Anafranil
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10

Thread: Anafranil

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    6

    Anafranil

    Καλησπέρα!

    Θα ήθελα ν' ακούσω προσωπικές εμπειρίες με το αναφρανίλ, είναι η πρώτη φορά που παίρνω φαρμακευτική αγωγή και δεν ξέρω αν έκανα καλά. Έχω ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή, παρασιτικές ιδέες που με πηγαίνουν πίσω στη ζωή μου..

    Το θέμα είναι ότι εδώ και μια βδομάδα άρχισα τα αναφρανιλ των 10mg και ενώ οι ιδέες έχουν υποχωρήσει, έχω αρχίσει να νιώθω υπνηλία και κάποιες φορές ναυτία.

    Είναι φυσιολογικό; πότε υποχωρούν αυτές οι παρενέργειες και γενικά κάνω καλά που τα παίρνω;

    ευχαριστώ, κάθε συμβουλή σας θα είναι πολύτιμη!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Φιλαράκι είδα τίτλο μόνο και δεν ξέρω τι έγραψες αλλά είσαι δικό μου παιδί.Αναφρανίλ και ροκ....Διαβάζω και κάνω edit...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Είναι μάλλον το καλύτερο στον τομέα των ιδεοψυχαναγκασμών....Βέβαια φέρνει υπνηλία αν και οι ψυχίατροι λένε ότι φέρνει υπερδιέγερση...Το 10mg είναι η ελάχιστη δόση για να σε συνεχίσουν με μεγαλύτερη...Οι ιδέες σιγά σιγά φεύγουν.....Οι παρενέργειες δεν υποχωρούν.....Η υπνηλία,η κόπωση η αυξημένη εφίδρωση και η ξηροστομία είναι μόνιμα παρούσες κατά τη λήψη.Τώρα για την ναυτία δεν ξέρω μιας και δεν μου παρουσιάστηκε αντίστοιχη παρενέργεια.Ίσως να είναι από τις παρενέργειες που κρατάνε τον πρώτο καιρό...και μετά υποχωρούν.Όταν μετά από κάποιους μήνες θεραπείας άρχισα να γυμνάζομαι αισθάνθηκα πολύ άσχημα.Οι αντοχές μου ήταν ελάχιστες και οι παλμοί πάνω από 100....Θα αντιμετωπίσεις δηλαδή μια δυσκολία με δραστηριότητες που απαιτούν σωματική συμμετοχή.Ίσως μέχρι ο οργανισμός σου να προσαρμοστεί στο νέο φάρμακο και θα το δεις όταν αυξήσεις την δόση κυρίως να έχεις ταχυπαλμίες....και αυξημένη πίεση...
    Κάνει το δέρμα φωτοευαίσθητο γι\'αυτό να βάζεις αντιηλιακό,να καθαρίζεις συστηματικά τα δόντια σου και να κάνεις τακτές επισκέψεις στον οδοντίατρο λόγω του ότι δημιουργεί ξηροστομία και κάνει τα δόντια πιο ευάλωτα....
    Α, και το κυριότερο.Υπάρχουν πολλές αναφορές για σεξουαλική δυσλειτουργία με το συγκεκριμένο φάρμακο.(μία από τις παθούσες)Νομίζω ότι τα περισσότερα ψυχοφάρμακα την δημιουργούν καθ\'ότι δρουν στο κεντρικό νευρικό σύστημα..(Δική μου ιδέα)..
    Κατά τ΄άλλα όπως ανέφερα και στην αρχή το θεωρώ απ\'όσα έχω δοκιμάσει το πιο αποτελεσματικό για τον ιδεοψυχαναγκασμό.....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Αυτό που το έχω απορία και κρυφό καημό σε όλη την θεραπεία είναι ότι οκ οι ιδεοψυχαναγκαστικοί σκέφτονται και ξανά σκέφτονται.Αλλά παιδιά όλοι οι άνθρωποι κάτι δεν σκέφτονται εν ζωή;Όταν είστε μόνοι και χαλαρώνετε κάτι δεν σκέφτεστε;Λογικό δεν είναι;Για να ξέρω που εστιάζεται ακριβώς το πρόβλημα...
    Ο ιδεοψυχαναγκαστικός δεν είναι ο εκτός πραγματικότητας με την έννοια του ψυχωτικού....Απλά έχει αυξημένο άγχος που για να μειωθεί εμφανίζεται ως καταναγκαστικό έργο.Ή αν δεν κάνω αυτό θα πάει η μέρα μου στραβά....Και ανάλογα πάντα τον ιδεοψυχαναγκαστικό και την βαρύτητα της διαταραχής του.Να πω επίσης πως όλοι οι ιδεοψυχαναγκαστικοί δεν κάνουν ακριβώς τα ίδια πράγματα και δεν είναι ιδεοψυχαναγκαστικοί με τα ίδια πράγματα....
    Κοινά σημεία οι εμμονές-ιδεοληψίες που πολλές φορές δεν μπορώ να τις ξεχωρίσω από άλλων εμμονές.Δηλ κάποιος έχει εμμονή να εκδικηθεί κάποιον.Ζει για αυτό.Είναι ιδεοψυχαναγκαστικός;
    Λένε πως ακολουθούμε τελετουργίες....Το σίγουρο είναι ότι δεν είναι τα πιο ευπροσάρμοστα άτομα,συνήθως είναι στην τσίτα είτε το δείχνουν είτε όχι και είναι και αρκετά άκαμπτοι στις ιδέες τους....

    Έχουμε κατά βάθος συναίσθηση της κατάστασής μας....Κατά πολύ βάθος....Οκ όταν βέβαια έχουμε λάβει και κάποια γνώση επί του θέματος....
    Αυτό που όσο και να το παλεύω-γαμώ την τύχη μου-είναι να μην απασχολούμαι με το ίδιο θέμα..Υπεραπασχόληση μου είπε η ψυχίατρος στην τελευταία συνεδρία....
    Λέω θα μεταπηδήσω σε άλλο θέμα αλλά πτου τίποτα....Τα φάρμακα εδώ παίζουν τον μέγιστο ρόλο.Βέβαια έπαιρνα μικρή δόση και δεν ξέρω αν εξαλείφονται πλήρως οι ιδεοληψίες.....Θα δω και θα πω....Καλή επιτυχία με την θεραπεία σου.....καθ\'ότι η ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή για εμένα είναι η δεύτερη χειρότερη και πιο τρελαντική μετά την σχιζοφρένεια...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    6
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, είναι επίσης φυσιολογικό ότι από την 4η μέρα που τα παίρνω νιώθω ότι έχουν φύγει οι ιδεοληψίες; μήπως είναι αυθυποβολή;

    Ωχ εγώ έκανα πολεμικές τέχνες και απαιτεί μεγάλη σωματική αντοχή, λες να μην τις συνεχίσω του χρόνου;

    Βασικά εμένα το πρόβλημά μου είναι ότι είχα κολλήσει σε μια τραυματική εμπειρία που είχα και ό,τι κι έκανα, όσο κι αν χαλάρωνα, σε όποιον κι αν μιλούσα, εικόνες και σκέψεις που αφορούσαν αυτή την περίοδο πετάγονταν και με έκαναν να αισθάνομαι δυσφορία. Είναι σα να έχει κολλήσει ο δίσκος του πικ-απ...

    Τώρα τελευταία έμαθα ότι έχω ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή και ότι αντιμετωπίζεται φαρμακευτικά! Έχω ηρεμήσει αρκετά και ήδη νιώθω διαφορά αν και παίρνω μικρή δόση και για λίγο διάστημα. Επίσης σήμερα που πήρα 2 χαπάκια γιατί μου είπε να τ\' αυξήσω δεν ένιωσα καμία παρενέργεια

    Να \'σαι καλά και καλή συνέχεια και σε σένα!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Ευχαριστώ...Δεν ξέρω για τις πολεμικές τέχνες και αν θα μπορείς να αντεπεξέλθεις..Δεν σε κάνει ανάπηρο πάντως...Σου χαρίζει απλά extra σωματική κούραση..Δεν ξέρω αν είναι αυθυποβολή....Όσο για τον κολλημένο δίσκο του πικ-απ έτσι είναι στις αρχές.(Αφού ρωτούσα κάποια στιγμή τον ψυχίατρό μου τι διαφορά έχουμε με τα αυτιστικά)Μετά απλά το αναγνωρίζεις και ξέρεις με τα χάπια-ΠΑΝΤΑ αλλιώς χαθήκαμε-να το διώχνεις,ανεπιτυχώς πολλές φορές.Απλά,από εκεί που το σκεφτόσουν επί 24ώρου βάση εκτός αν κοιμόσουν θα το σκέφτεσαι μια φορά την ώρα..Χαχα...1.(Γι\'αυτό πιστεύω πως οι ιδεοψυχαναγκαστικοί είναι από τη φύση προικισμένοι να πονάνε κατάτι περισσότερο.Αν κάτι σε πλήγωσε πολύ φαντάζεσαι λόγω μιας πατημένης εντολής να το αναπαράγεις συνέχεια;Τρελαίνεσαι και φυσικά πονάει περισσότερο.Σου παίρνει χρόνο να το ξεπεράσεις,σε πάει πίσω και φυσικά μισείς αυτόν που στο προκάλεσε...Πας να διαβάσεις το σκέφτεσαι.Πας να φας το σκέφτεσαι.Πας να διασκεδάσεις το σκέφτεσαι.Πας να χέσεις που λέει ο λόγος το σκέφτεσαι.Α και το πρόβλημα νομίζω του κακόμοιρου ιδεοψυχαναγκαστικού είναι με τα συναισθήματά του τα οποία τα μπλοκάρει γιατί τα φοβάται.Φαντάζεσαι αυτός ο τόσο σφιχτός χαρακτήρας να σπάσει τις ισχυρότατες άμυνες και να ερωτευθεί;Θα είναι σαν να έχει πέσει ατομική βόμβα στη ζωή του...Και πόσο εξίσου θα πονέσει αν το αίσθημα δεν πάει καλά.Μια τέτοια ταινία-επαναλαμβάνω προηγούμενα λεγόμενα-απο την οποία κατάλαβα λίγο τον ιδεοψυχαναγκαστικό κόσμο αλλά και πόσο δυσκολεύεται ο ιδεοψυχαναγκαστικός στις ανθρώπινες σχέσεις είναι το As good as it gets..)2.(Το κακό είναι ότι αυτή την ιδεοληψία πολλές φορές την έχεις ανάγκη...Όπως το αίσθημα μερικών ιδεοψυχαναγκαστικών ότι τους παρακολουθούν.Ενώ ξέρουν ότι κατά βάθος δεν είναι έτσι θα ζούσαν μεγάλη φρίκη αν χρειαζόταν να παραδεχτούν ότι δεν τους παρακολουθεί κανείς...Γι\'αυτό και κάποιες ιδεοληψίες δεν τις ξεκολλάς εύκολα απ\'το μυαλό..Άλλωστε dear μυαλό είναι αυτό κι αν πεις ότι το ελέγχεις κάνεις λάθος....Ω,ναι!Και έρχονται οι ιδεοληψίες να στο αποδείξουν....)
    Μια ερώτηση.\"Τι σε έκανε να απευθυνθείς σε ειδικό και να καταλάβεις ότι πάσχεις από ιδεοψυχαναγκαστική;;;;;Συνή� �ως περνάνε χρόνια μέχρι ο άνθρωπος να το συνειδητοποιήσει...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    6
    Βασικά κατά λάθος βρέθηκα σε ψυχίατρο γιατί αρχικά νόμιζα ότι ήταν ψυχολόγος, καθαρά λόγω συγκυρίας έγινε γιατί εγώ απλώς έψαχνα να κάνω ψυχοθεραπεία και μου πήρε 10 χρόνια για να καταλάβω επιτέλους τι έχω, αν και πάντα ήξερα ότι έχω επηρεαστεί από την τραυματική εκείνη εμπειρία απλά δεν ήξερα ΠΟΣΟ πολύ! Αυτές τις μέρες νιώθω πολύ καλά πάντως, σα να ρούφηξε κάποιος τις επίμονες σκέψεις και μπορώ επιτέλους να σκέφτομαι καθαρά!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Χαίρομαι.Αν ένα καταλαβαίνω απόλυτα πιστεύω σε αυτή τη ζωή αυτό είναι το ιδεοψυχαναγκαστικό δράμα...Μου άρεσε η περιγραφή κολλημένο πικ-απ.Χαχα...Να βρεθείς σε ψυχίατρο νομίζοντας ότι είναι ψυχολόγος.......Εμένα πάντως δεν μου χρειάστηκε μία τραυματική εμπειρία αλλά πολλές για να ιδεοψυχαναγκαστώ.....συν του ότι ανέκαθεν,από γεννησιμιού μου,ήμουν αγχώδης....με μερικά πράγματα...Η ειδική σκούπα λοιπόν το αναφρανίλ...Είναι σίγουρα από τα καλύτερα φάρμακα στον ιδεοψυχαναγκασμό.Και οι δύο μου ψυχίατροι το παραδέχτηκαν.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    6
    Εγώ όπως είπα λίγο καιρό τα παίρνω και ήδη νιώθω πολύ ήρεμη, π.χ. τώρα γράφω στο πληκτρολόγιο χωρίς να έχω ταυτόχρονα εκατομμύρια καταιγιστικές σκέψεις στο κεφάλι μου και είναι πρωτόγωρο αυτό το συναίσθημα για μένα! απίστευτο πράγμα ο εγκέφαλος πάντως από κάθε άποψη!!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    1
    Nice post. I like it. Thanks for sharing these information. Keep it up.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •