solian & akineton
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1

    solian & akineton

    Καλο σας μηνα !

    Μπορει να μου πεις καποιος που παιρνει solian εαν υποχρεωτικο και το akineton μαζι;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    278
    Quote Originally Posted by myrto2019 View Post
    Καλο σας μηνα !

    Μπορει να μου πεις καποιος που παιρνει solian εαν υποχρεωτικο και το akineton μαζι;
    Εγώ παίρνω σολιαν χωρίς ακινετον μαζί.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Το ακίνετον δίνεται συνήθως για κάποιες παρενέργειες των αντιψυχωσικων με συνηθισμένη την ακαθισια που είναι να μη μπορείς να καθίσεις ήρεμη σε ένα σημείο κ να θες να περπατάς συνεχεια ή να κουνάς τα πόδια σου πχ.

  4. #4
    Παιρνεις μονο solian . Ποσο; Ποια ειναι η γνωμη σου για τα θετικα αλλα και τα αρνητικα συμπτωματα; Σ εχει βοηθησει;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    278
    Quote Originally Posted by myrto2019 View Post
    Παιρνεις μονο solian . Ποσο; Ποια ειναι η γνωμη σου για τα θετικα αλλα και τα αρνητικα συμπτωματα; Σ εχει βοηθησει;
    παιδιά εγώ θα μιλήσω όσον αφορά τα αρνητικά συμπτώματα, δεν ξέρω αυτό το χάπι νιώθω
    Ότι μου έχει πάρει τη σκέψη και τα συναισθήματα, δεν αντιδρώ σε τίποτα, νιώθω μονίμως ένα κενό, είμαι σαν κοιμισμένος όλη μέρα. Εχεις κάνεις άλλος παρόμοια συμπτώματα, φτιάχνεις με τον καιρό; να αλλάξω χάπι τι να κάνω δεν θέλω να είμαι άλλο έτσι.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Quote Originally Posted by myrto2019 View Post
    Παιρνεις μονο solian . Ποσο; Ποια ειναι η γνωμη σου για τα θετικα αλλα και τα αρνητικα συμπτωματα; Σ εχει βοηθησει;
    Παίρνω 400mg κ 6mg invega
    Ξεκίνησα με 800 κ 12 αντίστοιχα
    Διάγνωση αποδιοργανωμενη σχιζοφρένεια.

    Με την προσθήκη lamictal περισσότερο για το άγχος είμαι ικανοποιητικά από διάθεση κ κίνητρο.
    Μου πήρε 7 χρόνια να φτάσω σε ένα υποφερτό σημείο κ δεν είχα μεγάλες υποτροπές κ είχα πετύχει κ κλινική ανάρρωση στα 5 χρονια χωρίς έντονα συμπτώματα(remission).
    Το solian είναι από τα πιο ελαφριά αντιψυχωτικά.
    Όσο ελαφρύ κ να είναι ένα αντιψυχωσικο, όλα εχουν παρενέργειες.
    Σε μένα υποχώρησαν σταδιακά κατά την διάρκεια των χρόνων κ με τη δόση συντήρησης.

    Τα αρνητικά είναι μεγάλο κεφάλαιο κ δεν γνωρίζω πως επηρεάζει τον καθένα κ πώς βελτιώνονται. Κ οι επιστήμονες δεν έχουν ξεκάθαρη απάντηση. Σε μένα βελτιώθηκαν.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Quote Originally Posted by txopit View Post
    παιδιά εγώ θα μιλήσω όσον αφορά τα αρνητικά συμπτώματα, δεν ξέρω αυτό το χάπι νιώθω
    Ότι μου έχει πάρει τη σκέψη και τα συναισθήματα, δεν αντιδρώ σε τίποτα, νιώθω μονίμως ένα κενό, είμαι σαν κοιμισμένος όλη μέρα. Εχεις κάνεις άλλος παρόμοια συμπτώματα, φτιάχνεις με τον καιρό; να αλλάξω χάπι τι να κάνω δεν θέλω να είμαι άλλο έτσι.
    Όλοι λίγο πολύ είχαμε παρόμοια συμπτώματα.
    Πχ εγώ στις αρχές ήταν σαν να έχω έναν τοίχο που δεν άφηνε τη σκέψη να περνά.
    Πολλά συμπτώματα να ξέρεις είναι κ της πάθησης. Πχ μειωμένο κίνητρο, απουσία ευχαρίστησης, συγκεντρωσης, χάσιμο ενδιαφερόντων κ.α
    Εύχομαι να σου περάσουν με τον καιρό. Προσπάθησε να κάνεις ότι μπορείς. Θα ξεκινήσεις από τα πιο μικρά πράγματα που άλλοι θεωρούν δεδομένα πχ προσωπική υγιεινή, ξύπνημα, ντύσιμο σιγά σιγά εξόδους μικρές κτλ μικρά βήματα κ συνεπής λήψη φαρμακων κ οποιαδήποτε αλλαγή σε συνεννόηση με τον γιατρό.
    Σταδιακά θα δυναμώνεις αρκεί να μη βολευτεις στην ταμπέλα του αρρώστου.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    3
    Το τί είναι υποχρεωτικό το ξέρει μόνο ο γιατρός που παρακολουθεί τον ασθενή. Κανένα φάρμακο δεν δρα με τον ίδιο ακριβώς τρόπο σε όλους. Ακόμα και στον ίδιο άνθρωπο μπορεί κάτι να βοηθάει τον ένα μήνα και τον άλλο μήνα όχι...
    Και οι συνδοιασμοί φαρμάκων όπως και οι δόσεις τους, βγαίνουν μέσα από την εικόνα του ανθρώπου που πάσχει και από την εμπειρία και γνώση του γιατρού του.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    4
    Ο γιατρός που παρακολουθεί τον ασθενή έχει τη γνώση και την εμπειρία για να προσαρμόσει τη θεραπεία ανάλογα με τις ανάγκες και την αντίδραση του κάθε ατόμου. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να προτείνει διαφορετικά φάρμακα, συνδυασμούς φαρμάκων και δόσεις, ανάλογα με την κατάσταση και την εξέλιξη της νόσου.

    Επιπλέον, οι ανάγκες και οι αντιδράσεις του ασθενή μπορεί να αλλάζουν με την πάροδο του χρόνου ή ανάλογα friday night funkin με άλλους παράγοντες. Είναι σημαντικό να υπάρχει συνεχής επικοινωνία μεταξύ του γιατρού και του ασθενούς, ώστε να εξασφαλίζεται ότι η θεραπεία προσαρμόζεται κατάλληλα και ότι ο ασθενής λαμβάνει τη βέλτιστη δυνατή φροντίδα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    272
    Quote Originally Posted by myrto2019 View Post
    Καλο σας μηνα !

    Μπορει να μου πεις καποιος που παιρνει solian εαν υποχρεωτικο και το akineton μαζι;

    δεν γνωριζω να σου πω με ακριβεια γιατι δεν ειμαι γιατρος,απο την δικη μου εμπειρια παντως σε ιδιωτικη κλινικη που νοσηλευτικα το 2004 δεν μου δωσανε akineton ενω επαιρνα μεγαλη δοση αντιψυχωσικου.
    αν θυμαμαι καλα επαιρνα αλοπεριδολη για το solian αμισουλπριδη δεν ξερω αν το δινουν μαζι και για ποιο λογο
    αν νοιωθεις οτι κατι δεν παει καλα με την αγωγη σου μιλησε με τον γιατρο σου
    το ξερω οτι η κατασταση η οικονομικη ολων μας ειναι δυσκολη αλλα αν χρειαστεις καποιο εξτρα φαρμακο εχε το νου σου και για γεννοσημα,απο οσο ξερω η δραστικη ουσια ειναι παραπλησια ομως περαιτερω λεπτομεριες μπορει να σου δωσει και ο φαρμακοποιος σου

Similar Threads

  1. Solian
    By Konstantinoss in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 32
    Last Post: 29-04-2014, 01:32
  2. akineton k aloperidin
    By interappted in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 2
    Last Post: 18-01-2012, 00:00
  3. adovia (risperidone), akineton, trileptal
    By firefly in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 02-08-2009, 17:02
  4. risperdal, akineton και trileptal.
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 13-07-2009, 12:04
  5. risperdal zoloft akineton
    By deleted_member in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 22-01-2009, 01:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •