Nα μου μιλατε
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246

    Nα μου μιλατε

    Πριν 10 μέρες, το ocd μου έλεγε μην κολλήσω τσίχλα στην βιβλιοθήκη και εγώ απλά το αγνοήσα και κόλλησα την τσίχλα για λίγο. Αγχώθηκα και άρχισα να αναλύω το άγχος μου. Θυμήθηκα μια περίοδο, το 2017;πριν εμφανιστεί το θέμα μου με τις υποσχέσεις, να μασάω τσίχλα μετα από καιρό. Ήταν κάποιες μέρες πριν γυρίσω στο πατρικό μου, όπου είμαι τώρα. Τότε, είχε ξεκινήσει ένας ψυχαναγκαστικός φόβος για τον Θεό. Δεν θυμάμαι αν μασούσα τσίχλα την περίοδο που ήμουν στο πατρικό αλλα, σίγουρα μασούσα πριν. Ανησυχώ, μήπως μασούσα και όταν ήμουν στο πατρικό, με αποτέλεσμα να τις κολλάω κάτω από το γραφείο επειδή βαριόμουν να τις πετάξω και επειδή ήταν κακιά συνήθεια, ίσως εκμεταλλεύτηκα τον ψυχαναγκαστικό φόβο που είχα για τον Θεό ωστέ να κάνω αληθινή υπόσχεση να μην κολλάω τσίχλα.

    Φυσικα, δεν θυμάμαι τίποτα τέτοιο. Ήμουν τόσο φοβισμένος που δεν νομίζω να τολμούσα να κάνω υπόσχεση για μια συνήθεια που μου ήταν εύκολη να την κόψω. Και αν έκανα, σίγουρα θα το θυμόμουν γιατί έχω καλή μνήμη και θυμάμαι άκυρα, ασήμαντα περιστατικά. Δεν θα θυμόμουν μια υπόσχεση στον Θεό;


    Ανησυχώ μήπως ήταν μια βιαστική υπόσχεση 3 δευτερόλεπτα και μιας και σπάνια πάω στο πατρικό μου και σπάνια μασάω τσίχλα, το ξέχασα. Όσο και να το σκέφτω. Όσο και να με φανταστώ να κάνω υπόσχεση δεν θυμάμαι τίποτα. Το υποσυνείδητό μου όμως, λειτουργεί σαν κάτι να θυμάται σχετικά με υπόσχεση.

    Το μόνο που θυμάμαι, είναι ότι το 2011 κολλούσα τσίχλες στο ίδιο γραφείο και η γιαγια μου έκανε παρατήρηση. Επίσης, θυμάμαι μην έρθουν οι φίλοι μου και τις δουν και ντροπιαστώ. Επίσης, νομίζω τότε, είχα ένα άλλο ψυχαναγκαστικό θέμα που δεν είχε σχέση με τον Θεό. Νομίζω, κάθε φορα που ακουμούσα καταλάθος, τις κολλημένες τσίχλες, έπλενα τα χέρια μου με σαπούνι και κάθε φορα, που γινόταν το ίδιο λάθος, πάλι ξανα. Μπορεί και σε μια ώρα να τα είχα πλύνει 6 φορές. Δεν θυμάμαι τίποτα άλλο με τις τσίχλες.


    Για κάποιο λόγο, το υποσυνείδητο μου επιμένει ότι το 2017, έκανα υπόσχεση για να σταματήσω αυτήν την κακια συνήθεια. Μόνο και μόνο επειδή τύγχαινε να μασάω τσίχλα κάποιες μέρες πριν πάω στο πατρικό μου. Δεν θυμάμαι καν να μασάω τσίχκα όταν ήμουν στο πατρικό μου. Και αυτό συνέπεσε με το ξεκίνημα ενός ψυχαναγκαστικού φόβο με τον Θεό. Υπάρχει περίπτωση το ocd μου να εκμεταλλεύτηκε το πολυ παλιό θέμα που είχα με το πλύσιμο των χεριών και τις κολλημένες τσίχλες, τις αναμνήσεις με την γιαγια να μου κάνει παρατήρηση, την ντροπή μου μην τις δουν οι φίλοι μου και να κατασκεύασε ένα ψεύτικο αλλά πειστικό σενάριο; Όταν είμαι ήρεμος λέω απλά "Δεν θυμάμαι, δεν έκανα υπόσχεση" αλλά αμα αγχωθώ, κάτι μέσα μου επιμένει ότι τελικά, μπορεί και να θυμάμαι.


    Σας παρακαλώ, όποιος μπορεί να διαβάσει πολύ προσεχτικά τί εγραψα και να με επιβεβαιώση ότι έχω δίκιο. Μην μου πείτε για ιατρό, θα πάω τον Σεπτέμβριο σε συγκεκριμένο, γιατί τότε μπορώ. Αν έχετε την καλοσύνη, να διαβάζετε τα μηνύματα μου και να μου απαντάτε, παρόλο που τα έχετε διαβάσει και άλλη φορά. Απλά, δεν είμαι καλά. Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας.

  2. #2
    Δυστυχώς αγαπητέ εγώ δε βγάζω άκρη με αυτά που διαβάζω
    Το μόνο συμπέρασμα που βγάζω είναι ότι χρειάζεσαι άμεσα βοήθεια κ πρέπει να απευθυνθείς σε γιατρό άμεσα κ όχι να περιμένεις έως τον Σεπτέμβρη

    Η ζωή σου κατά τ' αλλά πώς είναι?
    Εργάζεσαι? Επικοινωνείς με κόσμο? Οι δικοί σου σε βλέπουν καλά?

  3. #3
    Antonis8
    Guest
    Παραβιάζεις τους κανόνες του φορουμ σεβασου τα υπόλοιπα μέλη, ανοιγεις το ίδιο θέμα κοπυ πειστ σε καμια 20αρια θέματα, ένα θέμα αρκεί για να σου πει οποιος θέλει τη γνώμη του.

    Τι αγωγή παιρνεις;

Similar Threads

  1. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΤΕ;;;;
    By MikeStam 3 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 3
    Last Post: 19-06-2019, 01:29
  2. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΤΕ;
    By MikeStam 3 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 19-06-2019, 00:04
  3. Για βιβλία μιλάτε καθόλου στο forum...?
    By tati1990 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 16-05-2014, 19:26
  4. Γιατί δεν μιλάτε?
    By sonia_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 50
    Last Post: 04-06-2006, 12:42
  5. Μιλάτε για το πρόβλημά σας;
    By ΜΙΧΑΛΗΣ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 03-06-2006, 23:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •