DUMYROX
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10

Thread: DUMYROX

  1. #1
    Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    48

    DUMYROX

    Γειά σας σε όλους!Είμαι νέα στο forum και αφορμή στάθηκε ο αρραβωνιαστικός μου που έχει IΔΨ διαταραχή.Είμαι απελπισμένη , αν μπορεί κάποιος να μας βοηθήσει. Έχουμε αρχίσει το dumyrox εδώ και ένα μήνα με σταδιακή αύξηση φτάσαμε στα 150mg.O γιατρός μας είπε ότι θα το ανεβάζουμε σιγά σιγά καταλήγωντας στα 300mg ( μας φάνηκαν πολλά).Ανησυχώ όμως γιατί μέχρι τώρα δεν έχουμε δεί κάποιο αποτέλεσμα, ίσα ίσα χειροτέρευση.Αυτό συμβαίνει γιατί τα 150mg δεν είναι η κατάλληλη δόση?Κάποιος που το έχει πάρει αν μπορεί να μοθ πεί.Μετά από πόσο καιρό υπάρχει μια βελτίωση?Επίσης και κάτι άλλο , είαμι ενθαρρυντική αλλά φοβάμαι ότι δεν τον ''πιέζω '' όσο πρέπει και σκέφτομαι μήπως βολεύται έτσι και δεν προσπαθεί όπως μπορεί στην καθημερινότητα.Μου λέει ότι οι σκέψεις είανι τόσες πολλές που δεν μπορεί να κάνει τίποτα.......

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    18
    Εγώ παίρνω το νούμερο πάσχω από ιδψ θέλει διάστημα για να δεις βελτίωση οστόσων πρέπει μαζί με το ντόμινο να πάρει κ κάποιο άλλο φάρμακο για να βοηθήσει περισσότερο, κ να πάει σε ψυχολόγο όσο μπορείς τσιρίζει τον πολύ κ να κάνετε πράγματα να του από σας την προσοχή! ! Βοηθάει το να του πάρεις κ ένα σκυλάκι, αν επιτρέπεται σε έχει ψυχανάγκάσ ο να πλένει χέρια να ανοίγουν είναι τα φώτα σε τι? Κ όταν έχει σκέψεις ότι σκέψεις κ να είναι να του λες να σ τις λέει κ να του λες πως δν είναι αληθινές κ δεν τις κάνει εκείνος να μν νιώθει ενοχές κ εσύ να τν ενθαρρύνει γτ όσα έρχονται στο μυαλό είναι της ασθένειας αυτής μόνο κ μόνο για να νιώσουμε άσχημα κ να μας γίνουν εμμονες

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    150mg , ειναι μια καλη δοση , μπορεις νανεβεις στα 300 , τωρα πολλα η λιγα , ουδεις ξερει τις μακροπροθεσμες συνεπειες , αλλα κι εγω μεχρι 300 σκοπευα , αλλα μην βλεποντας αποτελεσμα στα 150 , μετα απο 40 μερες , τοκοψα , ισως με 300 ναχα αποτελεσμα , αλλα εκ πειρας , αμα στον μηνα , και με μια γερη δοση δεν εχω αποτελεσμα , το κοβω , αν και κανονικα παιζει πιο πολυ ρολο χρονος , να κλεισει 1.5-2 μηνες , παρα η δοση ...............εμενα μου φανηκε ηπιο φαρμακο , εκανε καποια αγχολυση , ακομη και στα 150 , αλλα κοιμομουν 10ωρα , βαρεθηκα και το πεταξα ....................μαλλον δεν του παει το φαρμακο , ας δοκιμασει καποιο αλλο ......................εχει ενα σωρο .......,..................με την πιεση, δεν βγαινει κατι .........

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by GewrgiA View Post
    Εγώ παίρνω το νούμερο πάσχω από ιδψ θέλει διάστημα για να δεις βελτίωση οστόσων πρέπει μαζί με το ντόμινο να πάρει κ κάποιο άλλο φάρμακο για να βοηθήσει περισσότερο, κ να πάει σε ψυχολόγο όσο μπορείς τσιρίζει τον πολύ κ να κάνετε πράγματα να του από σας την προσοχή! ! Βοηθάει το να του πάρεις κ ένα σκυλάκι, αν επιτρέπεται σε έχει ψυχανάγκάσ ο να πλένει χέρια να ανοίγουν είναι τα φώτα σε τι? Κ όταν έχει σκέψεις ότι σκέψεις κ να είναι να του λες να σ τις λέει κ να του λες πως δν είναι αληθινές κ δεν τις κάνει εκείνος να μν νιώθει ενοχές κ εσύ να τν ενθαρρύνει γτ όσα έρχονται στο μυαλό είναι της ασθένειας αυτής μόνο κ μόνο για να νιώσουμε άσχημα κ να μας γίνουν εμμονες
    απο μεταφραση ειναι αυτο??Δεν καταλαβαινω τιποτα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by REDC View Post
    Γειά σας σε όλους!Είμαι νέα στο forum και αφορμή στάθηκε ο αρραβωνιαστικός μου που έχει IΔΨ διαταραχή.Είμαι απελπισμένη , αν μπορεί κάποιος να μας βοηθήσει. Έχουμε αρχίσει το dumyrox εδώ και ένα μήνα με σταδιακή αύξηση φτάσαμε στα 150mg.O γιατρός μας είπε ότι θα το ανεβάζουμε σιγά σιγά καταλήγωντας στα 300mg ( μας φάνηκαν πολλά).Ανησυχώ όμως γιατί μέχρι τώρα δεν έχουμε δεί κάποιο αποτέλεσμα, ίσα ίσα χειροτέρευση.Αυτό συμβαίνει γιατί τα 150mg δεν είναι η κατάλληλη δόση?Κάποιος που το έχει πάρει αν μπορεί να μοθ πεί.Μετά από πόσο καιρό υπάρχει μια βελτίωση?Επίσης και κάτι άλλο , είαμι ενθαρρυντική αλλά φοβάμαι ότι δεν τον ''πιέζω '' όσο πρέπει και σκέφτομαι μήπως βολεύται έτσι και δεν προσπαθεί όπως μπορεί στην καθημερινότητα.Μου λέει ότι οι σκέψεις είανι τόσες πολλές που δεν μπορεί να κάνει τίποτα.......
    κοριτσι μου δνε ξερω απο το φαρμακο..αλλα τουλαχιστον ξερω απο την πιεση για την οποια λες οτι πρεπει να ασκησεις..
    ο.τι κ να κανεις εσυ..δεν προκειται ο ανθρωπος αν δεν κανει δουλεια το φαρμακο να κανεις τιποτα..οσο κ να χτυπηθεις..
    εχει την πιεση που νιωθει στο κεφαλι του απο τις σκεψεις..φαντασου να τον πιεσεις κ συ ..τι εχει να γινει!
    εφοσον παει στον γιατρο κ τον παρακολουθει..εσυ μονο υποστηρικτικο ρολο μπορεις να παιξεις.
    να τον στηριζεις κ να τον ενθαρρυνεις λεγοντας του οτι θα περασει..
    ειναι συχνη η ΙΨΔ αλλα θελει υπομονη κ επιμονη κ πιστη.
    απλα ανοιξε του την αγκαλια σου τιποτα αλλο..αυτο ειναι υπεραρκετο..κ γενικα μη δειχνεις οτι ανησυχεις..
    αν του λες απλα "θα περασει" κ ολα θα πανε καλα..
    θεραπευεται αυτο το πραμα απλα θελει χρονο.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    6
    Καλησπέρα, έχω να σου πω ότι σε νιώθω,κυρίως δηλ. τον αρραβωνιαστικό σου. Είμαι 25χρονών και παιδεύομαι εδω και 10 μήνες με κρίσεις πανικού και ΙΔΨ (με ιδεοληψιες ομως). Πίστευα ότι τρελένομαι και ότι έχω σοβαρές ασθένειες. Τώρα συμπληρώνω 2 μήνες με 200mg Dumyrox και ψυχοθεραπεία, (ξεκινήσα με 25mg και σταδιακη αύξηση γιατί είχα πολλές παρενέργειες) Νομίζω θέλει τόσο καιρό για να δράσει (2-3 μήνες) στην κατάλληλη δοσολογία. Νιώθω ήδη κάπως καλύτερα, ίσως οφείλεται και στον χρόνο που πέρασε. Οπότε υπομονή και επιμονή! Όλα ξεπερνιουνται απλά θέλει χρόνο αρκετό.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by mdimοu View Post
    Καλησπέρα, έχω να σου πω ότι σε νιώθω,κυρίως δηλ. τον αρραβωνιαστικό σου. Είμαι 25χρονών και παιδεύομαι εδω και 10 μήνες με κρίσεις πανικού και ΙΔΨ (με ιδεοληψιες ομως). Πίστευα ότι τρελένομαι και ότι έχω σοβαρές ασθένειες. Τώρα συμπληρώνω 2 μήνες με 200mg Dumyrox και ψυχοθεραπεία, (ξεκινήσα με 25mg και σταδιακη αύξηση γιατί είχα πολλές παρενέργειες) Νομίζω θέλει τόσο καιρό για να δράσει (2-3 μήνες) στην κατάλληλη δοσολογία. Νιώθω ήδη κάπως καλύτερα, ίσως οφείλεται και στον χρόνο που πέρασε. Οπότε υπομονή και επιμονή! Όλα ξεπερνιουνται απλά θέλει χρόνο αρκετό.
    mdimou και γω τα ιδια σαν και εσενα 10 μηνες με ιδψ και κρισεις πανικου. απλα δεν κανω καμια θεραπεια και εχω φτασει να εχω συνεχεις ιδεοληψιες καθημερινα. ηθελα να σε ρωτησω για το φαρμακο ποσο σε βοηθησε και αν καταλαβες διαφορα. γιατι και εμενα μου προτειναν solben παροξετινη αλλα δεν το πηρα. πιστευα οτι οι ιδεοληψιες θα φυγουν μονες τους. καταντησα να φοβαμαι μηπως κανω κατι κακο σε εμενα μηπως χασω τον ελεγχο κ.α. θελω να μου πεις τι ιδεοληψιες ειχες γιατι περναμε το ιδιο. ευχαριστω

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    6
    Έμενα με βοηθάν αρκετά, σήμερα κιόλας πήγα στα 300mg την ημέρα. Δεν σου λέω ότι δεν έρχονται ιδεοληψίες, αποπροσωποιησεις/αποπραγματοποιησεις αλλα τα συνηθιζεις και μετα φευγουν. Ειναι φυσιολογικό αυτό που συμβαίνει λόγω του έντονου άγχους. Όσο μειώνεται το άγχος και όλα τα αρνητικά συναισθήματα, μειώνονται και οι ιδεοληψίες. Άλλοι βρήσκουν ανακούφηση από τα φάρμακα, άλλοι από ψυχοθεραπεία, άλλοι με συνδιασμό και των δύο (όπως εγώ). Καλύτερα να τα συζητήσεις με τον γιατρό σου αυτός θα σου πει τι είναι καλύτερο για σένα.
    Υ.Γ.1: το φάρμακο ναι με βοηθάει σιγα σιγά αν και διαφορά όπως μου πε ο γιατρός θα δω μετα από κάνα μήνα.
    Υ.Γ.2: οι ιδεοληψίες μου είχαν σχέση και με βία και κακό σε μένα και τους άλλους, αλλά είχα και πολλά flashbacks δηλ. μου ερχόταν εικόνες από το παρελθόν μου ή ένιωθα ότι ζούσα καταστάσεις παρελθοντικές. Και όλα αυτά όπως μου πε ο γιατρός μου από το έντονο παθολογικό άγχος. Πάντως έχουν μειωθεί αρκετά και φαντάσου ακόμα δεν έχει περάσει βδομάδα με τα 300mg (δηλ η μέγιστη δοσολογία με τα Dumyrox).
    Υ.Γ.3: δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις κακό σε κανέναν.

    Ελπίζω να σε βοήθησα και μην σκας όλα περνάνε!!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    10
    Σε ευχαριστώ με βοήθησαν αυτά που μου είπες! Θα το συζητήσω με τον γιατρό μου φυσικά. Δύσκολες είναι οι ιδεοληψίες αυτού του τύπου. Εγώ έχω flashbacks από όνειρα και άλλες αναμνήσεις. Αποπραγματοποιήση συνέχεια εδώ και 5 χρόνια αλλά το τελευταίο χρόνο έμαθα για τις ιδεοληψίες. Αυτές που με ενοχλούν πιο πολύ είναι οι σκέψεις μη χάσω τον έλεγχο και κάνω κάτι κακό σε μένα. Ευχαριστώ πάντως

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    2
    Καλησπέρα!! Κατά αρχάς θα δει μεγάλο αποτέλεσμα ο άνθρωπος όταν κάνει συνεδρίες με κάποιο ψυχοθεραπευτή και ειδικά ψυχοθεραπευτή σε ειδίκευση στον ΙΔΨ. Και εγώ dumyrox των 100mg. 300mg θα του μειώσει τα συμπτώματα με τον καιρό, αλλά για να εξαλειφθεί το πρόβλημα του πρέπει να κάνει συνεδρίες! Καλή δύναμη σε αυτό που βιώνει

Similar Threads

  1. Dumyrox
    By το αγχος προσωποποιημενο! in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-07-2014, 13:02
  2. Dumyrox!!
    By Nantina in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 16-09-2011, 22:33
  3. Dumyrox
    By Konstantinoss in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 5
    Last Post: 19-04-2011, 12:27
  4. Dumyrox.To χετε παρει?
    By afrula in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 11-01-2010, 03:18
  5. dumyrox
    By gamder11 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 14-08-2008, 15:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •