πέστε τις εμπειρίες σας: τα παιδιά άσχημοι αντιγραφείς των γονιών
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    πέστε τις εμπειρίες σας: τα παιδιά άσχημοι αντιγραφείς των γονιών

    Αυτό που παρατηρώ από τη δική μου ζωή είναι πως άμα καθίσουμε κάτω και κάνουμε μια προσεκτική σύγκριση της ζωής μας με τη ζωή των γονιών μας, αυτό που συμπεραίνουμε είναι πως είμαστε άσχημοι αντιγραφείς τους. Τους επαναλαμβάνουμε στο καθετι. Ίδιο τρόπο συμπεριφοράς, την ίδια πορεία ζωής. Αυτό θεωρώ πως είναι σημαντικό θέμα για όσους μας συχνάζουμε σ αυτό το φόρουμ.
    γιάννης

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,004
    Η αντιγραφη ειναι ο τροπος που μαθαινουμε.

  3. #3
    Τα άτομα με ψυχικά θεωρώ πως κατά κανόνα δεν εχουν καλές σχέσεις με τους γονείς τους. Ξεσπούν σ αυτούς ή τους θεωρούν αιτία των προβλημάτων τους, τα οποία προβλήματα μπορεί να μην τους τα προκάλσεσαν οι γονείς τους αλλά η κοινωνία ή κάποιοι τρίτοι τέλος πάντων, αλλά θεωρούν τους γονείς τους, με την ανατροφή που τους εδωσαν ως τους αίτιους.
    γιάννης

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,004
    Η πρωτη σχεση που εχεις ειναι με την μητερα σου, εαν δεν παει καλα δεν μπορεις να κανεις σχεση με τον εαυτο σου και με τον υπολοιπο κοσμο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Αυτό που παρατηρώ από τη δική μου ζωή είναι πως άμα καθίσουμε κάτω και κάνουμε μια προσεκτική σύγκριση της ζωής μας με τη ζωή των γονιών μας, αυτό που συμπεραίνουμε είναι πως είμαστε άσχημοι αντιγραφείς τους. Τους επαναλαμβάνουμε στο καθετι. Ίδιο τρόπο συμπεριφοράς, την ίδια πορεία ζωής. Αυτό θεωρώ πως είναι σημαντικό θέμα για όσους μας συχνάζουμε σ αυτό το φόρουμ.
    Οι γονεις μας ειναι υπευθυνοι για τις βαθια ριζωμενες πεποιθησεις μας που επηρεαζουν και τον τροπο σκεψης μας ...Υπαρχουν βεβαια και οι ενδιαμεσες πεποιθησεις μας , οι στρατηγικες αντιμετωπισης που λεμε ή τα λεγομενα "πρεπει ¨οπου σαν ενηλικες μπορουμε να δουλεψουμε ωστε να διαφοροποιησουμε την δικη μας ζωη απο την ζωη των γονιων μας, ΑΝ αντιληφθουμε οτι δεν ειναι αυτη που θελουμε .

    Δουλεοντας με τον εαυτο σου ουσιαστικα αντιλαμβανεσαι αν ο τροπος που σκέφτεσαι και ενεργείς ειναι καθαρα δικος σου και οχι καποιου αλλου ανθρωπου ο οποιος ηταν υπευθυνος για την φροντιδα σου .
    Αλλωστε ο συναισθηματικος δεσμός με τον πρωτο φροντιστη μας ειναι αυτος που θα καθορισει και την μετεπειτα πορεια μας ως συντροφοι .

    Δεν ειναι τυχαιο οτι σωστα δομημενες οικογενειες βγαζουν στην κοινωνια ωριμες συναισθηματικες και αυτονομες προσωπικοτητες που και αυτοι με την σειρα τους δημιουργουν σωστες και σταθερες οικογενειες.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #6
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Οι γονεις μας ειναι υπευθυνοι για τις βαθια ριζωμενες πεποιθησεις μας που επηρεαζουν και τον τροπο σκεψης μας ...Υπαρχουν βεβαια και οι ενδιαμεσες πεποιθησεις μας , οι στρατηγικες αντιμετωπισης που λεμε ή τα λεγομενα "πρεπει ¨οπου σαν ενηλικες μπορουμε να δουλεψουμε ωστε να διαφοροποιησουμε την δικη μας ζωη απο την ζωη των γονιων μας, ΑΝ αντιληφθουμε οτι δεν ειναι αυτη που θελουμε .

    Δουλεοντας με τον εαυτο σου ουσιαστικα αντιλαμβανεσαι αν ο τροπος που σκέφτεσαι και ενεργείς ειναι καθαρα δικος σου και οχι καποιου αλλου ανθρωπου ο οποιος ηταν υπευθυνος για την φροντιδα σου .
    Αλλωστε ο συναισθηματικος δεσμός με τον πρωτο φροντιστη μας ειναι αυτος που θα καθορισει και την μετεπειτα πορεια μας ως συντροφοι .

    Δεν ειναι τυχαιο οτι σωστα δομημενες οικογενειες βγαζουν στην κοινωνια ωριμες συναισθηματικες και αυτονομες προσωπικοτητες που και αυτοι με την σειρα τους δημιουργουν σωστες και σταθερες οικογενειες.
    Μπορείς να αντιληφθείς αν ο τρόπος που δουλεύεις είναι καθαρά δικός σου ή κάποιου άλλου, δηλαδή αντιγραφή όπως είπα, αλλά οι πεποιθήσεις που ανέφερες είναι τόσο βαθιά ριζωμένες που βλέπεις τις εναλλακτικές τις οποίες αντιλαμβάνεσαι ως καλύτερες αλλά δεν μπορείς να τις εφαρμόσεις διότι οι πεποιθήσεις που μας ρίζωσαν γραφτηκαν πια πολύ βαθιά.

    Κι επιμένω κι έχω την εντύπωση πως τα παιδιά με τέτοιο θέμα τόσο κατά την εφηβική ηλικία που αρχίζει η συνειδητοποίηση όσο και έπειτα στη ζωή δεν έχουν και τις καλύτερες σχέσεις με τους γονείς τους.

    Κι επειτα το ρίχνουμε στο dna. Λέμε πως το φέραμε μαζί μας, μα εγώ λέω πως είναι θέμα αντιγραφής. Το παιδί αντιγράφει το γονιό αυτόματα - μηχανικά χωρίς να το αντιλαμβάνεται κι απλά παρακολουθεί τον ξένο να δρα αλλιώς απ το γονιό του όπως παρακολουθεί ένα εξωτερικό θέαμα που για κάποιο λόγο το αφήνει ανεπηρέαστο. Τη διαφορά την αντιλαμβάνεται από την εφηβεία κι έπειτα αλλά επειδή ρίζωσαν βαθιά μέσα του οι πεποιθήσεις του γονιού όχι απλά δεν μπορεί να κάνει τίποτα ή απλά πετυχαίνει ελάχιστα στην προσπάθεια του να αλλάξει αλλα βιώνει μέσα του και δυστυχία την οποία ξεσπά προς τους γονείς του.

    Αν ο γονιός σου ήταν δυναμικός θα σαι και συ, αν ήταν θύμα θα σαι και συ, αν δεν ρίσκαρε δεν θα ρισκάρεις ούτε συ, αν ήταν γλεντζές θα σαι και συ, χόμπις με τον ίδιο πυρήνα θα χεις και συ. Σαν παραδείγματα του όλου, αυτά.
    γιάννης

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,452
    αυτο δε ειν κανονας αν ειν κακοτροποι οι γονεις πολλα παιδια αποφευγουν να μοιάσουν σε αυτο το πραμα γιατι το βλεπουν οτι ειν πολυ κακο.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Μπορείς να αντιληφθείς αν ο τρόπος που δουλεύεις είναι καθαρά δικός σου ή κάποιου άλλου, δηλαδή αντιγραφή όπως είπα, αλλά οι πεποιθήσεις που ανέφερες είναι τόσο βαθιά ριζωμένες που βλέπεις τις εναλλακτικές τις οποίες αντιλαμβάνεσαι ως καλύτερες αλλά δεν μπορείς να τις εφαρμόσεις διότι οι πεποιθήσεις που μας ρίζωσαν γραφτηκαν πια πολύ βαθιά.
    Mπορεις να μου αναφερεις καποια επιστημονικη ερευνα η οποια να τεκμηριωνει οτι δεν μπορεις να αλλαξεις οσο βαθια ριζωμενες πεποιθησεις εχεις ;

    Οι πεποιθησεις μας οπως πολυ σωστα ειπες ειναι βαθια ριζωμενες και δεν μπορουμε να τις ξεριζωσουμε .Βαση ερευνων ομως μπορουμε να τις αναδιομορφωσουμε επεμβαινοντας στις ενδιαμεσες πεποιθησεις και στις στρατηγικες του ¨πρεπει ¨.
    Ολο αυτο ομως προυποθετει ουσιαστικη και ριζικη δουλεια ωστε να ανακαλυφθουν και παρεα μ ενα ειδικο να περασεις στην αναδιομορφωση τους .

    Κι επιμένω κι έχω την εντύπωση πως τα παιδιά με τέτοιο θέμα τόσο κατά την εφηβική ηλικία που αρχίζει η συνειδητοποίηση όσο και έπειτα στη ζωή δεν έχουν και τις καλύτερες σχέσεις με τους γονείς τους.
    Αυτο ειναι αλλο κομματι που δεν πρεπει να ταυτίζεται .
    Αν εγω ανακαλυψω οτι μια πυρινικη μου πεποιθηση ευθύνεται για τον τροπο που σκεφτομαι ,δεν κανω δουλιτσα ωστε να την αλλαξω ΑΛΛΑ ριχνω ολο το φταιξιμο στους γονεις μου και λεω οτι αυτοι μονο φταινε αρα ΑΥΤΟΙ φταινε και για την ζωη που εχω σημερα ,ναι τοτε δεν θα εχω και τις καλυτερες σχεσεις οχι μονο μαζι τους αλλα κι με τους υπόλοιπους ακομα και με τον ιδιο μου τον εαυτο ..

    Υπαρχει ομως και η αλλη οπτικη ..Η αναγνωριση οτι οι γονεις μας αυτα ηξεραν και αυτα εκαναν ΑΡΑ εγω σαν ενηλικας πλεον αναγνωριζω οτι πρεπει να αλλαξω ,εχω παρει την ευθυνη της δικης μου ζωης στα χερια μου οποτε οι γονεις μου πλεον ειναι απλοι παρατηρητες της δικης μου ζωης και οχι υπευθυνοι απο εδω και περα για το πως ειμαι εγω ..
    Τι λες τοτε θα συνεχιζω να θρεφω ασχημα συναισθηματα για εκεινους ,τον κοσμο και για τον εαυτο μου ;

    Κι επειτα το ρίχνουμε στο dna. Λέμε πως το φέραμε μαζί μας, μα εγώ λέω πως είναι θέμα αντιγραφής. Το παιδί αντιγράφει το γονιό αυτόματα - μηχανικά χωρίς να το αντιλαμβάνεται κι απλά παρακολουθεί τον ξένο να δρα αλλιώς απ το γονιό του όπως παρακολουθεί ένα εξωτερικό θέαμα που για κάποιο λόγο το αφήνει ανεπηρέαστο. Τη διαφορά την αντιλαμβάνεται από την εφηβεία κι έπειτα αλλά επειδή ρίζωσαν βαθιά μέσα του οι πεποιθήσεις του γονιού όχι απλά δεν μπορεί να κάνει τίποτα ή απλά πετυχαίνει ελάχιστα στην προσπάθεια του να αλλάξει αλλα βιώνει μέσα του και δυστυχία την οποία ξεσπά προς τους γονείς του.
    Μα ευθυνεται κατα πολυ το γονιδιο σε πολλες περιπτωσεις κυριως ομως σε ψυχωσεις και οχι σε απλες διαταραχές ...ΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ;
    Αν ενα παιδι γεννηθει με το γονιδιο της καταθλιψης μπορει να μεγαλωσει σε ενα πολυ σωστο περιβαλλον και να μην αναπτυξει ποτε καταθλιψη σε αντιθεση με ενα παιδι που δεν εχει το γονιδιο της κατάθλιψης αλλα επειδη μεγαλώνει σε μη σωστα δομημενο οικογενειακο πλαισιο να εμφανίσει ...
    Τι γινετε στην μετεπειτα ενηλικη ζωη ;
    Το παιδι που εμφάνισε καταθλιψη λογο γονεα αν δουλέψει σωστα εχει πολλες πιθανοτητες να βγει απ ολο αυτο εφοσον η καταθλιψη δεν ειναι κατι το οποιο δεν διαχειριζεται πλεον ειδικα αν δεν οφειλεται σε καποιο γονιδιο .

    Απλα επιλέγεις σαν ενηλικας αν θελεις να γινεις θυμα του εαυτου σου και να κατηγορεις μονιμως τους γονεις για την δικη σου κατασταση ή να παρεις την ενηλικη ζωη στα χερια σου και να την αλλαξεις ..Επειτα βαση επιστημονικων ερευνων ενας άνθρωπος αλλαζει ακομα και 80 χρονων να ειναι αρκει να θελει ,ο μονος που δεν μπορει να αλλαξει ειναι αυτους που εχει καποια ψυχωση ή διαταραχη ναρκισσιτικης προσωπικοτητας ...

    Το βασικο ολου αυτου ειναι να δουμε σαν ενηλικες οτι οι γονεις μας πλεον ειναι δυο αλλοι ανθρωποι ...Τους γονεις τους εξιδανικεύουμε ΣΑΝ παιδια ,οχι σαν ενηλικες ...Μπορει να εκαναν και λαθη ,ολοι κανουμε δεν ειμαστε τελειοι ωστε να εχουμε την απαίτηση και απο τους αλλους να μην κανουν λαθη ....

    Αν ο γονιός σου ήταν δυναμικός θα σαι και συ, αν ήταν θύμα θα σαι και συ, αν δεν ρίσκαρε δεν θα ρισκάρεις ούτε συ, αν ήταν γλεντζές θα σαι και συ, χόμπις με τον ίδιο πυρήνα θα χεις και συ. Σαν παραδείγματα του όλου, αυτά.
    [/QUOTE]

    Αυτο δεν ειναι απαραιτητο γιατι εχουμε δει δυναμικους γονεις που να εχουν ευνουχισει τα παιδια τους στον βωμο της δυναμικοτητας του και επιφυλακτικους γονεις να βγαζουν πολυ δυναμικα παιδια γιατι δεν ρισκαραν εφοσον σε πολυ κομβικα γεγονοτα λειτουργουσαν με την λογικη ..
    Αλλωστε κατι που ειναι ρισκο για εναν ανθρωπο για καποιον αλλον να ειναι δεδομενο ...Δεν μπορουμε να ειμαστε απολυτοι τι ειναι καλο και το οχι ..

    Η ιστορια εχει δειξει οτι μεσα απο τους 4 διαφορετικους τυπους γονεα που υπαρχουν ,τον αυστηρο ,τον επιεικη, τον αδιαφορο και τον δημοκρατικο εχουν βγει παιδια που αρχικα θα περίμενες οτι θα ειναι σαν και αυτους αλλα τελικα δεν ηταν ,καθως στην ενηλικη ζωη τους καταφεραν και αλλαξαν ..


    Φυσικα ομως και ενα αλλο ποσοστο πατροναρει τον γονεα οπως λες ,αλλα αυτο δεν του δινει το ελεφρυντικο να συνεχιζει την ελαττωματικοτητα του οταν μιλαμε για μη ψυχωσικες διαταραχες
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,403
    Προσωπικά έχω ΜΑΘΕΙ από τα ΛΑΘΗ των γονιών μου και νομίζω πως έγινα καλύτερος άνθρωπος εξ αιτίας τους.
    Ναι εξ αιτίας τους αρρώστησα αλλά με το πέρασμα των χρόνων και το δούλεμα του εσωτερικού μου κόσμου έγινα καλύτερος άνθρωπος από αυτούς κι αυτό το οφείλω σε αυτούς.
    Τώρα θα μου πεις μήπως ήταν καλύτεροι γονείς από όσο νόμιζα και τελικά τους έμοιασα; Όχι θα σου πω κι αυτό μπορώ να το αποδείξω με την διαπαιδαγώγηση που έχω δώσει με συνείδηση μου στον μικρότερο μας αδερφό που αποδείχτηκε υποδειγματική και πάντα με ευχαριστεί και μου λέει πως μέσα σε αυτό το άρρωστο περιβάλλον ευτυχώς που υπήρξες κι εσύ για 'μένα.
    Γιάννη μου μεγάλωσα με απίστευτα κόμπλεξ που όλα μου τα δημιούργησαν το κακό οικογενειακό περιβάλλον και η κακή ψυχοσυναισθηματική διαπαιδαγώγηση. Όμως όλα κατάφερα και τα ξεπέρασα κι έγινα ένας άνθρωπος κανονικός, όσο μπορεί να το εκφράσει κανείς έτσι διότι χαρακτηρίζομαι κι εγώ ΑΜΕΑ ΑΛΛΑ πλήρως λειτουργική και ποτέ δεν θα κάνω παιδιά ώστε να τα κάνω να περάσουν όσα εγώ κι αυτό το έχω αποφασίσει από τα 25 μου. Άρα είμαι καλύτερος άνθρωπος.
    Τελικά τους ευγνωμονώ που παρόλο την κακή τους γονεική διαπαιδαγώγηση είχαν καλά στοιχεία όπως να μην με κάνουν ρατσίστρια πχ, παλαιοχριστιανή κ/ά και κατά κάποιο τρόπο με έκαναν να μπορώ να βλέπω το σωστό από το λάθος το δικό τους κι έτσι να μην το επαναλάβω.
    Όσο για την ζωή μου θα ήμουν πολύ υγιής εάν δεν μεγάλωνα με αυτούς ωστόσο μεγάλωσα πλέον, έμαθα, τα ξεπέρασα, τα άφησα πίσω και όχι έχω κάνει τόση δουλειά που δεν πιστεύω πως πια πλέον με ακολουθούν.

Similar Threads

  1. Πολύ άσχημοι τσακωμοί
    By Lina_nikol in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 17
    Last Post: 25-04-2017, 12:31
  2. Όμορφοι και άσχημοι άνθρωποι!
    By Christina82 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 45
    Last Post: 15-06-2012, 17:46
  3. ΠΑΙΔΙΑ ΧΩΡΙΣΜΕΝΩΝ ΓΟΝΙΩΝ Νο 3 (ΑΝΤΕ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ..... Ή ΜΗΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ;)
    By boubourina in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 262
    Last Post: 20-10-2009, 15:10
  4. ΠΑΙΔΙΑ ΧΩΡΙΣΜΕΝΩΝ ΓΟΝΙΩΝ Νο 2
    By boubourina in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 197
    Last Post: 11-06-2009, 19:16
  5. ΠΑΙΔΙΑ ΧΩΡΙΣΜΕΝΩΝ ΓΟΝΙΩΝ
    By boubourina in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 192
    Last Post: 09-02-2009, 14:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •