πλυση εγκεφαλου και ψυχολογικος πολεμος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042

    πλυση εγκεφαλου και ψυχολογικος πολεμος

    θυμαμαι απ τα χρονια που πηγαινα στη σχολη εκανα παρεα με ενα ατομο αρκετα καλης ευφυιας που ολο μου ελεγε οτι η κοινωνια μιαζει με ενα κοπαδι προβατα που τα κανει οτι θελει ο τσοπανος μεσω των προτυπων ομορφιας που τους δειχνουν ενω εκανα χρονια να καταλαβω το τι μου ελεγε αργοτερα οταν περασαν πολα χρονια τοτε αντηληφθηκα το ποσο δικιο ειχε αφου απο παιδικη και ολας ηλικια ακομα και απο τα παραμυθακια που διαβαζουν στα παιδια φαινονται οι κατευθυνσεις που προσπαθουν να δωσουν στη κοινωνια που οπως παντα ολα στηριζονται σε μια και μονο λεξη δηλαδη ΦΟΒΟΣ αν δεν εισαι ησυχο και καλο παιδι θα σε φαει ο δρακουλας το υποσινειδητο μυνημα πισω απο ολα αν δε φας ολο το φαι σου θα τους φωναξω να σε μαλωσουν σε καθε σημειο και στιγμη θα παρατηρησει κανεις οτι ολα συμβαινουν μεσω του φοβου που ειναι το βασικο οπλο ΕΞΟΥΣΙΑΣ με ποιο τροπο? πανω απ ολα με ταινιες ΠΑΝΤΑ για ενηληκους με ΣΗΜΑΤΑ 18 16 15 με αστυνομικους ραμπο σουπερμαν να εκτελουν παρανομους ασσοι στο σημαδι με απο μηχανης σωτηρες καλα κρυμενους παντου που τους ανακαλυπτουν ως κρυμενη αληθεια θα σε σωσει ο σουπερ ηρωας αν εισαι καλο παιδι και τρως ολο το φαι σου ετσι λοιπον οταν μαθαινει καπιος αυτους τους εικονικους ηρωες συνιθιζει το συστημα και αυτο που μαθαινει πανω απ ολα ειναι να ειναι καλο παιδι και να λεει παντα ναι ναι σε οτι του πλασαρουν ναι σε οτι ειναι για το καλο του να ειναι παντα σε ακμη ο πλανητης αυτος με ανταλαγμα να υποφερει ο ιδιος και φυσικα του μαθαινουν απο μικρο παιδακι οτι πρεπει να ειναι ησυχο και δε κανει να διαμαρτυρετε οταν το αδικουν γιατι θα το μαλωσουν αρα μιλαμε για μια ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΗ ΠΛΥΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΤΥΠΟΥ κανε οτι βλεπεις κανε ΟΤΙ ΣΟΥ ΔΙΧΝΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΟΙ και αν δε το κανεις θα σε διχνουν με το δαχτυλο θα εισαι ο ενας και θα σε φαει η μοναξια δηλαδη ενας υποσινηδειτος εκβιασμος θα εισαι ιδιος με ολους για; να εχεις γυρω σου γνωστους αγνωστους που δε θα ξερουν ποιος εισαι αλλα δε θα διαμαρτυρεσε γι αυτο γιατι ετσι πρεπει ετσι λοιπον ΑΥΤΗ Η ΠΛΗΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΘΑ ΣΕ ΜΑΛΩΣΟΥΝ γινετε μερος τους εαυτου σου ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΜΕ ΣΤΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ ΑΥΤΟΥ ΠΟΥ ΟΠΩΣ ΤΟ ΦΙΔΙ ΤΡΩΕΙ ΤΗΝ ΟΥΡΑ ΤΟΥ ετσι και εσυ θα πολεμας τον εαυτο σου για να ειναι σε ακμη ο πλανητης αυτος για να μη πεινασεις και για να μη σε δειχνουν με το δαχτυλο γιατι υπαρχει μια φραση που λεει οποιος μπορει να ζησει μονος του ειναι η θηριο η θεος και αυτο που θελω να καταληξω ειναι οτι εδω και καιρο τους λεω και τους ξαναλεω οτι η πλυση εγκεφαλου δε πετυχε αλλα αυτοι συνεχιζουν το βιολι τους ΚΑΙ ΜΕ ΕΞΑΝΑΓΚΑΖΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΛΕΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ μπας και καταλαβουν οτι οτι μου ετοιμαζουν εγω δε προκειται να το δεχτω δε μπα να κοπανηθουν κατω να πανε να βρουν ενα ................ για να κανει οτι του λενε σα ρομποτ για να ειναι ευχαριστημενοι τους το λεω μια τους το λεω δυο τους το λεω τρεις ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ θα τους κανω εγω να το καταλαβουν θελουν δε θελουν και οταν καταληξουν με σπασμενα νευρα ενω τους εστιλα δεκαδες μυνηματα και τους το ελεγα εδω και χρονια αυτοι ακουγαν τους φωστηρες συμβουλους τους που τους ελεγαν οραματησου οτι πεταει ο γαιδαρος και θα πεταξει ας το οραματιστουν τοτε να δουμε αν θα πεταξει εγω φταιω η αυτοι που δε καταλαβαινουν με τιποτα καταρχην με ποιο δικαιομα θα μου επιβαλουν αυτοι ανθρωπο τους που εγω δε τον εγκρινω μηπως τους διορησα επιστατες μου χωρις να το ξερω ζητουν σεβασμο ενω το τελευταιο καιρο κανουν οτι μπορουν για να μου επιβαλουν οτι γουσταρουν αυτοι μεσω του ΦΟΒΟΥ αλλα ξερετε τι τους ξεφυγε οτι ολα αυτα που μου εδειχνα οταν μεγαλωνα τα εβλεπα και δε τα εβλεπα με αποτελεσμα να μη με επιασαν γιατι δε τα κοιταγα καλα και τωρα που καταλαβαν κατοπιν εορτης οτι ειμουν στο κοσμο μου αλαξαν το σχεδιο ενω ηταν πολυ αργα κκαι τωρα δε θελουν να το χονεψουν οτι το σχεδιο απετυχε αρα λοιπον ΜΕ ΕΞΑΝΑΓΚΑΖΟΥΝ να πω κατι για να το εμπεδωσουν αφου δε καταλαβαινουν αλλιως με τιποτα

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω δε διαφωνω οτι εινα;ι δικαιομα καθενα να πηγαινει σε ψυχολογους εφοσον αυτο τον κανει να νιωθει καλα οστοσο εδω και τοσο καιρο καποια ατομα που τα γνωρισα σε ενα τσατ σε αλλη τοποθεσια ΠΑΙΖΟΥΝ ενα βρομικο παχνιδι εισβαρος μου και θελοντας να καταργησουν καθε ατομικο μου δικαιομα νομιζουν οτι θα με τρελανουν ενω τη δικη μου τρελα δε μπορουν να τη φτασουν με τιποτα εχουν βαλει εδω και πολυ καιρο ατομα να με ακολουθουν γιαΤΙ νομιζουν οτι ετσι θα καταληξω στο ψυχιατρο επειδη πηγαινουν οι ιδιοι μαλιστα θυμαμαι καποια μερα που βρισκομουν μεσα σε ενα μεταφορικο μεσο και συζητουσαν μπροστα στα ματια μου και ελεγαν θα τον τρελανουμε χωρις καν να τους ενδιαφερει αν τους ακουγα αφου πλεον ειναι εμφανες οτι τους εχουν πληρωσει για να τα κανουν ολα αυτα γιατι η κατασταση αυτη εξυπηρετει συμφεροντα οσων εχουν δυσαρεστηθει απ τη σταση μου γιατι προοθησα το αυτοδιδακτο και το βγαλτα περα μονος σου κατι που δε συμφαιρει το εμποριο ομως αν νομιζουν οτι με τακτικες ψυχολογικου πολεμου θα αλαξω μυαλα δεν εχουν καταλαβει ακομα με ποιον εχουν να κανουν ουτε αυτοι ουτε αυτος που τους πληρωσε για να τα κανουν ολα αυτα ειναι δικαιομα τους καταρχην να πηγαινουν σε ψυχολογους να βλεπουν μια γελοιογραφια του εαυτου τους μεχρι να τη μισησουν εμενα ομως ΔΕ ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΒΑΛΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΝΑ ΖΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΥΠΑΛΗΛΟΥΣ ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΟΣΟ ΜΕ ΕΝΟΧΛΟΥΝ ΤΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΘΑ ΛΕΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ ΤΑ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΣΕ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΕΙΣΕΒΑΛΑΝ ΑΓΝΩΣΤΟΙ ΣΤΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΑΝΟΧΗ ΜΟΥ ΠΛΕΟΝ ΕΧΕΙ ΦΤΑΣΕΙ ΣΕ ΜΗΔΕΝΙΚΟ ΣΗΜΕΙΟ Η ΘΑ ΜΕ ΑΦΗΣΕΤΕ ΗΣΥΧΟ Η ΕΤΟΙΜΑΣΤΕΙΤΕ ΓΙΑ ΠΟΛΕΜΟ ΝΕΥΡΩΝ ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ ΝΑ ΠΑΤΕ ΝΑ ΒΓΑΛΕΤΕ ΛΕΦΤΑ ΜΕ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ΑΝΤΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΚΑΡΕΤΕ ΟΤΙ ΒΡΕΙΤΕ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΝΤΡΕΠΕΣΤΕ ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΔΕ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΜΙΝΕΙ ΨΥΧΗ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΔΕΙΓΜΑ ΟΛΑ ΜΕΣΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΥΚΛΩΜΑΤΑ ΠΛΕΟΝ

  3. #3
    Το αν θα είσαι πρόβατο ή τσόπανος ή το καλό και το ήσυχο παιδί που θα το τρώει ο φόβος στο υποσυνείδητο ότι θα τον φάει ο δράκουλας, είναι θέμα ανατροφής από παιδική ηλικία. Από εκεί ξεκινάνε όλα. Αν οι διαπροσωπικές σου σχέσεις στα 3 σου ήταν προβληματικές, θα συνεχίσουν να ναι προβληματικές μέχρι τα 93 σου. Αν στα 3 σου έτρωγες κουτόχορτο θα τρως κουτόχορτο και στα 93 σου. Και ούτω καθεξής! Ανατροφή εννοώ πρώτα το σπίτι, κι αν δεν έχεις θετικά ερεθίσματα από την κοντινή σου κοινωνία και το σχολείο τότε την έβαψες κανονικά. Μετα βεβαιότητας σου λέω πως το ίδιο μοτίβο σκέψης και πράξης στα 3 σου παραμενει ακριβώς το ίδιο μέχρι τα 93 σου είτε για διαπροσωπικές σχέσεις μιλάμε, είτε για επαγγελματικές είτε γενικά για το πως επιβιώνεις.

    Η ψυχολογία σαν επιστήμη καλή είναι, στο λέω διότι την έχω δοκιμάσει. Όμως για να πιάσει τόπο μέσα σου, δηλαδή να σου λύσει τα θέματα κυριολεκτικά θα πρέπει να γδαρεί ο νους και το νέο που σου έμαθε η ψυχολογία ουσιαστικά να φυτευτεί στη θέση του παλιού.

    Το αν παίζουν βρόμικό παιχνίδι εις βάρος σου σημαίνει πως σε βρήκαν εύκολη λεία με βάση αυτό που βγάζεις προς τα έξω. Όσο δεν διεκδικείς και δεν βγάζεις νεύρο και φωνή ούτε τα νεύρα θα πάψουν να σου σπάνε ούτε ήσυχο θα σε αφήνουν. Κι εγώ δυστυχώς άκουγα υποτιμητικές για εμένα ή εκδικητικές κουβέντες εις βάρος μου μπροστά μου και παρότι η εκδίκηση τους τελικά ήταν σχεδόν μηδέν ωστόσο αυτά που άκουγα ρίζωναν βαθιά μέσα μου και ουσιαστικά κετεύθυναν τη ζωή μου. Θα μπορούσα να καταγράψω εδώ μια αράδα από τέτοια. Τέτοιες συμπεριφορές αλλων εις βάρος σου σε μετατρέπουν σε καχύποπτο, που ακόμα και τίποτα να μην παίζει πίσω απ την πλάτη σου, το μυαλό σου φτιάχνει συνεχώς σενάρια συνομωσίας και κυκλωμάτων, τα οποία κατά την άποψη μου είναι εύλογα αφού βλέπεις συμπεριφορές ανθρώπων έναντι σου στο τώρα να είναι όμοιες με συμπεριφορές άλλων παλιά οι οποίοι σε ενοχλούσαν ή σου προκαλούσαν προβλήματα.
    γιάννης

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    βλεπεις λοιπον οτι με εξαναγκαζουν να φωναζω ενω δεν ειναι ο χαρακτηρας μου ετσι αλλα ολα αυτα δε συναιβαιναν πισω απ τη πλατη μου τα συζηταγαν μεχρι και μπροστα μου χωρις να εχουν καταλαβει οτι τα ακουω αν εμενα καποιος δε με ενοχλει δε με πολυενδιαφερει το τι ειναι και τι ρολο βαραει το τελευταιο καιρο ομως το ειχαν παραξηλωσει εντελως ανοιγα τη τηλεοραση τη ριθμιζα και αλαζαν οι ρυθμισεις μονες τους σα να παταγε καποιος αλλος κουμπια με τηλεχειρηστηριο αυτο δεν ειναι θεωρεια συνομωσιας αλλα καθαρη επιθεση ανοιγα το φουρνο και περπαταγαν οι ενδειξεις μονες τους και αν δε μιλαγα θα συνεχιζαν το βιολι τους αυτο που συνεβαινε ηταν εντελως απαραδεκτο επρεπε να ειχα τραβηξει βιντεο και να το ειχα ανεβασει στο ιντερνετ για να δουν τις συσκευες μας πουλανε ειναι ανηκουστο αυτο που συμβαινει να πουλανε συσκευες που χακαρονται τοσο ευκολα και σαν να μην εφταναν ολα αυτα στο μελον θελουν να φτιαξουν συσκευες που θα ειναι συνδεδεμενες με το τηλεφωνιο για να τις χειριζομαστε απο κει εκει να δεις τι εχει να γινει θα ξεκινα το πληντηριο μονο του χωρις να ξερουμε ποιος το βαζει μπρος τα αντιβαιρους πχ σε πραγματικο χρονο κατι κανουν μακροπροθεσμα ειναι ανυπαρκτα

Similar Threads

  1. Replies: 11
    Last Post: 02-12-2014, 12:53
  2. Μαγνητική Εγκεφάλου
    By Inked in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 09-09-2013, 16:35
  3. Τέστ εγκεφάλου
    By elli1 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 27-03-2013, 08:19
  4. Ψυχολογικός Βιασμός (?)
    By Νάντια in forum Κακοποίηση
    Replies: 46
    Last Post: 05-10-2012, 16:33
  5. Replies: 14
    Last Post: 01-12-2011, 00:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •