Αντικαταθλικπτικά και τριχόπτωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    10

    Αντικαταθλικπτικά και τριχόπτωση

    Είναι πάρα πολλά αυτά που θα θελα να πω εδώ μέσα αλλά φοβάμαι γιατί δεν είμαι σίγουρη ότι όλα αυτά που έχω είναι μόνο ψυχοσωματικά αλλά κάτι δεν πάει όντως καλά με την υγεία μου σε παθολογικό επίπεδο.Θα επικεντρωθώ στο πιο light από αυτά που με απασχολούν και έχει να κάνει με την έντονη τριχόπτωση που είχα εδώ και δύο μήνες. Έπαιρνα ζολόφτ τα οποία γενικώς με βοηθούν. Ξεκίνησα πριν από 5 μήνες περίπου και είναι η δεύτερη φορά που παίρνω αγωγή με 2 χρόνια διαφορά από την τελευταία φορά που ξεκίνησα και λίγους μήνες αφού τα έκοψα. Την πρώτη φορά και ενώ τα έπαιρνα για παραπάνω από ένα χρόνο δεν είχα κανένα σύμπτωμα τριχόπτωσης. Αυτή η δεύτερη φορά όμως είναι πολύ πιο ζόρικη και αν και αρχικά έπαιρνα ακριβώς την ίδια δόση οπως παλιά, τα μαλλιά μου άρχισαν να τα παίζουν. Έβγαζα τούφες φοβόμουν να λουστώ γιατί έπεφταν πάρα πολλά.Άλλαξα φάρμακο ειμαι στο εντάκτ πλέον και έχει αρχίσει να μειώνεται αισθητα η τριχόπτωση. Αναρωτιέμαι όμως αν θα ξαναβγούν αυτά που ήδη έχω χάσει γιατί σε κάποια σημεία νομίζω ότι φαίνεται αραίωση στο κεφάλι μου. Να σημειώσω ότι οι εξετάσεις που έχω κάνει δεν εμφάνισαν κάτι σε έλλεψη για να δικαιολογείται. Έχω τη σεροτονίνη μου στα πατώματα αλλά δεν ξέρω αν συνδέεται. Ο γιατρός μου είπε ότι είναι σπάνια αντιδραση αλλά το έψαξα στο ιντερνετ και είδα ότι είναι σύνηθες να χάνονται μαλλιά με τα αντικαταθλιπτικά.

  2. #2
    Nefeli28
    Guest
    Ακριβώς τα ίδια κι εγώ. Τούφες μαλλιά, φοβάμαι να λουστω κι ο ψυχίατρος λέει ότι δεν έχουν τέτοια παρενέργεια αυτά που παίρνω. Αλλά στο Ίντερνετ λέει ότι τα αντικαταθλιπτικά το κάνουν αυτό.
    Όλες οι εξετάσεις Σίδηρος βιταμίνες κλπ ήταν πολύ καλες. Τι φταίει τότε;;;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    124
    Μήπως έχετε θέματα με τα γυναικολογικα? Η με θυρεοειδή?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    10
    Όλα ελεγμένα τίποτα δε εμφανίζουν οι εξετάσεις. Τώρα που άλλαξα φάρμακο νομίζω έχει υποχωρήσει κατά πολύ, ελπίζω να μην ξαναρχισει γιατί μετά με βλέπω να ξεκινάω νέα θεραπεία για να αντιμετοπίσω τα ψυχολογικά που μου δημιουργούν οι παρενέργειες από τα φάρμακα για τα άλλα ψυχολογικά....

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    10
    τα ζολόφτ που έπαιρνα το αναφέρουν στις παρενέργειες το ίδιο και τα εντάκτ που παίρνω τώρα. μόνο τα ρεμενόρ δεν αναφέρουν κάτι τέτοιο. Απλά ευελπιστώ ότι τα εντάκτ θα τα δεχτώ πιο ήπια.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    124
    Μακάρι όλα να πάνε καλά..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by Krini View Post
    Όλα ελεγμένα τίποτα δε εμφανίζουν οι εξετάσεις. Τώρα που άλλαξα φάρμακο νομίζω έχει υποχωρήσει κατά πολύ, ελπίζω να μην ξαναρχισει γιατί μετά με βλέπω να ξεκινάω νέα θεραπεία για να αντιμετοπίσω τα ψυχολογικά που μου δημιουργούν οι παρενέργειες από τα φάρμακα για τα άλλα ψυχολογικά....
    Και εγω θέλω να κάνω εξετάσεις θυροειδή αλλά δεν έχω χρήματα και στην περιοχή μου δεν έχει δωρεάν ενδοκρινολόγο!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    10
    Για τις εξετλασεις θυροειδή έφαγα μια ταλαιπωρία και αρκετα λεφτά. Ξεκίνησα με αινατολογικές που ήταν καλές, συνέχισα (με σύσταση από παθολόγο)με υπέρηχο γιατί οι αινατολογικές μπορέί να μη δείξουν κάτι, και όταν δεν έδειξε κι ο υπέρηχος ο γιατρός στο λοιμώξεων μου είπε να κάνω αξονική. Αποτέλεσμα? Δεν έδειξε τιποτα κι η αξονική και για όλες αυτές τις εξετάσεις μια και έίμαι ανασφάλιστη και σε δημόσιο νοσοκομείο δε βρίσκεις εύκολα σειρά, έσκασα πάνω από 200 ευρώ συνολικά. Δε μπορώ να αποδώσω πουθενά αλλού το ξεμάλλιασμα μου. Τώρα που άλλαξα αγωγή έχει μειωθει αισθητά η τριχόπτωση και ελπίζω ότι θα προλάβουν να φυτρώσουν άλλα πριν αρχίσει να φαίνεται

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by Krini View Post
    Για τις εξετλασεις θυροειδή έφαγα μια ταλαιπωρία και αρκετα λεφτά. Ξεκίνησα με αινατολογικές που ήταν καλές, συνέχισα (με σύσταση από παθολόγο)με υπέρηχο γιατί οι αινατολογικές μπορέί να μη δείξουν κάτι, και όταν δεν έδειξε κι ο υπέρηχος ο γιατρός στο λοιμώξεων μου είπε να κάνω αξονική. Αποτέλεσμα? Δεν έδειξε τιποτα κι η αξονική και για όλες αυτές τις εξετάσεις μια και έίμαι ανασφάλιστη και σε δημόσιο νοσοκομείο δε βρίσκεις εύκολα σειρά, έσκασα πάνω από 200 ευρώ συνολικά. Δε μπορώ να αποδώσω πουθενά αλλού το ξεμάλλιασμα μου. Τώρα που άλλαξα αγωγή έχει μειωθει αισθητά η τριχόπτωση και ελπίζω ότι θα προλάβουν να φυτρώσουν άλλα πριν αρχίσει να φαίνεται
    Τι να πρώτο πληρώσω τον ενδοκρινολόγο, την ψυχολόγο η τον ψυχίατρο και ψαχνωμαι για ψυχίατρο!!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    10
    Νομίζω ότι κι εγω στον ψυχίατρο έπρεπε να πάω εξαρχής. Οι εξετάσεις του θυρεοειδή ήταν μια σταγονίτσα μέσα στον ωκεανό των εξετάσεων που έκανα και κάθε φορά που δεν έβρισκαν κάτι τρελαινόμουν ακόμη περισσότερο

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    7
    Κι εγώ εμφάνισα τριχόπτωση το Μάιο.Εξετάσεις αίματος άψογες, θυρεοειδή δεν έχω τσεκαρισμενο,γυναικολογικ� � κανένα. Είναι,είτε από την αγωγή που έπαιρνα (Ζολοφτ και Wellbutrin),ειτε από πολύ μεγάλο στρες που πέρασα μέσα στην καραντίνα.Αλλαξα εντελως πριν 2 εβδομάδες αγωγή(πήρα Efexor), αν και το Wellbutrin ειδικα ήταν τζάμι.Τωρα περιμένω μηηηηπως μειωθεί η τριχόπτωση.Αλλιως δεν ξέρω τι θα κάνω, με περούκα με βλέπω άμα συνεχίσει έτσι, μα το Θεό..
    Last edited by Sasa; 07-08-2020 at 02:06.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Sasa View Post
    Κι εγώ εμφάνισα τριχόπτωση το Μάιο.Εξετάσεις αίματος άψογες, θυρεοειδή δεν έχω τσεκαρισμενο,γυναικολογικ� � κανένα. Είναι,είτε από την αγωγή που έπαιρνα (Ζολοφτ και Wellbutrin),ειτε από πολύ μεγάλο στρες που πέρασα μέσα στην καραντίνα.Αλλαξα εντελως πριν 2 εβδομάδες αγωγή(πήρα Efexor), αν και το Wellbutrin ειδικα ήταν τζάμι.Τωρα περιμένω μηηηηπως μειωθεί η τριχόπτωση.Αλλιως δεν ξέρω τι θα κάνω, με περούκα με βλέπω άμα συνεχίσει έτσι, μα το Θεό..
    Εμένα έχει μειωθεί κάπως. Βασικά δε φεύγουν τόσο μεγάλες τούφες κάθε φορά αλλά στη θάλασσα είναι κάπως ντροπιαστικό γιατί μένουν κάποιες τρίχες στον αυχένα που τις ξεχνάω. Όταν επιστρέψω Αθήνα θα πάω σε έναν υπέροχο κομμωτή που έχω να του εξηγήσω την κατάσταση να μου κάνει κάνα καλό ξυρισματάκι σε κάποια σημεία -νομίζω πως το γλόμποκούρεμα είναι too much για μένα- μπας και τα δυναμώσω λίγο ή έστω να μην αφηνω μαλλιά παντού μες στο σπίτι. Κλέινω ένα μήνα περίπου που έχω αλλάξει φάρμακα. Και περιμένω.... Νομίζω ότι το στρες παίζει μεγάλο ρόλο. Εγώ εχθές άκουσα για κρούσμα στην περιοχή μου και κατευθείαν ανεβασα πίεση και θερμοκρασία και μου πήρε μια μέρα για να συνέλθω.

  13. #13
    κοριτσια , η τριχοπτωση μαλλον δεν ειναι απο τα φαρμακα, μαλλον ειναι διαχυτη αλωπεκεια η γυναικειου τυπου αλωπεκεια...εχω το ιδιο προβλημα 9 χρονια τωρα , εχω παει σε 6 δερματολογους, κατι το πυροδοτει ολο αυτο, νομιζω ειναι η καταθλιψη και το στρες ! επισης ολα συνδεοντε με τις ορμονες ! Γενικα αστα βραστα ...

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Panthiraki View Post
    κοριτσια , η τριχοπτωση μαλλον δεν ειναι απο τα φαρμακα, μαλλον ειναι διαχυτη αλωπεκεια η γυναικειου τυπου αλωπεκεια...εχω το ιδιο προβλημα 9 χρονια τωρα , εχω παει σε 6 δερματολογους, κατι το πυροδοτει ολο αυτο, νομιζω ειναι η καταθλιψη και το στρες ! επισης ολα συνδεοντε με τις ορμονες ! Γενικα αστα βραστα ...
    Και πως ειναι τα μαλλια σου μετα απο τοσα χρονια. Εγω σκεφτομαι οτι σε λιγους μηνες αν συνεχιστει θα αρχισει να φαινεται

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Μου δόθηκε και εμένα ζολοφτ! Θα παιρνω 50 mg για αρχή και μετά ένα χάπι των 100 mg. Δεν είναι μεγάλη η δόση ; Επίσης μου έγραψε αγχολυτικό επίσης θα παίρνω σταδιακά δυο τη μέρα. Έχω απογοητευτεί.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αγχος με την τριχοπτωση!
    By grigoriskal in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 19-12-2012, 06:37
  2. τριχοπτωση και αντικαταθλιπτικα
    By vodabarbie in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 17-12-2012, 19:03
  3. ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ (ΦΟΥΛ)
    By garyfalia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 02-08-2012, 23:59
  4. βιταμινες για τριχοπτωση
    By click in forum Παχυσαρκία
    Replies: 47
    Last Post: 02-04-2011, 00:46
  5. Τριχοπτωση....
    By cd2me in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 25-09-2009, 02:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •