Ψυχολόγος?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 42
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3

    Ψυχολόγος?

    Γεια σας,

    δεν έχω κατάθλιψη, νομίζω ότι έχω περάσει ελαφριάς μορφής κατά καιρούς αλλά τώρα είμαι στη φάση που συνέρχομαι.. Παρόλα αυτά έχω περάσει δύσκολα τελευταία και αισθάνομαι πολύ μόνη μου.. Θα ήθελα να επισκεφτώ έναν ψυχολόγο αλλά ούτε οικονομικά είμαι καλά αυτή τη στιγμή και γι'αυτό ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε πού θα μπορούσα να παω χωρίς αυτό να μου στοιχίσει πολύ, μένω Αθήνα.
    Ελπίζω να γράφω στο σωστό forum

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    21
    μπορείς να πας στο κέντρο ψυχικής υγείας της περιοχής σου κοστίζει 3 ευρώ.πρέπει να κλείσεις ραντεβού.δεν είναι όλα καλά.ρώτησε πρώτα.αυτό το οικονομικό μας δυσκολεύει όλους.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3
    thanks, έχω ακούσει για τα κέντρα ψυχικής υγείας αλλά δεν έχω ιδέα τι παίζει ή πως μπορώ να μάθω αν είναι καλά.. Κι αυτό το οικονομικό είναι μεγάλο μανίκι, παίρνουν ένα σωρό λεφτά οι ψυχολόγοι γμτ..

  4. #4
    υπαρχει το κεντρο ψυχικης υγειας στην καλλιθεα 210.8210222
    νομιζω και στο ικα υπαρχει ψυχολογος

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    104
    Εχει κανεις να προτεινει καποιον ψυχολογο/ειδικο απο ανατολικη(προτιμηση δικη μου) θεσσαλονικη η γενικοτερα, που να ειναι αποδεδειγμενα καλος και οτι βοηθαει πραγματικα? Ψαχνομαι αυτη την περιοδο για να κανω την καταλληλη επιλογη.

    Ακουω προτασεις.
    ...βάδιζα άσκοπα χωρίς να ξέρω που πηγαίνω
    σαν κάποιος άνθρωπος που ο κόσμος θεωρεί χαμένο...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Jason εχω να σου προτεινω αλλα δεν ειναι στην Ανατολικη Θεσσαλονικη. Ειναι κεντρο. Αν θελεις, μπορω να σου στειλω προσωπικο μνμ.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    104
    Δεν εχω προβλημα αν ειναι στο κεντρο.
    ...βάδιζα άσκοπα χωρίς να ξέρω που πηγαίνω
    σαν κάποιος άνθρωπος που ο κόσμος θεωρεί χαμένο...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    10
    Καλησπερα.Αν μπορει καποιος να μου προτεινει καποιον ειδικο (ψυχιατρο ή και ψυχολόγο) για ψυχαναλυση στη Θεσσαλονικη.Καποιον που να βοηθησει πραγματικα και να εμπνεει εμπιστοσυνη.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    104
    Τι ειναι η ψυχαναλυση? Γινεται απο ψυχιατρο η ψυχολογο?
    ...βάδιζα άσκοπα χωρίς να ξέρω που πηγαίνω
    σαν κάποιος άνθρωπος που ο κόσμος θεωρεί χαμένο...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    Originally posted by Jason
    Τι ειναι η ψυχαναλυση? Γινεται απο ψυχιατρο η ψυχολογο?
    μπορει να γινει και απο τους 2.καλυτεροι θεωρουνται οι ψυχιατροι παντως αλλα ειναι σχετικα λιγοι αυτοι που κανουν και ψυχαναλυση.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    104
    Σε ποια περιπτωση γινεται δλδ? Ειναι κατι που το ζητας εσυ απο τον ψυχολογο/ψυχιατρο? Τι ακριβως ειναι δλδ η ψυχαναλυση,σε ρωτανε συγκεκριμενα πραγματα?
    ...βάδιζα άσκοπα χωρίς να ξέρω που πηγαίνω
    σαν κάποιος άνθρωπος που ο κόσμος θεωρεί χαμένο...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    κοιτα δεν υπαρχει να ξερεις μονο η ψυχαναλυση.υπαρχει και η ψυχοθεραπεια η λεκανικη,γνωσιακη,συμπεριφ οριστικη και ενα σωρο αλλα...
    πρωτα η ψυχαναλυση δεν ειναι οτι σε ρωτανε πραγματα..εσυ κανεις αναδρομη απο την παιδικη σου ηλικια μεχρι σημερα σε πραγματα και καταστασεις οπυ βιωσες.για εμενα δεν ειναι και η καλυτερη μεδοδος.η ψυοθεραπεια εστιαζει απ\'ο,τι εχω καταλαβει μιας και κανω στα τωρινα σου συναισθηματα με γνωμονα το παρελθον και η γνωσιακη συμπεριφοριστικη στο να σου αλλαξει την αντιδραση σε ορισμενα ερεθισματα καθως και σε κανει να εχεις επιγνωση του τι σου συμβαινει.αυτα τωρα εντελως απλα και εκλαικευμενα.
    αν πας σε ψυχιατρο το πιο πιθανο ειναι σε χαπακωσει...θα τον ρωτησεις λοιπον αν συνεργαζεται με καποιον ψυχολογο να σου συστησει η αν σε αναλαμβανει ο ιδιος.
    γενικα να ξερεις οτι η ψυχαναλυση θελει ποοοοοοοοοολυ καιρο και δεν βλεπεις αμεσα αποτελεσματα σε αντιθεση με τη γνωσιακη.για μενα η μεση λυση ειναι η ψυχοθεραπεια

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    αν εισαι αθηνα μπορω να σου προτεινω τον δικο μου.η πρωτη επισκεψη ειναι δωρεαν και μπορει να σου λυσει πολλα απο αυτα που ρωτας.συνεργαζεται και με ψυχιατρο και αν κρινει οτι χρηζεις φαρμακευτικης αγωγης θα σε κατευθυνει αναλογα.να ξερεις ομως οτι ολα αυτα κοστιζουν και πολυ μαλιστα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249
    καλημέρα,

    pen στα κέντρα ψυχικής υγείας η διαδικασία είναι απλή. Τηλεφωνείς και κλείνεις ένα ραντεβού κι από κει και πέρα σε καθοδηγούν εκείνοι. Είτε συνεχίζεις εκεί, είτε σε παραπέμπουν κάπου που θα κάνεις κάτι πιο εξειδικευμένο, είτε ό,τι άλλο.

    melene είπες ότι θεωρούνται καλύτεροι οι ψυχίατροι. Γιατί νομίζεις ότι συμβαίνει αυτό;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    πολλοι ψυχολογοι ειναι προκατηλλημενοι με τα χαπια και φανταζομαι λογο του οτι δεν μπορουν να τα συνταγογραφησουν.ετσι οι ψυχιατροι με τη διπλη αυτη ιδιοτητα μπορουν να κανουν και τη δουλεια του ψυχολογου απο τη στιγμη βεβαια που το εχουν σπουδασει και αυτο και να κατανοησουν τι συμβαινει με τη χημεια του εγκεφαλου σου και αν χρειαζεσαι χαπια η οχι.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •