Πρώτη εβδομάδα στα αντικαταθλιπτικά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    blackcrow
    Guest

    Πρώτη εβδομάδα στα αντικαταθλιπτικά

    Τελικά πήγα στον ψυχίατρο και μου έγραψε το cymbalta για αγχώδη διαταραχή και κατάθλιψη (το έχω πάρει και στο παρελθόν).
    Είμαι στην έκτη μέρα στη μισή δόση. Την Τετάρτη πρέπει να περάσω στη διπλάσια.
    Τα έχω δει όλα. Την πρώτη μέρα με έπιασε ζαλάδα, ξύπνησα με πανικό στις πέντε το πρωί. Πήρα ζάναξ 0,25 που με κράτησε κάπως και μετά πήρα τους δρόμους για περπάτημα. Κάθε μέρα έχω τα ίδια. Δεν θέλω να πέσω για ύπνο σκεφτόμενος ότι είτε θα ξυπνήσω πανικόβλητος στη μέση της νύχτας είτε θα με βρει το άγχος με το πρωινό ξύπνημα.
    Με προβληματίζει το ζαναξ. Παίρνω 0,25 την ημέρα από τις 15 Ιούνη περίπου (πριν ξεκινήσω τα cymbalta), ένα μήνα κοντά. Φοβάμαι μην εθιστώ. Προσπαθώ να την παλέψω δίχως αυτό τώρα στην έναρξη της θεραπείας αλλά κάποια στιγμή μες τη μέρα δεν αντέχω και το παίρνω.
    Μεγάλη φρίκη.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Quote Originally Posted by blackcrow View Post
    Τελικά πήγα στον ψυχίατρο και μου έγραψε το cymbalta για αγχώδη διαταραχή και κατάθλιψη (το έχω πάρει και στο παρελθόν).
    Είμαι στην έκτη μέρα στη μισή δόση. Την Τετάρτη πρέπει να περάσω στη διπλάσια.
    Τα έχω δει όλα. Την πρώτη μέρα με έπιασε ζαλάδα, ξύπνησα με πανικό στις πέντε το πρωί. Πήρα ζάναξ 0,25 που με κράτησε κάπως και μετά πήρα τους δρόμους για περπάτημα. Κάθε μέρα έχω τα ίδια. Δεν θέλω να πέσω για ύπνο σκεφτόμενος ότι είτε θα ξυπνήσω πανικόβλητος στη μέση της νύχτας είτε θα με βρει το άγχος με το πρωινό ξύπνημα.
    Με προβληματίζει το ζαναξ. Παίρνω 0,25 την ημέρα από τις 15 Ιούνη περίπου (πριν ξεκινήσω τα cymbalta), ένα μήνα κοντά. Φοβάμαι μην εθιστώ. Προσπαθώ να την παλέψω δίχως αυτό τώρα στην έναρξη της θεραπείας αλλά κάποια στιγμή μες τη μέρα δεν αντέχω και το παίρνω.
    Μεγάλη φρίκη.
    Κι εγώ έχει 1,5 μήνα με ζαναξ και λαντοζ.0,5 το βράδυ για τον ύπνο αλλά ακόμα κι έτσι δεν κοιμάμαι καλά.Ξυπναω με τρομερό πανικό και άγχος.Προσπαθώ να μην παίρνω άλλο ζαναξ μέχρι το μεσημέρι που παίρνω άλλο 0,25 το οποίο φυσικά δεν με κοιμίζει καν αλλά με χαλαρώνει κανα δίωρο.Εν τω μεταξύ από τον χάλια ύπνο μπορεί και από τα φάρμακα άρχισα να έχω και αδυναμία στη συγκέντρωση.Θλιψη δεν μπορώ να πω ότι νιώθω πλέον αλλά αυτό με τον πανικό και το συνεχές τρέμουλο δεν λέει να φύγει και έχω αρχίσει να απογοητεύομαι.Αυριο έχω ραντεβού με έναν νευρολόγο που μου συνέστησαν να παρω μια γνώμη και από αυτόν.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by blackcrow View Post
    Τελικά πήγα στον ψυχίατρο και μου έγραψε το cymbalta για αγχώδη διαταραχή και κατάθλιψη (το έχω πάρει και στο παρελθόν).
    Είμαι στην έκτη μέρα στη μισή δόση. Την Τετάρτη πρέπει να περάσω στη διπλάσια.
    Τα έχω δει όλα. Την πρώτη μέρα με έπιασε ζαλάδα, ξύπνησα με πανικό στις πέντε το πρωί. Πήρα ζάναξ 0,25 που με κράτησε κάπως και μετά πήρα τους δρόμους για περπάτημα. Κάθε μέρα έχω τα ίδια. Δεν θέλω να πέσω για ύπνο σκεφτόμενος ότι είτε θα ξυπνήσω πανικόβλητος στη μέση της νύχτας είτε θα με βρει το άγχος με το πρωινό ξύπνημα.
    Με προβληματίζει το ζαναξ. Παίρνω 0,25 την ημέρα από τις 15 Ιούνη περίπου (πριν ξεκινήσω τα cymbalta), ένα μήνα κοντά. Φοβάμαι μην εθιστώ. Προσπαθώ να την παλέψω δίχως αυτό τώρα στην έναρξη της θεραπείας αλλά κάποια στιγμή μες τη μέρα δεν αντέχω και το παίρνω.
    Μεγάλη φρίκη.
    άμα σε προβληματίζει το ζάναξ που δικαίως σε απασχολεί γιατί είναι ναρκωτικό-πρέζα, μπορείς να πάρεις κάποιο αγχολυτικό που δεν είναι κόκκινη γραμμή , ρώτα τον ψυχίατρό σου και η βουσπιρόνη είναι μια καλή λύση από εμπειρία το λέω καθαρά, δεν προτείνω κάτι

  4. #4
    blackcrow
    Guest
    Κοντεύω να κλείσω δυο μήνες στη θεραπεία με το cymbalta. Δεν μπορώ να πω πως είμαι. Σκέψεις άσχημες δεν έχω, ούτε εκείνο το ανυπόφορο άγχος και την απάλευτη θλίψη. Όμως έχω άλλα. Του φαρμάκου πράγματα. Μου έχει ρίξει πάρα πολύ την ενέργεια. Βγαίνω με φίλους και δεν έχω διάθεση να μιλήσω. Σκέφτομαι να πω κάτι και είναι σαν την ίδια στιγμή να λέω "άστο μη το λές". Όχι γιατί κωλώνω, από βαρεμάρα. Το άλλο το κακό είναι ότι μου έχει προκαλέσει τρίξιμο στα δόντια. Τα έχω ξεσκίσει στην πίεση και στο τρίξιμο. Κι όχι μόνο κατά τη διάρκεια της νύχτας αλλά και στον ξύπνιο. Κατά τη διάρκεια της ημέρα. Πονάνε γνάθοι, κόκαλα προσώπου, ένα χάλι. Κι όλο αυτό συνοδεύεται από μια ένταση, από ένα άγχος, όχι σαν αυτό πριν από την έναρξη της θεραπείας, ένα διαφορετικό άγχος.
    Σκέφτομαι να τα σταματήσω. Να περάσω σε άλλο φάρμακο. Δεν ξέρω πως γίνεται αυτό κι αν θα μου προκαλέσει άλλα συμπτώματα.
    Έχει κάποιος εμπειρία αλλαγής φαρμάκου; Πως το αντιμετώπισε;

  5. #5
    Nefeli28
    Guest
    Κι εγώ έτσι είμαι, όπως τα περιγράφεις. Παίρνω ενάμιση χρόνο αντικαταθλιπτικά και αντιψυχωσικα έχω αλλάξει πολλές φορές χάπια αλλά νιώθω ότι δεν έχω όρεξη να κάνω τίποτα και να μιλήσω σε κανέναν.
    Στην αρχή κάθε φαρμάκου είχα τον πανικό που περιγράφεις και τα πρωινά ήταν απαλευτα. Μετά ηρεμούσαν τα πρωινά αλλά ένιωθα και νιώθω ακόμα σαν ζόμπι.
    Μια φλατ κατάσταση άλλοτε και άλλες φορές πολύ άγχος. Τελικά τι σόι δουλειά υποτίθεται πως κάνουν;;;;

Similar Threads

  1. ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΓΙΑ ΓΑΔ
    By i_want_to_break_free in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 08-12-2019, 14:49
  2. Πρώτη φορά αντικαταθλιπτικα!!
    By Δημήτρης123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 38
    Last Post: 26-11-2019, 21:57
  3. πρωτη φορα με αντικαταθλιπτικα
    By rontiven in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 31-07-2019, 23:16
  4. τελευταία εβδομάδα...
    By jock77 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 09-07-2017, 19:40
  5. Σε μια εβδομάδα...
    By flirim in forum Παχυσαρκία
    Replies: 35
    Last Post: 01-03-2006, 00:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •