Πάντα τις καλύτερες επιλογές
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    16

    Πάντα τις καλύτερες επιλογές

    Εδώ και χρόνια με βασανίζει η ίδια εμμονή, θέλω πάντα να ξέρω ότι έχω κάνει την σωστότερη επιλογή.
    Για παραδειγμα:
    Θέλω να πειθω τους άλλους ότι επέλεξα το σωστό σπίτι για να μείνω, το σωστό αυτοκίνητο, τις σωστές σπουδές, τα σωστά ρούχα, το σωστό ξενοδοχείο ή το σωστό εστιατόριο κλπ.

    Η ισχυρογνωμοσυνη μου με έχει οδηγήσει σε πολλές περίεργες διενέξεις με οικογένεια και φίλους (στα καλά καθούμενα), είτε για να υπερασπιστώ τη δική μου επιλογή είτε για να "επιβάλω" μια επιλογή στους άλλους.

    Εκει όμως που η κατάσταση ξεφεύγει είναι όταν δεν έχω διαθέσιμες επιλογές με αποκορύφωμα το εξής περιστατικό:
    Πηγα πρόσφατα ένα 3ημερο με 3 φίλους με το αυτοκίνητο μου το οποίο έτυχε να οδηγώ εγώ και κυριολεκτικά τους το έβγαλα ξινο. Αφού τους είχα πρήξει από καιρό για το ξενοδοχείο (το οποίο με ικανοποίησε οπότε δεν υπήρξε ξέσπασμα), όταν φτάσαμε τους ξαναεπρηξα για το ποια είναι η καλύτερη παραλία της περιοχής. Τις γυρίσαμε όλες βρήκαμε μια μου φάνηκε βρώμικη γκρίνιαζα όλη την ώρα.
    Φεύγουμε και ψάχνουμε για κάποια ταβέρνα να φάμε. Έλα που όλες ήταν άδειες από κόσμο, πράγμα που με ενοχλεί απίστευτα. Αφού περάσαμε έξω από 30 μαγαζιά, δε μου άρεσε κανένα, δεν είχα καμία επιλογή (θεωρητικά) και λέω πάμε να φύγουμε για το ξενοδοχειο όπου έτσι κι έγινε ενώ όλοι με έλεγαν ιδιότροπο (και με το δίκιο τους).

    Ειμαι υπερβολικά ιδιότροπος;
    Πρέπει να χαλαρώσω λίγο αλλά πως;

    Ευχαριστώ

    Αν είμαι σε λάθος thread παρακαλώ αλλάξτε το

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Γιατι εχεισ την αναγκη να πεισεισ τουσ αλλουσ δεν τουσ πειθεισ να ξερεισ αν δουλευουν αποκλειεται να πεισθουν απο ενα ατομο να ξερεισ εκμεταλευεσαι την εικονα που εχουν για σενα που εχτισεσ για λιγα λεπτα ανακουφισησ απο την κριση ηλικιασ που σε εχει πιασει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Και διαλεγεισ αυτουσ που εχουν καλη εικονα για σενα για να εχεισ παρεα αρα μαπα το καρπουζι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Γιατι εχεισ την αναγκη να πεισεισ τουσ αλλουσ δεν τουσ πειθεισ να ξερεισ αν δουλευουν αποκλειεται να πεισθουν απο ενα ατομο να ξερεισ εκμεταλευεσαι την εικονα που εχουν για σενα που εχτισεσ για λιγα λεπτα ανακουφισησ απο την κριση ηλικιασ που σε εχει πιασει
    Κρίση ηλικίας μάλλον δύσκολο γιατί είμαι 21... (σορρυ που δεν την ανέφερα). Σπάνια όλο αυτό να αφορά σοβαρά θέματα, αφορά κυρίως επίκαιρα (όπως το πχ με τις διακοπές).

    Δεν θέλω να το παίξω ανώτερος, απλώς φοβάμαι για το τι θα πουν οι άλλοι αν δεν κάνω τη σωστή επιλογή

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Τι θα πουν κατι παπαριεσ οπωσ λενε παντα γτ αμα τουσ πασ στο σωστο ξενοδοχειο τι θα πουν θα σου πουν μπραβο τι θα σου πουν το μπραβο ειναι μπραβο μαλακα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Similar Threads

  1. Δεν έχω επιλογές?
    By Lemonpie5 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 61
    Last Post: 11-01-2020, 00:39
  2. ποιες θεωρειτε τις χειροτερες-καλυτερες .........
    By Macgyver in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 28-11-2019, 14:50
  3. Πως να Έχεις Καλύτερες και Ποιοτικότερες Σχέσεις με 5 απλά Βήματα (ΒΙΝΤΕΟ)
    By Terry in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 2
    Last Post: 16-09-2016, 19:03
  4. παντα μια καινουργια αρχη κ παντα ενα μπλεξιμο....
    By _kassandra_ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 45
    Last Post: 07-04-2013, 20:37
  5. υγιεινές επιλογές
    By chryssa_ed in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 41
    Last Post: 22-10-2010, 12:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •