Θέμα με νερά κλιματιστικου από γείτονα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710

    Θέμα με νερά κλιματιστικου από γείτονα

    Θέλω τη συμβουλή σας. Μένω σε ισόγειο. Το διαμέρισμα στην πρόσοψη είναι ισόγειο. Ο κήπος βέβαια προχωροντας στο πίσω μέρος της πολυκατοικίας ανηφορίζει οπότε η κουζίνα και το μπάνιο μου εκεί είναι ημιυπόγεια, τα παράθυρα είναι στο ύψος του εδάφους. Το λέμε ημισογειο για παρηγοριά. Εδώ και λίγες μέρες ένας γείτονας από πάνω έχει εγκαταστήσει κλιματιστικό και το νερό από το εξωτερικό σώμα δεν καταλήγει σε σωλήνα αλλά στάζει ακριβώς στο παράθυρο μου. Πέρα από το τουκ τουκ του νερού που είναι φοβερά εκνευριστικο, λιμνάζουν νερά, δεν μπορώ να πάω πίσω να καθαρίσω τα φύλλα και τα χώματα που μαζεύονται από τον αερα, μαζεύονται κουνούπια, υγρασία και αναγκάζομαι να έχω τα παράθυρα κλειστά. Οι συστάσεις απευθείας και μέσω διαχειριστή έχουν πέσει στο κενό. Τί με συμβουλευετε να κάνω? Η καρδιά μου χτυπάει σαν ταμπούρλο

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    για να λυσεις το προβλημα σου νομιμα, πρεπει να κανεις ασφαλιστικα μετρα.
    πριν απο αυτα θα πρεπει να φωναξεις αρκετες φορες την αστυνομια για να καταγραψει το περιστατικο και να του κανει συστασεις.
    μην δοκιμασεις να τους φοβερισεις με απειλες οτι θα φωναξεις την αστυνομια και θα κανεις και ασφαλιστικα.
    φωναξε την μια φορα και μαλλον θα φοβηθουν και θα καταλαβουν. μην ξεχνας
    μπορεις να την φωναζεις οσες φορες υπαρχει το προβλημα ας πουμε καθε μερα για να γινεται η καταγραφη κτλ
    μην ξεχνας οτι ενας παλαβος μπορει και να σε πλακωσει στους μπατσους κτλ . πρεπει να υπαρχει καταγεγραμενο στην αστυνομια οτι δημιουργει προβλημα οχλησεις κτλ κτλ

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Τα νερα φευγουν με σωληνα σε κουβα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Το βρήκα. Αν έρθει η αστυνομία περιορίζεται σε συστάσεις. Βρήκα την ιστοσελίδα του δήμου όπου η υπηρεσία πολεοδομίας έχει σαφείς κανόνες για την υγιεινή και την καθαριότητα σε κοινόχρηστους χώρους πολυκατοικιών. Και η πολεοδομία δεν περιορίζεται σε συστάσεις αλλά σε τσουχτερά πρόστιμα. Αυτό θα κανω

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    ωραια, περιμενουμε νεα!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Θελεις να λυσεις το προβλημα σου ή να τιμωρησεις τον γειτονα;;
    αν θες μονο να του την σπασεις, κανε καταγγελια και περιμενε μετα ποοοτε θα ξεκουνηθει ο δημοσιος υπαλληλος να ερθει να το δει, ποοοτε θα το προχωρησει, ποοοοτε θα βαλει το προστιμο και ααααν ο γειτονας το φιαξει μετα το προστιμο, η σε γραψει.
    αν θελεις να το λυσεις, θα φωναξεις εναν ψυκτικο ή και υδραυλικό, θα κουμπωσει στην αποχετευση του μηχανηματος ενα λαστιχο αποχετευσης που ειτε θα ειναι μακρυ και θα το αφησεις να τρεχει σε ενα φρεατιο που ειναι παραπερα, ειτεε θα το κουμπωσει σε μια αποχετευση ομβριων που ειναι η καλυτερη λυση, ειτε θα το αφησει απλα σε εναν κουβα που λεει κι ο ελις και θα φροντιζεις καθε τοσο να αδειαζεις αυτον τον κουβα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    Θελεις να λυσεις το προβλημα σου ή να τιμωρησεις τον γειτονα;;
    αν θες μονο να του την σπασεις, κανε καταγγελια και περιμενε μετα ποοοτε θα ξεκουνηθει ο δημοσιος υπαλληλος να ερθει να το δει, ποοοτε θα το προχωρησει, ποοοοτε θα βαλει το προστιμο και ααααν ο γειτονας το φιαξει μετα το προστιμο, η σε γραψει.
    αν θελεις να το λυσεις, θα φωναξεις εναν ψυκτικο ή και υδραυλικό, θα κουμπωσει στην αποχετευση του μηχανηματος ενα λαστιχο αποχετευσης που ειτε θα ειναι μακρυ και θα το αφησεις να τρεχει σε ενα φρεατιο που ειναι παραπερα, ειτεε θα το κουμπωσει σε μια αποχετευση ομβριων που ειναι η καλυτερη λυση, ειτε θα το αφησει απλα σε εναν κουβα που λεει κι ο ελις και θα φροντιζεις καθε τοσο να αδειαζεις αυτον τον κουβα
    Εγώ θα τα κάνω όλα αυτά? Λοιπόν άκου, τους το έχω πει πολλές φορές ευγενικά, τους το είπε ο διαχειριστής και μου απάντησαν "εκεί θα πέφτουν τα νερά και άμα σου αρέσει". Δεν ανοίγω το παράθυρο του μπάνιου για να αεριστει ο χώρος επειδή το νερό στάζει στα μούτρα μου. Έχω να κοιμηθώ 2 μέρες από το το τικ τικ του νερού που στάζει ασταμάτητα. Έχω κουνούπια μέσα στο σπίτι μετά από πολύ καιρό. Όποτε ναι, τώρα θα λυθεί το πρόβλημα με τιμωρία αφού δεν γίνεται αλλιώς. Κάλεσα ήδη την πολεοδομία στο δημο, έδειξαν μεγάλη ευαισθητοποίηση, μου είπαν ότι επεμβαίνουν επειδή πρόκειται για ανθυγιεινές συνθήκες και μου έδωσαν μάλιστα το εσωτερικό της κυρίας που ασχολείται με το θέμα να την καλέσω σε ένα μισάωρο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Έτσι πρέπει, τους κακούς γείτονες δεν τους αφήνουμε ανεξέλεγκτους! Καταγγελία! Στις πολυκατοικίες υπάρχουν ΚΑΝΟΝΕΣ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Λοιπόν, πέτυχα το γείτονα και μου είπε ότι καταλαβαίνει το πρόβλημα , ότι δήθεν πήρε τηλέφωνο τον ψυκτικό αλλά δεν ήρθε , και -ακουστε ότι μέχρι να λυθεί το πρόβλημα πρέπει να κάνω υπομονή!!!! Δηλαδή θα στάζει το νερό (δεν τρέχει, σταζει σε σταγόνες) στα μούτρα μου, θα λιμνάζουν τα νερά, θα μένουν στάσιμα, θα μαζεύονται κουνούπια, και θα έχω την αγωνία με όλη την κουβέντα που γίνεται για τα κλιματιστικά, τη νόσο των λεγεωνάριων, τα αεροζόλ και τα σταγονίδια που βρίσκονται κυριολεκτικά μέσα στη μύτη μου! Μιλησα καπάκι στο τηλέφωνο με την αρμόδια στην πολεοδομία και μου είπε να τους δώσω μια τελευταία προειδοποίηση ότι "για το δικό τους καλό, καλύτερα να μην έρθει η πολεοδομία"....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    Λοιπόν, πέτυχα το γείτονα και μου είπε ότι καταλαβαίνει το πρόβλημα , ότι δήθεν πήρε τηλέφωνο τον ψυκτικό αλλά δεν ήρθε , και -ακουστε ότι μέχρι να λυθεί το πρόβλημα πρέπει να κάνω υπομονή!!!! Δηλαδή θα στάζει το νερό (δεν τρέχει, σταζει σε σταγόνες) στα μούτρα μου, θα λιμνάζουν τα νερά, θα μένουν στάσιμα, θα μαζεύονται κουνούπια, και θα έχω την αγωνία με όλη την κουβέντα που γίνεται για τα κλιματιστικά, τη νόσο των λεγεωνάριων, τα αεροζόλ και τα σταγονίδια που βρίσκονται κυριολεκτικά μέσα στη μύτη μου! Μιλησα καπάκι στο τηλέφωνο με την αρμόδια στην πολεοδομία και μου είπε να τους δώσω μια τελευταία προειδοποίηση ότι "για το δικό τους καλό, καλύτερα να μην έρθει η πολεοδομία"....
    Η υπαλληλος, να καθυστερησει ηθελε. Επρεπε να της πεις οτι τους προειδοποιησες για καταγγελια και ειναι αδιαφοροι. Αλλιως θα ερθουν οταν θα εχουν ψοφησει τα κουνουπια. Αυγουστο δεν λειτουργει καμια δημοσια υπηρεσια.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ρε παιδιά συγγνώμη κιόλας, αλλά θέλετε ψυκτικό για να βάλετε μία σωλήνα στο air condition; Δηλαδή θα φωνάξετε υδραυλικό ή ξέρω κι εγώ ποιόν αν θέλετε να συνδέσετε μία σωλήνα με τη βρύση να ποτίζετε τον κήπο; Φωνάζετε ηλεκτρολόγο για να αλλάξει μία λάμπα; Αυτά είναι αστειότητες.
    Είτε θα είναι ήδη συνδεδεμένο σε κάποια σωλήνα που είναι κοντή και συνδέεις άλλη μία στη σωλήνα ή αλλάζεις εξ αρχής με μία μακρύτερη/βάζεις αν δεν έχει, στην έξοδο που έχει το air condition για τα νερά. Όλα έχουν, δεν είναι καμια επιστήμη.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Ρε παιδιά συγγνώμη κιόλας, αλλά θέλετε ψυκτικό για να βάλετε μία σωλήνα στο air condition; Δηλαδή θα φωνάξετε υδραυλικό ή ξέρω κι εγώ ποιόν αν θέλετε να συνδέσετε μία σωλήνα με τη βρύση να ποτίζετε τον κήπο; Φωνάζετε ηλεκτρολόγο για να αλλάξει μία λάμπα; Αυτά είναι αστειότητες.
    Είτε θα είναι ήδη συνδεδεμένο σε κάποια σωλήνα που είναι κοντή και συνδέεις άλλη μία στη σωλήνα ή αλλάζεις εξ αρχής με μία μακρύτερη/βάζεις αν δεν έχει, στην έξοδο που έχει το air condition για τα νερά. Όλα έχουν, δεν είναι καμια επιστήμη.
    προφανως ο γειτονας ειναι απο πανω και το κλιματιστικο ειναι στον εξωτερικο τοιχο, στο κενο. Πως θα ανεβει 4 μετρα αν δεν ξερει καν πως να βαλει ενα λαστιχο στο κλιματιστικο;ασε που δεν εχει το δικαιωμα να επεμβει σε ξενο μηχανημα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Με σκάλα ή από το μπαλκόνι του γείτονα. Εγώ θα του έλεγα "Γείτονα, κόψε τις μλακίες με τον ψυκτικό και βάλε μία σωλήνα έστω πρόχειρη να κάνουμε τη δουλειά μας κι αν θες μετά ας έρθει να την αλλάξει ο ψυκτικός. Αν δεν μπορείς να το κάνω εγώ να μη χαλάμε και τις καρδιές μας"

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Με σκάλα ή από το μπαλκόνι του γείτονα. Εγώ θα του έλεγα "Γείτονα, κόψε τις μλακίες με τον ψυκτικό και βάλε μία σωλήνα έστω πρόχειρη να κάνουμε τη δουλειά μας κι αν θες μετά ας έρθει να την αλλάξει ο ψυκτικός. Αν δεν μπορείς να το κάνω εγώ να μη χαλάμε και τις καρδιές μας"
    Σκαλα 3 και 4 μετρα θα παει να την αγορασει; Ποιο μπαλκονι του γειτονα; Ο γειτονας δεν συνεργαζεται... το μηχανημα δεν ειναι δικο του. Ο γειτονας πρεπει να το κανει.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Φυσικά και ο γείτονας πρέπει να το κάνει, αλλά εγώ θα κοιτούσα να κάνω τη δουλειά μου, όχι πως θα βγω απο πάνω. Δεν χρειάζεται να πάει να αγοράσει σκάλα, ολόκληρη πολυκατοικία από κάποιον θα βρει ή απο κάποιον γνωστό του.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Πρόβλημα με γείτονα
    By Deleted-Member09102015 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 11-09-2015, 16:37
  2. Θα πηγαινατε με την κουκλαρα κοπελα του γειτονα-φιλου σας? ειναι ηθικο ? η οχι?
    By giorgos panou in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 17-10-2013, 16:25
  3. σε λιμνάζοντα νερά...
    By mesmerize in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 42
    Last Post: 28-08-2010, 13:03
  4. Τί θέμα??
    By GreenPeyote in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 109
    Last Post: 08-10-2008, 04:27
  5. Λίγη αμφισβήτηση ...για να μην λιμνάζουν τα νερά...
    By insento in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 06-06-2008, 21:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •