Αισθάνομαι πολύ καλύτερα. Είναι σωστό αυτό που σκέφτηκα?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246

    Αισθάνομαι πολύ καλύτερα. Είναι σωστό αυτό που σκέφτηκα?

    Για ψυχαναγκαστικούς λόγους, ανησυχούσα για κάποιες τρομακτίκες, ενοχλητικές σκέψεις που είχαν ως θέμα υποσχέσεις στον Θεό. Αυτες οι σκέψεις δημιουργούσαν τελετουργίες. Ανησυχούσα παρα πολύ για αυτές τις σκέψεις. Κάποια στιγμή, έπεισα τον εαυτό μου ότι όλα είναι ocd, με αποτέλεσμα ο ψυχαναγκασμός να μου λέει για μια υποτιθέμενη παλιά υπόσχεση (να μην κολλαω τσίχλα) που ξέχασα και ότι ήταν πριν το ocd. Άρα δεν έχω δικαιολόγια ότι ήμουν άρρωστος.

    Σκέφτηκα λοιπόν, ότι αν δεν έπειθα τον εαυτό μου ότι όλα είναι ocd, θα αγχωνόμουν για λίγο με την τσίχλα, αλλά μετα θα ασχολιόμουν με κάτι πιο πρόσφατο ή με μια καινούργια, ενοχλητική σκέψη. Άρα τo ocd παντα θα δημιουργεί προβλήματα.

    Επίσης, σκέφτηκα ότι αν έκανα κανονική προσευχή για υπόσχεση ωστέ να κόψω μια κακιά συνήθεια (κόλλημα τσίχλας) που μπορούσα να το κόψω εύκολα, δεν στέκει. Θέλω να πω ότι είναι εύκολο να κόψω το κόλλημα τσίχλας, δεν ήμουν εξαρτήμενος από αυτό. Το ότι υπάρχει πιθανότητα να έκανα μια υπόσχεση, ενώ ήδη είχα ψυχαναγκαστικό φόβο για τον Θεό, για κάτι τόσο ασήμαντο και που μπορούσα εύκολα να το κόψω χώρις υπόσχεση, πάει να πει οτι κάτι δεν πάει καλα με μένα.

    Είναι σαν να απειλώ (υποσχέσεις) τον εαυτό μου για να σταματήσει να κάνει κάτι ενώ δεν χρειάζονται απειλές. Όλο αυτό αποδεικνύει, νομίζω, ότι και τότε, είχα ocd. Το ότι μπορεί να ήταν κανονική προσευχή, δεν αλλάζει. Κανένας νορμάλ άνθρωπος δεν θα απειλούσε τον εαυτό του για ασήμαντα ζητήματα. Άρα έπεισα τον εαυτό μου, ότι και αυτό είναι ocd!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Χαίρομαι που αισθάνεσαι πιο καλά σήμερα, είσαι σε καλό δρόμο, ωστόσο εξακολουθώ να πιστεύω ότι χρειάζεσαι βοήθεια ειδικού. Διότι ηρεμείς για λίγο αλλά μετά η ocd σου δημιουργεί κάποιο καινούριο κόλλημα και ταλαιπωριέσαι πάλι από την αρχή. Αν είχες σπάσει το πόδι σου, θα έλεγες ας πάρω ένα mesulid να μην πονάω τόσο πολύ και θα πάω σε γιατρό σε κάνα δίμηνο; Δεν νομίζω.

  3. #3
    Είναι όλα του μυαλού, του ocd δηλαδή. Μπράβο που το κατάλαβες. Καλό θα ήταν αυτό που κατάλαβες τώρα να το σημειώσεις σε μια κόλλα χαρτί και να το κρατήσεις. Άδικα πέρασες όλο αυτό, αλλά δεν πειράζει ότι δεν μας σκοτώνει μας κάνει πιο δυνατούς.

  4. #4
    Και ναι είναι σωστό αυτό που σκέφτηκες! Άφησε τα όλα αυτά πίσω σου και προχώρα!

Similar Threads

  1. ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ..
    By kobo in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 2
    Last Post: 02-04-2020, 00:55
  2. Τι είναι αυτό που σας κάνει να αισθάνεστε καλύτερα?...
    By Badhusband in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 10
    Last Post: 24-02-2019, 04:40
  3. αισθάνομαι πολύ άσχημα λόγω χωρισμού
    By dwyn in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 100
    Last Post: 16-11-2012, 00:44
  4. αρραβωνιαζομαι και αισθανομαι πολυ περιεργα
    By mary25 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 28-02-2011, 19:40
  5. Το ξεγέλασα και αισθάνομαι πολύ καλύτερα
    By GIORGOS296 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 30-01-2008, 13:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •