ΣΠΟΝΔΥΛΟΔΕΣΙΑ, ΟΣΦΥΑΛΓΙΑ, ΧΡΟΝΙΟΣ ΠΟΝΟΣ, LYRICA, ΒΕΛΟΝΙΣΜΟΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    YokoChoco
    Guest

    ΣΠΟΝΔΥΛΟΔΕΣΙΑ, ΟΣΦΥΑΛΓΙΑ, ΧΡΟΝΙΟΣ ΠΟΝΟΣ, LYRICA, ΒΕΛΟΝΙΣΜΟΣ

    Καλησπέρα.
    Κλείνουμε το θέμα ''LYRICA και Οριακή Διαταραχή'' και συνεχίζουμε εδώ, με θέμα ''ΣΠΟΝΔΥΛΟΔΕΣΙΑ, ΟΣΦΥΑΛΓΙΑ, ΧΡΟΝΙΟΣ ΠΟΝΟΣ, LYRICA, ΒΕΛΟΝΙΣΜΟΣ''.

    Χειρουργείο έκανα 24/10/2019 αφαίρεση δισκοκήλης στο Ο5-Ι1 και σπονδυλοδεσία/σταθεροποίηση με 8 λάμες. Έκτοτε πόνος αφόρητος. Ηλεκτρομυογράφημα δείχνει ριζιτική βλάβη στο Ο5-Ι1 ενώ μαγνητική που έγινε προ 12-15 ημέρες δείχνει νέες εκβληθήσες κήλες στο Ο5-Ι1 αλλά και στο Ο4-Ο5.
    Η θεραπεία είναι LYRICA 150 mg για χρόνιο πόνο(είχε δωθεί και για 2,5 μήνες Neurobion που θα το ξαναπάρω τον άλλο μήνα) και πλέον άρχισα φυσικοθεραπείες(2 φορές την εβδομάδα: TECAR-Ραδιοσυχνότητες, Κινέζικος Βελονισμός και Βεντούζες). Επίσης ασκήσεις στο σπίτι:
    1) Μπρούμυτα ραχιαίοι αντίθετο πόδι χέρι 5χ3 το καθένα
    2) Ανάσκελα κοιλιακοί, βύθιση λεκάνης 10χ5 sec και 10χ3 ανασηκώνομαι με όρθια χέρια
    3) Μαζεύω, τεντώνω πόδι 10χ3 το καθένα
    4) Περπάτημα 30'(15' πάω, 5' διάλλειμμα, 15' γυρίζω)
    5) Κρέμασμα 10'' από μονόζυγο

    Στην διατροφή να προσθέσω πολύ πρωτείνη και μουρουνέλαιο, όχι ζάχαρες, γλυκά, τηγανιτά κτλ

    Σήμερα έγινε η 2η φυσικοθεραπεία, Παρασκεύη είναι η 3η.

    Ο πόνος είναι χρόνιος, στην μέση, μούδιασμα στον δεξιό αστράγαλο εσωτερικά και πότε πότε αριστερή πατούσα.
    Ο βελονισμός πονάει, αλλά προς στα κάλλη τι ειν'ο πόνος;

  2. #2
    YokoChoco
    Guest
    @ntinti είχες δίκιο, ο βελονισμός έχει περίεργες παρενέργειες, σήμερα ξύπνησα και νόμιζα ότι με έχει πατήσει φορτηγό, είχα βάρος σε όλο το σώμα κ σηκώθηκα με πόνους.... έκανα δουλειές στο σπίτι, σκούπισμα, σφουγγάρισμα, μετά πήγα για λίγο δουλειά, περπάτησα, γύρισα σπίτι ασκήσεις και ρόφημα πρωτεινης σπιτικό χωρίς πρόσθετα. Αλλά νοιώθω λες και με έχουν πλακώσει στο ξύλο.

  3. #3
    ntinti
    Guest
    Ετσι ,εισαι σε καλο σημειο!Ειναι η φυσιολογικη αντιδραση που εχει ο οργανιμος στις βελονες .
    Σημερα θα ειναι η ¨χειροτερη¨μερα θα ελεγα απο συπτωματα και απο αυριο θα υποχωρουν μεχρι την επομενη θεραπεια.
    Καπως ετσι θα παει μεχρι να γινει ο πρωτος κυκλος θεραπειας και μετα θα σε αφεισει να ξεκουραστεις....

    Εκανες ομως παρα πολλα δεν κανει ,κανονισε την ιδια και την επομενη μερα της θεραπειας σου να μην εχεις επιβαρυμενο προγραμμα απο δουλειες ...
    Μην καθεσαι πολλες ωρες σε καρεκλα και δεν ξερω αν σου ειπε το βραδυ εγω επερνα ενα χιλιαρι ντεπον την πρωτη μερα της θεραπειας ,βοηθαει το νευρο .

  4. #4
    YokoChoco
    Guest
    Δεν μου είπε κάτι ο φυσικοθεραπεύτης για καρέκλα ή ντεπόν. Ήπια βέβαια ένα σήμερα είχα λίγο πονοκέφαλο. Αύριο θα έχει περισσότερη ξάπλα έπρεπε να κάνω δουλειές σήμερα, αλλά την Παρασκεύη που έχω συνεδρία, το Σάββατο θα ξεκουραστώ.

    Εφτιαξα και την διατροφή μου

    ΠΡΩΙ:
    Ζεστό κακάο, με ζάχαρη καρύδας κ κατσικίσιο γάλα bio
    1 φέτα ψωμί με λίγο ταχίνι κ μέλι κοντορίγανης bio

    ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ:
    1,5 ποτήρι γάλα, 2 κ.σ. πρωτεινη γάλακτος bio, 1 κγ μέλι κοντορίγανης bio,
    1 κρητική μπανάνα, κανέλα, γλυκόριζα, 2 κγ κακάο

    ΓΕΥΜΑ:
    1 μπιφτέκι κοτόπουλο σπιτικο 230γρ, καλαμποκι βραστό 120γρ, 1 κσ μουρουνελαιο

    ΑΠΟΓΕΥΜΑ:
    1 χούφτα καρύδια
    1 ακτινίδιο
    1 ροδάκινο

    ΒΡΑΔΥ:
    100γρ καπνιστή ρέγγα
    1/2 κότατζ
    120γρ βραστο καλαμπόκι

    Δεν θέλω κάτι άλλο έχω σκάσει να τρώω, ΑΛΛΑ, υγιεινά!

  5. #5
    YokoChoco
    Guest
    Εχθές δυσκολεύτηκα πάλι να κοιμηθώ, ήπια 00:30 1/2 lexo αδύνατον να κοιμηθώ ε κατά τις 04:00 ήπια το άλλο 1/2 και κοιμήθηκα ξερός έως τις 14:30...τελικά 15:00 σηκώθηκα κ πήρα ελαφρύ πρωινό: Κακάο με ζάχαρη καρύδας κ κατσικίσιο γάλα, 1 φ. ψωμί με φυστικοβούτυρο κ μέλι βιο.
    Μετά ασκήσεις(μόλις τις έκανα συνήλθε αμέσως το μυοσκελετικό μου κάτι σαν αποσυμφόρεση).

    Πιο βράδυ θα κάνω περπάτημα κανά 30λεπτο, μετά μονόζυγο κρέμασμα κ πάλι ασκήσεις. Η διατροφή θα παραμείνει υγιεινή όσο μπορώ, για καλύτερη αποκατάσταση/αποθεραπεία.

  6. #6
    ntinti
    Guest
    Νομιζω πρεπει λιγακι να φτιαξεις τις ωρες που κοιμασαι .....

    Οσο αργα και να κοιμασαι το βραδυ προσπαθησε να ξυπνας σχετικα πρωι σιγα σιγα, ωστε να μπορεσει να μπει ο οργανισμος σε ενα αλλο προγραμμα...
    Να ξεκουραζεσαι λιγακι το μεσημερι και μετα ισως το βραδυ κοιμασαι πιο ευκολα...

    Εγω χθες δεν κοιμηθηκα καθολου ολο το βραδυ, παρόλα αυτα 6 ωρα οταν χτυπησε το ξυπνητηρι σηκωθηκα και ξεκινησα κανονικα την μερα μου και ας μην ηθελα ....
    τωρα το μονο σιγουρο ειναι οτι το βραδυ ή θα πεσω ξερη ή θα με πιασει καμια υπερενταση και θα ξημερωθω παλι ,αλλα δεν παίρνω κατι το αφεινω και οσο αντεξω .....
    καποια στιγμη θα ερθουν παλι οι μερες που θα λιποθυμώ στην κυριολεξια νωρις νωρις και δεν θα καταλαβαινω ποτε ξημερωνει...
    Δεν μάρεσει να φορτωνομαι απο τωρα με χαπια ...εκτος βεβαια και αν η κατασταση φτανει στο απροχώρητο

  7. #7
    YokoChoco
    Guest
    Απόψε περπάτημα 35', μετά 10'' στο μονόζυγο για διάταση κ τέλος ασκήσεις στο σπίτι.
    Μετά ρόφημα πρωτεινης με τα εξής:
    1 ποτήρι γάλα κατσίκας
    2 ακτινίδια
    1 μικρή μπανάνα
    κανελα κευλανης
    1/2 κγ ταχινι
    2,5 κσ πρωτεινη γαλακτος βιολογικη
    1 κσ μέλι θυμαρίσιο
    βγήκαν 2 ποτήρια μιαμ μιαμ... ολίγον πυχτό αλλά θρεπτικό!

  8. #8
    YokoChoco
    Guest
    Από απόψε δοκιμαστικά ρίχνω την δόση του Lyrica στην μέση, δλδ 75mg γιατί μαζί με τα άλλα που παίρνω(Solian 100mg, Aerius, Lexotanil) έχω σοβαρή υπνηλία όλη μέρα και δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου. Γνωρίζω ότι υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να αρχίσει σταδιακά να αυξάνεται ο μυοσκελετικός πόνος, απλά ποντάρω στο ότι κάνω φυσικοθεραπείες/βελονισμό κτλ μαζί με ασκήσεις και διατροφή, οπότε αφού η αντιμετώπιση γίνεται πλέον ΟΛΙΣΤΙΚΑ, ίσως δεν υπάρξει πρόβλημα. Θα δείξουν βέβαια οι επόμενες μέρες πως θα πάει...

  9. #9
    YokoChoco
    Guest
    Εγινε σημερα η 3η φυσικοθεραπείαμε βελονισμό, ασκήσεις, tecar, βεντούζες κ περπάτημα. Ο θεραπευτής βλέπει βελτίωση, εντάξει κάτι γίνεται. Θα χρειαστεί τουλάχιστον μία 3μηνη θεραπεία...
    Μετά την θεραπεία είχε για φαί
    1 κσ. μουρουνελαιο
    1 χουφτα καρυδια
    5 δαμασκηνα

    φαί σε λίγη ώρα μάλλον Μπιφτέκι κοτόπουλου με τζίντζερ, κατίκι δομοκού και βραστή πατάτα με σησαμέλαιο, δεν έχω φάει ακόμα για μεσημέρι.
    Αύριο μάλλον έχει γλυκάκι... και πολύ ξεκούραση, γιατι ο βελονισμός την επόμενη σε ρίχνει αρκετά.

    Grazie

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  11. #11
    YokoChoco
    Guest
    Το άρθρο το διάβασα συγκεκριμένα ΕΧΘΕΣ πριν το ποστάρεις. Να ξέρεις το Lyrica βοήθησε σε έρευνα το 35% των συμμετεχόντων, και οι παρενέργειες 15-20% γι'αυτο επέτρεψαν να κυκλοφορήσει(έρευνα Pfizer) γιατί λοιπόν να μην θεωρηθεί PLACEBO το Lyrica? Μόνο το 1/3 γίνεται καλά και όχι τελείως. Τέσπα δεν μπαίνω σε αντιπαράθεση, ούτε με ενδιαφέρει. Ο βελονισμός άλλους τους βοηθάει άλλους όχι, όπως το Lyrica άλλους τους βοηθάει άλλους όχι. Έρευνες δείχνουν 60% αποτελεσματικότητα του βελονισμού, από σοβαρά νοσοκομεία όποιος θέλει το ψάχνει. Από την καρέκλα του καναπέ κάνω και'γω έρευνες όπως το Ελληνικά Hoaxes. Σε αρκετά έχουν δικαιωθεί σε άλλα όχι, πχ με το Άγιο Φως, αιωρείται το τι συμβαίνει παρά το βιβλίο του Αλικάκου που του έστειλα 2 ε-μαιλ ποτέ δεν απάντησε. Όσο για τις περιβόητες συνομιλίες που έχει που είναι; Γιατί δεν τις εμφανίζει να τις ακούσουμε κι εμείς; Δεν λέω ότι ανάβη με θαύμα, πιθανόν με αναπτήρα ή δεν ξέρω είναι η αλήθεια, αυτός όμως τι ''αποδείξεις'' έχει. Ο Mr Hoaxes. Είναι αλάθητος;
    Ερώτηση η Γιόγκα είναι θεραπευτική ή placebo?
    Εκατομμύρια την βρίσκουν θεραπευτική, όπως και τα βότανα, τον βελονισμό, την ομοιοπαθητική και ένα σωρό άλλα. Σε κάποιους όλα αυτά δουλεύουν σε άλλους όχι, καμία σχέση με Placebo ασφαλώς, το βρήκαμε τώρα το κοπανάμε.

  12. #12
    YokoChoco
    Guest
    Μ'αυτό τον βελονισμό δεν μπορώ να κοιμηθώ, μου κάνει παρενέργεια σοβαρές αυπνίες, πάει 6-7 το πρωί κ είμαι άυπνος έχω πιει και Lexo. Φαίνεται όμως ότι μυοσκελετικά κάτι γίνεται υπάρχει μικρή βελτίωση.

  13. #13
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    Μ'αυτό τον βελονισμό δεν μπορώ να κοιμηθώ, μου κάνει παρενέργεια σοβαρές αυπνίες, πάει 6-7 το πρωί κ είμαι άυπνος έχω πιει και Lexo. Φαίνεται όμως ότι μυοσκελετικά κάτι γίνεται υπάρχει μικρή βελτίωση.
    Καλησπέρα !
    Μίλα με τον θεραπευτή Σου και πες του στην επόμενη να σου βάλει και κάποιες βελόνες για το θέμα του ύπνου ,αφου πας που πας καντω θα δεις βοηθαει !

  14. #14
    YokoChoco
    Guest
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Καλησπέρα !
    Μίλα με τον θεραπευτή Σου και πες του στην επόμενη να σου βάλει και κάποιες βελόνες για το θέμα του ύπνου ,αφου πας που πας καντω θα δεις βοηθαει !
    Ναι μου είπε ότι θα το κάνει. Την Τρίτη έχουμε την 5η συνεδρία μας, βλέπω διαφορά, πάω καλύτερα. Μεγάλο λάθος του νευροχειρουργού που δεν δεχόταν φυσικοθεραπείες, αλλά κακά τα ψέμματα μετά το χειρουργείο είχα συνέχεια πόνους, ποτέ δεν αισθάνθηκα καλά, μου ζόρισε το νεύρο στην επέμβαση. Ελπίζω τώρα να συνεχιστεί η βελτίωση.
    Εσύ όλα καλά;

  15. #15
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by YokoChoco View Post
    Ναι μου είπε ότι θα το κάνει. Την Τρίτη έχουμε την 5η συνεδρία μας, βλέπω διαφορά, πάω καλύτερα. Μεγάλο λάθος του νευροχειρουργού που δεν δεχόταν φυσικοθεραπείες, αλλά κακά τα ψέμματα μετά το χειρουργείο είχα συνέχεια πόνους, ποτέ δεν αισθάνθηκα καλά, μου ζόρισε το νεύρο στην επέμβαση. Ελπίζω τώρα να συνεχιστεί η βελτίωση.
    Εσύ όλα καλά;
    Πιστεύω αν ξεκινούσες αμέσως θεραπείες θα ήσουν καλύτερα αλλά ποτέ δεν είναι αργά θα περάσει θα δεις!
    Ήδη το ότι νοιωθεις διάφορα τόσο νωρίς λέει πολλά!!
    Εγώ όχι και τόσο με χτύπησαν με το αυτοκίνητο και τρανταχτηκα πολύ ...ευτυχώς φορούσα ζώνη αλλά φοβάμαι λιγάκι για την μέση μου ελπίζω μην μου βγάλει τίποτα...
    Αν και μίλησα με τον φυσιοθεραπευτή μου και με καθησύχασε αλλά ξέρεις ο φόβος παραμένει...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Χρόνιος πόνος, floaters, stress
    By Bumblebee in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 1
    Last Post: 14-07-2020, 13:20
  2. Χρόνιος πόνος στο στερνο
    By ChriZiri in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 27-12-2019, 22:47
  3. Χρόνια οσφυαλγια / ισχιαλγια απο ψυχολογικα αίτια ?
    By Di Francesco in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 5
    Last Post: 11-02-2019, 09:03
  4. χρόνιος φόβος για την καρδιά μου
    By ririk in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 12
    Last Post: 30-01-2015, 01:42
  5. Χρόνιος πόνος,stress και ψυχολογικές προεκτάσεις..
    By be_aware in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 29-05-2009, 21:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •