Απλά παραίτηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1

    Απλά παραίτηση

    Γειά σας,
    Δεν ξέρω πως να ξεκινήσω και τι να πω, αλλά εύχομαι να νιώσω λίγο καλύτερα...
    Αδιαφορώ για τα πάντα, δεν με αγγίζει κάτι, απέτυχα στις εξετάσεις ενώ το ήξερα και συνέχισα να μην προσπαθώ, αλλά δεν με ενδιαφέρει....από θέμα επαγγέλματος και εκεί τίποτα δεν με ενθουσιάζει κανένα τίποτα και όταν μου λένε σκέψου πως θα ήθελες να είσαι σε 10χρονια απλά δεν ξέρω (σε κάποια προφανώς δεν είμαι και καλή)... Από θέμα φιλίες ακόμα χειρότερα δεν μιλάω με κανέναν απλά έχω κλειστεί μέσα και δεν κάνω τίποτα...από ερωτικά και εκεί το απόλυτο μηδέν ποτέ δεν μου άρεσε κάποιος/α ποτέ δεν άρεσα κιόλας...έχω πάρει 14 κιλά σχεδόν σε έναν χρόνο και νιώθω άσχημα με εμένα που ποτέ μα ποτέ δεν είχα τέτοια θέματα...όταν μου λένε ότι πρέπει να βγω για κάποια δουλειά ψάχνω να το αποφύγω πάση θυσία, γιατί νιώθω ότι μου κόβεται η ανάσα και το σκέφτομαι συνέχεια (ποτέ δεν ήμουν να βγω έξω συνέχεια αλλά ήθελα πχ να πάω έστω θάλασσα)....εχω βαρεθεί την υποκρισία και τα ψέματα όλων... Οσους είχα κοντά μου με υποτιμουσαν, με κορόιδευαν και με αγνοούσαν... Με την οικογένεια και εκεί χάλια τσακωμοι βρισιές για το τίποτα.....μάλιστα εδώ και αρκετούς μήνες παρατηρώ στον εαυτό μου κάτι που με ανησυχεί. Για παράδειγμα πάω να γράψω κάτι και κολλάω στην ορθογραφία δεν ξέρω πως γράφονται τώρα πια λέξεις όπως μεγαλύτερη κλπ... το ίδιο και στα αγγλικά σήμερα δεν ήξερα πως γράφεται η λέξη Coffee που ποτέ δεν είχα θέμα με την ορθογραφία... Πάω να διαβάσω κάτι και νυστάζω ανυπόφορα...όταν τύχει να διαβάσω κάτι στο διαδίκτυο απλά δεν μπορώ να κατανοήσω ακριβώς τι λέει που και πάλι δεν είχα θέμα κατανόησης τόσα χρόνια....για ψυχολόγο γιατί δεν χρειάζεται και κανένα πτυχίο για να καταλάβω ότι έχω σίγουρα κατάθλιψη και ψυχωσεις δεν μπορώ να πάω γιατί η οικογένεια είναι κάθετα αντίθετη με αυτό...ελπίζω να βγαίνει κάποιο νόημα και ελπίζω να απαντήσει κάποιος

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Γεια σου Καράβι!
    Έχεις μήπως μια παιδική ανάμνηση που θυμάσαι έντονα και μπορείς να μας πεις;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Βυθιζόμενο καράβι View Post
    Γειά σας,
    Δεν ξέρω πως να ξεκινήσω και τι να πω, αλλά εύχομαι να νιώσω λίγο καλύτερα...
    Αδιαφορώ για τα πάντα, δεν με αγγίζει κάτι, απέτυχα στις εξετάσεις ενώ το ήξερα και συνέχισα να μην προσπαθώ, αλλά δεν με ενδιαφέρει....από θέμα επαγγέλματος και εκεί τίποτα δεν με ενθουσιάζει κανένα τίποτα και όταν μου λένε σκέψου πως θα ήθελες να είσαι σε 10χρονια απλά δεν ξέρω (σε κάποια προφανώς δεν είμαι και καλή)... Από θέμα φιλίες ακόμα χειρότερα δεν μιλάω με κανέναν απλά έχω κλειστεί μέσα και δεν κάνω τίποτα...από ερωτικά και εκεί το απόλυτο μηδέν ποτέ δεν μου άρεσε κάποιος/α ποτέ δεν άρεσα κιόλας...έχω πάρει 14 κιλά σχεδόν σε έναν χρόνο και νιώθω άσχημα με εμένα που ποτέ μα ποτέ δεν είχα τέτοια θέματα...όταν μου λένε ότι πρέπει να βγω για κάποια δουλειά ψάχνω να το αποφύγω πάση θυσία, γιατί νιώθω ότι μου κόβεται η ανάσα και το σκέφτομαι συνέχεια (ποτέ δεν ήμουν να βγω έξω συνέχεια αλλά ήθελα πχ να πάω έστω θάλασσα)....εχω βαρεθεί την υποκρισία και τα ψέματα όλων... Οσους είχα κοντά μου με υποτιμουσαν, με κορόιδευαν και με αγνοούσαν... Με την οικογένεια και εκεί χάλια τσακωμοι βρισιές για το τίποτα.....μάλιστα εδώ και αρκετούς μήνες παρατηρώ στον εαυτό μου κάτι που με ανησυχεί. Για παράδειγμα πάω να γράψω κάτι και κολλάω στην ορθογραφία δεν ξέρω πως γράφονται τώρα πια λέξεις όπως μεγαλύτερη κλπ... το ίδιο και στα αγγλικά σήμερα δεν ήξερα πως γράφεται η λέξη Coffee που ποτέ δεν είχα θέμα με την ορθογραφία... Πάω να διαβάσω κάτι και νυστάζω ανυπόφορα...όταν τύχει να διαβάσω κάτι στο διαδίκτυο απλά δεν μπορώ να κατανοήσω ακριβώς τι λέει που και πάλι δεν είχα θέμα κατανόησης τόσα χρόνια....για ψυχολόγο γιατί δεν χρειάζεται και κανένα πτυχίο για να καταλάβω ότι έχω σίγουρα κατάθλιψη και ψυχωσεις δεν μπορώ να πάω γιατί η οικογένεια είναι κάθετα αντίθετη με αυτό...ελπίζω να βγαίνει κάποιο νόημα και ελπίζω να απαντήσει κάποιος
    Να πας σε ενα παθολογο να σου γραψει εξετασεις να κανεις οπωσδηποτε γλυκοζυλιωμενη αιμοσφαιρινη και τις βασικες του θυροειδη. Θυροειδη ο παθολογος επειδη δεν ειναι ενδοκρινολογος θα γραψει τις πιο απλες. Αν τυχον βρεθει εκει κατι ή στη γλυκοζυλιωμενη αιμοσφαιρίνη τοτε θα σε παραπεμψει σε ενδοκρινολογο για να κανεις πιο εξεζητημενες εξετασεις.
    Ποσα χρονια εχεις να κανεις εξετασεις;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση. Παραβίαση δεοντολογίας (διαγνώσεις ή/και προτροπές για φαρμακευτική αγωγή ή/και ανάρμοστες υποδείξεις για θέματα ψυχικής υγείας κτλ)
    Last edited by Aeon; 31-07-2020 at 01:54.
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Γεια σου Καράβι!
    Έχεις μήπως μια παιδική ανάμνηση που θυμάσαι έντονα και μπορείς να μας πεις;
    Παιδική ανάμνηση που να σχετίζεται με τι ακριβώς;

  6. #6
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Να πας σε ενα παθολογο να σου γραψει εξετασεις να κανεις οπωσδηποτε γλυκοζυλιωμενη αιμοσφαιρινη και τις βασικες του θυροειδη. Θυροειδη ο παθολογος επειδη δεν ειναι ενδοκρινολογος θα γραψει τις πιο απλες. Αν τυχον βρεθει εκει κατι ή στη γλυκοζυλιωμενη αιμοσφαιρίνη τοτε θα σε παραπεμψει σε ενδοκρινολογο για να κανεις πιο εξεζητημενες εξετασεις.
    Ποσα χρονια εχεις να κανεις εξετασεις;
    Κάνω εξετάσεις κάθε χρόνο ίσως και εξάμηνο κάποιες φορές...παλιότερα είχα ένα μικρό πρόβλημα με θυρεοειδή, αλλά το ρύθμισα και από τότε είμαι καλά....θέμα με φερριτινη και αιματοκρίτη έχω αλλά δεν ξέρω κατά πόσο επηρεάζει κάπου αυτό μιας που συμβαίνει πολύ καιρό πριν αρχίσει το πρόβλημα μου

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Γιατί σε υποτιμουσαν όσοι ήταν κοντά σου; Τι έλεγαν;

  8. #8
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Γιατί σε υποτιμουσαν όσοι ήταν κοντά σου; Τι έλεγαν;
    Από τα πιο απλά όταν μιλάς να μην σε κοιτάνε καν, να με κοροϊδεύουν μπροστά μου γιατί με θεωρούν χαζή (εδώ φταίω και εγώ που δεν απαντούσα), ακόμα και αν έκανα κάτι καλά να το υποβαθμιζαν μέχρι που με έχουν χτυπήσει παλιότερα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Βυθιζόμενο καράβι View Post
    Από τα πιο απλά όταν μιλάς να μην σε κοιτάνε καν, να με κοροϊδεύουν μπροστά μου γιατί με θεωρούν χαζή (εδώ φταίω και εγώ που δεν απαντούσα), ακόμα και αν έκανα κάτι καλά να το υποβαθμιζαν μέχρι που με έχουν χτυπήσει παλιότερα
    Συγγενείς; φίλοι?

  10. #10
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Συγγενείς; φίλοι?
    Οικογένεια, φίλοι, καθηγητες

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Βυθιζόμενο καράβι View Post
    Οικογένεια, φίλοι, καθηγητες
    Τι έλεγαν δηλαδή;

  12. #12
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Τι έλεγαν δηλαδή;
    Δεν μπορώ να το περιγράψω ακριβώς και όλα προφανώς γιατί είναι πάνω στις συζητήσεις, αλλά για παράδειγμα έτσι και αλλιώς δεν καταλαβαίνεις δεν έχει νόημα καν, μέχρι να ξυπνήσεις εσύ πάει πέταξε το πράγμα, δεν έχεις κάνει και τίποτα σωστά, δεν θα κάνεις τίποτα και τα σχετικά

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Βυθιζόμενο καράβι View Post
    Δεν μπορώ να το περιγράψω ακριβώς και όλα προφανώς γιατί είναι πάνω στις συζητήσεις, αλλά για παράδειγμα έτσι και αλλιώς δεν καταλαβαίνεις δεν έχει νόημα καν, μέχρι να ξυπνήσεις εσύ πάει πέταξε το πράγμα, δεν έχεις κάνει και τίποτα σωστά, δεν θα κάνεις τίποτα και τα σχετικά
    Επειδή λες ότι το έκαναν και καθηγητές γιαυτό ρώτησα.

    Όσο αφορά την δουλειά, τι ακριβώς σκέφτεσαι; Ότι δεν θα είσαι καλή; Ότι δεν αντέχεις; Τι;

    Τι θα ήθελες να αλλάξεις από την ζωή σου για να νιώσεις καλύτερα;

  14. #14
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Επειδή λες ότι το έκαναν και καθηγητές γιαυτό ρώτησα.

    Όσο αφορά την δουλειά, τι ακριβώς σκέφτεσαι; Ότι δεν θα είσαι καλή; Ότι δεν αντέχεις; Τι;

    Τι θα ήθελες να αλλάξεις από την ζωή σου για να νιώσεις καλύτερα;
    Αα οι καθηγητές ήταν σε φάση ο ένας ξεχνουσε ότι είχε σχέση με το μάθημα μας που προφανώς είναι ανθρώπινο αλλά όχι και συνέχεια από την στιγμή που είναι ένας πολύ συνεπής άνθρωπος γενικά...άλλος μου έλεγε ότι δεν πρόκειται να γράψεις (στα άλλα μαθήματα όχι αυτά που κάναμε), μπορεί να μου έλεγαν να πω μια απάντηση και να άρχιζαν τα σχόλια του τύπου πως έφτασες μέχρι εδώ που δεν ξέρεις αυτά και να ρωτανε με ύφος αν επικοινωνώ και αν καταλαβαίνω τι μου λένε και πέρα από το μάθημα και αρκετά άλλα (μπορεί να ακούγονται υπερβολικά ή εφηβικά όλα αυτά ναι αλλά είναι γεγονότα)

    Σχετικά με το θέμα της δουλειάς δεν πιστεύω ότι δεν αντέχω άλλωστε υπομονή τουλάχιστον εξωτερικά έχω σε περίσσεια...απλά τα περισσότερα μου φαίνονται εξωφρενικά βαρετά και τα υπόλοιπα απλά θεωρώ ότι δεν μπορώ από θέμα ικανοτήτων και μυαλού (δηλαδή επαγγέλματα που απαιτούν πολύ καλή μνήμη προφανώς με αυτό που συμβαίνει αυτούς τους μήνες προφανώς και τα αποκλείω ή ξέρω εγώ επαγγέλματα που απαιτούν πολλές πράξεις τα αποκλείω αφού είμαι άχρηστη).. Και το χειρότερο είναι ότι κανένας δεν το καταλαβαίνει ότι απλά δεν μπορώ να επιλέξω κάτι που μου αρέσει και αρχίζουν να λένε διάφορα

    Αν μπορούσα θα άλλαζα τα πάντα στην ζωή μου, κάτι που δυστυχώς δεν μπορώ, οπότε θα πω τα δύο πιο βασικά αρχικά να νιώθω κάτι πέρα από λύπη, απελπισία και όλα αυτά τα μαύρα, να ενθουσιαστω με κάτι, να γελάσω γιατί όντως θέλω και όχι γιατί γελάνε οι υπόλοιποι και το δεύτερο είναι η επιλογή των ανθρώπων που έχω κοντά μου

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Γεια σου, κιεγώ έχω θέματα με τις δουλειές, συνήθως μένω λίγους μήνες και μετά φεύγω, μόνο σε ιδιαίτερα ξένων γλωσσών και μεταφράσεις τα καταφέρνω, είμαι άμπαλος σε όσα θέλουν πρακτική σκέψη και βαριέμαι πολύ εύκολα. Με θεωρούν περίεργο και μη κοινωνικό, αλλά προσπαθώ να μιλάω με τον κόσμο όσο μπορώ. Ευτυχώς πάντα είχα λίγους φίλους να βγαίνω!
    Πιστεύω πρέπει να βρεις τι σε ενδιαφέρει για να μην το βαριέσαι, ίσως πρέπει να κάνεις και κάποιο τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού, και να κάνεις ένα χόμπι για να βρεις παρέες

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Παραίτηση από όλα
    By Lenale in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 18-03-2020, 09:27
  2. Παραίτηση
    By ioannis2 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 08-03-2020, 21:43
  3. Παραίτηση
    By Lenale in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 1
    Last Post: 01-10-2018, 11:50
  4. Παραίτηση....
    By agp in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 23-01-2017, 00:48
  5. ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ
    By xara86 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 02-02-2014, 13:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •