Βοηθεια - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 52

Thread: Βοηθεια

  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Κι εγώ φροντιζω πάρα πολλα ζώα οποτε μάλλον ξέρω παραπανω απο σενα, ειδικά δε αφού έδωσα λογικά επιχειρηματα. Ποια φοβία μεταφερα; Τώρα κάνεις και διαγνωσεις; Με έχουν τσιμπησει ένα σωρο τσιμπουρια στη ζωή μου,δεν έχω ασχοληθεί ποτε, μεχρι που ζητησα ιατρική συμβουλή για τα προσφατα τσιμπουρια και μου είπαν οτι ειναι επικινδυνο,το εψαξα και όντως είναι όπως ακριβώς τα ειπα παραπανω. Το να δινεις μια σωστη συμβουλή σε καποιον για να προστατεύσει την υγεία του δεν είναι φοβία, είναι υπευθυνοτητα,αντιθέτως αυτό που κάνεις εσυ είναι εντελώς ανευθυνο και το βασιζεις παλι σε κάτι αοριστο "είχα γάτες και σκύλους" . Κι εγώ έχω ζώα, και; Δεν σήμαινε ότι νοσησε η θα νοσησει αλλά ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ και επειδη τα τσιμπηματα μεταφέρουν λογιων λογιων βατκηρια καλο θα ηταν να επαιρνε έναν κύκλο αντιβιωσης. Τώρα που το βλεπεις εσύ αυτό ως φοβία και όχι ως καθαρή ιατρική προληψη,δεν το ξέρω, αλλά δεν είμαι και σίγουρος ότι με ενδιαφέρει να μαθω απο ένα άτομο που θεωρεί ασφαλή τα ομοιοπαθητικα φάρμακα. Αν πιστεύεις ππερισσότερο στα ματζουνια απο το τι λέει η ιατρική,καλως.
    Εντάξει. Τα είπες; Τελείωσες;

  2. #32
    Antonis8
    Guest
    Ειπα ήδη ότι δεν περιμενω λογικα επιχειρηματα απο σένα δεν σε έχω δει ποτε να αιτιολογεις λογικά την απόψη σου οποτε δεν περιμενω να το κάνεις τωρα,εσύ μπαινεις εδώ μέσα για να εισπρατεις θαυμασμό και να κολλακευεις τον ναρκισσισμο σου. Δεκτο το οτι εχεις συμπαθειες εδω Μέσα και ότι νιωθεις την ανάγκη να πλασαρεις μια συγκεκριμένη περσονα ,δεν με αφορα, ουδέποτε σου έχω απευθυνει το λόγο αν δεν μου μιλησεις, στο παρον θέμα σχολιασα ενα αγενες σου σχολιο για ατομα που αφιερωσαν χρονο να βοηθησουν καποιο μελος. Ελπιζω απο δω και στο εξής να σεβεσαι περισσότερο αυτούς με τους οποιους διαφωνεις. Μπορεις να εκφραζεις την αποψη σου χωρίς να μειώνεις ή να γελοιοποιεις των υπολοιπων και χωρίς να χρησιμοποιείς θέματα τους σε άσχετα τοπικς.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Ειπα ήδη ότι δεν περιμενω επιχειρηματα απο σένα ,εσύ μπαινεις εδώ μέσα για να εισπρατεις θαυμασμό και να κολλακευεις τον ναρκισσισμο σου. Δεκτό, απλως να σεβεσαι περισσότερο τους άλλους, μπορεις να εκφραζεις την αποψη σου χωρίς να μειώνεις ή να γελοιοποιεις των υπολοιπων.
    Απλά Αντώνη δεν υπάρχει λόγος να σου λέω και να μου λες. Μου είσαι άγνωστος και δεν έχω διάθεση να μπω σε αυτή την διαδικασία. Είπα την άποψη μου για αυτό με τα τσιμπουρια και θα το ξανα έκανα χίλιες φορές. Εγώ μπορεί να θέλω να πάρω τον θαυμασμό από άλλους (έτσι λες και μπορεί να ισχύει, ποιος ξέρει), εσύ θες να κάνεις τον γιατρό επειδή όλη μέρα ψάχνεις στο ίντερνετ για αρρωστιες και είσαι στους γιατρούς κάθε μερα.. Βάλε τελεία γιατί πραγματικά βαριέμαι να συζητώ τα ίδια και τα ίδια μαζί σου. Μην γράφεις ολόκληρα κείμενα γιατί δεν τα διαβάζω καν. Τελείωσε την συζήτηση εδώ. Αν θες να μαλωσουμε στείλε προσωπικό και μόλις είμαι πιο χαλαρός θα σου απαντήσω.

  4. #34
    Antonis8
    Guest
    Δεν έχω καμία διάθεση να σου στελνω προσωπικο μήνυμα, είναι ξεκάθαρο οτι δεν ξέρεις να συζητας, αντί για επιχειρηματα χρήσιμοποιεις προσβολες και κάνεις αυτό ακριβώς που κατηγορησες άλλους ότι κάνουν σε σενα χρήσιμοποιωντας προσωπικα μου θέματα σε άσχετα τοπικς. Ειπαμε,η υποκρισια στο μεγαλείο της.

    Αυτός που κανει το γιατρό εδώ μέσα είσαι εσύ ,που άλλωστε περνας και όλη σου τη μέρα στο φόρουμ . Είναι αστείο να λες ότι είμαι όλη μέρα στους γιατρούς όταν έχουν φτάσει να με παρακαλανε να κάνω μια γαστροσκοπηση για την υγεια μου και δεν έχω το χρόνο. Για πες μας,εσύ τι έκανες σήμερα εκτός απο το να είσαι κολλημένος στο φόρουμ και να δινεις υποτιθεμενες συμβουλές; Και όχι μόνο αυτό, αλλά επιλεγεις να απαξιώσεις και να διακωμωδησεις μια συμβουλή που δόθηκε για να βοηθήσει ένα μέλος. Τραγικό εκ μέρους σου.

    Οσο για το ίντερνετ, έχω βγάλει δυο πανεπιστημια και έχω διαβασει του κόσμου τα βιβλία, δεν αντλω τη γνώση μου απο τυχαρπαστες ιστοσελίδες και γκουγκλαρισμα,μην αγχωνεσαι, ότι είπα στο θέμα μου το είπαν γιατροί που κατι παραπάνω ξέρουν προφανως απο σένα. Συγνωμη που δεν ζητησα την άδεια σου για να συμβουλεψω ένα μέλος. Ουδεποτε έχω φοβισει κάποιον εδώ μέσα,ίσα ίσα ,δίνω συμβουλές επι του θέματος και όχι τις δικες σου αοριστιες απλα για να τονισω πόσο γαματος είμαι και πόσο πρεπει να με θαυμάσουν. Γιατί εσυ αυτο κάνεις,αντί να δίνεις σημασία στο τι γράφουν,μιλάς συνέχεια για τον εαυτό σου.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Δεν έχω καμία διάθεση να σου στελνω προσωπικο μήνυμα, είναι ξεκάθαρο οτι δεν ξέρεις να συζητας, αντί για επιχειρηματα χρήσιμοποιεις προσβολες και κάνεις αυτό ακριβώς που κατηγορησες άλλους ότι κάνουν σε σενα χρήσιμοποιωντας προσωπικα μου θέματα σε άσχετα τοπικς. Ειπαμε,η υποκρισια στο μεγαλείο της.

    Αυτός που κανει το γιατρό εδώ μέσα είσαι εσύ ,που άλλωστε περνας και όλη σου τη μέρα στο φόρουμ . Είναι αστείο να λες ότι είμαι όλη μέρα στους γιατρούς όταν έχουν φτάσει να με παρακαλανε να κάνω μια γαστροσκοπηση για την υγεια μου και δεν έχω το χρόνο. Για πες μας,εσύ τι έκανες σήμερα εκτός απο το να είσαι κολλημένος στο φόρουμ και να δινεις υποτιθεμενες συμβουλές; Και όχι μόνο αυτό, αλλά επιλεγεις να απαξιώσεις και να διακωμωδησεις μια συμβουλή που δόθηκε για να βοηθήσει ένα μέλος. Τραγικό εκ μέρους σου.

    Οσο για το ίντερνετ, έχω βγάλει δυο πανεπιστημια και έχω διαβασει του κόσμου τα βιβλία, δεν αντλω τη γνώση μου απο τυχαρπαστες ιστοσελίδες και γκουγκλαρισμα,μην αγχωνεσαι, ότι είπα στο θέμα μου το είπαν γιατροί που κατι παραπάνω ξέρουν προφανως απο σένα.
    Εντάξει....

  6. #36
    Antonis8
    Guest
    Πόσο παιδιαστικο; Δέκα μηνύματα πριν "δεν απαντω" και κάθε φορά απαντα κάτι χωρίς κανένα επιχειρημα γιατί δεν αντέχει ο εγωισμός του να μην έχει την τελευταία λέξη. Αν πλήγει η πολυτιμη εικόνα του σωτηρα που έχει φροντίσει να κατασκευάσει εδώ μέσα, δεν μπορει να το αντέξει.

    Γιώργο; Εντάξει...

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Πόσο παιδιαστικο; Δέκα μηνύματα πριν "δεν απαντω" και κάθε φορά απαντα κάτι χωρίς κανένα επιχειρημα γιατί δεν αντέχει ο εγωισμός του να μην έχει την τελευταία λέξη. Αν πλήγει η πολυτιμη εικόνα του σωτηρα που έχει φροντίσει να κατασκευάσει εδώ μέσα, δεν μπορει να το αντέξει.

    Γιώργο; Εντάξει...
    Παιδιαστικο είναι να μαλωνω μαζί σου. Δεν υπάρχει λόγος να το κανω. Απαντώ γιατί μου μιλας. Τρώγεσαι για καβγά, αλλά εγώ δεν έχω όρεξη. Σταματάω την συζήτηση και συνεχίζεις. Σου λέω δεν διαβάζω αυτά που γράφεις και πάλι συνεχίζεις. Δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο. Μου είπες την αποψη σου, την είπα. Ποιος ο λόγος να το κάνουμε πανηγύρι; Τα βαριέμαι αυτά και δεν θέλω να το συνεχίσω. Θες καβγά, βρες κάποιον άλλον. Από εμένα θα παιρνεις αυτή την Παιδιαστικη αντιμετώπιση.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Πάντα πίστευα ότι η κατάθλιψη είναι αυτό που δεν σηκωνομαστε από το κρεβατι, είμαστε χάλια και δεν πίστευα ότι περνούσα. Έλεγα αποκλείεται αφού δεν είμαι σαν τον "τάδε". Όταν το παραδέχτηκα πρώτα στον εαυτό μου και μετά στην ψυχολόγο άρχισα να βλέπω αλλαγές.. Άρχισα να καταλαβαίνω και τους άλλους ανθρώπους που περνούσαν ότι κι εγώ.
    Γιατι σε τρομάζει η ιδέα της κατάθλιψης;
    Δεν ξερω νομοζω οτι θα είμαι σαν φυτό κ δν θα γινω καλα..για αυτό μάλλον τονεχω ετσι στο μυαλο μου..παντως απο το απογευμα σηκωθηκα κ εχω βγει βολτα με την οικογένεια μου κ ας εχω οτι θελει..εξάλλου κ να μεινω μεσα να κλαιω τη μοίρα μου δν αλλαζει τιποτα ..γιατρο ρωτησα αν ηταν θα μου ελεγε τρεχει κατι κ μαλιστα είναι κ δικός μου δν θα με άφηνε ετσι..παμε παλι δυνατα στη προσπάθεια το μόνο που με τρομάζει τωρα ειναξ αν θα κοιμηθω καλα το βραδυ

  9. #39
    Antonis8
    Guest
    Ναι, εγω θέλω καυγά, όχι εσύ που σε ένα άσχετο θέμα αποφασιζεις να μειώσεις τις απόψεις μελών του φορουμ απλως και μόνο επειδη διαφωνεις. Το οτι δεν διαβαζεις τις απόψεις των συνομιλητων σου και παρολα αυτά έχεις αποψη για όλα σαν μαιντανος,να το κοιταξεις.

    Επιχειρηματολογω ,εξηγησα πληρως τη θεση μου με επιχειρηματα και αντί να μου απαντησεις κι εσυ με επιχειρηματα επιλεγεις να απαντησεις με προσβολες για προσωπικα μου θέματα και με "εντάξει" για να έχεις την τελευταία λέξη. Οοοοοκ.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Afroula View Post
    Δεν ξερω νομοζω οτι θα είμαι σαν φυτό κ δν θα γινω καλα..για αυτό μάλλον τονεχω ετσι στο μυαλο μου..παντως απο το απογευμα σηκωθηκα κ εχω βγει βολτα με την οικογένεια μου κ ας εχω οτι θελει..εξάλλου κ να μεινω μεσα να κλαιω τη μοίρα μου δν αλλαζει τιποτα ..γιατρο ρωτησα αν ηταν θα μου ελεγε τρεχει κατι κ μαλιστα είναι κ δικός μου δν θα με άφηνε ετσι..παμε παλι δυνατα στη προσπάθεια το μόνο που με τρομάζει τωρα ειναξ αν θα κοιμηθω καλα το βραδυ
    Πως είναι το συστημα σας εσάς στο δημόσιο; Δεν γίνεται η ίδια δουλειά; Έχετε οριο επισκέψεων;

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Πως είναι το συστημα σας εσάς στο δημόσιο; Δεν γίνεται η ίδια δουλειά; Έχετε οριο επισκέψεων;
    Δεν ξέρω ακόμα πρώτη φορα θα παω τον αλλο μηνα κ θα δειξει..ελπίζω να κανει δουλεια αν κ θα προσπαθήσω πάλιν κονη μου γτ με μια φορα το μηνα δεν κανει κατι η ψυχολογος

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Afroula View Post
    Δεν ξέρω ακόμα πρώτη φορα θα παω τον αλλο μηνα κ θα δειξει..ελπίζω να κανει δουλεια αν κ θα προσπαθήσω πάλιν κονη μου γτ με μια φορα το μηνα δεν κανει κατι η ψυχολογος
    Από το καθόλου είναι κάτι. Με τον προηγούμενο ψυχολόγο συζητησατε για τους δύο θανάτους των δικών σου ατόμων; πόσες φορές πηγες;

    Πάντως εγώ αν είχα γιατρό μέσα στο σπίτι μου θα με ηρεμουσε κάπως.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Από το καθόλου είναι κάτι. Με τον προηγούμενο ψυχολόγο συζητησατε για τους δύο θανάτους των δικών σου ατόμων; πόσες φορές πηγες;

    Πάντως εγώ αν είχα γιατρό μέσα στο σπίτι μου θα με ηρεμουσε κάπως.
    Ναι μίλησα με ειδικα για το μπαμπα μου..πήγα 8 φορες..ναι ολοι ετσι κου λενε απλα ξερει1 επειδη καθε μερα κατι εχω λεω μηπως με βαρέθηκε κ λεει στο μυαλο της ειναι κ τωρα εχω πραγνατικα κατι αλλα δεν το σκεφτομαι πια δν μπορω να ζω συνεχεις με το φοβο οτι κατι εχω αν εχω θα φανεί κουραστηκα πια θελω να ζησω κανονικα με την οικογένεια μου..

  14. #44
    ntinti
    Guest
    Λοιπον καλυτερα εδω κοριτσι μου να τα βλεπουν και αλλα μελη γιατι υπαρχουν πολλα περιστατικα σαν τα δικα σου,εμενα δεν με απασχολει πλεον τι λεγετε....

    Απ οτι καταλαβα επηρεαστικες πολυ μετα την συζητηση με την φιλη σου και εκτος απο αυτα που ειχες καταφερει να τα βαλεις λιγο στην ακρη σου μπηκαν υποψιες και οτι μπορει να εχεις και καταθλιψη και ετσι δεν κοιμασαι και καλα τα βράδια ....

    Ενα θα σου πω ,εχω να κοιμηθω τα βραδυα κανονικα παρα πολυ καιρο και δεν εχω καταθλιψη απλα ετσι ειμαι ...ξεκινησε οταν δεν ημουν καλα και παρόλο οτι συνηλθα αυτο μου εμεινε ...
    Υπαρχουν διαστηματα που δεν μπορω να σηκωθω το πρωι και διαστηματα που ειμαι με ελαχιστο βραδινο υπνο...
    Οταν μας απζσχολουν πραγματα ειναι φυσικο να διαταρασετε και ο υπνος μας ..

    Γι αυτο σου λεω να κανεις οτι εκανες και πριν ,μην σταματησεις την καθημερινοτητα σου για κανεννα και τιποτα ...
    πες τον συζηγο να εξαφανισει τα θερμομετρα απο το σπιτι για να μην μπαινεις στον πειρασμο να βαζεις καθε τρεις και λιγο.

    Και αυτο που κανεις και τωρα ειναι λαθος...λες εισαι εξω βολτα και το μυαλο σου ομως ειναι εδω ....να διαβασεις τι γινεται.
    μην το κανεις ασχολεισου αποκλειστικα με την καθημερινοτητα σου και βγαλτω απο το μυαλο σου..

    Και οταν σε πιανουν φοβιες κεψου ενα πραγμα...
    ειναι δυνατον να ειχες κατι παθολογικο και ο αντρας σου να σε αφεινε ετσι?
    εγω δεν νομιζω πρωτος εκεινος θα σε επερνε και θα τρεχατε στους γιατρους ...

    Αντε κοριτσι μου μην χαλας οτι εχτισες τοσο καιρο για μια χαζη υποθεση της φιλης σου .

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Και να τον κούρασε όλο αυτό δεν υπάρχει περίπτωση να δει κάτι ανησυχητικό και να μην ασχοληθεί. Πάντως αν προσέξεις κι εσύ, αμφιβάλεις στην ουσία αυτό που νιώθεις. Εννοώ ενώ φοβάσαι, ενώ σκέφτεσαι τα χειρότερα μέσα σου κάτι σου λέει ότι δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή ή τίποτε άλλο? Βοήθεια παρακαλώ! Βοήθεια!
    By kanela2 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 27-04-2020, 22:33
  2. ΒΟΗΘΕΙΑ!Διακοπη εφεξορ αποτομα ΒΟΗΘΕΙΑ!
    By anxious4ever in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 47
    Last Post: 11-04-2019, 23:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •