Ντροπη-Αυτοκτονια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    15

    Ντροπη-Αυτοκτονια

    Υπηρξε μια ιστορια.Σαββατο βραδυ μετα απο μια ανακοινωση της μητερας μου, πινω πολυ αλκοολ κ παιρνω 1 ζαναξ.Στην συνεχεια την παιρνω κ την βριζω ακαταπαυστα.Μενει μαζι με την γιαγια μου την οποια κακομεταχειριζεται.Ημουν σε παραληρημα κ ξαφνικα σηκωνομαι κ φευγω να παω σε οικογενειακη γιορτη στη γυναικα του μπαμπα μου κ ολο της το σοι.Ολικο blackout.Ντρεπομαι τοσο πολυ για το τι μπορει να εκανα η να ειπα,απιστευτα.Δεν θελω να ξαναδω κανεναν τους.Δεν θελω να το αντιμετωπισω αυτο.Ειναι ανθρωποι που καταλαβαν οτι ημουν σε παραληρημα κ τους βλεπω συχνα
    στο σπιτι του πατερα μου.Δεν θ
    αλω να ζω το αισθημα αυτο αλλο πια ντροπη και ενοχη και τελμα...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Θέλεις να πεις λίγο πιο αναλυτικά τι έγινε; Τι ήταν αυτή η ανακοίνωση που σε τάραξε τόσο; Εσύ που μένεις; Ξέχωρα από τον πατέρα σου υποθέτω, μένεις μόνη ή μαζί με τη γιαγιά/μάνα σου; Με τη μάνα σου έχεις άσχημες σχέσεις από ότι καταλαβαίνω, με τον πατέρα σου και την γυναίκα του πως τα πας; Έχεις κάποια διαταραχή ή κάποιο άλλο θέμα για να έχεις και τα xanax πρόχειρα; Έχεις θέμα με αλκοόλ ή απλά έτυχε;

    Πάντως ελπίζω να ηρεμήσεις και να το δεις πιο ψύχραιμα το θέμα, κακές στιγμές, ντροπιαστικές έχουμε όλοι. Το βασικό είναι να μη μένουμε στο άσχημο συναίσθημα αλλά να γίνεται αυτό αφορμή για να κάνουμε αλλαγές προς το καλύτερο και να επεξεργαζόμαστε αλλιώς κάποια πράγματα. Σήμερα πως αισθάνεσαι;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    15
    Μενω με το αγορι μου. Xanax ειχα μερικα απο την γιαγια μου, επαιρνα οταν δουλευα 5 το πρωι κ επρεπε να κοιμηθω νωρις μια η δυο φορες το μηνα.Η ανακοινωση ηταν ο χωρισμος της μητερας μου κ η συναντηση της με εναν ανθρωπο απο το παρελθον της ο οποιος εκανε κακο σε ολους (μαγια,ματζουνια και τετοια)Η μητερα μου ηρθε σε επαφη μαζι του μετα τον χωρισμο της απο τον τωρινο της συντροφο.Με τον πατερα μου ειμαστε πολυ καλα οπως και με την γυναικα του αλλα αυτο δεν αναιρει το οτι πηγα στην γιορτη του γιου της κ ημουν σε παραληρημα.Ο μπαμπας μου δεν ηταν εκει.Η ντροπη που νιωθω ειναι μη διαχειρισιμη.Δεν θελω να μενω μονη μου κ να τα σκεφτομαι, θελω να ειμαι συνεχεια με καποιον φιλο μου η φιλη μου.Δεν εχω θεμα ουτε με το ενα ουτε με το αλλο ο συνδυασμος με ταραξε και με εφερε σε μια αλλη κατασταση.Σημερα εκανα μια συνεδρια.Σκεφτομαι να παρω τηλεφωνι τη γυναικα του πατερα μου για να ζητησω συγνωμη. (Εχει ερθει και κεινη σε στιγμες ασχημες , οχι ομως ετσι).Αυτην την στιγμη νιωθω λιγο καλυτερα, δεν ξερω αν ειναι παροδικο η αν τα ασχημα συναισθηματα θα εμφανιστους μολις περασει λιγη ωρα κ μεινω παλι μονη μου.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    το προβλημα σου δεν εχει σχεση με αυτοκτονια οπου γραφεις στο Θεμα.Αποψη μου ειναι να κανεις πραξη αυτα που σωστα εχεις σκεφτει! Τ θαρρος του να πεις σε καποιον συγνωμη ειναι πολυ πιο ομορφο απο το να αυτοκτονησεις! ,το δευτερο ειναι απλα διαφυγη λογο αδυναμιας.Οταν καποιος αυτοκτονει με τετοιο τροπο και με αυτους τους λογους δεν ειναι μονο το κακο που κανει στον εαυτο του, ειναι οι τυψεις που θα γεμισει τους γυρο του.Αληθεια, δεν σκεφτεσαι τον συντροφο σου? Συγνωμη που αναφερομαι σε προσωπικα σου αλλα οταν εχουμε καποια σχεση και συζουμαι με καποιο ατομο πρεπει και ειναι σωστο να εχουμε καποιες ευθηνες απεναντι του, δεν ειναι ομορφο να μην γνωριζει τυποτα! Το να εχουμε ερωτικη σχεση δεν ειναι μοναχα για δικη μας ευχαριστηση, για δικο μας κενο που καλυπτουμαι, ειναι και το να μας ενδιαφερει το προσωπο πο μας αγαπα! ειναι οι ευθυνες μας προς αυτον, ειναι το οτι πρεπει καθε λεπτο να περναει απο το μυαλο μας πως νιωθει, αν πικρενετε η οχι.
    Δυστυχως μερικοι ανθρωποι και συνηθως γυναικες λογο αδυναμιας χαρακτηρος αλλα κι λογο ασχημης οικογενειακης θαλπορης στα παιδικαχρονια εχουν μαθει να μην ειναι πωτες μονες, πηδαν απο σχεση σε σχεση ,ζουν ετσι ωστε να μην μενουν πωτες σολο διοτις φοβουντε! Αυτο ομως ειναι πολυ κακο για τον συντροφο! διοτις δεν υπαρχουν συναισθηματα αγαπης αλλα απλα αισθηματα προσωπικης καλυψης του κενου! πρεπει να σε απασχολει η ψυχη του ανθρωπου που του εχεις δωσει την συντροφικοτητα σου, θα μου πεις οτι πρεπει να το καταλαβει απο μονος του, ομως οι ανδρες ειδικα πολλες φορες ειτε εθελοτυφλουμε ειτε απλα λογο του οτι δεν εχουμε τοσο εντονη στο μυαλο μας την δυναμικη των συναισθηματων πολλες φορες δεν καταλαβαινουμε οτι η κοπελα μας δεν νιωθει τυποτα για εμας!, οτι μας εχει απλα για παρουσια! και πιστεψεμε ειναι μεγαλη η πλιγη που μενει σαν το παρουμε χαμπαρι διοτις πολλες φορες νομιζουμ οτι ειναι καθαρα δικη μας η ευθυνη!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Εμενα μου ειπανε οτι εχω κορονοιο κι οτι δεν μπορω να κανω οικογενεια ενω εχω 2 παιδια οταν ημουν μικροσ ηταν το δεν μπορεισ να δουλεψεισ μπορεισ μετα δεν μπορεισ να κανεισ παιδια μπορεισ κ τωρα ειναι δεν μπορεισ να στηριξεισ σπιτι μπορεισ πρωτον ετσι κυβερνανε και δευτερον εγω θα αρχισω τα ναρκωτικα και τισ πουτανεσ στα παπαρια μου κι αν παω στον αγιο πετρο θα πω εγω ηθελα οικογενεια αυτοι δε με αφησαν στον πουτσο μου ολα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by ευαγγελι View Post
    Μενω με το αγορι μου. Xanax ειχα μερικα απο την γιαγια μου, επαιρνα οταν δουλευα 5 το πρωι κ επρεπε να κοιμηθω νωρις μια η δυο φορες το μηνα.Η ανακοινωση ηταν ο χωρισμος της μητερας μου κ η συναντηση της με εναν ανθρωπο απο το παρελθον της ο οποιος εκανε κακο σε ολους (μαγια,ματζουνια και τετοια)Η μητερα μου ηρθε σε επαφη μαζι του μετα τον χωρισμο της απο τον τωρινο της συντροφο.Με τον πατερα μου ειμαστε πολυ καλα οπως και με την γυναικα του αλλα αυτο δεν αναιρει το οτι πηγα στην γιορτη του γιου της κ ημουν σε παραληρημα.Ο μπαμπας μου δεν ηταν εκει.Η ντροπη που νιωθω ειναι μη διαχειρισιμη.Δεν θελω να μενω μονη μου κ να τα σκεφτομαι, θελω να ειμαι συνεχεια με καποιον φιλο μου η φιλη μου.Δεν εχω θεμα ουτε με το ενα ουτε με το αλλο ο συνδυασμος με ταραξε και με εφερε σε μια αλλη κατασταση.Σημερα εκανα μια συνεδρια.Σκεφτομαι να παρω τηλεφωνι τη γυναικα του πατερα μου για να ζητησω συγνωμη. (Εχει ερθει και κεινη σε στιγμες ασχημες , οχι ομως ετσι).Αυτην την στιγμη νιωθω λιγο καλυτερα, δεν ξερω αν ειναι παροδικο η αν τα ασχημα συναισθηματα θα εμφανιστους μολις περασει λιγη ωρα κ μεινω παλι μονη μου.
    Αν πιστευεις στα μαγια και τα ματζουνια, τι να σου πω..
    τι ηλικια εχεις; Δεν νομιζω να σε αφορα με ποιον ειναι η μανα σου, αν εισαι ενηλικη..
    δεν καταλαβαινω τετοια αντιδραση επειδη η μανα σου συνδεθηκε με καποιον που δεν γουσταρεις.
    νομιζω οτι το προβλημα σου ειναι το αλκοολ.
    και οχι, δεν ειναι καθολου ντροπη να ζητας συγνωμη και να επανορθωνεις.
    ντροπη ειναι να κρυβεις τα αληθινα προβληματα σου κατω απο το χαλι και να καταστρεφεις την ζωη σου.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Οι μισοι κανουν παιδια κι εχουν κωρονοιο κι αλλοι μισοι δεν μπορουν να κανουν παιδια ετσι ηταν επι πασοκ και παιρνανε δανεικα τωρα αποφασισαν οτι εμεισ δεν κανουμε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    15
    Αυτον τον ανθρωπο τον ειχε αφησει να μου κανει κακο.Οχι με μαγια και ματζουνια.Πρακτικα. Για αυτο ενιωσα τοσο θυμο απεναντι της.Εγω δεν πιστευω σε αυτα, η μητερα μου ομως στις απελπιστικες καταστασεις της ζωης της πιστευει.Απο την αλλη αυτη τη στιγμη σκεφτομαι πως ειναι περιττο να ζητησω συγνωμη.Δεν μπορω να αλλαξω τον χρονο ουτε την κατασταση.Νιωθω ασχημα απεναντι στην γυναικα του μπαμπα μου, αλλα ειναι ανθρωπινο ετσι δεν ειναι; Ολοι δεν εχουμε ντροπιαστει πολυ στην ζωη μας;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by ευαγγελι View Post
    Αυτον τον ανθρωπο τον ειχε αφησει να μου κανει κακο.Οχι με μαγια και ματζουνια.Πρακτικα. Για αυτο ενιωσα τοσο θυμο απεναντι της.Εγω δεν πιστευω σε αυτα, η μητερα μου ομως στις απελπιστικες καταστασεις της ζωης της πιστευει.Απο την αλλη αυτη τη στιγμη σκεφτομαι πως ειναι περιττο να ζητησω συγνωμη.Δεν μπορω να αλλαξω τον χρονο ουτε την κατασταση.Νιωθω ασχημα απεναντι στην γυναικα του μπαμπα μου, αλλα ειναι ανθρωπινο ετσι δεν ειναι; Ολοι δεν εχουμε ντροπιαστει πολυ στην ζωη μας;
    Πότε πρέπει να ζητήσει ένας άνθρωπος συγνώμη γενικά στην ζωή του;

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    15
    Οταν εχει κανει κατι λαθος συνειδητα...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by ευαγγελι View Post
    Οταν εχει κανει κατι λαθος συνειδητα...
    Πόσο χρονών είσαι αν επιτρέπεται;

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    15
    Θεωρεις οτι πρεπει να ζητησω συγνωμη; Να την παρω και να της εξηγησω την κατασταση για να αιτιολογησω το παραληρημα;

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    15
    εικοσι πεντε..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by ευαγγελι View Post
    Θεωρεις οτι πρεπει να ζητησω συγνωμη; Να την παρω και να της εξηγησω την κατασταση για να αιτιολογησω το παραληρημα;
    Συγνώμη ζηταμε όταν νιώθουμε ότι δεν φερθηκαμε καλά σε καποιον. Πρώτον γιατί το έχουμε εμείς ανάγκη, δεύτερον για να δείξουμε στον άλλον ότι πραγματικά το έχουμε μετανιώσει και τρίτον για να φτιάξουμε την μεταξύ μας σχέση (ή και όχι, αυτό δεν είναι σταθερό). Στην περίπτωση σου μια συγνώμη είναι ταυτόχρονα μια υπόσχεση στον εαυτό σου ότι από εδώ και πέρα θα προσπαθήσεις να είσαι πιο συγκρατημένη. Με το σκεπτικό ότι όλο αυτό δεν μπορούσες να το ελέγξεις άρα δεν υπάρχει λόγος να ζητήσεις συγνώμη, δίνεις το μήνυμα σε σένα ότι έχεις δικαίωμα να το ξανά κάνεις. Αφού νιωθεις άσχημα τότε θα ήταν καλό να ζητήσεις συγνώμη.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    15
    Καταλαβαινω απολυτα τι εννοεις.Ισως το βραδυ βρω το κουραγιο κ την παρω να της το πω.Ως προς το αισθημα της ντροπης πως θα μπορουσα να το διαχειριστω; Απεναντι σε ολους οσους ηταν εκει,..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Μεγαλη ντροπη
    By rotoka in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 11-09-2016, 23:55
  2. Ντροπη
    By cathy7 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 7
    Last Post: 29-06-2016, 15:56
  3. η ντροπη μου...!!!
    By Deleted-member-250416b in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 171
    Last Post: 25-10-2015, 11:33
  4. ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ ΡΕ ΑΛΗΤΕΣ!!!
    By LOOLOONEES in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 41
    Last Post: 08-04-2011, 20:21
  5. Τύψη και ντροπή
    By RainAndWind in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 09-01-2011, 12:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •