Αγχώδης διαταραχή-Κατάθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254

    Αγχώδης διαταραχή-Κατάθλιψη

    Τα έχω ξανά γράψει τα δικά απλώς εδώ θέλω να κάνω περισσότερο μια ερώτηση.Μετα από έντονη περίοδο άγχους με έπιασε διαταραχή και πολλά ψυχοσωματικά.Εκανα όλων των ειδών εξετάσεις και κατέληξα στον ψυχίατρο ο οποιος μου έδωσε λαντοζ και 0,5mg xanax.Το θέμα μου είναι ότι μετα από 1,5 μήνα δεν έχει βελτιωθεί το θέμα ύπνος και το θέμα άγχος.Δεν κοιμάμαι καλά και ξυπνάω με έναν μόνιμο πανικό για το πως θα αντιμετωπίσω τη μέρα.Αρα τα συμπτώματα άγχους επιμένουν.Δεν νιώθω στεναχώρια και θλίψη απλώς λόγω του πανικού είμαι αναβλητικός και δυσθυμικος.
    Θέλω να ρωτήσω εάν το αντικαταθλιπτικό υπάρχει περίπτωση να κάνει δουλειά στο άγχος όπως ο γιατρός επιμένει.Επισης σκέφτομαι να επισκεφτώ νευρολόγο.Δεν ξέρω αν χρησιμοποιούν αλλα φάρμακα για την αντιμετώπιση της κατάστασης μου αλλά περισσότερο να παρω μια γνώμη.
    Γνωρίζει κάποιος σχετικά ;;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Επίσης το μεγάλο μου θέμα είναι η αδυναμία συγκέντρωσης.Δεν μπορώ να συγκεντρωθώ σε κάτι χωρίς αυτό να με προκαλέσει αρνητισμό.Δεν ξέρω αν οφείλεται στο άγχος στον κακό ύπνο ή στα φάρμακα ή είναι συνδυασμός όλων.Γιαυτο περισσότερο σκέφτομαι να επισκεφτώ νευρολόγο να λέω μια γνώμη.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    124
    Καλησπέρα εγώ σε νευρολόγο είμαι, για μένα καλό είναι πας σε έναν νευρολόγο ίσως σε βοηθήσει περισσότερο με αυτά τα προβλήματα που έχεις.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Quote Originally Posted by Twome22 View Post
    Καλησπέρα εγώ σε νευρολόγο είμαι, για μένα καλό είναι πας σε έναν νευρολόγο ίσως σε βοηθήσει περισσότερο με αυτά τα προβλήματα που έχεις.
    Πήγα σε νευρολόγο και αφού με εξέτασε για κανα μισάωρο μου είπε ότι δεν έχω κάποιο θέμα νευρολογικό που να τον ανησυχεί και να χρήζει παραπάνω εξετασεις.Μου έγραψε να κάνω αίμα για βιταμινες και ουρά.Ειπε ότι είναι καθαρά άγχος και μου πρότεινε να συνεχίσω την θεραπεία που ήδη κάνω και ότι το λαντοζ είναι γενικά καλό φάρμακο στην αντιμετώπιση του άγχους απλά θέλει 8-12 εβδομάδες για να δράσει στο άγχος.Για το θέμα ύπνος και οι δυο γιατροί επιμένουν να παρω κάτι πιο δυνατό όπως ταβορ.Μιλησα σήμερα με τον ψυχίατρο και μου είπε να παρω αταραξ (αντισταμινικο) μαζί με το ζαναξ 0,5mg και ότι θα με βοηθήσει να κοιμηθώ καλύτερα.Εναμιση μήνα έχω να κοιμηθώ καλά και ενώ μου έχει φύγει η κατάθλιψη άρχισε να με κάνει νιώθω άσχημα η έλλειψη υπνου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    124
    Σε έβαλε να κάνεις εξετάσεις για να δει πιθανόν για την βιταμίνη 12 με το σίδηρο μπορεί να έχεις χαμηλό, πόσο κοιμάσε γενικά την νύχτα?
    Ας πούμε παράδειγμα εγώ είμαι νυχτοπούλι αν δεν πάει 3 δεν κοιμαμε δύσκολα αν και τώρα έχει αλλάξει μερικώς με αυτό το θέμα χάρις το φάρμακο που περνώ matepil λέγετε, εγώ δεν ξέρω το αταραξ
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση (δεοντολογία)
    αλλά πολλοί έχουν θέμα ότι δεν κόβεται εύκολα αν και ξέρω άτομα που δεν είχαν καθόλου θέμα με αυτό, το κακό όντος αμα δεν κοιμάσε καλά είναι άσχημο από πολλές μεριές και σε διάθεση και σωματικά θα είσαι ποιο αδύναμος και ψυχικά να νιώθεις ποιο αγχομενος η να έχεις νεύρα χωρίς λόγο, α και πόσο καφέ πίνεις? Έχει και αυτό σημασία.
    Last edited by Aeon; 31-07-2020 at 00:38.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Quote Originally Posted by Twome22 View Post
    Σε έβαλε να κάνεις εξετάσεις για να δει πιθανόν για την βιταμίνη 12 με το σίδηρο μπορεί να έχεις χαμηλό, πόσο κοιμάσε γενικά την νύχτα?
    Ας πούμε παράδειγμα εγώ είμαι νυχτοπούλι αν δεν πάει 3 δεν κοιμαμε δύσκολα αν και τώρα έχει αλλάξει μερικώς με αυτό το θέμα χάρις το φάρμακο που περνώ matepil λέγετε, εγώ δεν ξέρω το αταραξ το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση (δεοντολογία)
    είναι καλό φάρμακο αλλά πολλοί έχουν θέμα ότι δεν κόβεται εύκολα αν και ξέρω άτομα που δεν είχαν καθόλου θέμα με αυτό, το κακό όντος αμα δεν κοιμάσε καλά είναι άσχημο από πολλές μεριές και σε διάθεση και σωματικά θα είσαι ποιο αδύναμος και ψυχικά να νιώθεις ποιο αγχομενος η να έχεις νεύρα χωρίς λόγο, α και πόσο καφέ πίνεις? Έχει και αυτό σημασία.
    Εξετάσεις Β12,D3,σίδηρο,φεριτίνη και φιλικό οξύ με έβαλε να κάνω όλα είναι σε πολύ καλό επίπεδο.
    Με τον ύπνο έχω το θέμα ότι κάνω πολύ κακή ποιότητα με πολλές αφυπνίσεις.Δηλαδη κοιμάμαι κατά τη μια και μέχρι τις 7 που σηκώνομαι από μόνος έχω ξυπνήσει 5-6 φορές.Ενα πράγμα όπως όταν πας διακοπές κι αλλάζεις περιβάλλον και το πρώτο βράδυ δεν κοιμάσαι καλά;;;Αυτό ακριβώς κάνω.
    Χθες βέβαια που πήρα μισό αταραξ κοιμηθηκα από τις 12 ως τις 4 σερί και μετα που ξύπνησα πήρα και 0,25 ζαναξ και κοιμηθηκα άλλες 4 ώρες.Πρωτη φορά που δεν είχα αφυπνίσεις και ξύπνησα το πρωί ξεκούραστος.Επισης 5-6 μέρες τώρα μου έχει φύγει το αίσθημα θλίψης από μέσα μου οπότε λέω ίσως το ladose να άρχισε να κάνει δουλειά
    Last edited by Aeon; 31-07-2020 at 00:38.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    124
    Μακάρι να άρχισε να σε βοηθάει αυτό είναι πολύ καλό νέο με τον ύπνο, και αφού άρχισε να φεύγει και το αίσθημα της θλίψης ακόμα καλύτερα, σημαίνει ότι πας καλά, μακάρι να όλα να σου πάνε καλά, υπομονή και να προσέχεις τον εαυτό σου όσο καλά μπορείς!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    9
    Καλησπέρα και από εμένα! Και εγώ το τελευταίο διάστημα εχω πολυ έντονο άγχος και πολλά ψυχοσωματικά. Έχω απο την ώρα που ξυπνάω ένα άγχος και μια ταραχή και το βράδυ αν καταφέρω να κοιμηθώ βλέπω όλη την ώρα εφιάλτες. Πραγματικά ξυπνάω κουρασμένη. Πήγα στον νευρολογο για τις πολυ έντονες ημικρανίες μου και μου έκανε και εμένα όλες τις αιματολογικές εξετάσεις και ήταν πολύ καλές. Τώρα μου είπε να πάρω το effexor των 75mg αλλά ηρεμιστικό δε μου έδωσε. Λέτε αυτό απο μόνο του να μου φέρει περισσότερη ταραχή;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Quote Originally Posted by Marina 24 I View Post
    Καλησπέρα και από εμένα! Και εγώ το τελευταίο διάστημα εχω πολυ έντονο άγχος και πολλά ψυχοσωματικά. Έχω απο την ώρα που ξυπνάω ένα άγχος και μια ταραχή και το βράδυ αν καταφέρω να κοιμηθώ βλέπω όλη την ώρα εφιάλτες. Πραγματικά ξυπνάω κουρασμένη. Πήγα στον νευρολογο για τις πολυ έντονες ημικρανίες μου και μου έκανε και εμένα όλες τις αιματολογικές εξετάσεις και ήταν πολύ καλές. Τώρα μου είπε να πάρω το effexor των 75mg αλλά ηρεμιστικό δε μου έδωσε. Λέτε αυτό απο μόνο του να μου φέρει περισσότερη ταραχή;
    Συνήθως τα αντικαταθλιπτικά στην αρχή αυξάνουν το άγχος γιαυτο οι περισσότεροι γιατροί δίνουν και ηρεμιστικό τουλάχιστον το βράδυ για να κοιμόμαστε.Τωρα ο δικός σας γιατρός ίσως να μην σας έδωσε επειδή τα ηρεμιστικά είναι κάπως εθιστικά αλλά όταν πιάσει η δράση του αντικαταθλιπτικού κόβονται εύκολα.Δεν ξέρω ποσο καιρό παίρνεις αντικαταθλιπτικό συνήθως η πρώτη εβδομάδα είναι ζόρικη και δράση κάνει πάνω στον μήνα περίπου.Αλλα αν χρειάζεσαι ύπνο και δεν κοιμάσαι ζορίζεις πολύ τον οργανισμό σου.Συζητησε με το γιατρό μήπως σπυ δώσει κάποιο ηρεμιστικό σε μικρή δόση να σε βοηθήσει καλύτερα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Εμένα η κατάσταση με το άγχος με έφτασε σε σημείο να νιώθω μια έντονη θολούρα όλη μέρα και αδυναμία συγκέντρωσης.Πονοκεφαλο δεν έχω αλλά η θολούρα είναι πολύ ενοχλητική.Χθες το απόγευμα πήγα έκανα και μαγνητική εγκεφάλου γιατί δεν μπορώ να το πιστέψω ότι το άγχος από μόνο του δημιουργεί αυτή τη θολούρα στο μυαλό μου.Περιμενω τα αποτελέσματα ή σήμερα ή αύριο.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    9
    Δεν το έχω ξεκινησει ακόμα το αντικαταθλιπτικο. Κάθε μέρα λέω αυριο θα το αρχίσω και όλο το αναβάλλω. Ξέρω ότι το πρώτο καιρό έχουν παρενέργειες και σκέφτομαι ότι με το άγχος που έχω αν Μου φέρουν και αυτά νευρικότητα πως θα τα βγάλω πέρα. Έχω δύο μικρά παιδιά γι αυτό ανησυχώ. Γι αυτό μου είπε ότι δε μου δίνει και ηρεμιστικό για να μην με πιάσει νύστα και δεν μπορώ να κοιτάξω το μωρό. Αλλά απο την αλλη το άγχος μου ώρες ώρες είναι τόσο μεγάλο που νιώθω αυτή τη θολούρα που λες, δεν μπορώ να σκεφτώ η να κάνω τίποτα. Μαγνητική που του είπα να κάνω για να δω το κεφάλι μου και τον αυχένα δε μου έγραψε Γιατί λέει όλα αυτά είναι από τις ημικρανίες που εντεινονται με το άγχος.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Quote Originally Posted by Marina 24 I View Post
    Δεν το έχω ξεκινησει ακόμα το αντικαταθλιπτικο. Κάθε μέρα λέω αυριο θα το αρχίσω και όλο το αναβάλλω. Ξέρω ότι το πρώτο καιρό έχουν παρενέργειες και σκέφτομαι ότι με το άγχος που έχω αν Μου φέρουν και αυτά νευρικότητα πως θα τα βγάλω πέρα. Έχω δύο μικρά παιδιά γι αυτό ανησυχώ. Γι αυτό μου είπε ότι δε μου δίνει και ηρεμιστικό για να μην με πιάσει νύστα και δεν μπορώ να κοιτάξω το μωρό. Αλλά απο την αλλη το άγχος μου ώρες ώρες είναι τόσο μεγάλο που νιώθω αυτή τη θολούρα που λες, δεν μπορώ να σκεφτώ η να κάνω τίποτα. Μαγνητική που του είπα να κάνω για να δω το κεφάλι μου και τον αυχένα δε μου έγραψε Γιατί λέει όλα αυτά είναι από τις ημικρανίες που εντεινονται με το άγχος.
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση. Παραβίαση δεοντολογίας (διαγνώσεις ή/και προτροπές για φαρμακευτική αγωγή ή/και ανάρμοστες υποδείξεις για θέματα ψυχικής υγείας κτλ)
    Το αντικαταθλιπτικό βοηθάει στην αύξηση της διάθεσης και μακροπρόθεσμα κάνει και αγχολυση έμμεσα(αφού θα σου φτιάξει τη διάθεση θα φύγουν τα άγχη-υποτίθεται).
    Οσο για το ηρεμιστικό είναι λίγο οξύμωρο που δεν σου έδωσε.Θα μπορούσε να σου δώσει μια μικρή δόση που να μην σε νυσταξει.Τα αγχολυτικά δεν είναι υπνωτικά χάπια απλά επειδή ήρεμουν τον οργανισμό βοηθανε στον ύπνο.Αν ένα βράδυ κοιμηθείς καλά και το πρωί ξυπνήσεις με άγχος η μικρή δόση αγχολυτικου δεν θα σε κοιμήσει απλά θα σε κρατήσει ήρεμη.Ειναι κρίμα να έχεις τόσο άγχος και να παιδεύεσαι να το θεραπεύσεις μόνο με αντικταθλιπτικο.Οχι μόνο κρίμα αλλά και αδύνατον.
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση. Παραβίαση δεοντολογίας (διαγνώσεις ή/και προτροπές για φαρμακευτική αγωγή ή/και ανάρμοστες υποδείξεις για θέματα ψυχικής υγείας κτλ)Ή ΣΚ να τα κρατήσει ο σύζυγος τη μισή μέρα για να δοκιμάσεις.Ολα αυτά αφού τα συζητήσεις με τον γιατρό πρώτα μην παρεξηγηθώ.
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση. Παραβίαση δεοντολογίας (διαγνώσεις ή/και προτροπές για φαρμακευτική αγωγή ή/και ανάρμοστες υποδείξεις για θέματα ψυχικής υγείας κτλ)Ενα αίσθημα σαν να σου φαίνεται βουνό οτιδήποτε σκεφτείς να κανεις.Σαν να μην μπορείς να σκεφτείς σωστά ουσιαστικά.Ειναι παιχνίδια του μυαλού σε συνδυασμό με το άγχος.
    Και τέλος μην καθυστερείς να πάρεις την αγωγή.Ξεκινησε την τα αντικαταθλιπτικά δεν είναι και τόσο τραγικά φάρμακα.Εχει κόσμο που τα παίρνουν μια ζωή.Αφου σου τα υπέδειξε γιατρός μην χρονοτριβείς.
    Last edited by Aeon; 31-07-2020 at 00:40.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    9
    Η αλήθεια είναι ότι εγώ δεν τα πολυ ήθελα τα ηρεμιστικά γιατί ξέρω ότι είναι εθιστικά. Ο γιατρός μου είπε να δοκιμάσω το effexor και να δω. ΜΟυ είπε ότι μπορεί να μου φέρει υπνηλία και να με ηρεμεί η μπορεί να μου φέρει ταραχή και αϋπνία. Γι αυτό να το πάρω μεσημέρι και ανάλογα με το τι θα μου προκαλέσει να το παίρνω πρωί ή βράδυ. Απλά την τελευταία εβδομάδα λόγω και κάποιον αγχωτικων καταστάσεων ο ύπνος μου είναι χάλια. Αλλά όπως και να έχει θα τα ξεκινήσω και αν είναι τον παίρνω τηλέφωνο και μου γράφει κάποιο αγχολυτικό ή ηρεμιστικό αν δω ότι η ταραχή μου είναι πιο έντονη τον πρώτο καιρό. Σε ευχαριστώ πολύ και όντως αυτό το άγχος σου κάνει να σου φαίνονται όλα βουνό και σε πιάνει πανικός και στο τέλος δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Μακάρι να με βοηθήσουν και να ηρεμήσω.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Quote Originally Posted by Marina 24 I View Post
    Η αλήθεια είναι ότι εγώ δεν τα πολυ ήθελα τα ηρεμιστικά γιατί ξέρω ότι είναι εθιστικά. Ο γιατρός μου είπε να δοκιμάσω το effexor και να δω. ΜΟυ είπε ότι μπορεί να μου φέρει υπνηλία και να με ηρεμεί η μπορεί να μου φέρει ταραχή και αϋπνία. Γι αυτό να το πάρω μεσημέρι και ανάλογα με το τι θα μου προκαλέσει να το παίρνω πρωί ή βράδυ. Απλά την τελευταία εβδομάδα λόγω και κάποιον αγχωτικων καταστάσεων ο ύπνος μου είναι χάλια. Αλλά όπως και να έχει θα τα ξεκινήσω και αν είναι τον παίρνω τηλέφωνο και μου γράφει κάποιο αγχολυτικό ή ηρεμιστικό αν δω ότι η ταραχή μου είναι πιο έντονη τον πρώτο καιρό. Σε ευχαριστώ πολύ και όντως αυτό το άγχος σου κάνει να σου φαίνονται όλα βουνό και σε πιάνει πανικός και στο τέλος δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Μακάρι να με βοηθήσουν και να ηρεμήσω.
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση. Παραβίαση δεοντολογίας (διαγνώσεις ή/και προτροπές για φαρμακευτική αγωγή ή/και ανάρμοστες υποδείξεις για θέματα ψυχικής υγείας κτλ).Υπνηλια πάντως σίγουρα δε θα σου φέρει το μόνο σίγουρο.Ελπιζω να σε βοηθήσει και να στρώσουν όλα.
    Last edited by Aeon; 31-07-2020 at 00:40.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,382
    Εάν μπορεις χωρίς χάπια με φυσικό τρόπο είναι το καλύτερο. Εάν όμως βασανιζεσαι πρέπει να ξεκινήσεις φαρμακευτική αγωγή ούτε η πρώτη θα είσαι ούτε η τελευταία.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αγχώδης διαταραχή και κατάθλιψη
    By tselpemts in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 09-07-2020, 11:16
  2. Γενικευμένη αγχώδης διαταραχή και κατάθλιψη
    By Dimitrios85 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 14-01-2019, 14:26
  3. Αγχώδης διαταραχή, κρίσεις πανικού, κατάθλιψη. Πως τα έζησα και πως το ξεπέρασα...
    By pratsdim in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 398
    Last Post: 19-09-2017, 03:01
  4. Replies: 31
    Last Post: 12-07-2016, 12:09
  5. Να μαι κι εγω! Αγχωδης διαταραχη και αντιδραστικη καταθλιψη
    By Inside out in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 28-05-2014, 02:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •