Σκέψεις σχετικά με την κόλαση.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246

    Σκέψεις σχετικά με την κόλαση.

    Χθες, λόγω ενοχλητικών σκέψεων, ο ψυχαναγκασμός μου, μου έλεγε να αλλάξω το όνομα μου στο facebook και με απειλούσε με το θέμα της κόλασης. Ότι δηλαδή, μπορεί να έκανα συμφωνία με τον Θεό να αλλάξω το όνομα μου. Είχα φρικάρει γιατί εμπλεκόταν το θέμα της κόλλασης.
    Δεν ήθελα να το κάνω και λόγω φόβου και άγχους, αυτό δημιούργησε νέες σκέψεις.

    Ocd: Πρέπει να το κάνεις. Πρέπει να αλλάξεις το όνομα σου στο fb γιατί κινδυνεύεις. πρέπει! πρέπει! πρέπει!

    Ενοχλητική Σκέψη: Α, ναί; Τότε, κινδυνεύω και όταν κάνω αυτό (ένα άλλό χόμπυ μου) Τώρα, τι θα γίνει δηλαδή; Δεν θα μπορώ ούτε να κάνω το άλλο χόμπυ μου;

    Όλο αυτό διήρκησε περίπου, 1-2 δευτερόλεπτα. Άργησα, νομίζω, να πω ότι όλα αυτά για το χόμπυ μου, ήταν σκέψεις χωρίς την θέληση μου. Ανησυχώ, γιατί δεν ξέρω αν αυτές οι σκέψεις απευθύνονταν στον Θεό ή σε μένα ή στον ψυχαναγκασμό μου. Φοβάμαι μήπως, μέτρησαν και ότι δεν πρέπει να κάνω το χόμπυ μου. Δεν το ήθελα. Απλά, ο οργανισμός μου αντέδρασε προκλητικά, λόγω πίεσης.

    Επίσης, κάποια στιγμή, λόγω φόβου και πίεσης, ήρθαν στο μυαλό μου εναλλακτίκες τιμωρίες αντί για κόλαση, κάτι τέτοιο. Ήρθαν έτσι, στο άκυρο. Και αυτές περίπου, διήρκησαν 2-3 δευτερόλεπτα. Ανησυχώ γιατί δεν θυμάμαι αν ήταν όντως άκυρες σκέψεις ή ήταν βιαστική προσευχή στον Θεό. Φοβάμαι μήπως ξεχάστηκα και άρχισα να παίζω το παιχνίδι του ψυχαναγκασμού μου με αποτέλεσμα να κάνω προσευχές που δεν θέλω λόγω φόβου. Νομίζω, άργησα να πω στον Θεό ότι όλα αυτά δεν ήταν προσευχές, Ότι όλα ήταν σκέψεις χωρίς την θέληση μου, έντονες μεν αλλά απλά περαστικές στο μυαλό μου. Νομίζω, ήταν σαν να μίλαγα με τον εαυτό μου.

    Άκυρες σκέψεις: μήπως πρέπει να ζητήσω άλλη τιμωρία αντί για την κόλαση? μήπως συμβεί αυτό (αλλη τιμωρία) αντί για την κόλαση?

    Νομίζω κάτι τέτοιο πρέπει να σκέφτηκα. Μπορεί ίσως σε λίγο πιο "τρομακτική" μορφή, χωρίς ερωτηματικά.

    Απλά, αγχώθηκα γιατί δεν θυμάμαι αν όντως ήταν άκυρες σκέψεις και επειδή, άργησα να προσευχηθώ και να πω ότι όλα αυτά ήταν σκέψεις χωρίς την θέλησή μου. Ήταν λες και το μυαλό μου είχε τρελαθεί. Έκανε διάφορες σκέψεις. Δεν μπορούσα να τις ελεγξω νομίζω.
    Last edited by Erudinam; 02-08-2020 at 10:52.

  2. #2
    Να πας σε έναν καλό πνευματικό Ιερέα, να ησυχάσεις. Πήγαινε στο Άγιον Όρος να μείνεις για λίγες μέρες, να μιλήσεις με κάποιους Άγιους ανθρώπους, γέροντες να θεραπευτεις!
    Αυτό είναι το καλύτερο πράγμα που θα μπορούσες να κάνεις για να βοηθήσεις τον εαυτό σου. Θα μπορούσες να πας και μείνεις στην μόνη Αγίου Γρηγορίου. Οι άνθρωποι θα σε φιλοξενήσουν με μεγάλη χαρά, να μιλήσεις με ανθρώπους που ζουν θαυμαστά γεγονότα στην καθημερινότητα τους, που έχουν πλησιάσει περισσότερο από όλους μας Τον Θεό. Να εκφράσεις όλους αυτούς τους λογισμους σου και στο υπογράφω θα γίνεις άλλος άνθρωπος. Πήγαινε να μείνεις μέρες αρκετές.

    Μακάρι να μπορούσα να πήγαινα και εγώ και τι δεν θα δινα για να πάω!

  3. #3
    Κάνε αυτό το μεγάλο βήμα και θα γίνεις άλλος άνθρωπος! Σε παρακαλώ πήγαινε!

  4. #4

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by Hope for better days View Post
    Να πας σε έναν καλό πνευματικό Ιερέα, να ησυχάσεις. Πήγαινε στο Άγιον Όρος να μείνεις για λίγες μέρες, να μιλήσεις με κάποιους Άγιους ανθρώπους, γέροντες να θεραπευτεις!
    Αυτό είναι το καλύτερο πράγμα που θα μπορούσες να κάνεις για να βοηθήσεις τον εαυτό σου. Θα μπορούσες να πας και μείνεις στην μόνη Αγίου Γρηγορίου. Οι άνθρωποι θα σε φιλοξενήσουν με μεγάλη χαρά, να μιλήσεις με ανθρώπους που ζουν θαυμαστά γεγονότα στην καθημερινότητα τους, που έχουν πλησιάσει περισσότερο από όλους μας Τον Θεό. Να εκφράσεις όλους αυτούς τους λογισμους σου και στο υπογράφω θα γίνεις άλλος άνθρωπος. Πήγαινε να μείνεις μέρες αρκετές.

    Μακάρι να μπορούσα να πήγαινα και εγώ και τι δεν θα δινα για να πάω!
    Είναι εύκολο να πας; Δεν έχω πάει αλλά άκουσα ότι πρέπει να κλείσεις καιρό πριν και δεν πρέπει να πας με κάποιον που ξέρει;; Θα με διέφερε και εμένα να πάω!

  6. #6
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Είναι εύκολο να πας; Δεν έχω πάει αλλά άκουσα ότι πρέπει να κλείσεις καιρό πριν και δεν πρέπει να πας με κάποιον που ξέρει;; Θα με διέφερε και εμένα να πάω!
    Και φυσικά είναι εύκολο να πας.
    Ούτε εγώ έχω επισκεφτεί ποτέ το Άγιον Όρος γιατί δεν μου επιτρέπεται, επειδή δεν είμαι άνδρας. Αν χρειάζεται να κλείσεις καιρό πριν, αυτό φυσικά δεν θα είναι εμπόδιο για να πας. Μπορείς να μιλήσεις τηλεφωνικώς με κάποιο τηλέφωνο που θα βρεις διαθέσιμο στο διαδίκτυο και να ρωτήσεις για την διαμονή. Μπορείς επίσης να πάρεις και τηλέφωνο σε κάποια Μοναστήρια (υπάρχουν διαθέσιμα όλα τα τηλέφωνα των Μοναστηριων και Σκητων στο διαδίκτυο) και μάθεις να επίσης πληροφοριες.
    Και μόνος να πας μια χαρά θα τα βρεις, θα είναι η Παναγία μαζί σου. Θα ρωτήσεις και τους μοναχούς εκεί. Όλα είναι εύκολα, αν τα θελήσουμε και για καλό σκοπό. Να πας αδελφέ μου θα έχεις μεγάλη ευλογιά, σου εύχομαι να πας!

    Εμένα το διαδίκτυο με βοήθησε να μάθω πολλά πράγματα για το Άγιον Όρος.
    Επίσης υπαρχει στο διαδίκτυο" Αγιον Όρος Φόρουμ", υπάρχουν διάφορες συζητήσεις, ψάξε για διαμονή αναλογες. Μπορείς να μείνεις σε διάφορα Μοναστήρια και Σκητες και για αρκετό καιρό.
    Last edited by Hope for better days; 02-08-2020 at 15:34.

Similar Threads

  1. ΖΩ ΜΙΑ ΚΟΛΑΣΗ
    By ασπασια in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 1
    Last Post: 18-08-2015, 19:31
  2. Ζω μια κολαση...!!!
    By minaspap in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 17-07-2014, 14:47
  3. Η ζωη μου μια κολαση...!!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 02-09-2013, 22:55
  4. Μια ζωή κόλαση.
    By colaz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 07-07-2012, 03:44
  5. κολαση
    By lola in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 69
    Last Post: 02-01-2010, 16:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •