Με κάνει να τρελαίνομαι. Συγνώμη. Να μου μιλάτε.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246

    Με κάνει να τρελαίνομαι. Συγνώμη. Να μου μιλάτε.

    Πριν 10 μέρες, το ocd μου έλεγε μην κολλήσω τσίχλα στην βιβλιοθήκη και εγώ απλά το αγνοήσα και κόλλησα την τσίχλα για λίγο. Αγχώθηκα και άρχισα να αναλύω το άγχος μου. Θυμήθηκα μια περίοδο, το 2017;πριν εμφανιστεί το θέμα μου με τις υποσχέσεις, να μασάω τσίχλα μετα από καιρό. Ήταν κάποιες μέρες πριν γυρίσω στο πατρικό μου, όπου είμαι τώρα. Τότε, είχε ξεκινήσει ένας ψυχαναγκαστικός φόβος για τον Θεό. Δεν θυμάμαι αν μασούσα τσίχλα την περίοδο που ήμουν στο πατρικό αλλα, σίγουρα μασούσα πριν. Ανησυχώ, μήπως μασούσα και όταν ήμουν στο πατρικό, με αποτέλεσμα να τις κολλάω κάτω από το γραφείο επειδή βαριόμουν να τις πετάξω και επειδή ήταν κακιά συνήθεια, ίσως εκμεταλλεύτηκα τον ψυχαναγκαστικό φόβο που είχα για τον Θεό ωστέ να κάνω αληθινή υπόσχεση να μην κολλάω τσίχλα.

    Φυσικα, δεν θυμάμαι τίποτα τέτοιο. Ήμουν τόσο φοβισμένος που δεν νομίζω να τολμούσα να κάνω υπόσχεση για μια συνήθεια που μου ήταν εύκολη να την κόψω. Και αν έκανα, σίγουρα θα το θυμόμουν γιατί έχω καλή μνήμη και θυμάμαι άκυρα, ασήμαντα περιστατικά. Δεν θα θυμόμουν μια υπόσχεση στον Θεό;


    Ανησυχώ μήπως ήταν μια βιαστική υπόσχεση 3 δευτερόλεπτα και μιας και σπάνια πάω στο πατρικό μου και σπάνια μασάω τσίχλα, το ξέχασα. Όσο και να το σκέφτω. Όσο και να με φανταστώ να κάνω υπόσχεση δεν θυμάμαι τίποτα. Το υποσυνείδητό μου όμως, λειτουργεί σαν κάτι να θυμάται σχετικά με υπόσχεση.

    Το μόνο που θυμάμαι, είναι ότι το 2011 κολλούσα τσίχλες στο ίδιο γραφείο και η γιαγια μου έκανε παρατήρηση. Επίσης, θυμάμαι μην έρθουν οι φίλοι μου και τις δουν και ντροπιαστώ. Επίσης, νομίζω τότε, είχα ένα άλλο ψυχαναγκαστικό θέμα που δεν είχε σχέση με τον Θεό. Νομίζω, κάθε φορα που ακουμούσα καταλάθος, τις κολλημένες τσίχλες, έπλενα τα χέρια μου με σαπούνι και κάθε φορα, που γινόταν το ίδιο λάθος, πάλι ξανα. Μπορεί και σε μια ώρα να τα είχα πλύνει 6 φορές. φοβάμαι μήπως ζήτησα μια συγκεκριμένη, τρομερη τιμωρία σε περίπτωση που σπάσω την υπόσχεση. σαν να έκανα κάποια συμφωνία και φοβάμαι μήπως ο Θεός την δέχτηκε. αλλά αφού ήμουν ήδη φοβισμένος με τιμωρίες, δεν νομίζω να ρίσκαρα ποτέ να ζήτησω κάτι τέτοιο. Αλλά αν το πήρα αψήφιστα για κάποιο λόγο το όλο θέμα και ήμουν τόσο σίγουρος ότι δεν θα κολλήσω τσίχλα? Δεν θυμάμαι τίποτα άλλο με τις τσίχλες.


    Για κάποιο λόγο, το υποσυνείδητο μου επιμένει ότι το 2017, έκανα υπόσχεση για να σταματήσω αυτήν την κακια συνήθεια. Μόνο και μόνο επειδή τύγχαινε να μασάω τσίχλα κάποιες μέρες πριν πάω στο πατρικό μου. Δεν θυμάμαι καν να μασάω τσίχκα όταν ήμουν στο πατρικό μου. Και αυτό συνέπεσε με το ξεκίνημα ενός ψυχαναγκαστικού φόβο με τον Θεό. Υπάρχει περίπτωση το ocd μου να εκμεταλλεύτηκε το πολυ παλιό θέμα που είχα με το πλύσιμο των χεριών και τις κολλημένες τσίχλες, τις αναμνήσεις με την γιαγια να μου κάνει παρατήρηση, την ντροπή μου μην τις δουν οι φίλοι μου και να κατασκεύασε ένα ψεύτικο αλλά πειστικό σενάριο; Όταν είμαι ήρεμος λέω απλά "Δεν θυμάμαι, δεν έκανα υπόσχεση" αλλά αμα αγχωθώ, κάτι μέσα μου επιμένει ότι τελικά, μπορεί και να θυμάμαι.


    Σας παρακαλώ, όποιος μπορεί να διαβάσει πολύ προσεχτικά τί εγραψα και να με επιβεβαιώση ότι έχω δίκιο. Μην μου πείτε για ιατρό, θα πάω τον Σεπτέμβριο σε συγκεκριμένο, γιατί τότε μπορώ. Αν έχετε την καλοσύνη, να διαβάζετε τα μηνύματα μου και να μου απαντάτε, παρόλο που τα έχετε διαβάσει και άλλη φορά. Απλά, δεν είμαι καλά. Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας.
    Last edited by Erudinam; 24-07-2020 at 14:51.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλημέρα.

    Υπάρχει περίπτωση το ocd μου να εκμεταλλεύτηκε το πολυ παλιό θέμα που είχα με το πλύσιμο των χεριών και τις κολλημένες τσίχλες, τις αναμνήσεις με την γιαγια να μου κάνει παρατήρηση, την ντροπή μου μην τις δουν οι φίλοι μου και να κατασκεύασε ένα ψεύτικο αλλά πειστικό σενάριο;
    Σαφέστατα. Αλλά σε βοηθάει να σου το λέμε συνεχώς;

    Τι κάνεις στην καθημερινότητά σου αυτόν τον καιρό; Είδα στα άλλα μηνύματα ότι δεν έχεις δουλειά αυτόν τον καιρό, αλλά είσαι παράλληλα εισοδηματίας. Θέλω να πω έχεις πολύ ελεύθερο χρόνο, αλλά δεν έχεις το άμεσο άγχος της επιβίωσης. Γιατί δεν προσπαθείς να γεμίσεις τον χρόνο σου δημιουργικά ώστε να μην έχεις πολύ χρόνο για αυτές τις σκέψεις;

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246
    Παρα πολυ με βοηθάει μέχρι να πάω σε ιατρό. Είμαι και ηθοποιός αλλά αυτό τον καιρο δεν υπάρχει δουλειά.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ναι, το διάβασα. Αλλά τι κάνεις γενικά μέσα στη μέρα σου;

    Να σου μιλάμε βρε 'συ, αλλά προσπάθησε να συγκεντρώσεις τις σκέψεις σου σε ένα μόνο θέμα.

    Ο Αντρέας σου έδωσε πολύ καλή συμβουλή, μήπως ένα ημερολόγιο θα σε βοηθούσε;

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246
    το θέμα είναι οτι έχω ξεπεράσει τα παλια θέματα με τις ψυχαναγκαστικές υποσχέσεις και τις intrusive thoughts. πχ εχω σταματήσει την ψυχαναγκαστική προσευχή. απλα, εκει που πηγα να σπάσω κάποιους ψυχαναγκασμούς για να νιώσω νορμαλ, μία απο αυτούς ήταν και αυτό με την τσίχλα. ενώ άλλες φορές δεν είχα προβλημα. αγχωνόμουν λιγάκι, όταν έσπαγα εναν ψυχαναγκασμό, και μετά, το ξεπερνούσα. τώρα για το συγκεκριμένο θέμα, επιμένει επι 10 μέρες. και αυτο, γιατί βρήκε ευκαιρία να συνδυάσει παλιά γεγονότα

    αναμνήσεις με την γιαγια και τους φίλους μου - αναμνήσεις με το πλυσιμο χεριών λογω της τσιχλας - ψυχαναγκαστικός φόβος με τον Θεό σε περίοδο που έτυχε να μασάω τσίχλα - υποσχέση για να κόψω το κάπνισμα.


    οπότε μου λέει, μιας και είχες τύψεις για την τσιχλα, μιας και ειχες κάνει ηδη μια φορα υποσχεση με το καπνισμα, και μιας και ο ψυχαναγκαστικος φόβος εμφανίστηκε σε περίοδο τσίχλας, έκανες υπόσχεση για την τσιχλα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Erudinam View Post
    οπότε μου λέει, μιας και είχες τύψεις για την τσιχλα, μιας και ειχες κάνει ηδη μια φορα υποσχεση με το καπνισμα, και μιας και ο ψυχαναγκαστικος φόβος εμφανίστηκε σε περίοδο τσίχλας, έκανες υπόσχεση για την τσιχλα.
    Βλέπω ότι καλά το εκλογικεύεις εδώ. Άρα γιατί επιμένουν οι σκέψεις τόσο πολύ και δεν περνάνε όπως οι άλλες που λες; Μήπως επειδή δεν έχει το μυαλό σου ερεθίσματα άλλα και γυρνάει στις ίδιες και τις ίδιες σκέψεις;Αυτό λέω. Δε σε βοηθάει όταν έρχονται οι σκέψεις με την τσίχλα να πεις "Το ανέλυσα ήδη αυτό, δεν θα κάτσω να σκέφτομαι τα ίδια ας πάω να δω μια ταινία, να λύσω ένα σταυρόλεξο, να δω τους φίλους μου να πούμε για κάτι άλλο" ;

  7. #7
    Να ηρεμήσεις, άδικα βασανίζεσαι!
    Προσπαθα να κάνεις αλλά πράγματα, ασχολήσου με την φύση, κολυμβι, γυμναστική, κηπουρική, βόλτα το απόγευμα χαλαρή ή και μόνος σου περπάτημα το απόγευμα. Δεν έκανες τίποτε κακό, δεν υπαρχει λογος για να έχεις τύψεις. Είσαι ένας νέος άνθρωπος, πρέπει να αλλάξεις, προσπάθησε, όταν περάσει λίγος καιρός και γίνεις καλά, θα το θυμάσαι και θα λες "μα τι σκεφτόμουν, γιατί είχα κολλήσει σε κάτι τέτοιο".. δεν έχεις κάνει τίποτα κακό..
    Το μυαλό μας μας βασανίζει..

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246
    γιατι μου έρχεται μια σκέψη που μου λέει " μπορει να μην είναι έτσι και να εθελοτυφλώ"

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αν έδωσες μία υπόσχεση και δεν την τήρησες τι νομίζεις ότι θα συμβεί ακριβώς;

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246
    φοβάμαι μήπως ζήτησα μια συγκεκριμένη, τρομερη τιμωρία σε περίπτωση που σπάσω την υπόσχεση. σαν να έκανα κάποια συμφωνία και φοβάμαι μήπως ο Θεός την δέχτηκε. αλλά αφού ήμουν ήδη φοβισμένος με τιμωρίες, δεν νομίζω να ρίσκαρα ποτέ να ζήτησω κάτι τέτοιο. Αλλά αν το πήρα αψήφιστα για κάποιο λόγο το όλο θέμα και ήμουν τόσο σίγουρος ότι δεν θα κολλήσω τσίχλα? σας ευχαριστώ όλους που μου μιλάτε. νομίζω όσο πάει αισθάνομαι καλύτερα. νιώθω σαν να καταλαβαίνω και να ακούω τον εαυτό μου.
    Last edited by Erudinam; 24-07-2020 at 15:07.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Εμενα ο γιατροσ οταν του ελεγα κατι παρομοια μου ειπε οτι εκανα λογικα αλματα στη σκεψη μου δηλαδη ο αστυνομοσ ειναι οργανο το μπουζουκι ειναι οργανο αρα ο αστυνομικοσ ειναι μπουζουκι πιθανωσ να εισαι τερμα παπαντζησ στην καθημερινη σου ζωη οπωσ ειμαι κι εγω αυτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246
    δεν είμαι καθόλου παπατζής.

  13. #13
    Όλα καλά είναι, μερικές φορές κολλάει το μυαλό μας σε κάτι, που όταν το ξεπεράσουμε θα αναρωτιομαστε κι εμείς οι ίδιοι τι σκέψεις κάναμε..
    Ο Θεός σε οποιονδήποτε Θεό κι αν πιστεύεις, δεν έχει δεχτεί καμία υπόσχεση, όλα στο μυαλό υπάρχουν..

  14. #14
    Δεν ζητάει από εσένα να τηρήσεις καμία υπόσχεση.. ούτε και καμιά υπόσχεση με την τσίχλα, είναι ψυχαγκαστικοι λογισμοι αυτοί...
    Ζήσε ζωή εναρετη, και ο Θεός θα σε ευλογεί, αρκετά πέρασες, αρκετά αυτό-τιμωρήθηκες χωρίς λόγο, θέλει να αποβάλεις αυτές τις σκέψεις..

  15. #15
    Η ποδηλασία, η κολύμβηση σ'αρεσει;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΤΕ;;;;
    By MikeStam 3 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 3
    Last Post: 19-06-2019, 02:29
  2. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΤΕ;
    By MikeStam 3 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 19-06-2019, 01:04
  3. Για βιβλία μιλάτε καθόλου στο forum...?
    By tati1990 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 16-05-2014, 20:26
  4. Γιατί δεν μιλάτε?
    By sonia_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 50
    Last Post: 04-06-2006, 13:42
  5. Μιλάτε για το πρόβλημά σας;
    By ΜΙΧΑΛΗΣ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 04-06-2006, 00:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •