ΜΠΕΡΔΕΜΑ ΜΠΕΡΔΕΜΑ ΜΠΕΡΔΕΜΑ!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246

    ΜΠΕΡΔΕΜΑ ΜΠΕΡΔΕΜΑ ΜΠΕΡΔΕΜΑ!!!

    Πιστευα οτι γινομουν καλα, επειδη κατάφερα να πεισω τον εαυτο μου οτι ολα ειναι ocd και οτι δεν μετραει καμια υποσχεση. Τωρα, αρχισα να ανησυχω για μια υποτιθεμενη υποσχεση που ΜΠΟΡΕΙ να εγινε χωρις ocd και δεν την θυμαμαι. Έχω σκεφτεί πως ότι θέματα υπάρχουν από Απρίλιο του 2018 και μετά, είναι ocd και δεν μετράνε.

    Το οcd μου λέει για μια υπόσχεση να μην κολλάω τσίχλα που έκανα όταν ήμουν στο πατρικό μου σπίτι, πριν τον Απρίλιο του 2018. οπότε, έκατσα και σκέφτηκα πότε ήμουν στο πατρικό σπίτι πέρα από τον Απρίλιο του 2018. Ήμουν τον Δεκέμβριο του 2017 και τον Σεπτέμβριο του 2017. Πιο παλιά δεν με ενοχλεί τόσο, γιατί τότε δεν είχε ξεκινήσει ο φόβος της τιμωρίας από τον Θεό. άρα, έχουμε Δεκέμβριο του 2017 και Σεπτέμβριο του 2017. Απορρίπτω τον Δεκέμβριο γιατί τότε είχε γίνει εμμονή οπότε σίγουρα δεν θα ρίσκαρα να κάνω υπόσχεση. Τι γίνεται όμως τον Σεπτέμβριο του 2017 που περίπου τότε ξεκίνησε ο φόβος της τιμωρίας? Θυμάμαι λιγο πριν Σεπτέμβριο του 2017, οταν ήμουν ακόμη στο δικό μου σπίτι, ξεκίνησα να μασάω τσίχλα. Και αν συνέχισα να μασάω και όταν ήρθα στο πατρικό σπίτι? και αν κόλλουσα τσίχλες στο γραφείο και σκέφτηκα να κάνω υπόσχεση για να σταματήσω αυτό το χουσούρι? Ανησυχώ γιατί τότε είχε ξεκινήσει ο φόβος της τιμωρίας και μπορεί να έκανα υπόσχεση ζητώντας τιμωρία.

    Μπορεί τότε να είχε ξεκινήσει ο ψυχαναγκασμός αλλά δεν είχα θέμα με ψυχαναγκαστικές υποσχέσεις. Μπορεί να έκανα βιαστικά, επειδή ημουν χαλαρός μια υπόσχεση για να σταματήσω την κακιά συνήθεια. Στο παρελθον, είχα κανει υπόσχεση για το κάπνισμα επειδη δεν μπορούσα να το κόψω. και αν ήθελα, πάλι, να χρησιμοποιήσω την υπόσχεση για να σταματήσω μια κακια συνήθεια που ηταν το κόλλημα της τσίχλας?

    Και ολα αυτα προεκυψαν επειδη προσφατα, σκέφτηκα στο άκυρο " δεν πρεπει να κολλησω τσιχλα"

    ετσι, το Ocd πηρε αυτη την πληροφορια και κατασκεύασε ένα τέλειο, ψεύτικο σενάριο και πολυ πειστικό. Όσο το σκέφτομαι τόσο πειστικό και αληθινό μοιάζει. Και μέσα μου κάτι φωνάζει "Ορίστε! το θυμάσαι. Το υποσυνειδητο το θυμαται"

    Από την μια ηρεμώ και λέω " Δεν θα τολμούσα να κάνω τέτοια υπόσχεση και ΔΕΝ ΤΗΝ ΘΥΜΑΜΑΙ, ΆΡΑ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ" Αλλά γιατί πριν μέρες, που μου περάσε στο άκυρο η σκέψη να κολλήσω τσίχλα, μου ήρθε αυτόματα η σκέψη "ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΚΑΝΑ ΥΠΟΣΧΕΣΗ"

    Παίζει κίολας, τελευταία φορά που κόλλησα τσίχλα να ήταν το 2011 και απλά, έκοψα την κακιά συνήθεια από μόνος μου. Απλα, επειδή όταν ξεκίνησε ο ψυχαναγκαστικός φόβος, τύγχαινε εκείνη την περίοδο να μασάω τσίχλα. μαλλόν για αυτό μου δίνει false alarms.

    αυτή η σκέψη ξεκίνησε το όλο πρόβλημα. η μόνη αιτιολόγηση που έχω είναι επειδή είναι μια ΠΑΛΙΑ συνήθεια που την είχα κόψει. Από όσο θυμάμαι, και άλλες φορές, όταν ήθελα να κάνω κάτι "παλιό" πάντα, αγχωνόμουν και έλεγα " και αν έκανα υπόσχεση που δεν θυμάμαι" επίσης, η τσίχλα είναι και μια αηδιαστική συνήθεια, θυμάμαι την γιαγια μου να μου κάνει παρατήρηση ή καμια φορά ημάσταν με 2 φίλους και ντρεπόμουν μην δουν τις ξεχασμενες τσίχλες. αυτά τα 2 σκηνικά μπορεί να συνέβαιναν, όπως είπα πριν, το 2011 και να έκοψα την συνήθεια επειδή ωρίμασα.

    Άρα, το γεγονός το ότι ήταν μια παλιά και κακιά συνήθεια, ήταν αρκέτο για να κάνει το ocd μου να κάνει την υπόθεση ότι μπορεί να έκανα υπόσχεση. όπως κάνει πάντα, άλλωστε. Και εφόσον, τυγχαίνει να μασούσα τσίχλα την ίδια περίοδο που ξεκίνησε ο ψυχαναγκαστικός φόβος, είναι αρκετό να το συνδέσει το ocd και να μου πεί "Ορίστε. Για αυτό αγχώθηκες. Επειδή μάλλον έκανες μια υπόσχεση, τότε που ξεκίνησε ο ψυχαναγκαστικός φόβος. Αφού μάσααγες τσίχλα τότε"

    Εκμεταλλεύεται και λίγο την υπόσχεση που είχα κάνει για το κάπνισμα το οποίο είναι και αυτό κακιά συνήθεια και μου λέει " Αφού έκανες υπόσχεση για το κάπνισμα γιατί να μην έκανες με την τσίχλα"


    Βέβαια, το κάπνισμα το θυμάμαι γιατί κάθε μέρα έμπαινα στο δίλημμα να καπνίσω και θυμόμουν την υπόσχεση, οπότε δεν την ξέχασα ποτέ. Με την τσίχλα όμως, εφόσον μασάω σπάνια, αν έκανα υπόσχεση και την ξέχασα εύκολα? Αλλά, πάλι, δεν νομίζω να τολμούσα να κάνω υπόσχεση την περίοδο που ξεκίνησε ο ψυχαναγκαστικός φόβος, άσχετα με το αν μασούσα τσίχλα. Εφόσον θυμάμαι, άσχετα περιστατικά και λεπτομέρειες από εκείνη την περίοδο, δεν θα θυμόμουν και μια υπόσχεση? Αλλά, και αν ήταν υπόσχεση 2-3 δευτερολέπτων και την ξέχασα? Aλλά γιατί να πάρει τόσο αψήφιστα μια υπόσχεση? Γιατί να μπω στο ρίσκο να την κάνω. Αφού μπορούσα εύκολα να κόψω την συνήθεια αυτή. Στο κάπνισμα την έκανα γιατί προσπάθησε πολλές φορές να το κόψω και δεν τα κατάφερνα. Άρα δεν έκανα υπόσχεση. το οcd επιμένει. βέβαια, δεν είναι και πολυ διαφορετικό από κάποιον που νομίζει ότι άφησε ανοιχτό τον θερμοσίφωνα και ενώ τον έχει ελέγξει, παίζει σενάρια στο μυαλό του, ότι μπορεί όταν τον ήλεγχε να ξεχάστηκε και να τον άνοιξε απο συνήθεια. Ενώ ξέρει, ότι είναι αυτό το σενάριο είναι ψεύτικο, λόγω του ocd, αγχώνεται σοβαρά για αυτό και φτάνει σε σημείο να ξαναγυρίσει πάλι να τον ελέγξει.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    26
    Γιατί δεν πας σε γιατρό δεν κατάλαβα;

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246
    γιατί έχω μια συγκεκρίμεν, πολυ καλη που θέλω να πάω. αλλά δεν μπορώ ακόμα γιατί είμαι σε άλλη πολη και θα παω τον Σεπτεμβριο

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    26
    Μεχρι το σεπτέμβριο έχουμε 40+ μερες

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246
    υπομονη λογικα

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    26
    ή πας σε εναν στην πολη που εισαι τωρα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Έχω την εντύπωση ότι όλοι οι ψυχολόγοι είναι κλειστοί όλο τον Αύγουστο.

Similar Threads

  1. Μπέρδεμα..
    By Christina89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 26-05-2019, 11:37
  2. Μπέρδεμα
    By I.s in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 4
    Last Post: 26-04-2018, 22:58
  3. μπερδεμα....
    By vith in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 10-04-2016, 23:33
  4. μπέρδεμα...μεγάλο μπέρδεμα....
    By mina@@ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 22-12-2012, 01:17
  5. ΜΠΕΡΔΕΜΑ
    By dimitriskai in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 05-10-2005, 19:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •