Ψεύτικα Σενάρια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246

    Ψεύτικα Σενάρια

    Κόλλησα τσίχλα στην βιβλιοθήκη μου, για διάφορους λόγους. Ήθελα να νιώσω νορμαλ άνθρωπος. Δηλαδή, ο ψυχαναγκασμός μου, μου έλεγε οτι δεν πρέπει να κολλήσω γιατί μπορεί να έκανα μια υπόσχεση στον Θεό που δεν την θυμάμαι αλλά την θυμάται το υποσυνείδητό μου. Ήξερα οτι δεν έκανα υπόσχεση και αποφάσισα να σπάσω αυτή την τελετουργία, κολλώντας την τσίχλα στην βιβλιοθήκη. Την κόλλησα για περίπου 1 λεπτό αλλά αγχώθηκα και την πέταξα στα σκουπίδια.


    Πιστεύω ότι αυτό δεν ισχύει. Εκείνη την περίοδο είχα έναν έντονο, ψυχαναγκαστικό φόβο για τον Θεό, οπότε δεν θα τολμούσα ποτέ να κάνω υπόσχεση για μια κακιά συνηθεια, η οποία, πέρα το ότι ήταν σπάνια (μιας και σπάνια μασάω τσίχλα) ήταν μια κακιά συνήθεια που μπορούσα εύκολα να την κόψω. Επίσης, θυμάμαι πράματα και λεπτομέρειες και από τον Σεπτέμβριο του 2017 και από τον Αύγουστο του 2017 που είναι πολύ λιγότερο σημαντικά. Δεν θα θυμόμουν μια υπόσχεση στον Θεό, μιας και το ψυχαναγκαστικό μου θέμα μέρα και νύχτα ήταν αυτό; Έχω και πολύ καλή μνήμη. Δεν νομίζω να τόλμουσα και δεν νομίζω να ξεχνούσα. Τότε, γιατί αισθάνθηκα άγχος?


    Σκέφτομαι αυτό το θέμα εδώ και 5 μέρες. Το έχω αναλύσει και έχω φανταστεί τον εαυτό μου ΠΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ αν θα έκανα μια τέτοια υπόσχεση αλλά δεν θυμάμαι απολύτως τίποτα. Απλά αγχώνομαι γιατί μερικές φορές, μου περνάνε αυτές οι σκέψεις από το μυαλό. Σκέφτομαι ότι μπορεί τον Σεπτέμβριο του 2017 που ήταν μια περίοδος που μάσαγα τσίχλα και την κολλούσα κάτω από το γραφείο μου, να θέλησα να κόψω αυτή την κακιά συνήθεια με το να αναγκάσω τον εαυτό μου να το σταματήσει μέσα από μια υπόσχεση στον Θεό. Ο λόγος που δεν το θυμάμαι είναι γιατί σπάνια μασάω τσίχλα και μιας και ήταν το 2017, το ξέχασα αλλά το θυμάται το υποσυνείδητό μου για αυτό και αγχώθηκα τόσο.


    Φρικάρω όταν τον σκέφτομαι. Έφτασα σε σημείο να μην ξέρω γιατί το σκέφτηκα. Το σκέφτηκα επείδη το μυαλό μου το τερμάτισε από την ανησυχία και με τα φανταστικά "και αν" "και αν "και αν" για να δικαιολογήσει ένα αρνητικό συναίσθημα ή επειδή. όντως. έκανα υπόσχεση και με την πολλή σκέψη, κατάφερα, κάπως, να την θυμηθώ;

    Έχω μπερδευτεί τόσο που δεν ξέρω αν αυτό είναι, απλά, ένα ψεύτικο σενάριο που δημιουργήθηκε για να δικαιολογήσω το άγχος μου, ή όντως συνέβη και κατάφερα να το θυμηθώ μετά από πολύ κόπο. Μέτα από 5 μέρες σκέψη δεν ξέρω τι ισχύει και τί όχι.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Το έχω αναλύσει και έχω φανταστεί τον εαυτό μου ΠΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ αν θα έκανα μια τέτοια υπόσχεση
    Πως θα ήταν; Τι διαφορά έχει η υπόσχεση από τον έντονο, ψυχαναγκαστικό φόβο για τον Θεό;

    Το σκέφτηκα επείδη το μυαλό μου το τερμάτισε από την ανησυχία και με τα φανταστικά "και αν" "και αν "και αν" για να δικαιολογήσει ένα αρνητικό συναίσθημα ή επειδή. όντως. έκανα υπόσχεση και με την πολλή σκέψη, κατάφερα, κάπως, να την θυμηθώ;
    Το σκέφτηκες επειδή το τερμάτισες, αλλά ξαναρωτάω, τι διαφορά έχει; Εξακολουθείς να διαχωρίζεις όλη αυτή την εμμονή με τις υποσχέσεις από την OCD, ενώ είναι μέρος της ασθένειας.

Similar Threads

  1. Δυσαρεστα σεναρια
    By fighter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 10-05-2016, 01:30
  2. Ολα ειναι ψευτικα...
    By panda in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 09-12-2012, 15:41
  3. Σενάρια στον ύπνο μου
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 28-05-2012, 06:24
  4. ΤΡΟΛ ΜΕ ΨΕΥΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    By Remedy in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 88
    Last Post: 04-10-2011, 13:02
  5. Φανταστικα σεναρια που σας συναρπαζουν
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 14-12-2010, 07:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •