Σημαντική ερώτηση για φάρμακα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Σημαντική ερώτηση για φάρμακα

    Γεια σας.Εδω και καιρό αντιμετωπίζω θέματα κατάθλιψης,αγχώδους διαταραχής και κοινωνικής φοβίας.Η ψυχολόγος μου με παρέπεμψε σε ψυχίατρο και πιθανότατα θα μου χορηγηθούν φάρμακα...εγώ είμαι οκ με αυτή την ιδέα.Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω πως θα το πω στους γονείς μου.Ειμαι φοιτήτρια 21 ετών και οικονομικά εξαρτημένη από αυτούς...δουλειά δεν μπορώ να βρω καθώς τα προβλήματα μου είναι τόσο μεγάλα που δυσκολεύομαι να βγω ακόμα και από το σπίτι πολλές φορές.Τους έχω μιλήσει άπειρες φορές για το πρόβλημα μου και δεν λένε να καταλάβουν,λέγοντας την κλασική ατάκα πως όλα είναι στο μυαλό μου...δεν περιμενω καμία κατανόηση από αυτούς,έχω εξαντλήσει όλες τις προσπαθειες.Ξερω ότι αν τους πω πως θα πάρω φάρμακα πιθανότατα θα με θεωρήσουν «θεότρελη» και θα μου ξενοικιασουν από την πόλη που σπουδάζω,αναγκάζοντας με να γυρίσω στο πατρικό μου όπου θα με καταπιέζουν συνεχώς.Πως θα το χειριζόσασταν εσείς το θέμα;Τα φάρμακα αυτά φαίνονται στο βιβλιάριο;Είναι ακριβά;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,345
    Αν πρόκειται για χρόνιο νόσημα τα φάρμακα χορηγούνται δωρεάν χωρίς συμμετοχή.
    Τώρα πλέον η συνταγογράφηση είναι ηλεκτρονική και στο βιβλιάριο δεν γράφουν τίποτα.

  3. #3
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Αν πρόκειται για χρόνιο νόσημα τα φάρμακα χορηγούνται δωρεάν χωρίς συμμετοχή.
    Τώρα πλέον η συνταγογράφηση είναι ηλεκτρονική και στο βιβλιάριο δεν γράφουν τίποτα.
    Ευχαριστω πολύ για την άμεση απάντηση

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by irene22 View Post
    Γεια σας.Εδω και καιρό αντιμετωπίζω θέματα κατάθλιψης,αγχώδους διαταραχής και κοινωνικής φοβίας.Η ψυχολόγος μου με παρέπεμψε σε ψυχίατρο και πιθανότατα θα μου χορηγηθούν φάρμακα...εγώ είμαι οκ με αυτή την ιδέα.Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω πως θα το πω στους γονείς μου.Ειμαι φοιτήτρια 21 ετών και οικονομικά εξαρτημένη από αυτούς...δουλειά δεν μπορώ να βρω καθώς τα προβλήματα μου είναι τόσο μεγάλα που δυσκολεύομαι να βγω ακόμα και από το σπίτι πολλές φορές.Τους έχω μιλήσει άπειρες φορές για το πρόβλημα μου και δεν λένε να καταλάβουν,λέγοντας την κλασική ατάκα πως όλα είναι στο μυαλό μου...δεν περιμενω καμία κατανόηση από αυτούς,έχω εξαντλήσει όλες τις προσπαθειες.Ξερω ότι αν τους πω πως θα πάρω φάρμακα πιθανότατα θα με θεωρήσουν «θεότρελη» και θα μου ξενοικιασουν από την πόλη που σπουδάζω,αναγκάζοντας με να γυρίσω στο πατρικό μου όπου θα με καταπιέζουν συνεχώς.Πως θα το χειριζόσασταν εσείς το θέμα;Τα φάρμακα αυτά φαίνονται στο βιβλιάριο;Είναι ακριβά;
    Τα αντικαταθλιπτικά εχουν συμμετοχη 25% στη φθηνοτερη γεννοσημη ουσιαακομα και διπολικος να εισαι όχι μια καταθλιψουλα ή ΓΑΔ που δεν ειναι χρονια νοσηματα οπως η διπολικη. Δεν υπαρχουν βιβλιαρια πια, ολα ειναι ηλεκτρονικά, αν θα φαινονται στο σύστημα; Ναι θα φαινονται

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    124
    Καλησπέρα πρώτα συζήτησετο με τον η την ψυχίατρο για τα φάρμακα για να δεις πως μπορεί να σε βοηθήσει, πες την κατάσταση που επικρατεί στο σπίτι με τους γονείς σου, δεν σε καταλαβαίνουν πιθανώς γιατί για αυτούς το να πηγαίνεις σε ψυχολόγο το θεωρούν σαν ταμπού ειδικά άμα πάρεις και φάρμακα, ούτε εμένα δεν κατάλαβενουν την κατάσταση και κάτι θα πούνε αλλά δεν γίνετε να μείνω μια ζωή έτσι, και επίσης είσαι 21 είσαι ενήλικη ως ένα σημείο είσαι είδη ανεξάρτητη, προσπάθησε να κάνεις ότι καλύτερο για τον εαυτό σου.. Δεν νομίζω να σε γυρίσουν πίσω επειδή θα πάρεις φάρμακα, πρέπει να επιμένεις να γίνει το δικό σου..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Εγω δε θα ελεγα τιποτα στους γονεις μου. Θα σαμποταραν καθε προσπαθεια μου. Δε μπορω να εχω γνωμη για τους δικους σου γονεις βεβαια.

  7. #7
    Antonis8
    Guest
    Δεν κοστιζουν πολυ όταν συνταγογραφηθουν και δεν χρειάζεται να πληρωσεις έξω γιατρο. Και στο δημοσιο να κλεισεις,θα κάνεις τη δουλειά σου. Το αμκα σου χρειάζεται μονο,κανένα βιβλιαριο. Δεν νομίζω ότι οι γονείς σου θα ψάξουν τι έχεις συνταγογραφημενο στο αμκα σου. Το αν ειναι σωστό ή όχι να τους το πεις,δεν το ξέρω,συζητησε το με τον ειδικό. Αν νιώθεις ότι το να τους το πεις θα σου φέρει προβλήματα, μην το κάνεις, δεν είναι κάτι τραγικό να μην το ξέρουν.

Similar Threads

  1. Μια σημαντική απορία!
    By Stef15 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 10-12-2019, 08:20
  2. Ερώτηση προς όσους έχουν φάρμακα
    By prini in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 10
    Last Post: 06-04-2017, 21:52
  3. Σημαντικη ερωτιση για τα αντιψυχωσικα
    By mardom8 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 25-09-2016, 15:58
  4. ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ
    By KOSSTAS in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 29-12-2011, 20:13
  5. Ερώτηση για κάποια φάρμακα!!!
    By LOY LOY in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 25-02-2011, 13:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •