Υπερβολική Φοβία για όγκο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    7

    Υπερβολική Φοβία για όγκο

    Καλησπέρα ! Είμαι 20 ετών και έχω συνεχώς την φοβία ότι έχω όγκο στο κεφάλι. Νιώθω κάποιες ζαλάδες και χτυπήματα στο κεφάλι και με τρομάζει ακόμη περισσότερο. Έχω κάνει εξετάσεις αίματος και έχω χαμηλό σίδηρο και φεριτίνη και παίρνω φάρμακα. Πρόσφατα έμαθα ότι η μητέρα ενός κοντινού μου προσώπου πάσχει αυτό από αυτό γεγονός που μου έχει προκαλέσει πολύ άγχος. Έπαθα μέχρι και κρίση πανικού αφού σκέφτομαι πως έχω το ίδιο . Φοβάμαι παρά πολύ τις ασθένειες και δεν μπορώ να ηρεμήσω από τον φόβο και το άγχος μου. Έχω πάει ήδη σε παθολόγο δυο φορές αλλά δεν βρήκαν κάτι . Έκλεισα και με νευρολόγο . Θα ήθελα να ακούσω και την δίκη σας άποψη .

  2. #2
    Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    46
    Ακριβως το ιδιο ειχα κι εγω μεχρι προσφατα, με ειχε δει και νευρολόγος και δε βρήκε τίποτα, αλλα ο φοβος δε μου εφευγε και μετα απο 3 μηνες ταλαιπωριας και φοβου ζητησα να μου γραψει μια μαγνητική για να ηρεμήσω. Τελικα βγηκε πεντακάθαρη και ηρέμησα, αλλα αν δε το εκανα δε θα ηρεμουσα ποτε

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    7
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Και εγώ σκέφτομαι να το κάνω αυτό απλά για να ηρεμήσω γιατί η φοβία δεν μου φεύγει με τίποτα .

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Καλησπέρα.. Οι ζαλάδες μπορεί να προέρχονται από το χαμηλό σίδηρο..
    Περα από ζαλάδες έχεις κάτι άλλο;;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Καταρχήν δεν είναι κολλητικο. Τα συμπτώματα χειροτερεύουν, δεν μένουν σταθερά. Μην μπεις καν στον κόπο να κάνεις μαγνητική. Φρόντισε το σίδηρο, φάε και κανένα συκωτακι και όλα καλά

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    7
    Καλησπέρα . Έχω τα χτυπήματα στο κεφάλι και απλά αισθάνομαι κάθε φορά ότι εμφανίζω τα συμπτώματα. Και έχω πολύ μεγάλο άγχος...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    Καταρχήν δεν είναι κολλητικο. Τα συμπτώματα χειροτερεύουν, δεν μένουν σταθερά. Μην μπεις καν στον κόπο να κάνεις μαγνητική. Φρόντισε το σίδηρο, φάε και κανένα συκωτακι και όλα καλά
    Παίρνω φάρμακα εδώ και 2 μήνες και κάτι και ο γιατρός είπε ότι μπορεί να έχω αναιμία. Απλά μετά από τόσο καιρό με φάρμακα δεν θα έπρεπε να μου είχε φύγει η ζαλάδα και τα χτυπήματα;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Chrisssm View Post
    Καλησπέρα . Έχω τα χτυπήματα στο κεφάλι και απλά αισθάνομαι κάθε φορά ότι εμφανίζω τα συμπτώματα. Και έχω πολύ μεγάλο άγχος...
    Τι εννοείς έχεις τα χτυπήματα στο κεφάλι και εμφανίζεις τα συμπτώματα;

    Ποια συμπτώματα; Πέρα από την ζάλη έχεις αλλα συμπτώματα;

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Τι εννοείς έχεις τα χτυπήματα στο κεφάλι και εμφανίζεις τα συμπτώματα;

    Ποια συμπτώματα; Πέρα από την ζάλη έχεις αλλα συμπτώματα;
    Πχ ταχυκαρδία νιώθω ότι δεν μπορώ να αναπνεύσω . Έχω κάνει βέβαια κι καρδιογράφημα και επίσης έχω άσθμα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Chrisssm View Post
    Πχ ταχυκαρδία νιώθω ότι δεν μπορώ να αναπνεύσω . Έχω κάνει βέβαια κι καρδιογράφημα και επίσης έχω άσθμα.
    Κι ποιος είπε ότι αυτά είναι συμπτώματα όγκου?

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Κι ποιος είπε ότι αυτά είναι συμπτώματα όγκου?
    Τα διάβασα στο Ίντερνετ για ζαλάδες και πονοκέφαλους και τέτοια. Για αυτό κιόλας τρόμαξα γιατί έλεγε και για μούδιασμα τα στα χέρια και στα πόδια. Βέβαια αυτά είναι και συμπτώματα άγχους αλλά φοβήθηκα πολύ.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Chrisssm View Post
    Τα διάβασα στο Ίντερνετ για ζαλάδες και πονοκέφαλους και τέτοια. Για αυτό κιόλας τρόμαξα γιατί έλεγε και για μούδιασμα τα στα χέρια και στα πόδια. Βέβαια αυτά είναι και συμπτώματα άγχους αλλά φοβήθηκα πολύ.
    Από την στιγμή που βρήκες την αιτία που έχεις ζαλάδες δεν υπάρχει λόγος να γεμίζεις το μυαλό σου με άλλες αρρώστιες..

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Από την στιγμή που βρήκες την αιτία που έχεις ζαλάδες δεν υπάρχει λόγος να γεμίζεις το μυαλό σου με άλλες αρρώστιες..
    Ναι..θα προσπαθήσω.. ευχαριστώ για τη βοήθεια !

  14. #14
    Ειχα το ιδιο προβλημα,πριν 5 χρονια! Ακριβως στην ηλικια σου ημουν! Πηγα κατευθειαν σε νευρολογο μου εκανε καποια τεστ και μου εγραψε μαγνητικη! Ετσι μου εφυγε ο φοβος οταν βγηκε καθαρη! Απλα εκεινη την περιοδο τραβουσα μεγαλο αγχος και τρελη καταθλιψη και πιστευω ηταν απο αυτο...Βεβαια, οι ζαλαδες σου ειναι σιγουρα απο την ελλειψη σιδηρου! Εγω προσωπικα εχω ρινιτιδα αλλεργικη και πολλοι πονοκεφαλοι μοπρει να ηταν και απο αυτο! Μην παει ο νους στο κακο.. Ηρεμησε,και θα στα πει και ο νευρολογος που λογικα θα σου την γραψει απλα προληπτικα!

Similar Threads

  1. φοβαμαι οτι εχω ογκο στον εγκεφαλο βοηθεια..
    By giannos98 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 31
    Last Post: 07-08-2022, 05:51
  2. Ογκο στον εγκέφαλο;; υποχονδριος;θελω Βοήθεια!
    By Den3erwGiatiSeEmena in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 30
    Last Post: 23-04-2018, 15:49
  3. Καταπιεση απο τον ογκο της πληροφοριας και το ψηφιακο κοσμο.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 18-01-2015, 13:17
  4. Τα ψυχοφάρμακα μειώνουν τον όγκο του εγκεφάλο
    By labwmenos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 05-11-2012, 21:47
  5. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 11:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •