Ανησυχώ μήπως καταράστηκα τον εαυτό μου! Μιλήστε μου! Σας παρακαλώ!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    246

    Ανησυχώ μήπως καταράστηκα τον εαυτό μου! Μιλήστε μου! Σας παρακαλώ!

    Ήμουν χαλαρός και σκεφτόμουν διάφορα. Ξαφνικά, σκέφτηκα στο άκυρο (ΘΑ ΤΟ ΓΡΑΨΩ ΣΕ ΤΡΙΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΓΙΑΤΙ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ)

    ...τότε σκέφτηκε ότι

    αν η τιμωρία απο τον Θεό έγινε, αλίμονο του

    Ήταν απλά μια σκέψη που κράτησε 1 δευτερόλεπτο. Άρχισα να ανησυχώ οτί μπορεί να καταράστηκα τον εαυτό μου χρησιμοποιώντας την λέξη "αλίμονο" μπορεί κάποιος να μου πει τι σημαίνει η λέξη? έχει διάφορες ερμηνείες και ανησυχώ μήπως καταράστηκα τον εαυτό μου γιατί μπορεί κάτι να κρύβει αυτή η λέξη.

    Φοβάμαι μήπως, είναι μια λέξη που προκαλεί δυστυχία.
    Last edited by Erudinam; 02-08-2020 at 19:42.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    26
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 04-08-2020 at 12:00.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Μπορείς να καταραστεις και να βλαστημισεις όσο θες, δεν θα συμβεί απολύτως τίποτα επειδή αυτός που υποτίθεται ότι τα ακούει αυτά υπάρχει μόνο στη φαντασία όσων πιστεύουν. Με τον εαυτό σου μιλάς και μόνο. Βρισκόμαστε στο 2020. Φτάνει με τις δεισιδαιμονίες, τις προκαταλήψεις και τα μυθικά πλάσματα. Απελευθέρωσε το μυαλό σου από αυτά και θα νιώσεις καλύτερα. Ή θα καταπιαστεις με κάτι άλλο. Τουλάχιστον θα έχεις ένα πρόβλημα λιγότερο

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    26
    Ακριβώς οτι λεει ο Νίκος

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by basilakis View Post
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Εντάξει? Τώρα που μίλησες έτσι τον έπεισες; Σε ενοχλουν αυτά που γράφει? Αυτα που σκέφτεται? Επιρρεαζει κάπου την ζωή σου όλο αυτό;
    Σε φόρουμ είσαι.. όχι στο γήπεδο..
    Last edited by Aeon; 04-08-2020 at 12:00.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Erudinam, οι παράλογες σκέψεις σου έχουν να κάνουν με προσπάθεια να κανονίσεις τη μοίρα και ταυτόχρονα με κάτι ενοχικό, για αυτό είπες και σε κάποιο προηγούμενο μήνυμα για κάποια τρομερή τιμωρία που δεν θες να μοιραστείς.
    Η όποια θεότητα έχεις στο μυαλό σου είναι μία προβολή του εαυτού σου κι ένας περισπασμός από το να δουλέψεις με τα πραγματικά σου προβλήματα. Από κάπου ξεκινήσανε όλα αυτά.
    Σου έχω ξαναπεί ότι οι σκέψεις σου είναι παράλογες είτε από θρησκευτική σκοπιά να τις πάρεις (από οποιαδήποτε θρησκευτική σκοπιά) είτε με την κοινή λογική. Αυτό το παζάρι των υποσχέσεων και των τιμωριών, είναι εκδήλωση ψυχικής ασθένειας. Όσο αρνείσαι να το δεις και αρνείσαι να δεις ειδικό, θα ταλαιπωριέσαι με τέτοιες σκέψεις συνεχώς. Εδώ μπορεί να σε μπερδεύουμε χειρότερα τελικά. Άλλος γράφει από την πλευρά του άθεου, άλλος του χριστιανισμού, άλλος έτσι κι άλλος γιουβέτσι, ωστόσο μέσα από ένα φόρουμ, δεν μπορούμε να ξέρουμε τις πεποιθήσεις σου ακριβώς και πως να βρούμε το κουμπί σου, άσε που δεν μας ακούς κιόλας.

    Δεν θέλω να προκαταβάλω καταστάσεις, αλλά που θα σε οδηγήσει όλο αυτό; Σε παλιότερο θέμα σου έγραφες ότι είχες φτάσει σε σημείο μέσω μίας αλυσίδας ψυχαναγκαστικών/παράλογων σκέψεων να πηγαίνεις να γλύφεις πόρτες από εκκλησίες. Σε άλλο ότι είχες κρίση πανικού και ήθελες να τα σπάσεις όλα με αφορμή τσίχλες κολλημένες κάτω από το γραφείο. Ξέρεις στο τέλος που/πως καταλήγουν άνθρωποι που κάνουν τέτοια... Εκεί θέλεις να φτάσεις; Όσο το αφήνεις το πρόβλημα διογκώνεται. Στο ξαναείπα, οι ασθένειες δεν σταματάνε επειδή είναι Αύγουστος, άρα δεν λείπουν και οι γιατροί να απευθυνθείς. Είναι κρίμα να βασανίζεσαι έτσι.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    Με τον εαυτό σου μιλάς και μόνο. Βρισκόμαστε στο 2020. Φτάνει με τις δεισιδαιμονίες, τις προκαταλήψεις και τα μυθικά πλάσματα. Απελευθέρωσε το μυαλό σου από αυτά και θα νιώσεις καλύτερα
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    . Ξέρεις στο τέλος που/πως καταλήγουν άνθρωποι που κάνουν τέτοια... Εκεί θέλεις να φτάσεις; Όσο το αφήνεις το πρόβλημα διογκώνεται. Στο ξαναείπα, οι ασθένειες δεν σταματάνε επειδή είναι Αύγουστος, άρα δεν λείπουν και οι γιατροί να απευθυνθείς. Είναι κρίμα να βασανίζεσαι έτσι.
    Το κάνω quote μπας και καταλάβει πόσο σημαντικό είναι

  8. #8
    Quote Originally Posted by basilakis View Post
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Να εκφράζεσαι σαν άνθρωπος και όχι σαν ανθρωπόμορφο γουρούνι. Οι βλαστήμιες δεν έχουν θέση σε αυτό το φόρουμ, αχρείε!
    Last edited by Aeon; 04-08-2020 at 12:01.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Να εκφράζεσαι σαν άνθρωπος και όχι σαν ανθρωπόμορφο γουρούνι. Οι βλαστήμιες δεν έχουν θέση σε αυτό το φόρουμ, αχρείε!
    Κασσάνδρα γι'αυτό το λόγο θέλω να φύγω και εγώ! Δεν είναι η πρώτη φορά που συνέβη αυτό και η διαχείριση δεν αποκλείει τέτοια μηνύματα!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Κασσάνδρα γι'αυτό το λόγο θέλω να φύγω και εγώ! Δεν είναι η πρώτη φορά που συνέβη αυτό και η διαχείριση δεν αποκλείει τέτοια μηνύματα!!
    Δε χρειάζεται να φύγεις! Δεν το λέω για δικαιολογία, αλλά η διαχείριση δεν μπορεί να είναι πανταχού παρούσα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Αυτα τα λενε στο γηπεδο οι αμαρτωλοι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Δε χρειάζεται να φύγεις! Δεν το λέω για δικαιολογία, αλλά η διαχείριση δεν μπορεί να είναι πανταχού παρούσα
    Αν βρίσω εγώ εσένα παράδειγμα που δεν έχω τίποτα μαζί σου η δώσω το όνομα μιας ψυχιάτρου η την περιοχή της η ακόμα και τηλέφωνο της τι θα κάνει η διαχείριση;;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    θυμιζω οτι η βλαστημια προς τα θεια δεν ειναι ποινικο αδικημα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Αυτα τα λενε στο γηπεδο οι αμαρτωλοι
    Δεν σχολιασα αυτό που είπε για τον Χριστό αλλά το γεγονός ότι εβρισε εδώ..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    θυμιζω οτι η βλαστημια προς τα θεια δεν ειναι ποινικο αδικημα
    Και ο σεβασμός στην πίστη τόσων ανθρώπων πάει περίπατο, δηλαδή εάν εμένα μου την βιδοση και αρχίσω και βρίζω την μάνα του που ποτέ δεν θα έκανα κάτι τέτοιο, ούτε αυτό δεν είναι ποινικό αδίκημα αλλά γιαυτον είναι κάτι ιερό όπως και για τον καθένα οι γονείς του!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Σας παρακαλώ μιλήστε μου! Θα κρατήσω αυτό το μόνο θέμα για το νέο μου πρόβλημα
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 02-08-2020, 09:15
  2. Μιλήστε μου!!!
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 01-08-2020, 13:30
  3. ΜΙΛΗΣΤΕ ΜΟΥ!!!!!!!!!!
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 17-07-2020, 10:58
  4. Μιληστε και λιγο
    By katrinakat in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 0
    Last Post: 13-05-2017, 00:52
  5. Μιλήστε στη γλώσσα των Λύσεων!
    By bee in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 06-12-2007, 17:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •