ΣΠΟΝΔΥΛΟΔΕΣΙΑ, ΟΣΦΥΑΛΓΙΑ, ΧΡΟΝΙΟΣ ΠΟΝΟΣ, LYRICA, ΒΕΛΟΝΙΣΜΟΣ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 18 of 18
  1. #16
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Πιστεύω αν ξεκινούσες αμέσως θεραπείες θα ήσουν καλύτερα αλλά ποτέ δεν είναι αργά θα περάσει θα δεις!
    Ήδη το ότι νοιωθεις διάφορα τόσο νωρίς λέει πολλά!!
    Εγώ όχι και τόσο με χτύπησαν με το αυτοκίνητο και τρανταχτηκα πολύ ...ευτυχώς φορούσα ζώνη αλλά φοβάμαι λιγάκι για την μέση μου ελπίζω μην μου βγάλει τίποτα...
    Αν και μίλησα με τον φυσιοθεραπευτή μου και με καθησύχασε αλλά ξέρεις ο φόβος παραμένει...
    Τράκαρες? Άσχημο αυτό... αν δείς ότι σου βγαίνουν πόνοι, κάνε μαγνητική να δείς τι θα δείξει. Ελπίζω όλα να είναι καλά.

    Σημαντικό στην θεραπεία είναι κ η διατροφή, πίνω μουρουνέλαιο και CLA ενώ έχω εντάξει στην διατροφή μου και πρωτεΐνη ρυζιού βιολογική και φτιάχνω ρόφημα, με γάλα, μπανάνα, κακάο και μέλι. Τρώω κάποια φρούτα, κανά λαχανικό και άπαχο κρέας ή ψάρι. Τα γλυκά περιόρισα όσο μπορώ σε 1-2 την εβδομάδα.
    Σε καμιά 10αρια μέρες θα αρχίσω πάλι το Neurobion.

  2. #17
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    Τράκαρες? Άσχημο αυτό... αν δείς ότι σου βγαίνουν πόνοι, κάνε μαγνητική να δείς τι θα δείξει. Ελπίζω όλα να είναι καλά.

    Σημαντικό στην θεραπεία είναι κ η διατροφή, πίνω μουρουνέλαιο και CLA ενώ έχω εντάξει στην διατροφή μου και πρωτεΐνη ρυζιού βιολογική και φτιάχνω ρόφημα, με γάλα, μπανάνα, κακάο και μέλι. Τρώω κάποια φρούτα, κανά λαχανικό και άπαχο κρέας ή ψάρι. Τα γλυκά περιόρισα όσο μπορώ σε 1-2 την εβδομάδα.
    Σε καμιά 10αρια μέρες θα αρχίσω πάλι το Neurobion.
    Σταματημενη στο φαναρι ημουν και ηρθε το ξεφτέρι απο πίσω μου και έπεσε... τι να πω τους εχει βαρέσει η ζέστη κατακούτελα όλους μου φαίνεται....
    Ευτυχώς μόνο τρανταγμα ηταν και τρομάρα ,φορουσα ζωνη ,τον ειδα και απο τον καθρεπτη που ερχοταν με φορα αλλα ελεγα θα σταματησει δεν μπορει και δεν ημουν χαλαρή....
    Δεν παθαινουμε τοσο ευκολα ζημια μου ειπε να μην φοβαμαι τοσο ,αλλωστε εγω στην μαγνητικη που εκανα τον Ιανουαριο ηταν ολα μια χαρα, δεν εδειξε ευτυχως τιποτα περαν την ζημια του νευρου που ειχε γινει πριν το χειρουργειο......
    Η στενωση που εχω μεταξυ των σπονδυλων μπορει να την εχει οποιοσδηποτε αρκει να μην σταματησω ποτέ την ενδυναμωση ..... συνεχισω κανονικα το προγραμμα μου απλα λιγο πιο χαλαρο αυτες τις μερες γιατι μπορει να εχω μυικους πονους τιποτα το σημαντικο...
    θα δειξει τι να πω ηταν να γινει και αυτο ....

    Οσο για την διατροφη το ξερω ειναι το αλφα και το ωμεγα ειδικα για εμας που πρεπει να εχουμε καλη μυικη μαζα ......
    Τωρα τελειωνει και εμενα η θεραπεια μου με το συμπλήρωμα που μου είχε δώσει και θα δω τι θα μου πει ...ελπιζω να μην χρειαστει να παρω αλλα γιατι με κουρασαν ολα αυτα πραγματικα ...

  3. #18
    YokoChoco
    Guest
    Εκτός των ασκήσεων, η διατροφή παίζει όντως πολύ σημαντικό ρόλο. Γιατί άλλο να πίνεις 2 ποτήρια φραπέ με ζάχαρη ή κόκα κόλα και λοιπά αναψυκτικά και άλλο ρόφημα με βιολογικό γάλα, με κακάο και βιολογική πρωτείνη, τελείως κάτι άλλο. Όλα αυτά βοηθούν το σώμα να μην κάνει συχνά φλεγμονές.

    Ακόμα και στις ψυχικές ασθένειες η διατροφή βοηθάει πολύ.

    Συνεχίζω τις ασκήσεις, βάρος δεν σηκώνω, και κάνω διατροφή όσο μπορώ. Για να πει κανείς ότι παίρνει μόνο βιολογικά τα λεφτά δεν φτάνουν μπορείς όμως να βρείς λύσεις με συμβατικά προιόντα σε καλές τιμές χωρίς ζάχαρες και ''κακά'' λιπαρά. Πλέον υπάρχουν αρκετές επιλογές.

    @ntinti το συμπλήρωμα που παίρνεις δεν ξέρω τι είναι, αλλά εγώ πχ έπαιρνα neurobion 2,5 μήνες το σταμάτησα αλλά θα το ξαναξεκινησω πάλι. Επίσης μουρουνέλαιο θα παίρνω για τουλάχιστον 6 μήνες μαζί με Cla και πρωτείνη ρυζιού. Σκέψου αθλητές και bodybuilders τα παίρνουν συνέχεια χωρίς κάποιο πρόβλημα. Άμα τα συμπληρώματα είναι ''καθαρά'' χωρίς περιεργα συστατικά και λαμβάνονται με μέτρο δεν πείράζουν τον οργανισμό. Βέβαια χρειάζεται κάποια στιγμή ένα διάλλειμμα το σώμα μας.

    Τώρα είδα ότι διαγράφηκε ο λογαριασμός της ntinti, κρίμα, εύχομαι σύντομα να επανέλθεις.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Χρόνιος πόνος, floaters, stress
    By Bumblebee in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 1
    Last Post: 14-07-2020, 13:20
  2. Χρόνιος πόνος στο στερνο
    By ChriZiri in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 27-12-2019, 22:47
  3. Χρόνια οσφυαλγια / ισχιαλγια απο ψυχολογικα αίτια ?
    By Di Francesco in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 5
    Last Post: 11-02-2019, 09:03
  4. χρόνιος φόβος για την καρδιά μου
    By ririk in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 12
    Last Post: 30-01-2015, 01:42
  5. Χρόνιος πόνος,stress και ψυχολογικές προεκτάσεις..
    By be_aware in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 29-05-2009, 21:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •