Ψυχολόγος? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 42
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    Originally posted by melene
    κοιτα δεν υπαρχει να ξερεις μονο η ψυχαναλυση.υπαρχει και η ψυχοθεραπεια η λεκανικη,γνωσιακη,συμπεριφ οριστικη και ενα σωρο αλλα...
    πρωτα η ψυχαναλυση δεν ειναι οτι σε ρωτανε πραγματα..εσυ κανεις αναδρομη απο την παιδικη σου ηλικια μεχρι σημερα σε πραγματα και καταστασεις οπυ βιωσες.για εμενα δεν ειναι και η καλυτερη μεδοδος.η ψυοθεραπεια εστιαζει απ\'ο,τι εχω καταλαβει μιας και κανω στα τωρινα σου συναισθηματα με γνωμονα το παρελθον και η γνωσιακη συμπεριφοριστικη στο να σου αλλαξει την αντιδραση σε ορισμενα ερεθισματα καθως και σε κανει να εχεις επιγνωση του τι σου συμβαινει.αυτα τωρα εντελως απλα και εκλαικευμενα.
    αν πας σε ψυχιατρο το πιο πιθανο ειναι σε χαπακωσει...θα τον ρωτησεις λοιπον αν συνεργαζεται με καποιον ψυχολογο να σου συστησει η αν σε αναλαμβανει ο ιδιος.
    γενικα να ξερεις οτι η ψυχαναλυση θελει ποοοοοοοοοολυ καιρο και δεν βλεπεις αμεσα αποτελεσματα σε αντιθεση με τη γνωσιακη.για μενα η μεση λυση ειναι η ψυχοθεραπεια
    Συμφωνώ για τη ψυχανάλυση.. Ειδικά σε περιπτώσεις κατάθλιψης σπανιότατα είναι αποτελεσματική, μπορεί και να επιδεινώσει τη κατάσταση. Επίσης διαρκεί πολλά χρόνια και κοστίζει πανάκριβα. Κατα τη γνώμη ειναι κυρίως για αυτογνωσία. Για κατάθλιψη η καλύτερη ψυχοθεραπεία είναι η γνωσιακή - συμπεριφοριστική ή απλά γνωσιακή. Αλλιώς αν νιώθεις πως απλά θες να μιλήσεις (χωρίς να έχεις κάποιο εντοπισμένο πρόβλημα) και οι συμβουλευτικοί ψυχολόγοι είναι κατάλληλοι. Για ψυχοθεραπεία πάντως προσωπικά σου προτείνω γνωσιακή - συμπεριφοριστική.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    συμφωνουμε απολυτα λοιπον.
    εχω εναν φιλο εδω ο οποιος λεει οτι αν κανεις γνωσιακη δε λυνεις το προβλημα αντιθετως αυτο διογκωνεται και μετα απο 20 χρονια που θα εχει γινει τερας δε θα μπορεις να το συμμαζεψεις...
    δεν ξερω τι να του πω.μηπως ξερεις απο ποτε αρχισε να εφαρμοζεται η γνωσιακη-συμπερ.?

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Και οι δύο απόψεις είναι υπερβολικές, κάθε προσεγγιση έχει τα υπέρ και τα κατά της.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by melene
    πολλοι ψυχολογοι ειναι προκατηλλημενοι με τα χαπια και φανταζομαι λογο του οτι δεν μπορουν να τα συνταγογραφησουν.ετσι οι ψυχιατροι με τη διπλη αυτη ιδιοτητα μπορουν να κανουν και τη δουλεια του ψυχολογου απο τη στιγμη βεβαια που το εχουν σπουδασει και αυτο και να κατανοησουν τι συμβαινει με τη χημεια του εγκεφαλου σου και αν χρειαζεσαι χαπια η οχι.
    Διαφωνω: ο σοβαρος ψυχολογος δεν θα ρισκαρει την υγεια του πελάτη ή ακομα κ την πορεια της ψυχοθεραπειας του πελάτη επειδη δεν εχει δικαιωμα συνταγογραφησης.

    Αντιθετα μπορω να πω, πώς δύσκολα εχω ακουσει ψυχιατρους να προτεινουν στους ασθενεις τους την ψυχοθεραπεια.

    Θελω να πιστεύω πώς οι περιπτωσεις που γνωριζω δεν ειναι ενδεικτικες της πραγματικοτητας κ οτι δεν συμβαινει ετσι, αλλα ειναι αρκετες...
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    εμενα μου εχουν επιτεθει 2 ψυχολογοι σοφια που παιρνω χαπια και ο ψυχιατρος μου ηταν αυτος που μου ειπε οτι ειναι απαραιτητο να συμβουλευτω ψυχολογο...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    \'Ενας ψυχίατρος μπορεί άνετα να σου πεί οτι π.χ. η ψυχανάλυση θα μπορούσε να σε βοηθήσει, αν δε είναι και ψαγμένος μπορεί να σε παραπέμψει σε κάποιον ειδικό ή κάποια ψυχαναλυτική εταιρία που ακολουθεί ενα μοντέλο που σου ταιριάζει. Με εμένα έτσι συνέβη...

    Α, κάτι ακόμα - μεγάλο ποσοστό των καλά εκπαιδευμένων ψυχαναλυτών είναι ψυχίατροι. Οπότε το θεωρώ απίθανο να μην συμβαίνει και το αντίστροφο: ένας ψυχίατρος-ψυχαναλυτής να καταλάβει οτι θα μπορούσαν να σε βοηθήσουν τα φάρμακα και να σε παραπεμψει σε έναν άλλον ψυχίατρο.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by melene
    εμενα μου εχουν επιτεθει 2 ψυχολογοι σοφια που παιρνω χαπια και ο ψυχιατρος μου ηταν αυτος που μου ειπε οτι ειναι απαραιτητο να συμβουλευτω ψυχολογο...
    χαιρομαι πολυ, ειλικρινα που το διαβαζω αυτο. Εισαι η πρωτη που το ακουω...μαλλον διαβάζω! Ακομα κ απο το φορουμ αυτο, εχω διαβασει μελη να γραφουν πώς ο ψυχιατρος τους, τους ειπε πώς δεν χρειαζεται να δουν ψυχολογο αφου συντομα θα δουν καλυτερα αποτελεσματα. Εχω διαβασει κ χειροτερα, αλλα δεν θελω να αναφερθω. Κυριως γιατι πιστεύω πώς υπάρχουν κ σοβαροι ψυχιατροι που γνωριζουν τα ορια τους.Ή παραμενουν σ αυτα.

    Ξερεις, αντιστροφα κ ενας ψυχιατρος με την ιδια λογικη αντιτιθεται στην ψυχοθεραπεια με την εννοια της παραμονης του πελάτη του, αποκλειστικα στον ιδιο.

    Παντως, να πω πώς ψυχολογος παραπεμπει κ απο το πρωτο ραντεβου σε ψυχιατρο ή στην πορεια αν χρειαστει ή φυσικα κ καθολου. Ειναι μερος της δουλειας του να \"δει\" αν χρειαζεται, εστω κ σαν πιθανοτητα ελαχιστη.Και ευτυχως το εχω δει να γινεται ακομπλεξάριστα απο ψυχολογους, που γνωριζω ή εχω ακουστα. Ελπιζω τους περισσοτερους.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    αληθεια melene, ρώτησες γιατι σου επιτέθηκαν στο θεμα της φαρμακευτικης αγωγης?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by evath
    Συμφωνώ για τη ψυχανάλυση.. Ειδικά σε περιπτώσεις κατάθλιψης σπανιότατα είναι αποτελεσματική, μπορεί και να επιδεινώσει τη κατάσταση. Επίσης διαρκεί πολλά χρόνια και κοστίζει πανάκριβα. Κατα τη γνώμη ειναι κυρίως για αυτογνωσία. Για κατάθλιψη η καλύτερη ψυχοθεραπεία είναι η γνωσιακή - συμπεριφοριστική ή απλά γνωσιακή. Αλλιώς αν νιώθεις πως απλά θες να μιλήσεις (χωρίς να έχεις κάποιο εντοπισμένο πρόβλημα) και οι συμβουλευτικοί ψυχολόγοι είναι κατάλληλοι. Για ψυχοθεραπεία πάντως προσωπικά σου προτείνω γνωσιακή - συμπεριφοριστική.
    αυτο το οποιο γραφετε για την ψυχαναλυση το εχω ακουσει και εγω κ σε μια περιπτωση μπορω να πω οτι το εβλεπα να συμβαινει.

    Παρολα αυτα υπάρχει ενα τέραστιο \"αλλά\". Πώς ο καθενας μας μπορει να βρει πώς του ταιριάζει καλύτερα κατι, παρα κατι άλλο που ταιριάζει στους περισσοτερους.

    Ετσι, δεν θα εθετα ως βασικοτερο κριτηριο ποια προσέγγιση ακολουθει ο ψυχοθεραπευτης μου, αλλα με το αν νιωθω πώς με καταλαβαινει κ τον καταλαβαινω. Πιο πολυ αυτο θα ειχα ως οδηγο παρα οτι άλλο....συν του οτι βεβαια, βλεπω τις αλλαγες που προσωπικα εχω θεσει ως απαραιτητες για να προχωρησω.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    α μαλιστα εμενα ο ψυχιατρος μου εδωσε το τηλ του ψυχολογου μου και επικοινωνουν συχνα για τη ρυθμιση της αγωγης μου.ισως να ναι και ετσι σοφια,δεν ξερω μιλαω βαση της εμπειριας που ειχα

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    104
    Ποσα παιρνει ενας ψυχολογος για καθε επισκεψη/ραντεβου στο περιπου και ποση ωρα διαρκει αυτη?
    ...βάδιζα άσκοπα χωρίς να ξέρω που πηγαίνω
    σαν κάποιος άνθρωπος που ο κόσμος θεωρεί χαμένο...

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    εξαρταται.
    απο 50\'-60\' .τιμες δεν ξερω να σου πω αν και εγω κατω απο 60ευρ/συνεδρια δεν εχω βρει..

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Να συμπληρωσω σε οσα λεει η Melene, πώς δυστυχως παιζει ρολο κ ο τοπος. Απο οσο εχω ακουσει η Θεσσαλονικη εχει επαγγελματιες με πιο χαμηλες τιμες σε σχεση με Αθηνα. Με την ιδια λογικη πιστευω πώς λειτουργουν και οι αλλες επαρχιακες πολεις, εκτος της Θεσσαλονικης δλδ.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    104
    Aν μεχρι τωρα δεν εχω παει ποτε σε ψυχολογο/ειδικο αυτο ειναι γιατι εχω την ισως και λαθος εντυπωση πως ενας ψυχολογος δεν μπορει να σε βοηθησει περα απο θεωρητικο επιπεδο και οτι θα σου πει καποια τυπικα πραγματα που λεει σε ολους τους πελατες του,και στο τελος θα τσιμπησει το 50αρακι να το βαλει στη τσεπη,θα σου πει ελα να τα ξαναπουμε μετα να δω αν βελτιωθηκες.

    Δεν ειναι τυχαιο αυτο που λενε οτι την ψυχολογια την φτιαχνεις μονος σου. Επισης μου τη δινει η ευκολια με την οποια καποιοι δινουν φαρμακα με αποτελεσμα την εξαρτηση απο αυτα.
    ...βάδιζα άσκοπα χωρίς να ξέρω που πηγαίνω
    σαν κάποιος άνθρωπος που ο κόσμος θεωρεί χαμένο...

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    11
    Το θέμα της ψυχανάλυσης θέλει πολύ προσοχή. Η εκμετάλευση είναι τεράστια.
    Ερώτηση: Τι παραπάνω κάνει ένας ψυχολόγος - ψυχαναλυτής από το να (παριστάνει) ότι ακούει προσεκτικά τον πελάτη του;
    Μα, αυτό, μπορεί να το κάνει κι ένας φίλος ή γνωστός που \"ξέρει να ακούει\"
    Απλά, στην περίπτωση του ψυχολόγου, ο \"Τίτλος\" είναι το δόλωμα

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •