Ψυχολόγος? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 42 of 42
  1. #31
    Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω κάθετα. Και εγώ είχα ακριβώς την ίδια εντύπωση μέχρι την στιγμή που κατάλαβα ότι πρέπει να δω έναν ειδικό. Ο φίλος μπορεί να σε ακούσει, μπορεί να είναι εκεί την ώρα που εσύ τον θες. Αλλά δεν σου δίνει την πραγματική βοήθεια που χρειάζεσαι. Ένας ψυχολόγος σε βάζει στη διαδικασία να μιλήσεις με τον εαυτό σου. Μπορεί να σου ακούγεται τετριμένο, αλλά έτσι είναι. Και πίστεψε με δεν είναι απλό πράγμα ο εσωτερικός διάλογος. Μιλάω από προσωπική εμπειρία. Και εγώ δεν ήθελα να ακούσω για ψυχολόγο. Αλλά πίστεψέ με, ήταν το σωστότερο πράγμα που έκανα. Σίγουρα υπάρχουν επαγγελματίες του είδους που μπορούν να σε κοροιδέψουν και να χρησιμοποιήσουν τον τίτλο του επαγγέλματός τους σαν δόλωμα, αλλά υπάρχουν και σωστοί ψυχολόγοι που δεν \'\'παριστάνουν\'\' απλά ότι σε ακούν.

  2. #32
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    11
    Originally posted by aretiva
    Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω κάθετα. Και εγώ είχα ακριβώς την ίδια εντύπωση μέχρι την στιγμή που κατάλαβα ότι πρέπει να δω έναν ειδικό. Ο φίλος μπορεί να σε ακούσει, μπορεί να είναι εκεί την ώρα που εσύ τον θες. Αλλά δεν σου δίνει την πραγματική βοήθεια που χρειάζεσαι. Ένας ψυχολόγος σε βάζει στη διαδικασία να μιλήσεις με τον εαυτό σου. Μπορεί να σου ακούγεται τετριμένο, αλλά έτσι είναι. Και πίστεψε με δεν είναι απλό πράγμα ο εσωτερικός διάλογος. Μιλάω από προσωπική εμπειρία. Και εγώ δεν ήθελα να ακούσω για ψυχολόγο. Αλλά πίστεψέ με, ήταν το σωστότερο πράγμα που έκανα. Σίγουρα υπάρχουν επαγγελματίες του είδους που μπορούν να σε κοροιδέψουν και να χρησιμοποιήσουν τον τίτλο του επαγγέλματός τους σαν δόλωμα, αλλά υπάρχουν και σωστοί ψυχολόγοι που δεν \'\'παριστάνουν\'\' απλά ότι σε ακούν.
    Ισως ήμουνα λίγο απόλυτος. Σε ευχαριστώ, θα το ξανακοιτάξω.

  3. #33
    η διαφορα αναμεσα σε ενα φιλο και σε ενα ψυχολογο ,
    ειναι οπως αναμεσα σε μια καλη μαγειρισα και σε ενα δασκαλο η δασκαλα μαγειρικης!

    η καλη μαγειρισα , εχει αναλαβει να εφαρμοζει σωστα και επιμελως καποιες συνταγες που εχει μαθει απο την δικη της μητερα η γιαγια , μεταφεροντας την παραδοση απο την μια γεννια στην αλλη ,
    ενω ο δασκαλος [α] της μαγειρικης , αφου μαθει οσεςπερισσοτερες συνταγες μπορει απο μαγειρισες σε ολη τον πλανητη και τις διαφορειτικες κουζινες ,
    κανει μια νεα δημιουργια , κρατωντας ολα οσα πρεπει για τους συγχρονους κανονες της διαιτητικής, εμπλουτιζοντας τα με στοιχεια αγνωστα αλλα απαραιτητα απο αλλους πολιτισμους και κουζινες.....

  4. #34
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    11
    Πολύ ωραίο το παράδειγμα που γράφεις Πάνο. Μόνο μία ένσταση έχω.
    Ο δάσκαλος μαγειρικής θα τα κάνει όλα αυτά, γιατί αυτό είναι το επάγγελμά του. Ζεί από αυτό.
    Θα μάθει τους άλλους να μαγειρεύουν, επειδή θα πληρωθεί γι αυτό.
    Ενώ, η καλή μαγείρισα θα μαγειρέψει για τους άλλους επειδή το απολαμβάνει και την ικανοποιεί.
    Αν και πιο φτωχή σε γνώσεις μαγειρικής, θα προτιμούσα το φαγητό της μαγείρισας...

  5. #35
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Οι πιο καλοί επαγγελματίες όμως Geo_1965, είναι ακριβώς αυτοί που απολαμβάνουν τη δουλειά τους, που παίρνουν ικανοποίηση από αυτή...

  6. #36
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    11
    Και πόσους τέτοιους έχεις συναντήσει στη ζωή σου, Μαρινα? Σε οποιοδήποτε επάγγελμα.
    Εγώ, πάντως, ελάχιστους και μάλιστα σχετικά νέους, στα πρώτα τους βήματα...

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    104
    Εναν εγγυμενα καλο ψυχολογο ψαχνω.

    Βασικα οταν εισαι ανδρας καλυτερα να πας σε ανδρα ψυχολογο και αν εισαι γυναικα σε γυναικα ψυχολογο? Εχει σχεση καθολου αυτο?
    ...βάδιζα άσκοπα χωρίς να ξέρω που πηγαίνω
    σαν κάποιος άνθρωπος που ο κόσμος θεωρεί χαμένο...

  8. #38
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Originally posted by Geo_1965
    Και πόσους τέτοιους έχεις συναντήσει στη ζωή σου, Μαρινα? Σε οποιοδήποτε επάγγελμα.
    Εγώ, πάντως, ελάχιστους και μάλιστα σχετικά νέους, στα πρώτα τους βήματα...
    Πάρα πολλούς Geo_1965. Σε πολλά επαγγέλματα. Πιστεύω καταρχήν ότι για τον καθένα υπάρχουν άνθρωποι που του ταιριάζουν, που συνεννοείται, που μπορεί να έχουν μια αποτελεσματική συνεργασία. Όσο για την απόλαυση και το ενδιαφέρον, αν δω αυτή τη στιγμή στον περίγυρο μου μπορώ να μετρήσω πολλούς ανθρώπους από διάφορα επαγγέλματα που νιώθω πως αγαπούν αυτό που κάνουν, ή αν θες έχουν μεράκι.

    Και όχι, δεν είναι στα πρώτα τους βήματα. Στα πρώτα βήματα είναι το πάθος και ο ενθουσιασμός, λείπει η γνώση και η εμπειρία και αγαπάς μια ιδέα περισσότερο παρά την καθημερινή πρακτική. Στην πορεία έχοντας κατασταλάξει στο τι θέλεις, τι είναι εφικτό και πώς είναι τα πράγματα γύρω σου, μπορείς να αγαπάς και να απολαμβάνεις αυτό που κάνεις με μεγαλύτερη ηρεμία και αποτελεσματικότητα.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    104
    Ψαχνω επιγοντως ψυχολογο-συμβουλο/θεραπευτη,δεν εχω βγαλει ακρη μεχρι τωρα.

    pm me αν εχετε υποψιν σας κανεναν σοβαρο.


    KANEIΣ?
    ...βάδιζα άσκοπα χωρίς να ξέρω που πηγαίνω
    σαν κάποιος άνθρωπος που ο κόσμος θεωρεί χαμένο...

  10. #40
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    17
    Originally posted by pen
    Γεια σας,

    δεν έχω κατάθλιψη, νομίζω ότι έχω περάσει ελαφριάς μορφής κατά καιρούς αλλά τώρα είμαι στη φάση που συνέρχομαι.. Παρόλα αυτά έχω περάσει δύσκολα τελευταία και αισθάνομαι πολύ μόνη μου.. Θα ήθελα να επισκεφτώ έναν ψυχολόγο αλλά ούτε οικονομικά είμαι καλά αυτή τη στιγμή και γι\'αυτό ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε πού θα μπορούσα να παω χωρίς αυτό να μου στοιχίσει πολύ, μένω Αθήνα.
    Ελπίζω να γράφω στο σωστό forum
    Αν και παλιο το μηνυμα σας, τυχαια βρηκα αυτο http://www.helping.gr/A4118F01.el.aspx δεν το εχω ψαξει.

    Στο νοσοκομείο Μετροπόλιταν στην ΑΘήνα κάθε Τετάρτη μετά τις 9 παρέχεται δωρεάν ψυχολογική υποστήριξη συμβουλευτικού χαρακτήρα. Δηλαδή πάει ο παθών και εκεί υπάρχουν ψυχίατροι και τον συμβουλεύουν και μπορούν να πάνε και οι συγγενείς του παθόντος και να συμβουλευτούν τους ειδικούς.

  11. #41
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    27
    μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στη Θεσσαλονίκη ή σε άλλες επαρχιακές πόλεις;;

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    Jason εισαι απο αθηνα?ποιο ειναι το προβλημα σου?

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •