθεια δε ξερω δε ξερω μακαρι να τελειωνα και να αναπαυομουν αλλα σκεφτομαι το μετα.Σας ευχαριστω που ασχολειστε μαζι μου να ζα καποιο προβλημα αλλο οκ!Αλλα αν με βλεπουν η με πουν ασχημη ειναι ντροπη.Αραγε υπαρχουν αλλοι σαν εμενα να χα μια εμμονη με κατι αλλο καλυτερα αλλα με την εμφανιση και κυριως το προσωπο γιατι αυτο δε βλεπω!!!να βγω με μια φιλη και να γνωρισω αλλα ατομα τωρα???Και να σκεφτομαι τι θα της πουν η αν βλεπουν κατι?εχει προχωρησει η κατασταση γιατι εχω μετρια καταθλιψη.Εχει αλλαξει ο χαρακτηρας μου τελειως.Οι γονεις μου θα ελευθερωθουν αν το κανουν γιατι τους εχω κανει να ειναι πτωματα απο τη στεναχωρια το ιδιο και ολο μου το σοι.Και απο την αλλη ο Θεος δε μπορει να με συγχωρεσει εφοσον καποιος εχει ψυχολογικα προβληματα?

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •