ελπιδα μετα απο την απελπισια και απογνωση.... - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 59
  1. #31
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    59
    Aφρούλα μου γιατί να ντρέπεσαι;;Δε φτάνει δλδ που πονάς πρέπει να ντρέπεσαι κιόλας;;Σταμάτα να ντρέπεσαι και να νιώθεις βάρος, γιατί δεν είσαι. Και πραγματικά σε νοιαζόμαστε και σε καταλαβαίνουμε και μη νιώθεις άσχημα πρέπει να μας μιλάς όταν δεν είσαι καλά..να ξέρεις πως πάντα εδώ για σένα θα είμαστε )
    Δεν είμαι ψυχολόγος για να σου πω πως πρέπει να σκέφτεσαι για να ηρεμήσεις αλλά σιγουρα αυτό που είπε παλιά η ψυχολόγος σου\"συκεντρωσου στον ευατο σου και μονο ασε τους αλλους\" μου ακούγεται πολύ καλό!!!

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    Αχ αφρουλα κουτο κοριτσι.Γιατι εισαι τοσο σκληρη με τον εαυτο σου κοπελα μου.γιατι θελεις τοσο πολυ να εισαι τοσο ομορφη;Γιατι σκεφτεσαι συνεχεια τι θα πουν οι αλλοι;Γιατι εχεις κανει την σκεψη σου να εξαρταται απο τους αλλους τοσο πολυ;Θα ηθελα αφρουλα να κανουμε μια συζητηση πανω σε αυτο,αν θελεις και εσυ βεβαια.μπας και καταφερουμε και ξεμπερδεψουμε εστω ενα κομματακι απο αυτο το κουβαρι των συναισθηματων σου.Για αυτο λοιπον θα ξεκινησω με μια ερωτηση,εσυ πως βλεπεις τους αλλους ανθρωπους;τους βλεπεις ομορφους;

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    βολος
    Posts
    222
    αφρουλα η αυτοκτονια ειναι μια μαλακια.dont do it

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    βολος
    Posts
    222
    Afrula απλα να μπεις καποια στιγμη να μας πεις αν εισαι καλα ok?

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    μπορει να ειναι βλακεια η αυτοκτονια αλλα αν ειναι να νιωσω σα μωρο σαν ελευθερο πουλι θα το κανα και ακομα θελω.Αν ειναι να περναω βασανιστηριο τετοιων σκεψεων αν με πουν ασχημη τι θα κανω και να καθομαι μεχρι και 10 λεπτα ενω με περιμενει ο πατερας μου να παμε για ψωνια.καλυτερα να ελευθερωθεις.Παιδια δεν ειπα ουτε θελω να ειμαι πολυ ομορφη απλως μια χαρα συνιθισμενη κοπελα.Αν και βλεπω οτι ειμαι πιο πανω αλλα με την εξαντληση εγινα μια ζωντανη-νεκρη.ΟΚ ας βγω εξω δε με νοιαζει εξαλου κανεις δε θα τολμησει να μου πει κατι τετοιο μπροστα μου και δεν υπαρχει λογος .Μου ζητησε ο ξαδερφος μου να με βγαλει εξω να γνωρισω παιδια γιατι πρεπει να ντρεπομαι λεει να μουν κανα μπαζο ενταξει αλλα μια χαρα κοπελα.Εγω λεω βγες εδω βγαινουν αναπηροι ,γεροι και χειροτεροι τους σεβομαι και λεω θελω να πω δε καθονται μεσα εσυ τι εχεις και να μη βγεις?Και αμεσως τσακ και αν με πουν και αν με δουν ασχημη πραγμα αδυνατο το πιο σιγουρο για μενα οτι δεν ειναι ομορφη θα πουν.Θα μου το πει και μετα σε αυτο το επιπεδο που εχω φτασει δε μπορω να σκεφτω λογικα και να βαλω και τη δυναμικοτητα και το θαρρος μου και το τσαμπουκα που εχω μερικες φορες κατω και να το αναλυσω.Παιδια ντροπη μου ειναι γιατι εγω κοιταω ναι και κριτικαρω απο μεσα μου την εμφανιση αρα πρεπει να παψω γιαυτο φουντωνει και η ολη κατασταση.Ευτυχως που ειχα και εσας ειδικα τα κοριτσια εκεινη τη νυχτα αλλιως θα το χα κανει .Ξερετε τι ειναι να περνας βασανιστηριο και ο γιατρος να εχει το τηλ. κλειστο 3 μερες ,ψυχολογικη υποστηριξη δεν υπαρχει στο σπιτι ο καθενας στο κοσμο του και εγω να παλευω με τις ιδεες ενταξει με κρατησε και η Παναγιτσα.Νιωθω και ειμαι σαν ενα μαραμενο ροζ τριανταφυλλο.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Αφρούλα μου,κάνε κουράγιο,δείξε δύναμη να το παλέψεις κ μια μέρα θα ελευθερωθείς...
    Θα βγαίνεις έξω,θα κάνεις τις βόλτες σου κ δε θα σε νιάζει τίποτα
    Απλά τώρα πρέπει να αγωνιστείς λιγάκι,αλλά αξίζει τον κόπο.
    Θυμάσαι μια περίοδο που ένιωθες καλύτερα??Απλά τώρα μια άσχημη φάση είναι(σταμάτησες κ την ψυχολόγο...).
    Σιγά σιγά θα συνέρθεις κ θα απολαμβάνεις τη ζωή κάθε μέρα....πότισε λοιπόν το μαραμένο τριαντάφυλλο για να μπορέσει να ανθίσει αυτό το μπουμπούκι!!!
    Καλή δύναμη,προχώρα με τη σκέψη πως όλα αυτά θα περάσουν.....Φαντάσου ότι θα ρθει η μέρα που όλα αυτά θα είναι παρελθόν κ εσύ θα νιώθεις μια χαρά....
    Κ πάλι κουράγιο.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    Εμπνευστη οχι δε βλεπω καποιον ομορφο η ομορφη σπανια.Σηνηθως μετριους κανονικους.Απλως αυτη η λεξη ασχημη ασχημος δε θελω να υπαρχει αλλα δε γινεται.Θα δω καποιον δε θα μαρεσει εννοειται αλλα δε θα τον πω ασχημο!!Πως εκφραζονται ετσι ουτε οι ιδιοι δε ξερουν και ουτε θα μπορεσω να καταλαβω κι εγω και κανενας μας ποτε.Ας πουμε ειδα καποιον πριν 6 μερες με στραβη μυτη και ακουσα μια γνωστη να λεει πωπω κοιτα τι ασχημος ειναι.Δηλαδη επειδη εχει τη μυτη του ετσι σημαινει οτι ειναι ασχημος?ΕΛΕΟΣ.Της την ειπα και αγρια και τρομαξε η κοπελα αλλα δε μπορεις να βαλεις μυαλο στον καθενα.Θελω να συγεντρωθω σε μενα και στο καθρεπτη μου οπως μου ειχε πει παλια η ψυχολογος και βγηκα εξω και με βοηθησε αλλα λογω της καταθλιψης δε μπορω .Απο την αλλη ακομα και στους δικους μου πηγαινω καθε λιγο και τους ρωταω αν εχω κατι ασχημο ενω ξερω την απαντηση.Μου χε πει η ψυχολογος να μη το κανω και την ακουσα αλλα τωρα ειμαι σε τραγικο σημειο δε μπορω να μη το κανω.ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΘΕΜΑ ειναι αυτο :Οταν δε κοιταζομαι στο καθρεπτη μετα δε ξερω πως ειναι το προσωπο μου οταν μιλαω τετατετ με τον αλλο ,οταν με κοιταζουν και γενικα σε ολα.Οταν ειμαι μονη μου ειμαι μια χαρα.Αλλα αυτο δεν ειναι φυσιολογικο ?Ολοι σας δε το χετε αυτο η ειμαι εγω η τρελλη?Μαλλον απο το φοβο μηπως ακουσω η πως με βλεπουν χανω πιο πολυ την εικονα και δεν ειμαι ελευθερη οπως θελω να ειμαι.Αυτο δεν ειναι?Αυτο πρεπει να ειναι παιδια!!!!

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Αφρούλα όπως έχεις διαπιστώσει σε αγαπούν τα περισσότερα παιδιά εδώ μέσα. Και νοιάζονται πολύ για σένα.
    Συμφωνώ όπως το έθεσε ο Εμπνευστής παραπάνω. Όποτε θέλεις να τα βάλουμε κάτω να τα κουβεντιάσουμε κομμάτι-κομμάτι και να τα ξεμπλέξουμε, εμείς είμαστε εδώ πρόθυμοι να σε ακούσουμε με αγάπη. Όσο φυσικά ξέρουμε γιατί οι περισσότεροι δεν είμαστε ειδικοί. Αλλος θα βάλει τη λογική του, άλλος το συναίσθημά του, άλλος την εμπειρία του...
    Δεν είμαι σίγουρη ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να σε βοηθήσω τώρα. Για ένα όμως είμαι τελείως σίγουρη και σου το υπογράφω: ότι σε λίγο καιρό που θα το έχεις ξεπεράσει, θα σου φαίνεται μακρινό παρελθόν. Θα σου φαίνεται μία δύσκολη παρένθεση στην όμορφη ζωή σου. Θα χαμογελάς με ικανοποίηση που το ξεπέρασες και θα είσαι τελικά πιο δυνατή και πιο σοφή.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Καταρχάς αφρούλα χαλάρωσε και ξέχνα την αυτοκτονία, γιατί όπως και να το πάρεις σε κακό θα σου βγει. Εκτός το ότι θα πληγώσεις αφάνταστα και ανεπανόρθωτα τους συνανθρώπους σου (για να μην σκεφτόμαστε μόνο εγωκεντρικά), σαν χριστιανή που είσαι καταλαβαίνεις ότι με την αυτοκτονία δεν θα πετάξεις σαν πουλί αλλά αντιθέτως υποτίθεται ότι θα χαντακωθείς πολύ χαμηλά...


    Τώρα εγώ δεν καταλαβαίνω. Φοβάσαι μην είσαι άσχημη η μην σε πουν οι άλλοι άσχημη? Αν σε πουν άσχημη τι θα συμβεί?

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    παιδια τοση αγαπη δεν εχω νιωσει ποτε στη ζωη μου.Με συγκινειτε παρα πολυ εχω σοκαριστει αληθεια.Γιατι ομως αφου δεν μου αξιζει.Πετραν αν με πουν ασχημη .Θα σοκαριστω ,θα αναρωτηθω που το ειδε τελος παντων καλυτερα να ηρεμησω και να σταθω δυνατη και μετα αυτα γιατι θα μο κανουν κακο.Ημουν μια χαρα ειχαν φυγει οι σκεψεις η οταν ερχονταν γελαγα .Απο τη στιγμη που εκοψα το καταραμενο tavor αρχισαν ολα σιγα σιγα .Ειμαι παλι στην αρχη και μακαρι να γινω καλα εστω και να γελαω με τις εμμονες.Βαθια μεσα μου το πιστευω ολοι μπορουμε.Αλλα οι ψυχιατροι ειναι υπευθυνοι για ολα.Ο αλλος εχει κλειστο το κινητο του ψυχολογο περιμενω απαντηση σε ενα μηνα αν θα με δεχθουν με 15 ευρω μεχρι τοτε τι γινεται που ειναι το κρατος ,που ειναι η υποστηριξη τι αλλο να κανω????Μακαρι να πανε ολα καλα μακαρι.....

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    sabb γιαυτο εγω ντρεπομαι και θελω να φυγω.Συγκλονιστικο το βιντεο ακουω βλεπω καθημερινα τετοια αξια λογου και δυναμης ατομα ηρωες .Μετα εγω τι να πω?Πρεπει να υπαρχω μετα απο αυτο????

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Αφρούλα εσύ τι θα συμβούλευες κάποιον από εμάς που άφηνε μία σκέψη να του χαλάει την ποιότητα της ζωής του? Οποια σκέψη και αν ήταν.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    να τη γραψει στα παλια του τα παπουτσια .Αλλα καλη μου οταν επιμενει λες και μου τη βαζει καποιος στο μυαλο για 1 ωρα ας πουμε δεν εξαντλησαι?Ασε που μετα πως βγαινεις εξω ?Δε θελω να κοιτω κανεναν ,να μιλησω.Με κανει να μην ειμαι μελος της κοινωνιας ενω θελω.........πολυ..............Με κανει δυσλειτουργικη αστα...

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Καταρχάς εφάρμοσε την συμβουλή τη δική σου. Αυτή που θα μου έδινες αν είχα το ίδιο θέμα. Σε καταλαβαίνω ότι νοιώθεις άσχημα όταν σου τη βάζει κάποιος στο μυαλό για 1 ώρα. Πολέμα τον. Πες ότι δεν θα του περάσει. Δεν θα γίνει το δικό του. Μην αφήνεις χώρο να μπει. Σκέψου κάτι άλλο. Μόλις αρχίσεις μία πιο ευχάριστη σκέψη, ίσως αυτή σε παρασύρει, είναι πολύ πιθανόν. Σκέψου κάτι που σε έχει ευχαριστήσει στο παρελθόν, ή κάτι ευχάριστο που προσδοκάς από το μέλλον. Ισως αυτή η χαρά να σε ταξιδέψει μακρυά από τη βρωμοσκέψη που σου κολλάει.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Πάω για ύπνο γιατί τι πρωϊ ξυπνάω στις 7. Ελπίζω αύριο να προχωρήσουμε τη κουβέντα μας. Και ελπίζω οι ευχάριστες σκέψεις που θα κάνεις να κερδίσουν τον αγώνα εναντίον της ....ενοχλητικής. Σε παρακαλώ βοήθησέ τες. Θέλω να κερδίσουν σήμερα ....οι καλοί

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •