ελπιδα μετα απο την απελπισια και απογνωση.... - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 59 of 59
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by afrula
    παιδια τοση αγαπη δεν εχω νιωσει ποτε στη ζωη μου.Με συγκινειτε παρα πολυ εχω σοκαριστει αληθεια.Γιατι ομως αφου δεν μου αξιζει.Πετραν αν με πουν ασχημη .Θα σοκαριστω ,θα αναρωτηθω που το ειδε τελος παντων καλυτερα να ηρεμησω και να σταθω δυνατη και μετα αυτα γιατι θα μο κανουν κακο.Ημουν μια χαρα ειχαν φυγει οι σκεψεις η οταν ερχονταν γελαγα .Απο τη στιγμη που εκοψα το καταραμενο tavor αρχισαν ολα σιγα σιγα .Ειμαι παλι στην αρχη και μακαρι να γινω καλα εστω και να γελαω με τις εμμονες.Βαθια μεσα μου το πιστευω ολοι μπορουμε.Αλλα οι ψυχιατροι ειναι υπευθυνοι για ολα.Ο αλλος εχει κλειστο το κινητο του ψυχολογο περιμενω απαντηση σε ενα μηνα αν θα με δεχθουν με 15 ευρω μεχρι τοτε τι γινεται που ειναι το κρατος ,που ειναι η υποστηριξη τι αλλο να κανω????Μακαρι να πανε ολα καλα μακαρι.....


    Αfrula προσπαθούμε να σε βοηθήσουμε γιατί πραγματικά ακούμε την δυνατή σου κραυγή και ας την βλέπουμε όλοι στην ησυχία του σπιτιού μας.


    \"Πετραν αν με πουν ασχημη .Θα σοκαριστω ,θα αναρωτηθω που το ειδε τελος παντων καλυτερα να ηρεμησω και να σταθω δυνατη και μετα αυτα γιατι θα μο κανουν κακο\"


    Γιατί θα συμβούν όλα αυτά αν σε πουν άσχημη? Γιατί θα σοκαριστείς? Γιατί θα αναρωτηθείς τόσο πολύ για το τι νομίζει κάποιος άσχετος/γνωστός?


    Εσύ, αν το σκεφτείς όσο ποιο αντικειμενικά γίνεται και μέσα από τις εμπειρίες σου (αν και ομολογώ ότι δεν γνωρίζω πόσο χρονών είσαι και με τι ασχολείσαι) τι πυστεύεις για τον εαυτό σου?

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Originally posted by afrula
    sabb γιαυτο εγω ντρεπομαι και θελω να φυγω.Συγκλονιστικο το βιντεο ακουω βλεπω καθημερινα τετοια αξια λογου και δυναμης ατομα ηρωες .Μετα εγω τι να πω?Πρεπει να υπαρχω μετα απο αυτο????
    Οι ήρωες της ζωής υπάρχουν για να μας δίνουν περισσότερη δύναμη καλή μου...Οι πράξεις τους, δυναμώνουν κι εμάς τους άλλους να αντιμετωπίσουμε καταστάσεις δύσκολες αλλά όχι ανυπέρβλητες. Το νόημα είναι πως δεν υπάρχει κάτι που δεν μπορούμε να το ξεπεράσουμε αν δεν το θέλουμε εμείς οι ίδιοι. Αυτό θέλω να καταλάβεις και δεν θέλω να αισθάνεσαι άσχημα...

    Έχεις εμάς εδώ για βοήθεια, στο δικό σου αγώνα, συμπαραστάτες και φίλους....
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Αφρούλα μου,
    όλοι εδω πέρα σε νοιαζόμαστε πολύ.
    Και μαζί με όλους, κι εγώ.
    Αφρούλα, το καταλαβαίνεις κι εσύ βέβαια οτι έχεις κάποιο πρόβλημα, δεν είσαι υγιής. Δεν φταις εσύ γι αυτό.
    Κανένας δεν φταίει για το πρόβλημά του, ας το ξεκαθαρίσουμε αυτό.
    Ο καθένας μας εδω μέσα, έχει περάσει διάφορα προβλήματα.
    Δεν ήταν μια τιμωρία αυτά τα προβλήματα.
    Αυτά το προβλήματα, κατά τη γνώμη μου, τα περνούν άτομα που έχουν και τη ΔΥΝΑΜΗ να τα αντιμετωπίσουν.
    Ετσι κι εσύ, έχεις τη δύναμη, απλά στην παρούσα φάση δυσκολεύεσαι να την δεις και χρειάζεσαι υποστήριξη.
    Τα προβλήματα αυτά μπορούν να είναι κάτι ωφέλιμο σε μακροπρόθεσμη βάση, αν τα ακούσουμε προσεκτικά και οδηγηθούμε, κατά την επίλυσή τους, στο να βρούμε τον βαθύτερο εαυτό μας, το βαθύτερο ψυχικό μας κομμάτι.


    Αρα, εσύ στην παρούσα φάση, έχεις πρόβλημα.
    Χρειάζεσαι βοήθεια επαγγελματική και ενδεχόμενα φαρμακευτική υποστήριξη, για να προστατευτείς απο τα έντονα ξεσπάσματα τα συναισθηματικά κι απο το να κάνεις κακό στον εαυτό σου, δεδομένυο οτι σε πιάνουν τέτοιες σκέψεις.
    Μίλα επειγόντως στον γιατρό σου για όλο αυτό και δείτε ποιό είναι το καλύτερο για σενα. Αν δεν σε καλύπτει ο γιατρός, βρες άλλον, ζητώντας ακόμα και την στήριξη των γονιών σου σε αυτό. Μίλα τους ΕΛΙΚΡΙΝΑ. Δωσε τους να καταλάβουν, οτι είσαι \"άρρωστη\" και χρειάζεσαι στήριξη ειδική.

    Απο εκεί και πέρα. Σου δίνω την προσωπική μου συμβουλή. Μην τυραννάς τον εαυτό σου, μην παίρνεις στα σοβαρά τις έμμονες σκέψεις σου. Οι σκέψεις αυτές Αφρούλα μου, δεν θα φύγουν, είναι σύμπτωμα τις αρρώστιας. Δεν θα φύγουν, μέχρι να αντιμετωπιστούν τα βαθύτερα αίτιά τους.
    Τώρα, αν εσύ κάθεσαι, ξανά και ξανά και αναρωτιέσαι, γιατί τις σκέφτεσαι, τί σημαίνουν ( δεν σημαίνουν τίποτα κορίτσι μου, αυτό πρέπει να ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ, δεν έχουν λογική, είναι παράλογες) αν κάθεσαι ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ και προσπαθείς να βγάλεις λογική άκρη με τις σκέψεις αυτές, θα χάνεις τζάμπα ενέργεια και δεν θα καταλήγεις πουθενά. Θέλουν ειδική μεταχείριση με κάποιον ειδικό. Εσύ το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να λες \" άρχισε πάλι η κασέτα του μυαλού μου να παίζει, οκ θα περιμένω μέχρι να τελειώσει\". Μην ασχολείσαι με το περιεχόμενο των σκέψεών σου, αποδεσμεύσου, αυτό θα το κάνετε με τον ειδικό.

    Οσο τις πιστεύεις ( όσο τις μεταχειρίζεσαι σαν σκέψεις που έχουν βάρος, λογική) τόσο πιο βαθιά θα σε παρασέρνουν. Και θα χάνεσαι σε γιατί το ένα και γιατί το άλλο....
    ΑΣΤΕΣ.
    Σε προετοιμάζω. Οι σκεψεις αυτές θα παίζουν κάθε μέρα στο μυαλό σου. Οτι κι αν κάνεις, μόνη σου, δεν θα σταματήσουν.... Ε άστες να παίζουν. Μην τις παίρνεις τόσο στα σοβαρά. ΑΓΝΟΗΣΕ ΤΕΣ< ΓΕΛΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ( αρχισαν πάλι οι χαζές μου σκέψεις θα λες)
    ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ.
    Απο εκεί και πέρα, το να τις εξαφανίσεις δεν είναι στο χέρι σου.
    Με τον ειδικό θα τις βάλετε κάτω και θα τις εξοντώσετε. Εχει αυτός τον τρόπο.



    Αυτά. Ελπίζω να είσαι καλύτερα γλύκα,
    και να μας γράφεις εεεε???
    Καλά έκανες και μοιράστηκες το αδιεξοδό σου μαζί μας.
    ΜΠΡΑΒΟ!!!
    Ηθελε πολλή δύναμη να το κάνεις αυτό.
    πολλοί δεν είναι τόσο δυνατοί όσο εσύ και κλείνονται στον εαυτό τους.
    Συνέχισε έτσι, να μοιράζεσαι.
    ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΕ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΟΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΑ, ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΟ ΧΑΖΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΩΝ ΕΜΜΟΝΩΝ ΣΚΕΨΕΩΝ, κι εμένα κάποτε, κατάφερναν να με ξεγελάσουν.
    Φιλάκια.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by afrula
    να τη γραψει στα παλια του τα παπουτσια .Αλλα καλη μου οταν επιμενει λες και μου τη βαζει καποιος στο μυαλο για 1 ωρα ας πουμε δεν εξαντλησαι?Ασε που μετα πως βγαινεις εξω ?Δε θελω να κοιτω κανεναν ,να μιλησω.Με κανει να μην ειμαι μελος της κοινωνιας ενω θελω.........πολυ..............Με κανει δυσλειτουργικη αστα...
    Ακουσε κοπέλα μου καλή.
    Δεν ΣΕ ΚΑΝΕΙ.
    ΕΣΥ την αφήνεις.
    ΕΣΥ της δίνεις την εξουσία να το κάνει αυτό πάνω σου, να σε επηρεάσει και να σε βγάλει νοκ άουτ.
    Είσαι ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΗ απο την σκέψη σου.
    Η σκέψη σου αυτή, πηγάζει απο την αρρώστια κι εσύ κάθεσαι και συνδιαλέγεσαι μαζί της και την πιστεύεις.
    Ειναι στο χέρι σου να μειώσεις εως και να ελέγξεις την επιρροη , τη ΔΥΝΑΜΗ που έχει πάνω σου η σκέψη.
    Αντιμετώπισέ την ως ακαταλόγιστη.
    Δεν σε κάνει αδύναμη,
    ΕΣΥ ΤΗΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΑΝ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΠΩς ΕΙΣΑΙ ΑΔΥΝΑΜΗ.
    Εσυ όμως, είσαι πιο δυνατή απο την σκέψη αυτή, γιατί μπορείς να σκάσεις στα γέλια μαζί της και με όλο το παιχνίδι που έχει στήσει στο μυαλό σου.
    ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΤΟ.
    Δεν είσαι έρμαιο κανενός, ούτε καν αυτής της σκέψης.
    ΕΣΥ κάνεις κουμάντο.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    Originally posted by afrula
    Παιδια ντροπη μου ειναι γιατι εγω κοιταω ναι και κριτικαρω απο μεσα μου την εμφανιση αρα πρεπει να παψω γιαυτο φουντωνει και η ολη κατασταση

    Ας πουμε ειδα καποιον πριν 6 μερες με στραβη μυτη και ακουσα μια γνωστη να λεει πωπω κοιτα τι ασχημος ειναι.Δηλαδη επειδη εχει τη μυτη του ετσι σημαινει οτι ειναι ασχημος?
    .
    Aυτα ειναι τα 2 πραγματακια που θελω να εστιασω.ξεκιναω απο το δευτερο που το θεωρω πολυ βασικο.αρχιζω να πιστευω πως γενικα ο περιγυρος σου,οι οικογενεια σου οι φιλες σου κανετε αρκετες συζητησεις για αλλα ατομα σε σχεση με την ομορφια τους.και γενικα αναφερετε ποιοι ειναι ομορφοι και ποιοι ασχημοι.οι ομορφοι σας αρεσουν ενω για τους ασχημους υπαρχει μια κριτικη,ισως και ασχημη κριτικη.αρχιζεις λοιπον και συνδυαζεις αυτη την κριτικη που κανετε στους αλλους με την κριτικη που μπορει να κανουν οι αλλοι για σενα.και οπως λετε για καποιον πως ειναι ασχημος,ετσι αρχιζεις να φοβασαι πως και για σενα μπορει να λενε πως εισαι ασχημη.Κατα την γνωμη μου οσο βρισκεσαι σε τετοιες συζητησεις που κριτικαρουν τους αλλους,τοσο θα ενδυναμωνεται και ο δικος σου φοβος μηπως κρινουν οι αλλοι εσενα,οπως κανετε εσεις στους αλλους.ουσιαστικα αυτο το συμπερασμα που βγαζω το εχεις ηδη αναφερει στην πρωτη παραγραφο του ποστ μου.το εχεις βρει ηδη δηλαδη,απλα χρειαζεται να το πολεμησεις.η λυση για μενα ειναι να καταλαβεις πως οπως και εμενα με λενε ασχημο ετσι μπορει να πουν και εσενα και πως τελικα ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΑΥΤΟ.(χωρις να λεω κατι βεβαια για την εμφανιση σου γιατι πολυ απλα δεν σε εχω δει ποτε μου).σκεψου λιγακι αυτα που εγραψα και εδω ειμαστε εμεις δεν χανομαστε ... και κατι ακομα,γιατι το αναφερεις συνεχεια.ο Θεος σου εδωσε αυτη τη δοκιμασια γιατι κατι θελει να μαθεις απο αυτην.αυτο σημαινει πως σε αγαπαει και ενδιαφερεται για σενα αλλιως θα σε ειχε παρατησει εντελως.Και ολοι μαζι εδω θα κανουμε ενα μικρο βηματακι καθε φορα για να δουμε τι ειναι αυτο που θελει να μαθεις... εχεις την αγαπη μας

  6. #51
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    θεσ/κη
    Posts
    5
    sabb εννοω την ημερομηνια που γραφει διπλα στο εσταλη ,σε μενα παντα γραφει 23/03/09 .

    ΑΦΡΟΥΛΑ ξερεις ποιο ειναι το προβλημα ενος ανθρωπου που εχει καταθλιψη οτι εχει εμμονη με το ιδιο γεγονος το επαναλαμβανει συνεχεια το αναλυει πολυ με ολες τις λεπτομερειες και εγκλωβιζεται σε αυτο τελικα δημιουργει εναν φαυλο κυκλο.Ο\"τι κααν του πουν οι ανθρωποι γυρο του δεν μπορει να τους ακουσει γιατι πιστευει οτι εφοσον αυτοι δεν το περνανε αυτο το δυσαρεστο γεγονος δεν μπορουν να σε καταλαβουν.Γιαυτο πραγματικα ο μονος που μπορει να βοηθησει ειναι ο ψυχοθεραπευτης ψυχιατρος και οι ανθρωποι που εχουν περασει καταθλιψη,στολεω απο την δικη μου εμπειρια γιατι και σε εμενα εχει γινει λαθος διαγνωση με αποτελεσμα να επιρεαστει η καθημερινοτητα μου να περασω σοβαρη αντιδραστικη καταθλιψη η οποια εχει υποχωρησει αλλα αυτο ολο κρατησε περιπου 6 χρονια.

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    Originally posted by ανι
    sabb εννοω την ημερομηνια που γραφει διπλα στο εσταλη ,σε μενα παντα γραφει 23/03/09 .
    ειναι η ημερομηνια που γραφτηκες στο φορουμ.η ημερομηνια των ποστ γραφεται πανω απο το ποστ

  8. #53
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    1
    το εχω περασει και εγω αυτο που νοιωθεις....αλλα πρεπει να ηρεμησεισ να το περασεισ.....εγω νοιωθω οτι εχω ολλεσ τισ αρρωστιεσ του κοσμου...και δεν το αντεχω.....βλεπω ασθενοφορο και κλαιω.....ηρεμισε...και ζητησε βοηθεια....και ολοι εμεισ ειμαστε εδω.....

  9. #54
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    59
    Αφρούλα μου όλοι είμαστε διπλα σου!! Με το μέρος σου!!!Να το ξέρεις αυτό!!Όλοι είμαστε εδώ για σένα)

  10. #55
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    θεσ/κη
    Posts
    5
    Originally posted by Empneustns
    Originally posted by ανι
    sabb εννοω την ημερομηνια που γραφει διπλα στο εσταλη ,σε μενα παντα γραφει 23/03/09 .
    ειναι η ημερομηνια που γραφτηκες στο φορουμ.η ημερομηνια των ποστ γραφεται πανω απο το ποστ
    ακριβως αυτο λεω η ημερομηνια πανω απο το ποστ ειναι παντα η ιδια απλως αλλαζει η ωρα διπλα

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    αν κ εχω απαντησει.. σου λεω ξανα οτι η αυτοκτονια δεν ειναι λυση περασα πολλα αλλα ποτε δε μου περασε απ το μυαλο.αναζητησε καλο γιατρο.καταλαβαινω οτι σε φερνει σε μεγαλη συγχηση ολη αυτη η κατασταση αλλα σκεψου πως θα τα καταφερεις..
    θα καταφερεις να ζησεις μια ζωη ηρεμη οπως την εχεις ονειρευτει αλλα θελει το χρονο της αυτη η διαδικασια.
    γαι οτι χρειαστεις θα μαστε εδω

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    τι να πω παιδια με εχετε σκλαβωσει τετοια κατανοηση και αγαπη δεν εχω δει και νιωσει ποτε ,ειλικρινα!!Πηγα επιτελους χθες στο γιατρο μου και μου ξαναδωσε το tavor μισο χαπακι γιατι μαλλον νομιζε οτι ειχα περισσοτερη δυναμη να το κοψω.Ξερω οτι ειμαι απο την αρχη και ετσι δε στεναχωρεθηκα που δε μπορεσα να τα καταφερω στο μελλον μπορει.Ολα αυτα ηταν στερητικα μου ειπε .Μου λεει εγω θελω να σε βλεπω ευτυχισμενη χαρουμενη και σιγια σιγα αντε και λειτουργικη αν νιωθεις καλα με αυτο το χαπακι μου ειπε παρτο μεχρι να γερασεις.Ειναι το χαπι της ευτυχιας μου λεγε μια κοπελα στο σαλονι του ιατρειου .Ηρεμησα και σε καμια εβδομαδα πιστευω να γινω παλι λειτουργικη να μου φυγει η ενοχληση να με κοιτανε ακουτε που εφτασα.Ψυχολογο μηδεν περιμενω σε ενα μηνα .Το αλλο που σας εκρυψα θελω να πω ειναι σημαντικο για μενα αλλα δε το σκεφτομαι στα χαλια που ειμαι ειναι ΟΤΙ ΗΡΘΕ ΕΝ ΔΩΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΟ.Ενα παλικαρι ΑΚΡΙΒΩς οπως τον ηθελα.Πριν μια εβομαδα.Σκεφτηκα και εγω και ο γιατρος μου να μη τον κρατησω σε αποσταση ετσι τον εχω μεχρι τωρα και αν θα του κανα κακο η θα τον επαιρνα στο λαιμο μου τον καημενο θα μου το λεγε αμεσως αντιθετως μου ειπε ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΒΛΑΚΑΣ.Αλλα με καταθλιψη με φοβιες μονο γγια σχεση δεν ειμαι.Αυτο που με σοκαρε ειναι οτι ειχε λαθος σχεσεις και οτι η τελευταια λεει ηταν τρελη και επαιρνε με χουφτες tavor kai lexotanil.Και ειπα που εμπλεξες μεσα σου παλι.Αλλα εγω μισο χαπακι παιρνω λεω.Τον θελω αν και με τη καταθλιψη δε μπορεις να νιωσεις συναισθηματα.Εκεινος σε 3 μερες μου μιλαει σοβαρα να ειμαστε μαζι για παντα να φυγουμε απο την Αθηνα οπως θελω κι εγω.Ο γιατρος μου ειπε να τα παιρνω τα χαπακια κρυφα μεχρι να μπορεσω σε κανα 6 μηνο να του πω τη κατασταση.Απο τη αλλη δε θελω να στεναχωρω ανθρωπους ποσο μαλλον το προσωπο αυτο.Στην αλλη ειχε μεινει 2 χρονια μαζι της που επαιρνε με χουφτες τα χαπια λεω σε σενα αν σε αγαπησει τι θα κανει?Εσεις τι λετε?Να τον εκμεταλλευτω με την καλη εννοια και να τα κρυψω ολα???

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    παιδια περασα αποτη μια λεξη στην αλλη λεω και αν ερθει και σου πει καταμουτρα καποιος δεν εισαι ομορφη??Λεω δε τολμαει να το κανει καποιος αλλα αν γινει.Να το αντιμετωπισω παλι οπως το να μου πει καποιος οτι ειμαι ασχημη?Τι λετε???κολλησα γαμωτο παλι!!!!

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    διαβασε το προηγουμενο σου ποστ αφρουλα,εσυ εισαι που το εγραψες και παρε θαρρος απο κει

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •