Βοηθεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 52

Thread: Βοηθεια

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234

    Βοηθεια

    Παιδια ξανακυλησα..εδω κ ενα μηνα εψω τρελαθει..εβαλα θερμομετρο κ ειδα οτι ολη μερα εχω μεχρι 37.2 κ πεφτει το βραδυ μονο που ξαπλωνω..μπηκα στο ιντερνετ κλασσικα κ ειδα οτι ειναι συμπτωμα για καρκίνους κ απο εκεινη την ωρα εχω οτι συμπτωματα διαβαζω..το ειπα στον ανδρα μου είναι γιατρός κ μου ειπε να μν ξαναβαλω θερμομετρο κ να ηρεμησω του ειπα να κανω εξετασεις κ μου είπε οχι δν εχεις τιποτα πρέπει να σταματήσει ολο αυτο ..κ σκεφτομαι αν ειχα κατι δν θα μου ελεγε να κανω εξετασεις ή απλά με βαρέθηκε κ δν μου δίνει σημασία κ τωρα οντως μπορει να εχω κατι..ολη μερα κ νυχτα σκεφτομαο αυτο ουτε καν κοιμαμαι πια καλα..ειχε κανενας απο εσας δεκατα απο πολυ πιεση κ αγχος ή να αρχίσω να ανησυχω? Δν ξερω νομιζω χανω το μυαλο μου..ολο αυτο επειδεινωθηκε κ απο ενα θεμα με τη καρδια ταχυκαρδιες εκανα έλεγχο ολο καλα απλα σημερα θα βαλω Χόλντεν για να δούμε αν χρειάζεται να παρω χαπι ιντεραλ...τι να κανω να το ψάξω ή να σταματησω να βαζω θερμομετρο..σημερα πηγα μια βόλτα το πρωι κ ενω πριν φύγω ειχα 37.2 οταν γυρισα κ εβαλα παλι ειχα 36.8 κ εγω αντι να ηρεμησω ξαναεβαλα κ τωρα εχω 37.2..

  2. #2
    Antonis8
    Guest
    Είναι φυσιολογική θερμοκρασία, ειδικά στις γυναίκες που έχουν ορμονικα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Είναι φυσιολογική θερμοκρασία, ειδικά στις γυναίκες που έχουν ορμονικα.
    Μα τωρα εχω περιοδο δν ειμαι στη φάση της ωορηξιας..δν ξερω εχω φρικαρει..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Καλησπέρα. Γιατί μέτρησες την θερμοκρασία σου την πρώτη φορά;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Καλησπέρα. Γιατί μέτρησες την θερμοκρασία σου την πρώτη φορά;
    Αυτο το ξεκινησα με το κορονοιο αν θυμασαι..τότε ειχα απλα κάποιες φορες δεκατα το απογευμα..μετα δν ξαναεβαζα το ξεχνούν.. τωρα ειχα παει σε μια δουλειά κ επαθα κριση πανικου κ όταν γύρισα εβαλα θερμομετρο κ ειχα 37.2 κ απκ εκεινη τη μερα μετραω συνεχεια κ εχω παντα αυτες τις τιμές.. δν μπορω αληθεια να ησυχασω είμαι μόνιμα σε πανικο

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Afroula View Post
    Αυτο το ξεκινησα με το κορονοιο αν θυμασαι..τότε ειχα απλα κάποιες φορες δεκατα το απογευμα..μετα δν ξαναεβαζα το ξεχνούν.. τωρα ειχα παει σε μια δουλειά κ επαθα κριση πανικου κ όταν γύρισα εβαλα θερμομετρο κ ειχα 37.2 κ απκ εκεινη τη μερα μετραω συνεχεια κ εχω παντα αυτες τις τιμές.. δν μπορω αληθεια να ησυχασω είμαι μόνιμα σε πανικο
    Το λάθος σου είναι ότι ασχολησε με την θερμοκρασία σου και όχι με τις κρίσεις πανικού.
    Τι έγινε και έπαθες κρίση πανικού;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Το λάθος σου είναι ότι ασχολησε με την θερμοκρασία σου και όχι με τις κρίσεις πανικού.
    Τι έγινε και έπαθες κρίση πανικού;
    Βασικα θυμασαι ημουν καλα κ μετα εγινε ενα θεμα με κάτι τσιμπουρια που είχαμε κολησει κ ξεκινησα παλι να ψάχνω στον ιντερνετ τι μπορεί να κολησουμε κ πανικοβληθηκα ασχολούμουν συνεχεια ολη μερα με αυτο..μετα ειχα εντονες ταχυκαρδιες το γνωρίζω ότι εχω ενα θεμα με τη καρδια κ έπρεπε να κανω εξετασεις πιεστικά κ απο εκει μου ειπε κ ο γιατρος α κανω εξετασεις κ θυροειδη μηπως εχω χασιμοτο κ επίσης μίλησα με μια φιλη μου κ της ειπα οτι τελευταία δν νιωθω κ πολυ καλα δν εχω κ πολυ ορεξη κ δν κοιμαμαι κ καλα κ μου κολησε η ιδεα οτι εχω καταθλιψη..δν ξερω τα πηγαινα τοσο καλα κ τωρα δέκα βηματα πισω..εχω παθει εμομη με τη θερμοκρασία δν κανω τιποτα αλλο ολη μερα απο το να κοιταω ποσο εχω..βαζω με το μυαλο μου χίλια κακα..καρκίνους κ αλλα..λες η λυση να ειναι να σταματησω να ασχολουμε?? Κ μετα.λεω αν αυτή τη φορά οντως εχω κατι?? Ποια η γνώμη σου?? Μπορει να οφείλονται στο οτι ασχολουμε ολη μερα με αυτα?? Μπορει να βαζω κ 100 φορες θερμομετρο

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Γιατί δεν κάνεις ψυχοθεραπεία τόσο καιρό; Λογικό είναι την μια περίοδο να είσαι καλά κι την άλλη να είσαι χάλια ψυχολογικά γιατί δεν έφτιαξες άμυνες.. Καθε φορά που θα γίνεται κάτι το οποίο θα σε επηρεάζει, έστω κι λίγο θα πέφτεις.
    Όσο αφορά το θέμα με τα τσιμπουρια, δεν είχα σχολιασει γιατί είδα ότι έγινε η τρίχα τριχιά χωρίς λόγο. Μίλησες με τον κτηνίατρο, σου εξήγησε και ήρθες εδώ να ανοίξεις θέμα. Γιατί; Δεν σε κάλυψε η γνώμη του γιατρού; Εδώ ήταν λογικο να εμφανιστεί ο οποιοσδήποτε να σου βάλει ιδεες.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Γιατί δεν κάνεις ψυχοθεραπεία τόσο καιρό; Λογικό είναι την μια περίοδο να είσαι καλά κι την άλλη να είσαι χάλια ψυχολογικά γιατί δεν έφτιαξες άμυνες.. Καθε φορά που θα γίνεται κάτι το οποίο θα σε επηρεάζει, έστω κι λίγο θα πέφτεις.
    Όσο αφορά το θέμα με τα τσιμπουρια, δεν είχα σχολιασει γιατί είδα ότι έγινε η τρίχα τριχιά χωρίς λόγο. Μίλησες με τον κτηνίατρο, σου εξήγησε και ήρθες εδώ να ανοίξεις θέμα. Γιατί; Δεν σε κάλυψε η γνώμη του γιατρού; Εδώ ήταν λογικο να εμφανιστεί ο οποιοσδήποτε να σου βάλει ιδεες.
    Το θέμα το άνοιξα πριν παω στο κτηνιατρο κ έχεις δίκιο ότι δν επρεπε..εχω κλεισει ραντεβού για τον άλλο μήνα όμως σε.δημοσιο ψυχολογο..δν μπορω να καλύψω τα έξοδα για ιδιώτη.. αλλα.μεχρι τοτε νομιζω οτι θα σκασω..δν ξερω πως να το χειριστώ σαν να εχω χαθει παλι..να συνεχίσω να ανησυχω για τα δεκατα να τα ξεχασω κ να μν δινω σημασια? Μετα μου κολησε.κ η ιδεα της κατάθλιψης ποθ δν νομιζω οτι εχω αλλα απο τοτε που διαβασα τα συμπτωνατα δν μπορω να κοιμηθω το βραδυ ξυπναω 5 το πρωι κ δν ξανακοιμαμαι..δν ξερω επηρεάζομαι τοσο ευκολα.απο οτι διαβασω..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Afroula View Post
    Το θέμα το άνοιξα πριν παω στο κτηνιατρο κ έχεις δίκιο ότι δν επρεπε..εχω κλεισει ραντεβού για τον άλλο μήνα όμως σε.δημοσιο ψυχολογο..δν μπορω να καλύψω τα έξοδα για ιδιώτη.. αλλα.μεχρι τοτε νομιζω οτι θα σκασω..δν ξερω πως να το χειριστώ σαν να εχω χαθει παλι..να συνεχίσω να ανησυχω για τα δεκατα να τα ξεχασω κ να μν δινω σημασια? Μετα μου κολησε.κ η ιδεα της κατάθλιψης ποθ δν νομιζω οτι εχω αλλα απο τοτε που διαβασα τα συμπτωνατα δν μπορω να κοιμηθω το βραδυ ξυπναω 5 το πρωι κ δν ξανακοιμαμαι..δν ξερω επηρεάζομαι τοσο ευκολα.απο οτι διαβασω..
    Και να έχεις κατάθλιψη τι; Γιαυτό και θα πας ψυχολόγο, για να βάλεις την ζωή σου σε μια σειρά. Και εγώ ειχα κατάθλιψη και τώρα είμαι μια χαρά. Το θέμα δεν είναι τι έχεις αλλά τι είσαι διατεθειμένη να κάνεις για να έχεις μια ήρεμη ζωή.
    Όσο για τα δέκατα, τα έχουμε ξαναπεί. Μπορεί κάποιος να ανεβάσει λόγω άγχους, κακή ψυχολογία ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο. Το να μην ζεις (ή να ζεις μέσα στο άγχος) με φόβο μην πεθάνεις νομίζω είναι ότι πιο χαζό..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Και να έχεις κατάθλιψη τι; Γιαυτό και θα πας ψυχολόγο, για να βάλεις την ζωή σου σε μια σειρά. Και εγώ ειχα κατάθλιψη και τώρα είμαι μια χαρά. Το θέμα δεν είναι τι έχεις αλλά τι είσαι διατεθειμένη να κάνεις για να έχεις μια ήρεμη ζωή.
    Όσο για τα δέκατα, τα έχουμε ξαναπεί. Μπορεί κάποιος να ανεβάσει λόγω άγχους, κακή ψυχολογία ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο. Το να μην ζεις (ή να ζεις μέσα στο άγχος) με φόβο μην πεθάνεις νομίζω είναι ότι πιο χαζό..
    Ποσο δικιο εχεις..πρέπει να αρχίσω να ζω κ να μν ψάχνομαι συνεχεια για αρρωστιες..εξάλλου αν ειναι να παθοθμε κατι θα το παθουμε ετσι κ αλλιώς.. εγω προκαλώ απο μονη μου τα συμπτωματα στον εαυτό μου..εχω βαλτώσει για τα καλα..Πρεπει να ρχισω να βγαινω λιγακι να ζω ειμαο ολη μερα μεσα σε ένα σπίτι να βαζω θερμομετρα κ να ψαχνω τι εχω..ποτε δν ημουν ετσι ημουν η χαρά της ζωής κ της αισιοδοξιας κ τωρα εχω μετατραπεί σε ένα γκρινιάρης κ ανιαρό πλάσμα.. να σε ρωτήσω κάτι μιας κ εκτιμώ πάρα πολύ τη γνώμη σου..εσυ τι εκανες πέρα από τη θεραπεία με τον ειδικό για να βγεις από ολο αυτο..εννοώ απο μόνος σου πως βοήθησες τον εαυτο σου?

  12. #12
    Antonis8
    Guest
    Ευτυχώς που έχουμε και το Γιώργο εδώ μέσα να κρίνει με την παντογνωσια του τι ειναι η τρίχα τριχια,μιας και περασε κατάθλιψη και αυτό τον κανει για καποιο λόγο ειδικό σε όλα τα θέματα.

    Ούτε προμηθεια να σου έδιναν οι ψυχολόγοι φιλε. Αλλά αφού σε όλους λες τα ίδια ακριβώς,κάνε ένα κοπυ πειστ να μην κουραζεσαι.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    234
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Ευτυχώς που έχουμε και το Γιώργο εδώ μέσα να κρίνει με την παντογνωσια του τι ειναι η τρίχα τριχια,μιας και περασε κατάθλιψη και αυτό τον κανει για καποιο λόγο ειδικό σε όλα τα θέματα.

    Ούτε προμηθεια να σου έδιναν οι ψυχολόγοι φιλε. Αλλά αφού σε όλους λες τα ίδια ακριβώς,κάνε ένα κοπυ πειστ να μην κουραζεσαι.
    Δν νομιζω οτι το σχόλιο σου ειναι σωστό.. ο καθένας λέει τη γνώμη του..κανεις δν ειναι παντογνωστης απλα μιλαρι με τη πείρα του κ με αυτα που εχει περασει

  14. #14
    Antonis8
    Guest
    Το δικό μου σχόλιο δεν ειναι σωστό αλλά είναι σωστό του Γιωργου που χωρίς επιχειρηματα χαρακτηρίζει γενικά και αόριστα τις απόψεις όσων αφιέρωσαν χρόνο για να απαντησουν στο προηγουμενο θέμα σου ως "τρίχα που έγινε τριχιά". Και ποιος ειναι ο Γιωργος για να μιλησει ετσι για τα αλλα μελη και να απαξιωσει ετσι την αποψη τους; Μάλλον ο Γιώργος θα πρεπει να επαναξιολογησει τον τροπο που χαρακτηρίζει τις απόψεις των άλλων, αν δεν θέλει να χαρακτηρίζουν τις δικές του. Προσωπικα διαβαζω το εκαστοτε θέμα και δεν απαντω σε όλους τα ίδια.
    Αυτά απο μένα, δεν έχω όρεξη να διαβασω κανένα κατεβατο υπερασπισης.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Το δικό μου σχόλιο δεν ειναι σωστό αλλά είναι σωστό του Γιωργου που χωρίς επιχειρηματα χαρακτηρίζει γενικά και αόριστα τις απόψεις όσων αφιέρωσαν χρόνο για να απαντησουν στο προηγουμενο θέμα σου ως "τρίχα που έγινε τριχιά". Και ποιος ειναι ο Γιωργος για να μιλησει ετσι για τα αλλα μελη και να απαξιωσει ετσι την αποψη τους; Μάλλον ο Γιώργος θα πρεπει να επαναξιολογησει τον τροπο που χαρακτηρίζει τις απόψεις των άλλων, αν δεν θέλει να χαρακτηρίζουν τις δικές του. Προσωπικα διαβαζω το εκαστοτε θέμα και δεν απαντω σε όλους τα ίδια.
    Αυτά απο μένα, δεν έχω όρεξη να διαβασω κανένα κατεβατο υπερασπισης.
    Ναι φίλε Αντώνη.. Εγώ πέρασα την φάση που περνάς εσύ που φοβάσαι όλες τις αρρώστιες και το αντιμετώπισα. Δεν μπήκα στο θέμα κάποιου για να του δημιουργήσω κι άλλες φοβίες. Εσύ δεν θες να παραδεχτείς ότι φοβάσαι τα πάντα. Πρόβλημα σου είναι κιολας αλλά όχι να δημιουργείς κι άλλες φοβίες στους άλλους. Από την στιγμή που μίλησε με τον γιατρό και της είπε ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας εσύ τι ξέρεις περισσότερο; Έχω βρει πάνω μου πολλές φορές όταν ήμουν πιο μικρός τσιμπουρια και δεν έπαθα τίποτα.
    Και μακάρι να ήμουν παντογνωστης, θα ημουν ευτυχισμένος. Σχολιάζω στα θέματα που έχω ζήσει κάτι παρομοιο και πάντα προσπαθώ να βλέπω ποιον έχω απέναντι μου. Εσύ συνέχισε να φοβάσαι τις αρρώστιες χωρίς να βοηθάς τον εαυτό σου και άσε με εμένα να κάνω τον φωτεινό παντογνωστης.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή ή τίποτε άλλο? Βοήθεια παρακαλώ! Βοήθεια!
    By kanela2 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 27-04-2020, 22:33
  2. ΒΟΗΘΕΙΑ!Διακοπη εφεξορ αποτομα ΒΟΗΘΕΙΑ!
    By anxious4ever in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 47
    Last Post: 11-04-2019, 23:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •