Γιατί σκέφτομαι συνέχεια το παρελθόν;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    davidh
    Guest

    Γιατί σκέφτομαι συνέχεια το παρελθόν;

    Γιατί σκέφτομαι συνέχεια το παρελθόν; Με στοιχειώνει. Συνέχεια αυτό σκέφτομαι.. και δεν μπορώ να προχωρήσω... μηπως επειδή δεν έχω μέλλον; Μήπως είναι άμυνα του οργανισμού;
    Last edited by davidh; 01-08-2020 at 03:51.

  2. #2
    davidh
    Guest
    ........................................

  3. #3

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Είναι κ στοιχείο της πάθησης μας.
    Λίγο ο τεράστιος πόνος κ το φορτίο, λίγο οι ματαιώσεις, τα απωθημένα κ οι ενοχές, η ντροπή καθώς κ το αβέβαιο μέλλον.

    Εγώ σκέφτομαι συνεχώς τι πήγε λάθος, αν μπορούσε να πάει καλύτερα κάτι άλλο στο θέμα εφοδίων όπως σπουδές πχ, να βρω την αιτία γιατί δεν προσπαθούσα στο γυμνάσιο να διαβάζω,μήπως ήταν η κατάθλιψη τότε ή είναι θέμα χαρακτήρα που τα παράτα εύκολα;; Τέτοια φαση
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  5. #5
    xaka10
    Guest
    απαντησε ο serios καλα στην ερωτηση σου.οταν θα εχουμε ενα δυσκολο μελλον ανατρεχουμε στο παρελθον.δυστυχισμενα πλασματα ειμαστε.βλεπω αστεγους στον δρομο με ψυχικα νοσηματα να κυκλοφορουν ρακενδυτοι ατιμελητοι και τα σχετικα και με πιανει θλιψη για τον εαυτο μου αν θα μπορεσω να ανταπεξελθω μονος μου ή να κλειστω σε κανενα ιδρυμα.τρια αντιψυχωτικα παιρνω συν δυο αντικαταθλιπτικα συν ενα σταθεροποιητη διαθεσης.παιρνω πανω απο 10 χαπια την ημερα και καλα δεν ειμαι παιρνω ενα επιδομα απο την προνοια ειμαι 30 ζω με τους γονεις μου και ελπιδα για το μελλον δεν βλεπω.εκοψα και την μοναδικη μου χαρα που ηταν το σεξ με ιεροδουλες λογω κορονοιου γιατι οι κανονικες κοπελες με απορριπτουν οχι γιατι ειμαι ασχημος αλλα λογω της ψυχικης μου παθησης και της εντονης οργης που εκδηλωνω κατα διαστηματα.δεν κανω καταχρησεις πλεον τα εχω κοψει ολα μπαφο τσιγαρο αλκοολ τωρα και το σεξ μονο το φαγητο δεν εχω κοψει γιατι αυτο το παλιοζυπρεξα μου εχει ανοιξει την ορεξη και απο κει που ημουνα 1,87 με 82 κιλα πριν ξεκινησω τα φαρμακα τωρα ειμαι 1,87 με 110 κιλα οποτε αυτα τα φαρμακα με εχουν κανει γουρουνι

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    106
    Γιατί σκέφτεσαι κάτι που ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Τι προσδοκάς από το μέλλον;
    Κάνεις σχέδια;
    Έχεις όνειρα;

    Αν δεν περιμένεις κάτι από το μέλλον που μεταφράζεται σε βήματα στο παρόν, λογικό είναι να κολλάς στο παρελθόν.

  8. #8
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by makaris90 View Post
    απαντησε ο serios καλα στην ερωτηση σου.οταν θα εχουμε ενα δυσκολο μελλον ανατρεχουμε στο παρελθον.δυστυχισμενα πλασματα ειμαστε.βλεπω αστεγους στον δρομο με ψυχικα νοσηματα να κυκλοφορουν ρακενδυτοι ατιμελητοι και τα σχετικα και με πιανει θλιψη για τον εαυτο μου αν θα μπορεσω να ανταπεξελθω μονος μου ή να κλειστω σε κανενα ιδρυμα.τρια αντιψυχωτικα παιρνω συν δυο αντικαταθλιπτικα συν ενα σταθεροποιητη διαθεσης.παιρνω πανω απο 10 χαπια την ημερα και καλα δεν ειμαι παιρνω ενα επιδομα απο την προνοια ειμαι 30 ζω με τους γονεις μου και ελπιδα για το μελλον δεν βλεπω.εκοψα και την μοναδικη μου χαρα που ηταν το σεξ με ιεροδουλες λογω κορονοιου γιατι οι κανονικες κοπελες με απορριπτουν οχι γιατι ειμαι ασχημος αλλα λογω της ψυχικης μου παθησης και της εντονης οργης που εκδηλωνω κατα διαστηματα.δεν κανω καταχρησεις πλεον τα εχω κοψει ολα μπαφο τσιγαρο αλκοολ τωρα και το σεξ μονο το φαγητο δεν εχω κοψει γιατι αυτο το παλιοζυπρεξα μου εχει ανοιξει την ορεξη και απο κει που ημουνα 1,87 με 82 κιλα πριν ξεκινησω τα φαρμακα τωρα ειμαι 1,87 με 110 κιλα οποτε αυτα τα φαρμακα με εχουν κανει γουρουνι
    μια απο τα ιδια φιλε! απλα το λεω οτι υπαρχει γενικως αυτο το κακο να ηρεμησουμε λιγο... και εγω ζυπρεξα παιρνω και απο 85 κιλα εγινα 108... ειχα φτασει τα 120 ......... χεστα........

  9. #9
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by makaris90 View Post
    απαντησε ο serios καλα στην ερωτηση σου.οταν θα εχουμε ενα δυσκολο μελλον ανατρεχουμε στο παρελθον.δυστυχισμενα πλασματα ειμαστε.βλεπω αστεγους στον δρομο με ψυχικα νοσηματα να κυκλοφορουν ρακενδυτοι ατιμελητοι και τα σχετικα και με πιανει θλιψη για τον εαυτο μου αν θα μπορεσω να ανταπεξελθω μονος μου ή να κλειστω σε κανενα ιδρυμα.τρια αντιψυχωτικα παιρνω συν δυο αντικαταθλιπτικα συν ενα σταθεροποιητη διαθεσης.παιρνω πανω απο 10 χαπια την ημερα και καλα δεν ειμαι παιρνω ενα επιδομα απο την προνοια ειμαι 30 ζω με τους γονεις μου και ελπιδα για το μελλον δεν βλεπω.εκοψα και την μοναδικη μου χαρα που ηταν το σεξ με ιεροδουλες λογω κορονοιου γιατι οι κανονικες κοπελες με απορριπτουν οχι γιατι ειμαι ασχημος αλλα λογω της ψυχικης μου παθησης και της εντονης οργης που εκδηλωνω κατα διαστηματα.δεν κανω καταχρησεις πλεον τα εχω κοψει ολα μπαφο τσιγαρο αλκοολ τωρα και το σεξ μονο το φαγητο δεν εχω κοψει γιατι αυτο το παλιοζυπρεξα μου εχει ανοιξει την ορεξη και απο κει που ημουνα 1,87 με 82 κιλα πριν ξεκινησω τα φαρμακα τωρα ειμαι 1,87 με 110 κιλα οποτε αυτα τα φαρμακα με εχουν κανει γουρουνι
    ο πρωτος ψυχιατρος μου ειπε οτι πασχω απο ψυχωτικη συνδρομη... τωρα που αλλαξα ψυχιατρο μου λεει οτι ειμαι οριακος.. επιδομα δεν δικαιουμαι...
    εχω κανει και δυο αποπειρες αυτοκτονιας δηλαδη ηπια δυο κουτια ντεπον. αλλα περισοτερο πραξη απογνωσης ηταν παρα το οτι ηθελα να πεθανω... βεβαια εχω αυτοκτονικες σκεψεις και το αποδιδω στο οτι ειμαι στασιμος και το μυαλο μου δεν σκορπαει... δυστηχως ντρεπομαι που το λεω αλλα εχω την μανα μου και δουλευει στα χωραφια για να μου παιρνει τσιγαρα... οι συγγενεις απειβδησαν να μου στελνουν λεφτα... και ολο γκρινια υπαρχει στο σπιτι.... δεν μπορω να αντεξω αλλο το ψυχολογικο πολεμο που μου ασκουν... να μου πεις να βρω δουλεια.? ουτε κατα διανοια... δεν μπορω... ολοι μου λενε δεν υπαρχει δεν μπορω υπαρχει δεν θελω... αλλα στην περιπτωση μου δεν μπορω. δεν μπορω να το τονισω περισσοτερο. ισως στο μελλον μπορεσω..
    και απο φιλους ειμαι μονος. δεν ψαχνομαι αλλα ολοι οι παλοι φιλοι μου οταν εμαθαν για ψυχοφαρμακα την κοπανησαν...

  10. #10
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    ο πρωτος ψυχιατρος μου ειπε οτι πασχω απο ψυχωτικη συνδρομη... τωρα που αλλαξα ψυχιατρο μου λεει οτι ειμαι οριακος.. επιδομα δεν δικαιουμαι...
    εχω κανει και δυο αποπειρες αυτοκτονιας δηλαδη ηπια δυο κουτια ντεπον. αλλα περισοτερο πραξη απογνωσης ηταν παρα το οτι ηθελα να πεθανω... βεβαια εχω αυτοκτονικες σκεψεις και το αποδιδω στο οτι ειμαι στασιμος και το μυαλο μου δεν σκορπαει... δυστηχως ντρεπομαι που το λεω αλλα εχω την μανα μου και δουλευει στα χωραφια για να μου παιρνει τσιγαρα... οι συγγενεις απειβδησαν να μου στελνουν λεφτα... και ολο γκρινια υπαρχει στο σπιτι.... δεν μπορω να αντεξω αλλο το ψυχολογικο πολεμο που μου ασκουν... να μου πεις να βρω δουλεια.? ουτε κατα διανοια... δεν μπορω... ολοι μου λενε δεν υπαρχει δεν μπορω υπαρχει δεν θελω... αλλα στην περιπτωση μου δεν μπορω. δεν μπορω να το τονισω περισσοτερο. ισως στο μελλον μπορεσω..
    και απο φιλους ειμαι μονος. δεν ψαχνομαι αλλα ολοι οι παλοι φιλοι μου οταν εμαθαν για ψυχοφαρμακα την κοπανησαν...
    ναι ετσι και σε μενα μολις εμαθαν καποιοι οτι παιρνω ψυχοφαρμακα με εγκατελειψαν απο παρεα χωρις να εχει προηγηθει καβγας.το στιγμα ειναι μεγαλο.οσους φιλους εχω ειναι και αυτοι με προβληματα εναν ψυχικα υγιη φιλο δεν εχω

  11. #11
    xaka10
    Guest
    και εγω δεν εχω δουλεψει σχεδον ποτε παρα μοναχα ενα μηνα σε φυτωριο και αυτο με το ζορι.δεν μπορω να βγω ουτε απο το σπιτι μου φοβαμαι οτι με παρακολουθουν και θελουν να μου κανουν κακο.σημερα βγηκα λιγο και ειδα καποιον και νομιζα οτι ειναι απο τη μαφια και με παρακολουθει για να με εξοντωσει.ασε δραμα παιρνω ποσα φαρμακα εκτος του ζυπρεξα και ειμαι χαλια ψυχικα.απο τις 10 το πρωι μεχρι τις 4 το απογευμα το καλοκαιρι δεν βγαινω καθολου λογω ζαλαδας απο τον ηλιο καποιες φορες δεν βγαινω και το απογευμα λογω φοβιας οτι θα μουν κανουν κακο.ζω μια ζωη εφιαλτη

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    κουραγιο παιδια, σιγα σιγα υπομονη, μικρες προσπαθειες και σιγα σιγα αθροιζονται και στο τελος θα φτασεται σε σημειο να μπωρειται να δουλευεται εμενα μου πηρε 5 χρονια να στρωσο απο ψυχωτικη συνδρομη,

  13. #13
    hlias1988
    Guest
    ρε παιδια δεν μπορω να δουλεψω.. μου ερχονται σκεψεις στο μυαλο και δεν μπορω να συγκεντρωθω.... εχω προσπαθησει αλλα δεν τα καταφερα......

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,231
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    ρε παιδια δεν μπορω να δουλεψω.. μου ερχονται σκεψεις στο μυαλο και δεν μπορω να συγκεντρωθω.... εχω προσπαθησει αλλα δεν τα καταφερα......
    Αν εγκλωβιστείς στο δεν μπορώ μην περιμένεις να έχεις εξέλιξη δυστυχώς.

    Προσπάθησέ το ,στην αρχή θα είναι δύσκολο έως ακατόρθωτο ,μετά θα πεισμώσεις και θα τα καταφέρεις!

    Μόνο έτσι θα βρεις διέξοδο σε όλο αυτό που σε βασανίζει ...δυστυχώς η αδράνεια είναι ότι χειρότερο που μπορεί να βυθιστεί κάποιος που αντιμετωπίζει παρόμοια θέματα ....

  15. #15
    hlias1988
    Guest
    marilou δεν μπορω.... δυστηχως θα μεινω ετσι μια ζωη..............
    δεν φταιω εγω που ειμαι αβουλος η τεμπελης... φταινε και οι εξωτερικες καταστασεις...
    οκ θα μου πεις να τις αλλαξω αλλα εχω προσπαθησει δεν αλλαζουν. το μονο που θα ηθελα να αλλαξω ειναι το πως με βλεπουν οι αλλοι... αλλα και αυτο δεν γινετε... αμα γινοταν ισως αλλαζα και εγω και πηγαινα για δουλεια.....

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Γιατί να "πέφτω" συνέχεια?
    By Athina10 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 29
    Last Post: 27-02-2020, 11:12
  2. Γιατί σκέφτομαι τέτοια πράγματα;;;
    By Κύκνος in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 14-11-2016, 22:16
  3. Σκεφτομαι συνεχεια τα ΣΜΝ και γενικα ασθενειες
    By rotoka in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 3
    Last Post: 11-10-2016, 15:00
  4. Γιατι με στήνει συνέχεια?
    By Τάρια in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 29
    Last Post: 28-08-2013, 10:02
  5. Σκέφτομαι συνέχεια:Πως αναπνέω???
    By pak23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 22-11-2012, 17:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •