Απωθημένο-Πρόβλημα στη σχέση - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 34
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by Meditation View Post
    Και αφού σε έχει περιορίσει και δεν του αρέσει να βγαίνεις με φίλους έξω και να είσαι πολυ δραστήρια...γκρινιάζει κιόλας ότι δεν έχεις ενδιαφέροντα, ότι τον κατάπιεζεις και είσαι δεδομένη.
    Ότι με έχει περιορίσει είναι αλήθεια, δεν το κάνει όμως επίτηδες. Όταν έχω ρεπό μου λέει πάρε το αμάξι βγες μια βόλτα στο κέντρο. Αλλά δε με τρελαίνει κιόλας να κάνω βόλτες μόνη μου. Η μου λέει πάρε την τάδε τηλέφωνο. Η τάδε όμως δεν είναι παντα διαθέσιμη και δε νιώθω άνετα να παίρνω παντα εγώ τηλέφωνο. Τέλος πάντων, ένα πράγμα που του το έχω «χτυπήσει» είναι ότι δε μου επιτρέπει να έχω άντρες φίλους. Ναι κι όμως. Και εμένα οι φίλοι μου ήταν παντα 60-70% άντρες. Και εδώ από τότε που ήρθα είχα πολλες φορες την ευκαιρία να βγω για έναν καφέ με άντρα-συνάδελφο αλλά δε μπορεί να το δεχτεί. Όποτε λόγω του ότι με γυναίκες δεν κάνω τόσο εύκολα φιλίες, ε έχω μείνει μόνη.

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by Serenity. View Post
    Ηξερες οτι θα ερχοταν ή οτι ερχοταν στη δουλεια σου και δεν ηθελες προφανως να σε παρεξηγησει. Ο συντροφος δεν το σκεφτηκε ή απλα δεν εδωσε αξια. Μπορει να θεωρουσε και εκεινος πως επειδη τον εμπιστευεσαι, δεν θα σε πειραξει μια απλη λεξη που θα ακουσεις. Δεν λειτουργουν ολοι οι ανθρωποι το ιδιο.

    Παντως αν δεν του εχεις εμπιστοσυνη και χρειαζεται να στα λεει ΟΛΑ ΟΛΑ τοτε κατι δεν παει καλα. Νομιζω πως αυτη η αναγκη που εχεις να σου λεει την καθε λεπτομερεια πηγαζει απο ανασφαλεια. Εμενα θα με τρελανε μια τετοια σχεση. Αν αυτον δεν τον ενοχλει, κανενα προβλημα.
    Τον ενοχλεί φυσικά, γι αυτό φτάσαμε εδώ. Εγώ να γράφω σε εσάς κι εκείνον να προσπαθεί να μη κάνει κάτι που θα με φουντώσει.
    Προσπαθώ να το ελέγξω, να τα ξεχάσω και να είμαστε πάλι όπως πριν. Όταν τα σκέφτομαι από την άλλη, λέω, γιατί έπρεπε να γίνουν;; Αφού τα ξεκαθαρίσαμε από την αρχή γιατί εγώ το κράτησα κι αυτός όχι; Και τώρα πρέπει εγώ να παλέψω την ανασφάλεια μου κι εκείνος να νευριάζει που συνεχίζω και τα σκέφτομαι
    ΔΕΝ με δικαιολογώ.

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by adeleseven View Post
    Τον ενοχλεί φυσικά, γι αυτό φτάσαμε εδώ. Εγώ να γράφω σε εσάς κι εκείνον να προσπαθεί να μη κάνει κάτι που θα με φουντώσει.
    Προσπαθώ να το ελέγξω, να τα ξεχάσω και να είμαστε πάλι όπως πριν. Όταν τα σκέφτομαι από την άλλη, λέω, γιατί έπρεπε να γίνουν;; Αφού τα ξεκαθαρίσαμε από την αρχή γιατί εγώ το κράτησα κι αυτός όχι; Και τώρα πρέπει εγώ να παλέψω την ανασφάλεια μου κι εκείνος να νευριάζει που συνεχίζω και τα σκέφτομαι
    ΔΕΝ με δικαιολογώ.
    Αν δεν σκεφτεστε και δεν λειτουργειτε με τον ιδιο τροπο, οτι και να ειπατε στην αρχη δεν εχει νοημα. Στην πραξη βλεπεις πως λειτουργει ο αλλος και αν ταιριαζετε. Το "σου λεω τα παντα με καθε λεπτομερεια" αν συμφωνουν και οι δυο μεριες δειχνει ανασφαλεια και ζηλια και απο τους δυο σας. Διαβαζω και αυτο που λες για τους φιλους σου. Ηξερε οτι εκανες παρεα με αντρες. Ξερει οτι τωρα εισαι μονη σου και οτι ειχες ευκαιριες για να μην μενεις κλεισμενη σπιτι. Και αυτο θα επρεπε να το ειχατε ξεκαθαρισει. Αλλο φιλια και χαλαρες εξοδοι, αλλο σχεση. Δεν ειμαστε στο 50 για να σε εχει κλεισμενη επειδη ζηλευει. Απλα επειδη δεν επεμεινες και το δεχτηκες, το συνεχιζει.

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by Serenity. View Post
    Αν δεν σκεφτεστε και δεν λειτουργειτε με τον ιδιο τροπο, οτι και να ειπατε στην αρχη δεν εχει νοημα. Στην πραξη βλεπεις πως λειτουργει ο αλλος και αν ταιριαζετε. Το "σου λεω τα παντα με καθε λεπτομερεια" αν συμφωνουν και οι δυο μεριες δειχνει ανασφαλεια και ζηλια και απο τους δυο σας. Διαβαζω και αυτο που λες για τους φιλους σου. Ηξερε οτι εκανες παρεα με αντρες. Ξερει οτι τωρα εισαι μονη σου και οτι ειχες ευκαιριες για να μην μενεις κλεισμενη σπιτι. Και αυτο θα επρεπε να το ειχατε ξεκαθαρισει. Αλλο φιλια και χαλαρες εξοδοι, αλλο σχεση. Δεν ειμαστε στο 50 για να σε εχει κλεισμενη επειδη ζηλευει. Απλα επειδη δεν επεμεινες και το δεχτηκες, το συνεχιζει.
    Η τελευταία πρόταση λέει πολλά. Θα προσπαθήσω να το αλλάξω. Αν δεν το δεχτεί λογικά θα φαίνεται εκείνος ο παράλογος από τη στιγμή που ψαχνω μόνο παρέα ασχετα αν είναι άντρας η γυναίκα αρκεί να τα βρίσκουμε και να μη καταλήξω να πάθω κατάθλιψη εδώ μέσα να τον περιμένω να γυρίσει είτε από τη δουλειά είτε από καφέ/ποτό. Οι βάρδιες μου είναι 4 μέρες δουλειά 4 ρεπό. Φαντάσου το τετραήμερο ρεπό ποσό ψυχοπλάκωμα είναι για μένα

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Το διάβασαααα κι εγώ :).

    Νευρίασες μαζί του επειδη δεν σου είπε "Ξέρεις, έχει μια στην δουλειά που λέει σε όλους μωρό, στο αναφέρω απλα για να το ξέρεις;" Έχει λογική αυτό? Ούτε εγώ θα το έλεγα γιατί δεν είναι ερωτικό αλλά είναι ο τρόπος της. Λες μετά τον συγχώρεσες. Τι ακριβώς; Τι εκανε? Εσύ μόνη σου είπες πως η συγκεκριμένη δεν ήξερε ότι είσαι η κοπέλα του αρα αν υπήρχε κατι ερωτικό θα έκανε κάποια κίνηση.
    Λες ότι τον τσέκαρες γιατί σε πλήγωσε ο προηγούμενος.. Στην ουσία αυτός τώρα πληρώνει τα δικά του "λάθη" (αν και δεν είδα κανένα λάθος) αλλά και των πρώην. Πόσο δίκαιο είναι αυτό;
    Είναι καιρός να αρχίσεις να κάνεις νέες παρέες, να βγεις και χωρίς τον φίλο σου για να χαλαρώσεις λίγο γιατί τώρα ασχολησε μόνο μαζί του. Εσύ επέλεξες να πας σε αυτόν, ήταν δική σου απόφαση οπότε δεν υπάρχει λόγος να του την χρεώνεις.
    Αν σ'αρεσει αυτός ο άνθρωπος και τον θες στην ζωή σου κάνε κάτι γιατί θα τον φέρεις στα όρια του και δεν θα υπάρχει γυρισμός.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Συγγνώμη βρε θεματοθέτρια, αλλά το δεύτερο σκηνικό με την κοπέλα το θεωρώ εντελώς γελοίο και είσαι 100% λάθος. Το πρώτο σκηνικό με το δρομολόγιο, χτυπάει γερό καμπανάκι, όχι για το ψέμα αυτό καθεαυτό, αλλά διότι ήξερε ότι ήταν κάτι που δεν θα ενέκρινες και δεν είχε το θάρρος να το συζητήσει μαζί σου, είτε τελικά το έκανε είτε όχι. Δείχνει τρομερή έλλειψη επικοινωνίας όλο αυτό.

    Από εκεί και πέρα επειδή τα πράγματα είναι αμφίδρομα, έχετε ξεκινήσει κάτι σε εντελώς λάθος βάσεις. Κάνω σχέση δεν σημαίνει ότι δεν έχω προσωπική, ιδιωτική ζωή κι ότι πρέπει να ελέγχει συνεχώς ο ένας τον άλλο και να δίνει αναφορά για το παραμικρό. Ούτε ότι διαπραγματευόμαστε συνεχώς την ίδια τη σχέση και βάζουμε όρους λες και κλείνουμε εμπορική συμφωνία. Εσείς διαπραγματεύεστε την λειτουργία της σχέσης, δεν σας βγαίνει αυθόρμητα. Αυτό το τόσο τέλειο που είδες σε εκείνον κι αυτός σε εσένα υπάρχει μόνο στο μυαλό σου. Ήδη ξεκινήσαν τα προβλήματα, τρώγεσαι με τα ρούχα σου και του κοπανάς ότι παράτησες τα πάντα για αυτόν λες και σε απήγαγε, ενώ κι αυτός σε περιορίζει και όλο και θα σε περιορίζει μέχρι που να πάει περίπατο και το τελευταίο καλό συναίσθημα. Είστε ελεγκτικοί και χειριστικοί ο ένας στον άλλον, τίποτα το καλό δεν διακρίνω από αυτά που λες.

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Συγγνώμη βρε θεματοθέτρια, αλλά το δεύτερο σκηνικό με την κοπέλα το θεωρώ εντελώς γελοίο και είσαι 100% λάθος. Το πρώτο σκηνικό με το δρομολόγιο, χτυπάει γερό καμπανάκι, όχι για το ψέμα αυτό καθεαυτό, αλλά διότι ήξερε ότι ήταν κάτι που δεν θα ενέκρινες και δεν είχε το θάρρος να το συζητήσει μαζί σου, είτε τελικά το έκανε είτε όχι. Δείχνει τρομερή έλλειψη επικοινωνίας όλο αυτό.

    Από εκεί και πέρα επειδή τα πράγματα είναι αμφίδρομα, έχετε ξεκινήσει κάτι σε εντελώς λάθος βάσεις. Κάνω σχέση δεν σημαίνει ότι δεν έχω προσωπική, ιδιωτική ζωή κι ότι πρέπει να ελέγχει συνεχώς ο ένας τον άλλο και να δίνει αναφορά για το παραμικρό. Εσείς διαπραγματεύεστε την λειτουργία της σχέσης, δεν σας βγαίνει αυθόρμητα. Αυτό το τόσο τέλειο που είδες σε εκείνον κι αυτός σε εσένα υπάρχει μόνο στο μυαλό σου. Ήδη ξεκινήσαν τα προβλήματα, τρώγεσαι με τα ρούχα σου και του κοπανάς ότι παράτησες τα πάντα για αυτόν λες και σε απήγαγε, ενώ κι αυτός σε περιορίζει και όλο και θα σε περιορίζει μέχρι που να πάει περίπατο και το τελευταίο καλό συναίσθημα. Είστε ελεγκτικοί και χειριστικοί ο ένας στον άλλον, τίποτα το καλό δεν διακρίνω από αυτά που λες.
    Λυπάμαι αλλά κάτι κατάλαβες λάθος. Είναι η πρώτη φορά στα σχόλια που νιώθω προσβεβλημένη με τα συμπεράσματα που έχεις βγάλει. Σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να διαβάζεις το κείμενο μου και μου απάντησες αλλά θα βοηθούσε αν σκεφτόσουν ότι οι άνθρωποι που γράφουν εδώ, το κάνουν για να βοηθηθούν και όχι για πλύση εγκεφάλου. Ίσως να το πήρα εγώ βαριά επειδή δεν έχω ώρα που ξύπνησα, αλλά ειλικρινά ταραχτηκα.
    Όταν είπα το τι έχω κάνει γι αυτόν τα είπα σε εσάς και στον εαυτό μου τα λέω καθημερινά. Δεν του το χτύπησα ποτέ ότι παράτησα τα παντα γι αυτόν. Του χτύπησα τα δικά του λάθη και μόνο ότι εγώ δεν τον έχω κοροϊδέψει. Και αυτά είναι που σκέφτομαι κάθε μέρα όταν ξυπνάω και είμαι λυπημένη χωρίς ουσιαστικό λόγο. Απλά επειδή μου ξανά περνούν από το μυαλό.

    «Ούτε ότι διαπραγματευόμαστε συνεχώς την ίδια τη σχέση και βάζουμε όρους λες και κλείνουμε εμπορική συμφωνία.»

    Και πάλι είναι κομμάτι του χαρακτήρα μας. Εκείνος με προειδοποίησε πολύ σκληρότερα. Εγώ του είπα αν δω ότι με κοροϊδέψεις έχω φύγει. Εκείνος είπε ότι αν τον κερατώσω ή αν κάνουμε παιδάκι αργότερα και σηκωθώ να φύγω (και δε βλέπει το παιδί για δικά μας προβλήματα) θα το «μετανιώσω». Βγάλε τώρα τα συμπεράσματα σου ελεύθερα.

    Υγ:Η απάντηση θα ήταν μεγαλύτερη

  8. #23
    Meditation
    Guest
    Quote Originally Posted by adeleseven View Post
    Λυπάμαι αλλά κάτι κατάλαβες λάθος. Είναι η πρώτη φορά στα σχόλια που νιώθω προσβεβλημένη με τα συμπεράσματα που έχεις βγάλει. Σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να διαβάζεις το κείμενο μου και μου απάντησες αλλά θα βοηθούσε αν σκεφτόσουν ότι οι άνθρωποι που γράφουν εδώ, το κάνουν για να βοηθηθούν και όχι για πλύση εγκεφάλου. Ίσως να το πήρα εγώ βαριά επειδή δεν έχω ώρα που ξύπνησα, αλλά ειλικρινά ταραχτηκα.
    Όταν είπα το τι έχω κάνει γι αυτόν τα είπα σε εσάς και στον εαυτό μου τα λέω καθημερινά. Δεν του το χτύπησα ποτέ ότι παράτησα τα παντα γι αυτόν. Του χτύπησα τα δικά του λάθη και μόνο ότι εγώ δεν τον έχω κοροϊδέψει. Και αυτά είναι που σκέφτομαι κάθε μέρα όταν ξυπνάω και είμαι λυπημένη χωρίς ουσιαστικό λόγο. Απλά επειδή μου ξανά περνούν από το μυαλό.

    «Ούτε ότι διαπραγματευόμαστε συνεχώς την ίδια τη σχέση και βάζουμε όρους λες και κλείνουμε εμπορική συμφωνία.»

    Και πάλι είναι κομμάτι του χαρακτήρα μας. Εκείνος με προειδοποίησε πολύ σκληρότερα. Εγώ του είπα αν δω ότι με κοροϊδέψεις έχω φύγει. Εκείνος είπε ότι αν τον κερατώσω ή αν κάνουμε παιδάκι αργότερα και σηκωθώ να φύγω (και δε βλέπει το παιδί για δικά μας προβλήματα) θα το «μετανιώσω». Βγάλε τώρα τα συμπεράσματα σου ελεύθερα.

    Υγ:Η απάντηση θα ήταν μεγαλύτερη
    Εγώ νομίζω πως η Σόνια εννοεί ότι από τη στιγμή που μπαίνετε στη διαδικασία να περιγράφετε και να δίνετε αναφορά ο ενας στον αλλον για το τι κάνετε συνέχεια ....κατι δεν πάει καλά με την εμπιστοσύνη μεταξύ σας. Θυμάμαι περιπτώσεις ζευγαριών γνωστών μου που η κοπέλα δεν έβγαινε έξω, κλείνοταν στο σπίτι οικειοθελώς για να απαιτήσει από το αγόρι της και να του επιβάλλει να μη βγαίνει ούτε και εκείνος έξω για να τον ελέγχει καλύτερα. Αρρωστημένες καταστάσεις. Εξαρτημένοι ο ένας από τον άλλον. Καμία εμπιστοσύνη.

    Δεν εννοώ ότι μένεις και εσύ μέσα για να τον αναγκάσεις να μένει και αυτός. Απλά αυτό που λέμε είναι ότι δεν είναι και το καλύτερο σενάριο να μπαίνετε στη διαδικασία να δίνετε αναφορά για τόσο μικρά πράγματα όπως γιατί τον αποκάλεσε πχ η άλλη μωρό. Θα έπρεπε να έχετε χτίσει μια βάση εμπιστοσύνης και να προσπερνατε μικρά πράγματα.

    Καμία φορά όταν λέμε κάτι που μπορεί να μην αρέσει στον άλλον .... .δεν σημαίνει ότι του κάνουμε πλύση εγκεφάλου. Απλά ζητάει τη γνώμη μας και οφείλουμε να πούμε κάτι που παρατηρήσαμε. Αυτό μπορεί να βοηθήσει τον άλλο. Από τα αρνητικά μαθαίνουμε.

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by Meditation View Post
    Εγώ νομίζω πως η Σόνια εννοεί ότι από τη στιγμή που μπαίνετε στη διαδικασία να περιγράφετε και να δίνετε αναφορά ο ενας στον αλλον για το τι κάνετε συνέχεια ....κατι δεν πάει καλά με την εμπιστοσύνη μεταξύ σας. Θυμάμαι περιπτώσεις ζευγαριών γνωστών μου που η κοπέλα δεν έβγαινε έξω, κλείνοταν στο σπίτι οικειοθελώς για να απαιτήσει από το αγόρι της και να του επιβάλλει να μη βγαίνει ούτε και εκείνος έξω για να τον ελέγχει καλύτερα. Αρρωστημένες καταστάσεις. Εξαρτημένοι ο ένας από τον άλλον. Καμία εμπιστοσύνη.

    Δεν εννοώ ότι μένεις και εσύ μέσα για να τον αναγκάσεις να μένει και αυτός. Απλά αυτό που λέμε είναι ότι δεν είναι και το καλύτερο σενάριο να μπαίνετε στη διαδικασία να δίνετε αναφορά για τόσο μικρά πράγματα όπως γιατί τον αποκάλεσε πχ η άλλη μωρό. Θα έπρεπε να έχετε χτίσει μια βάση εμπιστοσύνης και να προσπερνατε μικρά πράγματα.

    Καμία φορά όταν λέμε κάτι που μπορεί να μην αρέσει στον άλλον .... .δεν σημαίνει ότι του κάνουμε πλύση εγκεφάλου. Απλά ζητάει τη γνώμη μας και οφείλουμε να πούμε κάτι που παρατηρήσαμε. Αυτό μπορεί να βοηθήσει τον άλλο. Από τα αρνητικά μαθαίνουμε.
    Quote Originally Posted by Meditation View Post
    Εγώ νομίζω πως η Σόνια εννοεί ότι από τη στιγμή που μπαίνετε στη διαδικασία να περιγράφετε και να δίνετε αναφορά ο ενας στον αλλον για το τι κάνετε συνέχεια ....κατι δεν πάει καλά με την εμπιστοσύνη μεταξύ σας. Θυμάμαι περιπτώσεις ζευγαριών γνωστών μου που η κοπέλα δεν έβγαινε έξω, κλείνοταν στο σπίτι οικειοθελώς για να απαιτήσει από το αγόρι της και να του επιβάλλει να μη βγαίνει ούτε και εκείνος έξω για να τον ελέγχει καλύτερα. Αρρωστημένες καταστάσεις. Εξαρτημένοι ο ένας από τον άλλον. Καμία εμπιστοσύνη.

    Δεν εννοώ ότι μένεις και εσύ μέσα για να τον αναγκάσεις να μένει και αυτός. Απλά αυτό που λέμε είναι ότι δεν είναι και το καλύτερο σενάριο να μπαίνετε στη διαδικασία να δίνετε αναφορά για τόσο μικρά πράγματα όπως γιατί τον αποκάλεσε πχ η άλλη μωρό. Θα έπρεπε να έχετε χτίσει μια βάση εμπιστοσύνης και να προσπερνατε μικρά πράγματα.

    Καμία φορά όταν λέμε κάτι που μπορεί να μην αρέσει στον άλλον .... .δεν σημαίνει ότι του κάνουμε πλύση εγκεφάλου. Απλά ζητάει τη γνώμη μας και οφείλουμε να πούμε κάτι που παρατηρήσαμε. Αυτό μπορεί να βοηθήσει τον άλλο. Από τα αρνητικά μαθαίνουμε.
    Ρε παιδιά, δεν έχω πρόβλημα να βγει έξω. Το πρόβλημα είναι ότι εγώ όταν έχω ρεπό, επειδή δεν έχω πολλες επιλογές, είμαι σπίτι πρωί μέχρι απόγευμα που δουλεύει αυτός.
    Μετά τη δουλειά του αν βγούμε θα είμαι καλά γιατί ξεχνιεμαι. Όλη μέρα όμως πριν βρεθούμε κάνω σενάρια με το μυαλό μου. Ότι κάτι μου κρύβει. Το ξέρω ότι είναι τρελό

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    16

    Question

    Quote Originally Posted by adeleseven View Post
    Η τελευταία πρόταση λέει πολλά. Θα προσπαθήσω να το αλλάξω. Αν δεν το δεχτεί λογικά θα φαίνεται εκείνος ο παράλογος από τη στιγμή που ψαχνω μόνο παρέα ασχετα αν είναι άντρας η γυναίκα αρκεί να τα βρίσκουμε και να μη καταλήξω να πάθω κατάθλιψη εδώ μέσα να τον περιμένω να γυρίσει είτε από τη δουλειά είτε από καφέ/ποτό. Οι βάρδιες μου είναι 4 μέρες δουλειά 4 ρεπό. Φαντάσου το τετραήμερο ρεπό ποσό ψυχοπλάκωμα είναι για μένα
    Πες του τι νιωθεις καθε φορα που τον περιμενεις να γυρισει. Και οτι ολο αυτο δεν βοηθαει και την σχεση σας εφοσον καθεσαι και σκεφτεσαι παραλογα σεναρια. Αν δεν το καταλαβαινει και συνεχιζει να σου επιβαλλει πραγματα, σιγουρα θα φαινεται αυτος ο παραλογος.

    Σκεψου και κατι αλλο. Αν αυτο σε βοηθαει λιγο να χαλαρωσεις.....
    Οσες αναφορες κι αν δωσετε ο ενας στον αλλον, οσες λεπτομερειες, αν ο αλλος εχει στο μυαλο του να κανει την μαλακια, θα την κανει. Ακομα και αν απαντατε σε κλησεις και μιλατε καθε 5 λεπτα. Οι σχεσεις δεν λειτουργουν με απουσια εμπιστοσυνης και ελεγχους. Δεν ειναι χαρακτηριστικα του χαρακτηρα σας αυτα. Ανασφαλειες ειναι και τις ειχατε απο την αρχη, ή απο παντα. Πρεπει να το δουλεψετε αν δεν θελετε να χαλασετε την σχεση σας.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ίσως δεν του το κοπανάς στα λόγια, αλλά όταν το σκέφτεσαι συνεχώς, ότι έχω κάνει τόσες θυσίες για αυτόν, νομίζω ότι βγαίνει και ψάχνεσαι μικρά πράγματα να τα κάνεις μεγάλα και να τον κατηγορήσεις- κι αυτό αυτός το καταλαβαίνει.
    Βγάζετε μία πίεση ο ένας προς τον άλλον που δεν το λες και φυσιολογική αν υπάρχει τόσο μεγάλη συμφωνία χαρακτήρων και "δέσιμο" όπως λες. Υπάρχει πρόβλημα ορίων μεταξύ σας νομίζω. Τα όριά σας πρέπει να τα κάνετε σαφή και να μην υποχωρείτε σε αυτά, ούτε να προσβάλετε τα όρια του άλλου. Εκεί θα φανεί μετά αν είστε συμβατοί μεταξύ σας. Δηλαδή δεν παραβιάζει κάθε όριό σου αν θες να κάνεις φιλίες με όποιον κάτσει κι αυτός θέλει να μην έχεις άντρες φίλους; Δεν παραβιάζει τα όριά του αν του κάνεις σκηνές για το πως μιλάει μία τυχαία συνεργάτιδα στη δουλειά κι ότι δεν στο ανέφερε;

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Και πάλι είναι κομμάτι του χαρακτήρα μας. Εκείνος με προειδοποίησε πολύ σκληρότερα. Εγώ του είπα αν δω ότι με κοροϊδέψεις έχω φύγει. Εκείνος είπε ότι αν τον κερατώσω ή αν κάνουμε παιδάκι αργότερα και σηκωθώ να φύγω (και δε βλέπει το παιδί για δικά μας προβλήματα) θα το «μετανιώσω». Βγάλε τώρα τα συμπεράσματα σου ελεύθερα.
    Λίγο τραγικά μου ακούγονται αυτά να σου πω την αλήθεια. Όχι ότι δεν είναι λογικά. Αλλά ότι σε φρέσκια σχέση πάτε και πιάνετε τα χειρότερα σενάρια. Οταν αισθάνεσαι καλά με τον άλλο δεν σου βγαίνει να σκέφτεσαι τέτοια. Πολλές ανασφάλειες. Δεν εμπνέει εμπιστοσύνη ο ένας στον άλλο.

    Edit: Ούτε και πολύ λογικό είναι να σε απειλεί έτσι.Εσύ τι καταλαβαίνεις από αυτό;

  13. #28
    Meditation
    Guest
    Δεν είναι μόνο ότι δεν εμπνέει εμπιστοσύνη ο ένας στον άλλο, είναι και η δουλειά που κάνει καθένας με τον εαυτό του. Όλοι οι άνθρωποι ζηλεύουμε και έχουμε ανασφάλειες το θέμα είναι κατά πόσο το δουλεύουμε αυτό. Χαλαρώστε λίγο τα λουριά και βρείτε ενδιαφέροντα να σας γεμίζουν και φίλους.
    Ασχετο..... λες ότι οι περισσότεροι φίλοι σου ήταν άντρες κυρίως. Για ποιον λόγο δεν επιδιώκεις τόσο γυναικείες φιλίες; πιστεύεις ότι υπάρχει καθαρή φιλία ανάμεσα σε έναν άντρα και σε μια γυναίκα?

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Meditation View Post
    Δεν είναι μόνο ότι δεν εμπνέει εμπιστοσύνη ο ένας στον άλλο, είναι και η δουλειά που κάνει καθένας με τον εαυτό του. Όλοι οι άνθρωποι ζηλεύουμε και έχουμε ανασφάλειες το θέμα είναι κατά πόσο το δουλεύουμε αυτό. Χαλαρώστε λίγο τα λουριά και βρείτε ενδιαφέροντα να σας γεμίζουν και φίλους.
    Σωστό κι αυτό.

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by Meditation View Post
    Δεν είναι μόνο ότι δεν εμπνέει εμπιστοσύνη ο ένας στον άλλο, είναι και η δουλειά που κάνει καθένας με τον εαυτό του. Όλοι οι άνθρωποι ζηλεύουμε και έχουμε ανασφάλειες το θέμα είναι κατά πόσο το δουλεύουμε αυτό. Χαλαρώστε λίγο τα λουριά και βρείτε ενδιαφέροντα να σας γεμίζουν και φίλους.
    Ασχετο..... λες ότι οι περισσότεροι φίλοι σου ήταν άντρες κυρίως. Για ποιον λόγο δεν επιδιώκεις τόσο γυναικείες φιλίες; πιστεύεις ότι υπάρχει καθαρή φιλία ανάμεσα σε έναν άντρα και σε μια γυναίκα?
    Έχουμε πάει σε άλλο θέμα.. έχω δουλέψει πολύ με τον εαυτό μου στο παρελθόν όταν δέχτηκα άσχημη συμπεριφορά και όταν κι εγώ δε φέρθηκα άψογα σε ανθρώπους γύρω μου. Όταν βγαίνεις από μια σχετικά μακροχρόνια σχέση κάνεις ένα φορματ, βάζεις κάτω τα υπέρ τα κατά και κοιτάς να διορθώσεις τα λάθη σου και να μην ξανά δεχτείς τα ίδια λάθη άλλων. Δεν ξεκίνησα μια σχέση με ζήλια. Δεν υπήρχε λόγος να κάνω μια νέα αρχή με έναν άνθρωπο που με γεμίζει από την πρώτη μέρα και να σκέφτομαι καχύποπτα χωρίς να μου έχει δώσει δικαιώματα. Μην τρελαθούμε νιώθω ότι εξηγώ λογικότατα πράγματα και είμαστε όλοι ενήλικες πιστεύω.

    Τέλος πάντων. Αυτό που προσπαθώ να εξηγήσω είναι πως όλο αυτό ξεκίνησε όμορφα, υπήρξαν εντάσεις, τώρα είναι πάλι όμορφο, αύριο θα γίνει κάτι άλλο κι αν δε γίνει εγώ θα σκεφτώ το τι έγινε «προχθές». Εδώ είναι το λάθος μου.. ότι βρίσκω αφορμές. Δεν είναι ευγενικό να χρησιμοποιείτε όρους που δείχνουν ότι η σχέση μου είναι από την αρχή ένα άλυτο πρόβλημα όταν δε γνωρίζετε από πρώτο χέρι. Προσπαθώ να δώσω όσες λεπτομέρειες μπορώ αλλά είμαι ένα λογικό άτομο και γνωριζω τι ειδους σχέση έχω και τα προβλήματα μας, τα οποία ξεκίνησαν τώρα εξαιτίας και των δυο μας.

    Γι αυτό και προσπαθώ να τον ξανά εμπιστευτώ και να σταματήσω να τυραννάω το μυαλό μου με ότι έχει συμβεί, είναι δεν είναι σημαντικό γενογος για όποιον με διαβάζει. Ξέρω ότι έχω ανασφάλειες. Θα ήθελα λοιπόν καποιον να μου πει πως να τις διώξω κι όχι να μου επιβεβαιώσει ότι τις έχω, ακόμα κι αν αυτό τον/την κάνει να νιώσει καλύτερα..

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Απωθημενο
    By Αννα.. in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 31
    Last Post: 05-02-2017, 12:48
  2. πρόβλημα στη σχέση μου
    By marylia in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 16
    Last Post: 20-02-2016, 14:50
  3. Το πρόβλημα στη σχέση μου
    By nefelaki_km in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 23
    Last Post: 14-05-2015, 00:55
  4. Πρόβλημα σε σχέση ή προβληματική σχέση;;;
    By gay_m_boy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 12-06-2011, 19:49
  5. Πρόβλημα για σχέση
    By Lefteriscompany in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 20-09-2008, 13:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •