Θέμα με νερά κλιματιστικου από γείτονα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 25 of 25
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Με σκάλα ή από το μπαλκόνι του γείτονα. Εγώ θα του έλεγα "Γείτονα, κόψε τις μλακίες με τον ψυκτικό και βάλε μία σωλήνα έστω πρόχειρη να κάνουμε τη δουλειά μας κι αν θες μετά ας έρθει να την αλλάξει ο ψυκτικός. Αν δεν μπορείς να το κάνω εγώ να μη χαλάμε και τις καρδιές μας"
    Είμαι ισόγειο και ο γείτονας στον τρίτο. Μόνο ο Μπάτμαν μπορεί να ανέβει. Δεν υπάρχει σωλήνας, ένα σωληνάκι 15-20 εκατοστά από όπου το νερό στάζει σταγόνα σταγόνα μπροστά στο παράθυρο που επαναλαμβάνω είναι στο ύψος του εδάφους. Φωτογραφίες δεν θέλω να ανεβάσω, ούτε βιντεάκι

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν θα κάνεις κάτι χωρίς έγκριση του γείτονα ή έστω των υπόλοιπων της πολυκατοικίας γιατί θα μπεις σε κοκορομαχίες χωρίς λόγο. Δεν είμαι εκεί να σου πω ακριβώς τι θα κάνεις, αλλά σίγουρα πρακτικά γίνεται. Κι ο ψυκτικός τι είναι, ο Μπάτμαν;

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Ο ψυκτικος ειναι τεχνιτης σονια... αυτη ειναι η διαφορα τους.. οπως εβαλε το μηχανημα, θα βαλει και μεγαλυτερο λαστιχο και θα το οδευσει εκει που πρεπει για να μην ενοχλει. Οι επαγγελματικες σκαλες, δεν ειναι αυτες που θα εχει καποιος στην πολυκατοικια..

    το μηχανημα ειναι του γειτονα. Την δικη του αδεια χρειαζεται, οχι της πολυκατοικιας. Το προβλημα ομως ειναι της πολυκατοικιας και οχι προσωπικο του, γι αυτο και ο διαχειριστης δεν θα πρεπε να βγαζει την ουρα του και να το αφηνει στους γειτονες. Στον κοινοχρηστο λιμναζει το νερο...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Τι να σου πω βρε Remedy, υποθέτω είναι θέμα σε τι κύκλο κινείσαι και πως έχεις μάθει υποθέτω κιόλας. Κι εμείς δεν έχουμε κανένα τεχνίτη στην οικογένεια, αλλά και σκάλες και πολλά εργαλεία έχουμε ή βρίσκουμε εύκολα, και τέτοια απλά πράγματα τα φιάχνουμε μόνοι μας.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Τι να σου πω βρε Remedy, υποθέτω είναι θέμα σε τι κύκλο κινείσαι και πως έχεις μάθει υποθέτω κιόλας. Κι εμείς δεν έχουμε κανένα τεχνίτη στην οικογένεια, αλλά και σκάλες και πολλά εργαλεία έχουμε ή βρίσκουμε εύκολα, και τέτοια απλά πράγματα τα φιάχνουμε μόνοι μας.
    Τα κλιματιστικα που ειναι κρεμασμενα στο κενο, θελουν 10 μετρες σκαλες βρε σονια και καποιον να ξερει να τις χρησιμοποιει χωρις να πεφτει.εγω εχω τεχνιτες γι αυτες τις δουλειες, κι ας ξερω τι χρειαζεται. Δεν κανω τον κασκαντερ. Δεν ειναι απλο πραγμα ενα κλιματιστικο κρεμασμενο στα 10 μετρα, ουτε επιτρεπεται ο καθενας να κρεμαστει εκει, ακομα κι αν ξερει τι να κανει, κι εδω ο φιλος μας δεν ξερει τι να κανει, κι ουτε ειναι υποχρεωμενος να ξερει, αλλα ουτε επιτρεπεται να σκαλιζει ξενα μηχανηματα... Ειναι υποχρεωση και ευθυνη του ιδιοκτητη του μηχανηματος να το κανει...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Κοιτα, δεν έχω μεγάλη εμπειρία με πολυκατοικίες κτλ, αλλα έχουμε ένα διαμέρισμα στην Αττική να μένουμε όταν πάμε μία φορά στο τόσο. Κάποια στιγμή υπήρχε πρόβλημα στο σιφώνι από το μπαλκόνι από κάτω, (εμείς στον πέμπτο). Είπαν ότι είναι θέμα όλης της πολυκατοικίας, φέραν έναν μάστορα να κάνει εκτίμηση, είχε τρυπήσει μία σωλήνα και γλύφαν τα νερά το μπαλκόνι από κάτω στον τέταρτο και είχε διαρροή που και το μπαλκόνι το δικό μου φθειρόταν και πέφταν οι σοβάδες και η αποκάτω είχε θέμα. Άντε θα φέρουμε μάστορα, άντε να γίνει συνέλευση να αποφασίσουμε να κοιτάξουν την πρόσοψη γιατί η πολυκατοικία είναι παλιά, άντε έτσι, άντε γιουβέτσι, δεν είχε γίνει τίποτα κανένα χρόνο. Και επειδή η πολυκατοικία είναι και σε κεντρικό δρόμο, αν έπεφτε καμια γωνία από το μπαλκόνι και σκότωνε κανένα άνθρωπο στο τέλος τι θα γινόταν; Πήγα στο τέλος σε έναν με υλικά οικοδομών πιο κάτω που του είχα αγοράσει κι άλλες φορές πράγματα, του ζήτησα να νοικιάσω μια σκάλα γιατί δεν είχα πρόχειρη, πήγα κι ένα δείγμα από τη σωλήνα (δεν ήξερα πόσα φ και τέτοια, δεν είμαι κι υδραυλικός), πήρα μία ίδια,πήρα και κάτι σιλικόνες και τέτοια, είπα στη γιαγιά από κάτω θα έρθω την τάδε μέρα να το φιάξω, πήγα και άλλαξα την σωλήνα να μην έχουμε διαρροή τουλάχιστον, στην πάνω μεριά του μπαλκονιού τη δική μου έφιαξα ένα χαρμάνι και το συμμάζεψα και τους σοβάδες και τα μπογιατίσματα ας τα φιάξουν όποτε δεήσουν. Έπαθε ένα σοκ η γιαγιά στον τέταρτο, νόμιζε θα πάω με κανένα μάστορα, αλλά οκ. Άμα είναι να λιβανίζουμε ένα πράγμα και να μη γίνεται τίποτα, πρέπει να βρούμε μια λύση κι ας μην είναι τέλεια.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Τέλος καλά όλα καλά. Ένα βράδυ εκανα μια τελευταία σύσταση στο γείτονα καθώς έβγαινε από την πολυκατοικία για να βγει βόλτα. Μου είπε ότι έχω δίκιο και αντί να ανέβει στο διαμέρισμα του να σβήσει το κλιματιστικό αφού έτσι και αλλιώς θα έλειπε, ώστε να μην στάζουν τα νερά μπροστά στα παράθυρά μου, συνέχισε την βόλτα του ανενόχλητος.
    Αυτό ήταν. Το επόμενο απόγευμα με τα νερά να στάζουν κάλεσα το 100. Ήρθαν, το είδαν και διαπίστωσαν το σχηματισμό υγρασίας στον τοίχο το οποίο είναι ποινικό αδίκημα, φθορά ξένης ιδιοκτησίας. Πήγα στο τμήμα, πήρα την αναφορά και τους κάλεσαν για σύσταση. Παραδέχθηκαν ότι έχω δίκιο, αλλά για τις επόμενες δύο μέρες τα νερά συνέχισαν να στάζουν. Πήρα τηλέφωνο το υγειονομικό και έκανα καταγγελία και πήρα και αριθμό πρωτοκόλλου. Μου είπαν ότι θα περάσουν μετά το δεκαπενταύγουστο, θα βγάλουν πόρισμα και σε περίπτωση μη συμμόρφωσης το θέμα πάει στην εισαγγελία. Φροντισα να το μάθουν μέσω του διαχειριστή. Το ίδιο βράδυ μετέφερα το στερεοφωνικό στο μπάνιο, ακριβώς από κάτω από την κρεβατοκάμαρα τους, έβαλα στο τέρμα τα μπάσα στο subwoofer, το κόλλησα στον τοίχο, έβαλα στη διαπασών ότι τραγούδι έχει μπάσα, έτσι ...για νανούρισμα. Φυσικά δεν κοιμήθηκαν όλο το βράδυ και κατάλαβαν ότι δεν θα κοιμηθούν ξανά όσο το πρόβλημα συνεχίζεται. Την επόμενη μέρα έφεραν υδραυλικό και το πρόβλημα λύθηκε. Πλέον κοιτάζοντας από το παραθυρο δεν βλέπω να λιμνάζουν νερά μέσα στα μούτρα μου, ούτε κουνούπια να κάνουν πάρτι, ούτε ακούω το ενοχλητικό ήχο από το νερό που στάζει μπροστά μου από ύψος 10 μέτρων.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    α α χαχαχα!!
    πολυ ωραια!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Σεμιναριο κανονικο εδωσες Νικολα, μπραβο... Χαιρομαι πολυ που, εχμ, διευθετηθηκε το θεμα

    Υ.γ και που δεν εγινες σπαϊντερ μαν που μπερδευει τα δυο μετρα με τα δεκα επειδη του το προτεινανε.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν Νικόλα (ελπίζω).

    ΥΓ: Εντάξει ρε oboro, είπα ότι είναι όπως το βλέπει κανείς. Υπάρχουν άνθρωποι που δυσκολεύονται να σφίξουνε μία βίδα κι άλλοι που δεν τους φαίνεται κάτι να ανεβούν στα 10 μέτρα. Προς τι η ειρωνεία;

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Πρόβλημα με γείτονα
    By Deleted-Member09102015 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 11-09-2015, 16:37
  2. Θα πηγαινατε με την κουκλαρα κοπελα του γειτονα-φιλου σας? ειναι ηθικο ? η οχι?
    By giorgos panou in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 17-10-2013, 16:25
  3. σε λιμνάζοντα νερά...
    By mesmerize in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 42
    Last Post: 28-08-2010, 13:03
  4. Τί θέμα??
    By GreenPeyote in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 109
    Last Post: 08-10-2008, 04:27
  5. Λίγη αμφισβήτηση ...για να μην λιμνάζουν τα νερά...
    By insento in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 06-06-2008, 21:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •