Σας παρακαλώ μιλήστε μου! Θα κρατήσω αυτό το μόνο θέμα για το νέο μου πρόβλημα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246

    Σας παρακαλώ μιλήστε μου! Θα κρατήσω αυτό το μόνο θέμα για το νέο μου πρόβλημα

    Λοιπον! Το 2018 ήμουν στο μπάνιο και ήθελα να πλύνω το πρόσωπο μου αλλά μου ήρθε μια σκέψη "δεν πρέπει να πλένω πολύ το πρόσωπό μου γιατί μπορεί να μετρήσει ως ψυχανγκασμός και να σπάσω υπόσχεση στον Θεό"

    Δεν θυμάμαι καμία υπόσχεση. Θυμάμαι οτι είχα ψυχαναγκασμούς να πλένω χέρια και πρόσωπο συνέχεια. και να ελέγχω πόρτα και θερμοσίφωνα. και να βγαζω και να βαζω πρίζες. Είχα κάνει μια υπόσχεση σχετικα με όλα αυτά για να νιώσω ελεύθερος. ειχα κουραστει πια. Συγκεκρίμενα, υπόσχεση για το πλύσιμο προσώπου δεν θυμαμαι. το μονο που θυμάμαι είναι αυτή η σκέψη. "Δεν πρέπει να πλυνω ψυχαναγκαστιακ το πρόσωπο μου"

    Ανησυχώ γιατί το 2019, είχα πλύνει ψυχαναγκαστικά το πρόσωπο μου επειδή μου το απαιτούσε ο νέος ψυχαναγκασμος μου. Δεν μπορώ να θυμηθώ την υπόσχεση. Και ανησυχώ γιατι δεν ξέρω αν ήταν Intrusive thoughts ή κανονικότατη προσευχή για υπόσχεση. Ανησυχώ.

  2. #2
    φιλε εχω δει και τα αλλα θεματα σου θες ειδικο χτες, μη το αφηνεις.Ολα αυτα που λες δεν εχουν καμια λογικη.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    7
    Δε θα το εθετα τοσο χοντροκομμενα αλλα ο γιαννης εχει δικιο, αρχικα εχεις μπλεξει παρα πολυ στο μυαλο σου το τι θεωρεις φισιολογικο και τι ψυχαναγκαστικο, χωρις να θελω να κανω διαγνωση μαλλον το ocd σε εχει κανει θρισκοληπτο οποτε οτι υποσχεση εχεις η δεν εχεις κανει στον θεο δεν εχει καμια σημασια επειδη αντιλαμβανεσαι τελειως ιδεολυπτικα το concept του χριστιανισμου. Ο θεος δεν τιμωρει με τον τροπο που φανταζεσαι ιδιως ο χριστιανικος μπορεις αν θες μα διαβασεις και την αγια γραφη αν θες

  4. #4
    Ηρέμησε όλα βρίσκονται στο μυαλό. Ο Θεός δεν παίρνει στα σοβαρά αυτές τις ψυχαγκαστικες υποσχέσεις. Ούτε περιμένει από εσένα να τηρήσεις τέτοιες υποσχέσεις, ούτε από κανένα μας.
    Ούτε αμαρτία είναι προς τον Θεό. Ο Θεός δεν ενεργεί με τέτοιο τρόπο.
    Γνωρίζει ότι βασανίζεσαι, προσπάθησε να μάθεις περισσότερα για Τον Θεό!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ευχαρίστως να σου μιλάμε, αλλά το φόρουμ δρα απλά σαν εκτόνωση και ίσως βοηθητικά, όταν έχεις ήδη ψάξει λύσεις στην πραγματική ζωή, δεν μπορεί να σου λύσει το ψυχιατρικό σου πρόβλημα. Όσο το αφήνεις, σε αφήνει. Δες πόσα θέματα έχεις ανοίξει μέσα σε λίγες ώρες/μέρες! Είναι κρίμα να ταλαιπωριέσαι έτσι, πρέπει να το παλέψεις μαζί με κάποιον ψυχίατρο.

Similar Threads

  1. Μόνο εγώ το παθαίνω αυτό?
    By Γιάννης Βάγιας in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 05-03-2020, 15:58
  2. Παρακαλώ να σβηστεί το θέμα μου
    By whitecandle in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 14
    Last Post: 15-06-2011, 21:36
  3. .. κ να ήταν το μόνο αυτό
    By mstrouf in forum Κακοποίηση
    Replies: 37
    Last Post: 17-07-2008, 21:04
  4. Replies: 10
    Last Post: 06-11-2007, 23:25
  5. ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ
    By kostis in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 44
    Last Post: 16-11-2006, 00:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •