Νευροπονοι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    113

    Νευροπονοι

    Καλησπέρα στην ομάδα. Τελευταία δεν νιώθω ότι αγχώνομαι πολυ. Στεναχωριέμαι περισσότερο. Έχω απογοητευτεί από αρκετά προσωπικά θέματα και νιώθω μια αδιαθεσία, μια θλίψη αλλά και έντονη απογοήτευση/απόγνωση. Νιώθω έντονα πονακια μικρού μήκους παντού. Πχ στο μάτι, στο πρόσωπο, στην καρδιά, στο στομάχι, στην πλάτη στο φτερό. Νομίζω νευροπονοι. Γενικά νευρολογικά κοιτούσα συνέχεια παλιότερα με τους γιατρούς γιατί φοβόμουν για ΣΚΠ. Μεγάλο άγχος όταν είσαι αρρωστιφοβικος να το πιστεύεις αυτό . Τώρα βέβαια αν δεν είναι όλα αυτά ψυχοσωματικοι νεροπονοι και έχω κάτι;
    Και σας ρωτάω εδω. Λέτε να δω την καρδιά αν είναι κάτι από εκεί ίσως; Αν συνδέονται δηλαδή; Λέτε να ξαναδώ νευρολόγο; Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία; Η άσχημη διάθεση τα προκαλεί αυτά;

    Στο σημείο αυτό θα ήθελα να ζητήσω ένα τεράστιο συγνώμη για το ότι συχνά γράφω έχω και ζητάω γνώμες αλλά σχεδον ποτέ δεν σχολιάζω σε άλλα ποστ. Είμαι άτομο που εύκολα επηρεάζεται αν διαβάζει αλλά συμπτώματα κτλπ και δεν μπορώ να το διαχειριστω. Προσπαθώ να το διορθώσω. Καλή δύναμη σε όλους μας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    116
    Καλησπερα σου.. Και εμενα με εχει παρει απο κατω απο τον καιρο γιατι εχασα ξαφνικα ενα φιλο και μου ξαναξυπνησαν ολες οι φοβιες μου..... Εχω νευροπονους (ευχομαι) σχεδον παντου ...... Σε καταλαβαινω ειναι πολυ δυσκολο γιατι παντα στο πισω μερος του μυαλου σκεφτεσαι οτι αυτη την φορα μπορει να ειναι κατι αλλο.. Προσπαθω να σκεφτω με την λογικη και να μην τρεχω καθε μερα στα επειγοντα μερικες φορες κρατιεμαι με τα δοντια. Προσπαθησε να βρεις κατι που να σε ευχαριστει οτι ναναι.... Μια ταινια..... Ενα περιπατο.... Κουβεντα με ενα φιλο σου... Ψωνια..... Κατι που να αποσπασει την σκεψη σου να δωσεις μια ανασα ηρεμιας στο σωμα σου, απο το πολυ σφιξιμο υποφερει και αυτο. Δυσκολο να ξεκολλησει η σκεψη αλλα οχι ακατορθωτο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    113
    Quote Originally Posted by Kiss View Post
    Καλησπερα σου.. Και εμενα με εχει παρει απο κατω απο τον καιρο γιατι εχασα ξαφνικα ενα φιλο και μου ξαναξυπνησαν ολες οι φοβιες μου..... Εχω νευροπονους (ευχομαι) σχεδον παντου ...... Σε καταλαβαινω ειναι πολυ δυσκολο γιατι παντα στο πισω μερος του μυαλου σκεφτεσαι οτι αυτη την φορα μπορει να ειναι κατι αλλο.. Προσπαθω να σκεφτω με την λογικη και να μην τρεχω καθε μερα στα επειγοντα μερικες φορες κρατιεμαι με τα δοντια. Προσπαθησε να βρεις κατι που να σε ευχαριστει οτι ναναι.... Μια ταινια..... Ενα περιπατο.... Κουβεντα με ενα φιλο σου... Ψωνια..... Κατι που να αποσπασει την σκεψη σου να δωσεις μια ανασα ηρεμιας στο σωμα σου, απο το πολυ σφιξιμο υποφερει και αυτο. Δυσκολο να ξεκολλησει η σκεψη αλλα οχι ακατορθωτο.
    "Εύχομαι;"
    Δεν το έχεις κοιτάξει ποτέ;
    Ωραία αυτά που λες και γω αυτό αντιλαμβάνομαι
    Τώρα γράφω τις σκέψεις μου κάπου για να αποφόρτιστω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    116
    Το εχω παρακοιταξειιιι..... Χροοοοονια με βασανιζει η αρωστοφοβια... Καθε φορα πιστευω οτι τωρα ειναι κατι σοβαρο. Εχω βαρεθει τις εξετασεις και τους γιατρους. Αυτο με το γραψιμο βοηθαει να δεις μετα απο λιγο οτι οι μαυρες σκεψεις σου δεν βγηκαν αληθινες. Μου το εβαζε εργασια ο ψυχολογος μου. Βοηθαει

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    113
    Quote Originally Posted by Kiss View Post
    Το εχω παρακοιταξειιιι..... Χροοοοονια με βασανιζει η αρωστοφοβια... Καθε φορα πιστευω οτι τωρα ειναι κατι σοβαρο. Εχω βαρεθει τις εξετασεις και τους γιατρους. Αυτο με το γραψιμο βοηθαει να δεις μετα απο λιγο οτι οι μαυρες σκεψεις σου δεν βγηκαν αληθινες. Μου το εβαζε εργασια ο ψυχολογος μου. Βοηθαει
    Εγώ αυτό είναι καινούργιο. Οι νευροπονοι. Τώρα πονάει το στομάχι και ανακατευομαι. Πριν πονούσε το μάτι (νευροπονος)
    Τώρα σκέφτομαι μην έχω καμία μόλυνση (είναι και λίγο κόκκινο το μάτι ελαφρώς κάτω αριστερά) και το συνδιάζω με το ότι έκανα προχθές απονεύρωση μην παθαίνω σήψη. Σκέφτομαι τέτοια όλη μέρα και πονάω κιόλας σε άκυρα σημεία

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Quote Originally Posted by TryToSurvive View Post
    Εγώ αυτό είναι καινούργιο. Οι νευροπονοι. Τώρα πονάει το στομάχι και ανακατευομαι. Πριν πονούσε το μάτι (νευροπονος)
    Τώρα σκέφτομαι μην έχω καμία μόλυνση (είναι και λίγο κόκκινο το μάτι ελαφρώς κάτω αριστερά) και το συνδιάζω με το ότι έκανα προχθές απονεύρωση μην παθαίνω σήψη. Σκέφτομαι τέτοια όλη μέρα και πονάω κιόλας σε άκυρα σημεία
    Αφού απλώς πονάς με μικρής διαρκείας πόνους και δεν σε έχει καταβάλλει το άγχος να σου καταστρέψει την καθημερινότητα μια χαρά είσαι.Προσπαθησε να το αποβάλλεις για να μη σε πάρει περισσότερο από κάτω και αναγκαστείς να πάρεις φάρμακα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    116
    Σκεψου.... οτι αφου αλλαζει καθε μιση ωρα ο πονος και παει σε αλλο οργανο και αν ειχες μολυνση η σηψη θα ειχες πυρετο..... δεν μπορει να ειναι κατι σοβαρο..... Ηρεμησεεεε

Similar Threads

  1. Νευροπονοι στο στήθος;
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 28-04-2019, 01:55
  2. Νευροπονοι στην μεση
    By Spirosss in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 29-06-2017, 23:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •