ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ. ΑΝΗΣΥΧΩ ΠΟΛΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246

    ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ. ΑΝΗΣΥΧΩ ΠΟΛΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ

    ΑΝΗΣΥΧΩ ΜΗΠΩΣ ΠΡΙΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΕΝΝΟΗΣΑ ΜΙΑ ΥΠΟΣΧΕΣΗ ΣΤΟΝ ΘΕΟ, ΠΡΙΝ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ Η ΙΨΔ. ΥΠΟΣΧΕΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΛΛΑΩ ΤΣΙΧΛΑ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ. ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΝΑ ΕΚΑΝΑ ΠΟΤΕ ΤΕΤΟΙΑ ΥΠΟΣΧΕΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΛΜΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΥΠΟΣΧΕΣΗ. ΑΛΛΑ ΤΟ ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΞΕΧΑΣΑ ΕΠΕΙΔΗ ΣΠΑΝΙΑ ΜΑΣΑΩ ΤΣΙΧΛΑ. Ή ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΗΡΑ ΠΟΛΥ ΣΤΑ ΣΟΒΑΡΑ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΕΠΙ 7 ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΠΟΤΕ. ΘΑ ΤΟ ΘΥΜΟΜΟΥΝ ΑΛΛΑ ΠΡΙΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΘΕΜΑ ΜΕ ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΕΣ'ΥΠΟΣΧΕΣΕΙ� �. ΑΝ ΤΗΝ ΕΝΝΟΗΣΑ ΚΑΙ ΖΗΤΗΣΑ ΤΙΜΩΡΙΑ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΤΗΝ ΣΠΑΣΩ, ΕΠΕΙΔΗ ΠΙΣΤΕΥΑ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΟΤΙ ΘΑ ΤΗΝ ΤΗΡΗΣΩ ΕΥΚΟΛΑ;;;;;; ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΚΑΙ ΑΓΧΩΘΕΙ

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    26
    Ε αφού δεν μπορείς άλλο γιατί το σκέφτεσαι;

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    φιλε μου δεν εχει σημασια το μεγεθος η η σοβαροτητα της υποσχεσης προς τον Θεο. Σημασια εχει οτι εδωσες εναν ορκο, εκανες μια πνευματικη ασκηση! οπου θα πρεπει με αυστηρη ευλαβια α την τηρεις! διοτις δεν ειναι πεχνιδι οι υποσχεσεις μας προς Αυτον!η τιμορια παραμονευει!
    Θα σου ελεγα να πας στον πνυματικο σου - εαν δεν εχις πνευματικο πατερα να αποκτησεις - και να του μιλησεις, να του πεις ολους τους προβληματισμους σου σχτικα με τον Θεο, αυτος συγουρα θα σου απαντησει πιο καλητερα.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246
    μα δεν θυμάμαι αν εκάνα ή οχι. και γιατι η τιμωρία παραμονεύει?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by Erudinam View Post
    μα δεν θυμάμαι αν εκάνα ή οχι. και γιατι η τιμωρία παραμονεύει?
    Ηρέμησε φίλε μου σε αγαπάει ο Θεός, εσύ πήγαινε σε έναν γιατρό, και σε έναν πνευματικό για εξομολόγηση!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    φιλε μου δεν εχει σημασια το μεγεθος η η σοβαροτητα της υποσχεσης προς τον Θεο. Σημασια εχει οτι εδωσες εναν ορκο, εκανες μια πνευματικη ασκηση! οπου θα πρεπει με αυστηρη ευλαβια α την τηρεις! διοτις δεν ειναι πεχνιδι οι υποσχεσεις μας προς Αυτον!η τιμορια παραμονευει!
    Θα σου ελεγα να πας στον πνυματικο σου - εαν δεν εχις πνευματικο πατερα να αποκτησεις - και να του μιλησεις, να του πεις ολους τους προβληματισμους σου σχτικα με τον Θεο, αυτος συγουρα θα σου απαντησει πιο καλητερα.
    Επανήλθες δυναμικά βλέπω..

    Ο άνθρωπος βασανίζεται τόσο καιρό, ότι έδωσε μια υπόσχεση και έρχεσαι εδώ και του λες "με αυστηρή ευλάβεια να την τηρείς!
    το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 27-07-2020 at 15:05.

  7. #7
    Ο Θεός δεν τιμωρεί! Ο αληθινός Θεός!
    Ο Θεός είναι αγάπη και σε αγαπάει, είσαι δικό του πλάσμα, σε έφερε στον κόσμο. Ο Θεός δεν θέλει να βασανίζεσαι.

    Αυτό που θυμάσαι και σκέφτεσαι πως ίσως να μην το έχεις κάνει ποτέ το περνάει αρκετός κόσμος με ΟCD.
    Αν γράψεις στο Google: '' OCD false memory " θα δεις και εσύ από μόνος σου πως υπάρχει πιθανότητα κάποιος άνθρωπος να θυμάται κάτι που δεν έκανε ποτέ και να αμφιβάλει γιατί έρχεται στο μυαλό του πολύ ζωντανή η μνήμη...

    Εδώ τους σοβαρά εγκληματίες ο Ιησούς Χριστός ο Υιός Του Θεού, ο αληθινός Θεός, ο Τριαδικος Θεός, δέχεται πίσω με μεγάλη αγάπη και καρτερια (διάβασε την παραβολή του Ασώτου Υιού, την παραβολή του χαμένου προβάτου) και δεν σε αγαπά εσένα επειδή στο μυαλό σου έκανες κάποιες υποσχέσεις στους Θεούς;
    Αν υπήρχε ο Θεός που σκέφτεσαι, θα είχαμε όλοι τιμωρηθει... Και τι περιμένει για να σε τιμωρησει.. Ο Θεός δεν πρόκειται να σε τιμωρησει αλλά να σε δεχτεί με αγάπη και σε αγαπάει ήδη και τώρα, εσύ τιμωρας τον εαυτό σου..

    Πρέπει να χαλαρώσεις και να αγαπήσεις την ζωή σου, οι υποσχέσεις είναι λογισμοι, όλοι οι άνθρωποι έχουμε κακούς λογισμους, αλλά αν καθίσουμε να τους αναλύσουμε θα βασανιζομαστε όλοι μας.. Τους αφήνουμε.. Ο Θεός που σε έφερε στην ζωή σε αγαπάει!

    Εύχομαι πολύ σύντομα να φύγουν αυτές οι σκέψεις στις οποίες κολλάει το μυαλό σου.... Ένα παιδάκι αθώο 5 χρόνων θα μπορούσε να έχει αυτές τις σκέψεις, οι υποσχέσεις κι όλα αυτά που σκέφτεσαι δεν είναι τίποτα... Και εγώ πιο παλιά είχα κάνει μια υπόσχεση στον Θεό την οποία στην πορεία της ζωής μου δεν την τηρησα (2-3 φορές μάλιστα), την χάλασα, (έκανα ακριβώς το αντίθετο από αυτό που υποσχέθηκα στον Θεό) αλλά ο Θεός καταλαβαίνει, δεν κρατάει ένα τσεκούρι και χτυπά, μας δίνει ευκαιρίες, γνωρίζει την ανθρώπινη αδυναμία όσο αποφασιστικοι και αν είμαστε όταν δίνουμε την υπόσχεση..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 27-07-2020 at 15:05.
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  9. #9
    Και ας πιστεύεις σε οποιονδήποτε Θεό, ο Θεός δεν πρόκειται να σε τιμωρησει με υποσχέσεις που έκανες.. Και υποσχέσεις που αναγκάζει ο ψυχαγκασμος να κάνουμε, είτε για τη τσίχλα είτε για οτιδήποτε... Ο Θεός θέλει να αποβάλεις από την ζωή αυτές τις σκέψεις με τις υποσχέσεις και τις τιμωρίες.

  10. #10
    Δεν έθιξα κανένα πρόσωπο, αντιθέτως προσπαθώ να δείξω αγάπη.. Θα ήθελα σε παρακαλώ αν δεν πιστεύεις να μην σχολιάζεις για τον Θεό.

    Αν θελήσεις να το συνεχίσεις να ξέρεις προτού πεις κάτι, αν κάποιος βρισει τα θεία διώκεται και ποινικά από τον νόμο στην Ελλάδα.. Οπόταν πρόσεξε τα λόγια σου
    Last edited by Hope for better days; 22-07-2020 at 22:52.

  11. #11
    Quote Originally Posted by BlackCoral View Post
    το μήνυμα έχει τροποποιηθεί από τη διαχείριση..
    Δεν έθιξα κανένα πρόσωπο, αντιθέτως προσπαθώ να δείξω αγάπη.. Θα ήθελα σε παρακαλώ αν δεν πιστεύεις να μην σχολιάζεις για τον Θεό.

    Αν θελήσεις να το συνεχίσεις να ξέρεις προτού πεις κάτι, αν κάποιος βρισει τα θεία διώκεται και ποινικά από τον νόμο στην Ελλάδα.. Οπόταν πρόσεξε τα λόγια σου
    Last edited by Aeon; 27-07-2020 at 15:05.

Similar Threads

  1. Δεν είμαι καλα ρε παιδιαααααααααααα! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΘΥΜΗΘΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 21-07-2020, 18:46
  2. Ανησυχω παρα πολυ για κατι που δεν μπορω να θυμηθω!
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 16-07-2020, 13:16
  3. Ειμαι πολύ ήρεμη κι ανησυχώ!
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 96
    Last Post: 10-06-2020, 11:52
  4. δεν είμαι πολύ καλά
    By broken horse in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 04-04-2012, 01:38
  5. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑ ΜΠΑΧΑΛΟ....
    By Rigi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 01-03-2011, 17:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •