θα νιώσω επιτέλους ζωντανός;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    278

    Smile θα νιώσω επιτέλους ζωντανός;

    Καλησπέρα σε όλους!

    Έχω διαγνωστεί με ψύχωση εδώ και ένα περίπου χρόνο και μετά από ένα διάστημα πολύ δύσκολο για εμένα, όπου οι παράλογες σκέψεις κυριαρχούσαν. Παίρνω 100mg Solian μαζί με μια μικρή δόση αντικαταθλιπτικού πρωί βράδυ. Το θέμα μου είναι, ότι με την φαρμακευτική αγωγή δεν νιώθω απολύτως τίποτα, σαν ένα κενό να με διακατέχει.Έλλειψη συναισθημάτων, συγκέντρωσης, οργάνωσης, αποθήκευσης και συγκράτησης πληροφοριών, ατονία και έλλειψη ενεργητικότητας κάνουν τη ζωή μου πολύ δύσκολη. Το ερώτημα μου είναι τι να κάνω για να φύγουν όλα αυτά. Μήπως ευθύνεται η φαρμακευτική αγωγή για την κατάστασή μου; Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία; Ο γιατρός μου λέει ότι χρειάζεται χρόνος; Θα ήθελα να σταματήσω την αγωγή αλλά μου είπε πως πρέπει να την παίρνω για άλλα 2 χρόνια. Δεν αντέχω να είμαι έτσι και του το εξηγώ κάθε φορά που πηγαίνω. Οι σκέψεις παρόλα αυτά μου έχουν φύγει. Καμία συμβουλή; Ξεκίνησα γυμναστήριο αλλά δεν βλέπω μεγάλη διαφορά. Είναι σαν να μην γνωρίζω τον εαυτό μου πλέον. Θα φύγουν κάποτε όλα αυτά; Είμαι 25 χρονών.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    100μγ παιρνεις η 1000 μγ γιατι 100 ειναι παρα πολυ λιγα.....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    278
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    100μγ παιρνεις η 1000 μγ γιατι 100 ειναι παρα πολυ λιγα.....
    100mg παίρνω μαζί με cipralex, Πάρολα αυτά είμαι στην κατάσταση που περιγράφω!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    278
    Quote Originally Posted by txopit View Post
    100mg παίρνω μαζί με cipralex, Πάρολα αυτά είμαι στην κατάσταση που περιγράφω!
    βασικά παίρνω 200mg μέσα στη μέρα 100 το πρωί και 100 το βράδυ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    ο αγωνας ειναι μακροχρονιος, εμενα μου πηρε 5 χρονια να φυγουν συμπτωματα και να με καλα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    278
    Εννοείς τα αρνητικά συμπτώματα, σαν αυτά που περιγράφω πιο πάνω;

  7. #7
    davidh
    Guest
    Καταλαβαινω την Ηττα που τρως. Κι εγω ετσι ημουν ξεκινησα 23 χρονων και ειμαι 40. Δυστυχως πρεπει να κανεις υπομονη. Η ατονια και ολα τα αρνητικα που λες ειναι απο τα φαρμακα, ειναι επειδη σε κρατανε σε καταστολη, δεν σε αφηνουν διεργειρεσε στον εγκεφαλο. Θα σε ζορισουν γτ εισαι νεος θες γυναικες, κανονικη ζωη κτλ. αλλα κανε υπομονη οτι φουρτουνα και να σου ερθει.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    278
    δηλαδή εσύ από τα 23 σου νιώθεις έτσι, δεν έχει βελτιωθεί καθόλου η κατάστασή σου, από τα 23 σου παίρνεις χάπια;

  9. #9
    davidh
    Guest
    Έχουν μειωθεί μερικά αρνητικά αλλά έχω μεγάλη αγοραφοβία ακούω και φωνές ακόμα, αυτοπεποίθηση μηδέν,.. πχ 5 χρόνια single..

    Άστα.. τίποτα από αυτά που θέλω..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    278
    έγω δεν ακούω φωνές, ούτε άκουγα ποτέ, μόνο παράλογες σκέψεις είχα; του τύπου ότι θα πεθάνω, ότι το ξέρουν όλοι αυτό, ότι κάτι έχουν τα μάτια μου και δεν κινουνται και αυτό σημαίνει ότι είμαι νεκρός κλπ, Το θέμα μου είναι πως όταν μου συνέβαιναν όλα αυτά , είχα βγει τελείως από την πραγματικότητα, δεν μπορούσα να καταλάβω ότι όλα αυτά είναι παράλογα. έιχα πιστέψει κάτι και το είχα αποδεχθεί. Πριν λίγο καιρό που ελάττωσα πάρα πολύ την αγωγή μου με την επίβλεψη του θεράποντος ιατρού, όλα αυτά μου επανήλθαν για λίγο διάστημα. Δεν έτρωγα δεν μπορούσα να κοιμηθώ γτ πίστευα ότι πεθαίνω. Μετά από αύξηση της δόσης μου έφυγαν οι σκέψεις αυτές αλλά είμαι στην κατάσταση που περιέγραψα αρχικά. Για να μην μιλήσω για τη σεξουαλική μου διάθεση που δεν υπάρχει απλά.

  11. #11
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by txopit View Post
    έγω δεν ακούω φωνές, ούτε άκουγα ποτέ, μόνο παράλογες σκέψεις είχα; του τύπου ότι θα πεθάνω, ότι το ξέρουν όλοι αυτό, ότι κάτι έχουν τα μάτια μου και δεν κινουνται και αυτό σημαίνει ότι είμαι νεκρός κλπ, Το θέμα μου είναι πως όταν μου συνέβαιναν όλα αυτά , είχα βγει τελείως από την πραγματικότητα, δεν μπορούσα να καταλάβω ότι όλα αυτά είναι παράλογα. έιχα πιστέψει κάτι και το είχα αποδεχθεί. Πριν λίγο καιρό που ελάττωσα πάρα πολύ την αγωγή μου με την επίβλεψη του θεράποντος ιατρού, όλα αυτά μου επανήλθαν για λίγο διάστημα. Δεν έτρωγα δεν μπορούσα να κοιμηθώ γτ πίστευα ότι πεθαίνω. Μετά από αύξηση της δόσης μου έφυγαν οι σκέψεις αυτές αλλά είμαι στην κατάσταση που περιέγραψα αρχικά. Για να μην μιλήσω για τη σεξουαλική μου διάθεση που δεν υπάρχει απλά.
    κανε υπομονη θα φτιαξεις.την ψυχωση πως την επαθες ετσι ξαφνικα προηγηθηκε αγχος ουσιες και τα λοιπα;;;παντως και γω οταν πρωτοαρρωστησα ειχα παντελης ελλειψη σεξουαλικης επιθυμιας μετα τα 4 χρονια αρχισα να εχω ορμες παλι.την επαθα στα 15 μου την ψυχωση τωρα ειμαι 30 ετων.μην κοψεις τα φαρμακα γιατι θα γινεις χειροτερα απο πριν.καθε υποτροπη και χειροτερα.θελει αρκετο καιρο για να φτιαξεις αλλα να παιρνεις συστηματικα την αγωγη.δεν ξερω νοσηλευτηκες ποτε;;; εγω εχω δυο νοσηλειες.και γω δεν ακουγα ποτε φωνες αλλα εχω διαγνωση σχιζοσυναισθηματικη δηλαδη σχιζοφρενεια και καταθλιψη μαζι

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    278
    κάνω αρκετή υπομονή. Νίωθω αρκετά μόνος σε όλο αυτό και ότι δεν με καταλαβαίνει κανείς. Το θέμα μου είναι να περιμένω σε κάτι καλύτερο και όλο αυτό να αλλάξει. Δεν μπορώ να με φανταστώ να ζω έτσι. Γι αυτό και γράφω εδώ, προκειμένου να καταλάβω αν αυτό όλο γίνεται να αλλάξει. Κάθε μέρα νιώθω το ίδιο κενό, σαν ο κόσμος γύρω μου να προχωράει και γω να μένω στάσιμος΄. Την ψύχωση δεν μπορώ να καταλάβω πως την έπαθα. Σαν κάτι να με παρέσυρε εκεί. Από ουσίες, αλκοολ έπινα εκείνη την περίοδο αρκετά, αλλά όχι κάτι τρελό Δεν ξέρω τι να πιστέψω πραγματικά. Δεν έχω νοσηλευτεί όχι. Εσύ παίρνεις ακόμα φαρμακευτική αγωγή;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Εχω ακριβως τα ιδια συμπτωματα συν αισθηση οτι συγκεντρωνεται το αιμα στο κεφαλι μου. Δυστυχως δεν βλεπω γιατρο, εχει αναλαβει ο αδελφος μου να μου βαζει φαρμακα στο φαγητο που προμηθευεται απο τον ψυχιατρο για τον οποιο εργαζεται. Ολα ξεκινησαν τον Απριλιο που ανακαλυψε οτι εκανα καποια μαθηματα. Προσπαθω οσο γινεται να τρωω εξω, αλλα μου εχουν κοψει και το χαρτζιλικι. Σημερα ειμαι ολη μερα ανασκελα. Δε μπορεσα να κουνηθω απο τις παρενεργειες, δε μπορεσα και να μη φαω, πεινουσα. Θελω να βρω δουλεια αλλα με τι θεληση; Μου την κοβει τελειως το φαρμακο. Με κατευναζει. Γερνω στον καναπε και δε με νοιαζει. Δεν υπαρχει σωτηρια.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Καλησπέρα

    όλοι λίγο πολύ νιώθαμε έτσι στην αρχή της θεραπείας. Εσύ είσαι πολύ τυχερός γιατί ο γιατρός σου σου δίνει την ελάχιστη δυνατή ποσότητα φαρμάκου με προοπτικές να το μειώνει ως το σημείο που να μη κινδυνεύεις υποτροπή. Μπράβο στον γιατρό σου, πρέπει να του έχεις μεγάλη εμπιστοσύνη, έπεσες σε πολύ καλά χέρια. Σου δίνει και αντικαταθλιπτικό για να σε τονώνει κάτι που μου είχε προτείνει και ο δικός μου γιατί πάσχουμε απο μετα ψυχωσική κατάθλιψη. Μετά τη ψύχωση πολλοί υποφέρουν και απο κατάθλιψη. Πρέπει να κάνεις υπομονή, θα δεις με τα χρόνια θα ζωντανέψεις και θα ανακτήσεις την ενέργεια σου και την αίσθηση ότι ζεις. Εγώ είμαι στο 4ο χρόνο θεραπείας και δεν συγκρίνεται σε τίποτα με τον πρώτο.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    278
    Quote Originally Posted by petros81 View Post
    Καλησπέρα

    όλοι λίγο πολύ νιώθαμε έτσι στην αρχή της θεραπείας. Εσύ είσαι πολύ τυχερός γιατί ο γιατρός σου σου δίνει την ελάχιστη δυνατή ποσότητα φαρμάκου με προοπτικές να το μειώνει ως το σημείο που να μη κινδυνεύεις υποτροπή. Μπράβο στον γιατρό σου, πρέπει να του έχεις μεγάλη εμπιστοσύνη, έπεσες σε πολύ καλά χέρια. Σου δίνει και αντικαταθλιπτικό για να σε τονώνει κάτι που μου είχε προτείνει και ο δικός μου γιατί πάσχουμε απο μετα ψυχωσική κατάθλιψη. Μετά τη ψύχωση πολλοί υποφέρουν και απο κατάθλιψη. Πρέπει να κάνεις υπομονή, θα δεις με τα χρόνια θα ζωντανέψεις και θα ανακτήσεις την ενέργεια σου και την αίσθηση ότι ζεις. Εγώ είμαι στο 4ο χρόνο θεραπείας και δεν συγκρίνεται σε τίποτα με τον πρώτο.
    Ευχαριστώ πολύ, η αλήθεια είναι πως έχω καταλάβει ότι δεν θέλει και αυτός να μου δίνει μεγάλες δόσεις φαρμάκων. Είναι πολύ καλός στη δουλεία του πράγματι.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ανηδονία,που καταφευγω για να νιωσω ευχαριστηση
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 18-11-2015, 16:47
  2. ποια η διαφορα μεταξυ του να εισαι ζωντανος κ να ζεις πραγματικα
    By Macgyver in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 8
    Last Post: 10-11-2013, 03:05
  3. ειμαι ζωντανος-νεκρος?
    By gounar in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 95
    Last Post: 18-10-2011, 22:13
  4. επρεπε να αρραβιωνιαστω για να νιωσω ετσι??????
    By mpoumpou in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 01-04-2011, 14:57
  5. φοβίες κρίσεις πανικού-ζωντανός-νεκρός
    By gerginio in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 21-07-2008, 19:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •