Με κάνει να τρελαίνομαι. Συγνώμη. Να μου μιλάτε. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 22 of 22
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246
    ωραια ειναι.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Στην περιοχή σου δεν υπάρχει θεατρική ομάδα να γραφτείς γιατί εδώ υπάρχει ανεβάζουν και παράσταση, πληρώνεις αλλά δεν είναι πολλά τα λεφτά!!

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246
    σας ευχαριστω που μου μιλατε εδώ. δεν χρειάζται έτσι να ανοίγω νέα θέματα. αρχίσα λίγο να ανησυχώ πάλι. Εκεί που ήμουν σίγουρος οτι δεν έκανα υπόσχεση, για να το επιβεβαιώσω, προσπάθησα με πιο ήρεμο μυαλό, να φανταστώ τον εαυτό μου να κάνει μια υπόσχεση για την τσίχλα. Για κάποιο λόγο, αυτή η εικόνα-σκέψη δημιουργεί, εύκολα και άλλες εικόνες αυτόματα. Δηλαδή, ότι ήμουν στο γραφείο, πριν κάποια χρόνια, και ήμουν σε έπαρση και έλεγα " Ήρθε η ώρα να κόψω την κακιά συνήθεια. Ας τολμήσω να κάνω μια υπόσχεση στον Θεό που θα με αναγκάσει να κόψω αυτην την συνήθεια. τρομακτικό αλλά σιγά, θα μου είναι εύκολο να την τηρήσω και να μην ξανακολλήσω τσίχλα"


    για κάποιο λόγο, η φαντασία μου να κάνω υπόσχεση, μου δημιούργησε και άλλες εικόνες που μοιάζουν οικείες λες και όντως, έτσι έγινε. Και αγχώθηκα. Μήπως, έχω αρχίσει να θυμάμαι, τελικα?

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    φιλε μου μια και ανεφρες το Θεο ο Θεος ειναι μεγαλοψυχος και μονο σε οσους δε τον αποδεχονται ως Θεο θα γινει κακος εστω και λιγο να πιστευει καπιος θα σωθει

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Erudinam View Post
    φοβάμαι μήπως ζήτησα μια συγκεκριμένη, τρομερη τιμωρία σε περίπτωση που σπάσω την υπόσχεση. σαν να έκανα κάποια συμφωνία και φοβάμαι μήπως ο Θεός την δέχτηκε. αλλά αφού ήμουν ήδη φοβισμένος με τιμωρίες, δεν νομίζω να ρίσκαρα ποτέ να ζήτησω κάτι τέτοιο. Αλλά αν το πήρα αψήφιστα για κάποιο λόγο το όλο θέμα και ήμουν τόσο σίγουρος ότι δεν θα κολλήσω τσίχλα? σας ευχαριστώ όλους που μου μιλάτε. νομίζω όσο πάει αισθάνομαι καλύτερα. νιώθω σαν να καταλαβαίνω και να ακούω τον εαυτό μου.
    Κι αν εσύ κάνεις υποσχέσεις και ζητάς τιμωρίες, έχεις στοιχεία ότι ο θεός δέχεται να κάνει ότι λες εσύ; Αν όντως έσπασες μία υπόσχεση και ζήτησες μία τρομερή τιμωρία, είδες να συνέβη τίποτα; Στο έχω ξαναγράψει, αυτές οι "διαπραγματεύσεις" με το θείο είναι μία προσπάθεια να ορίσεις την τύχη σου και έχουν βέβαια και το στοιχείο της ενοχικότητας μέσα εκτός από την ελεγκτικότητα. Γιατί τόσο άγχος; Σου έχει συμβεί κάτι κακό στο παρελθόν και φοβάσαι τόσο πολύ το παρόν και το μέλλον;

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246
    Δεν έχω στοιχεία απλά αγχωνομαι. Βέβαια, έχω ολόκληρη λίστα με συμπτώσεις. Μια φορά ζήτησα να ακούσω μια πόρτα, και με το που ζήτησα, άκουσα κάποιον να ξεκλειδώνει την πόρτα του

  7. #22
    Ο Θεός δεν είναι δικαστής, πολλοί άνθρωποι μπορεί να έχουμε κάνει στην ζωή μας αρκετές υποσχέσεις στον Θεό τις οποίες στην πορεία της ζωής μας, δεν τις τηρήσαμε.. Συμβαίνει, είμαστε άνθρωποι αδύναμοι, και ο Θεός γνωρίζει την ανθρώπινη αδυναμία μας, δεν είμαστε Θεοί. Μας δίνει πάντοτε ευκαιρίες.
    Δεν υπάρχει κανένας λόγος να ανησυχείς και να φοβάσαι, είτε έκανες είτε δεν έκανες κάποια υπόσχεση.

    Ο Θεός γνωρίζει την ανθρώπινη αδυναμία και αγαπά. Πρέπει να σκεφτείς πιο αισιόδοξα και πιο ρεαλιστικα, το μυαλό δημιουργεί σενάρια που δυσκολεύουν τη ζωή του ανθρώπου.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΤΕ;;;;
    By MikeStam 3 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 3
    Last Post: 19-06-2019, 02:29
  2. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΤΕ;
    By MikeStam 3 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 19-06-2019, 01:04
  3. Για βιβλία μιλάτε καθόλου στο forum...?
    By tati1990 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 16-05-2014, 20:26
  4. Γιατί δεν μιλάτε?
    By sonia_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 50
    Last Post: 04-06-2006, 13:42
  5. Μιλάτε για το πρόβλημά σας;
    By ΜΙΧΑΛΗΣ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 04-06-2006, 00:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •