να πω και εγω το πονο μου...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 93
  1. #1

    να πω και εγω το πονο μου...

    ειχα μια καλη φιλη απο γυμνασιο....κατα καιρους την εχω βοηθησει απειρες φορες μεχρι και σχεση της βρηκα οπου το πανε για γαμο...υπηρξαν τσακωμοι οπως σε ολες τις φιλιες οπου τα βρισκαμε.. στην τελευταια παρεξηγηση θελει να σταματησουμε να κανουμε παρεα.. να μιλαμε και να βγαινουμε ..της ειπα ποσο σημαντικη ειναι για μενα και συγνωμη αν την στενχωρησα..δεν συγκινηθηκε καθολου..απλα δεν θελει... εγω ημουν το κοροιοδο που της τα συγχωρούσα ολα...αν δεν της γνωριζα το παλικαρι δεν θα ειχε σχεση..μεχρι τα 26 της δεν ειχε κανει καμια σχεση ενω προσπαθουσε..δεν ακουσα ουτε ενα ευχαριστω. της βρηκα δυο δουλειες. αυτη για μενα μονο ψυχολογικη υποστηριξη μου εχει προσφερει σημνατικο για μενα λογο του θανατου της μητερας μου.. και δυσκολης περιοδου ανεργειας..αλλα δεν γινεται να τα πεταει ολα για μια παρεξηγηση.. το παλικαρι της ελεγε τ παραπονα του που δουλευε σε πλοιο και εκεινη του λεγε σταματα να μου τα λες νιωθω λες και ειμαι παραπλευρη απωλεια!! και ειναι μαζι της ακομα... και το πανε για γαμο...και σε μενα εχει πει οτι δεν αντεχει να γκρινιαζω για τα θεματα μου...και να τα αναλυει ολα..νιωθω στεναχωρια απο τη συμπεριφορα της...ου ειπε χτες να ερχοταν για ενα καφε σπιτι και τελευται στιγμη μου λεει δεν ερχομαι νιωθω οτι πιεζομαι και εχω δυο μερες πονοκεφλο και καθολου ορεξη..της ειπα οκ αλλα μην δινεις ψευτικες ελπιδες. ειπε ενα σκετο οκ. νταξει σαν να λεει χ.....κα .. τι να κανω νιωθω μεγα΄λη στεναχωρια που εχω για τη φιλη μου..δεν εχω αλλες φιλες...ειχα αφιερωσει χρονο στη συγκεκριμενη...νιωθω κοροιοδο...πως θα διωξω ολη αυτη τη στεναχωρια και τη μοναξια?

  2. #2
    Meditation
    Guest
    Ξέρεις τώρα γιατί το έπαθες αυτό έτσι; επειδή είστε πολλά χρόνια φίλες. Και από μικρή ηλικία κιόλας. Είχες δεθεί μαζί της, και δεν πρόλαβες να δεις τον χαρακτήρα της, οταν είμαστε τόσο νέοι δεν μπαίνουμε στη διαδικασία να ψυχολογησουμε τους φίλους μας ως χαρακτήρες. Σίγουρα εκείνη από παλιότερα, είχε δείξει δείγματα του χαρακτήρα της, ότι ίσως είναι πιο εγωκεντρική και λιγότερο γενναιόδωρη από εσένα, αλλα προτιμήσες να μην τα δεις. Τώρα νιώθεις ότι η ζυγαριά κλίνει προς τα εσένα και ότι έχεις προσφέρει περισσότερα από όσα έχεις λάβει. Πιστεύω πως είναι καλύτερο σε αυτή τη περίπτωση να βάλεις τέλος στη φιλία σας. Ειδικότερα όταν της έχεις μιλήσει και άλλες φορές και δεν την ενδιαφέρουν οι ανάγκες σου ούτε αλλάζει στάση. Μην παρακαλάς κανέναν.Δεν χρειάζεται. Δεν θα σου πω το κλισέ ότι όλοι οι άνθρωποι είναι αχάριστοι και να μην δίνεις σε κανένα.... γιατί πρέπει να έχουμε ελπίδα ότι υπάρχουν και άνθρωποι που εκτιμούν οσα κανουμε για αυτούς. Αυτή τόσα μπορούσε να δώσει και τόσα έδωσε. Αν έδωσες παραπανω και δεν καλύπτονται οι ανάγκες σου γνώρισε νέους φίλους. Πότε δεν είναι αργά.

  3. #3
    σε ευχαριστώ πολύ..απλα ειμαι κλειστος ανθρωπος και περιεργος και πιστευα οτι μονο εκεινη με καταλαβαινε...δεν με ενδιαφερει το ποσα μου εδωσε και με βοηθησε..ολα τα εκτιμαω και οσο μπορει ο καθενας..με ενδιαφερει η τωρινη της σταση..της προσφερα τοσα και καλες στιγμες αλλα και ασχημες και μου φερεται ετσι απο μια παρεξηγηση...

  4. #4
    Meditation
    Guest
    Quote Originally Posted by lonely moon b View Post
    σε ευχαριστώ πολύ..απλα ειμαι κλειστος ανθρωπος και περιεργος και πιστευα οτι μονο εκεινη με καταλαβαινε...δεν με ενδιαφερει το ποσα μου εδωσε και με βοηθησε..ολα τα εκτιμαω και οσο μπορει ο καθενας..με ενδιαφερει η τωρινη της σταση..της προσφερα τοσα και καλες στιγμες αλλα και ασχημες και μου φερεται ετσι απο μια παρεξηγηση...
    Τι συνέβη μεταξύ σας; θες να μας πεις περισσότερα; πιστεύεις ότι είναι μια παρεξήγηση ικανή να τερματίσει τη φιλία σας; τι πρόβλημα υπάρχει;

  5. #5
    απλα θα βρισκομασταν μετα απο καιρο μια μερα. γιατι ειναι συνεχεια τωρα πια με το αγορι της. και ειχε πει οτι θα της ελεγε και η νυχου της να πηγαινε να εφτιαχνε τα νυχια της. και της ειπα αν γινεται να της πει αλλη μερα για να ειμαστε με την ησυχια μας. και ειπε ποια μερα δηλαδη? (δουλευει 2 μερες την εβδδομαδα μονο) και της ειπα αστο μαλλον δεν υπολογιζεις τη φιλια μας..και εκει θυμωσε και λεει της γκρινιαζω για τετοια πραγματα ανουσια... και της ειπα εχουμε καιρο να βρεθουμε να μην κατσουμε με την ησυχια μας? και της ζητησα και συγνωμη.. δεν αλλαζει σταση λεει εχει κουραστει και εχει ξενερωσει δεν θελει ουτε να με βλεπει ουτε να μου μιλαει. γιατι υπηρχαν και συχνα τετοιες παρεξηγησεις και στο παραλθον.. αυτα πανω κατω!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Ότι δίνουμε στους ανθρώπους που είναι δίπλα μας, το δίνουμε επειδή το θέλουμε και όχι για να πάρουμε κάτι πίσω.. Όλα όσα περιγράφεις δείχνουν πως περίμενες να καταλάβει ότι όλα τα χρωστάει σε σένα και πως αν δεν ήσουν εσύ η ζωή της θα ήταν αλλιώς.. Κάπου εκεί χάνεις και το νόημα της φιλίας...
    Απο την στιγμή που έγινε μια παρεξήγηση και εσύ ζήτησες συγνώμη και έδειξες ότι πραγματικά μετανιωσες είναι δική της απόφαση για το τι θα κάνει. Αν θέλει να σε βγάλει τόσο εύκολα από την ζωή της τότε με γεια της με χαρά της..

  7. #7
    απλα λεω για τις βοηθειες που της εχω προσφερει για να τις σκεφτει ωστε να με συγχωρεσει και να κοψει τη κακια της που εχει απεναντι μου. και ναι ειναι ασχημο αυτο που λεω και εγωιστικο γιατι με εχει στεναχωρησει ολο αυτο αλλα αν δεν της γνωριζα το αγορι της δεν θα ειχε καποιον τωρα... δεν θα παντρευοντουσαν.. αυτο δεν το εκτιμαει πια? μηπως εκεινη θεωρουσε δεδομενο οτι θα της εβρισκα καποιον? απλα ειμαι πολυ στεναχωρημενη...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by lonely moon b View Post
    απλα λεω για τις βοηθειες που της εχω προσφερει για να τις σκεφτει ωστε να με συγχωρεσει και να κοψει τη κακια της που εχει απεναντι μου. και ναι ειναι ασχημο αυτο που λεω και εγωιστικο γιατι με εχει στεναχωρησει ολο αυτο αλλα αν δεν της γνωριζα το αγορι της δεν θα ειχε καποιον τωρα... δεν θα παντρευοντουσαν.. αυτο δεν το εκτιμαει πια? μηπως εκεινη θεωρουσε δεδομενο οτι θα της εβρισκα καποιον? απλα ειμαι πολυ στεναχωρημενη...
    Επιλογή του κάθε ανθρώπου αν θα εκτιμήσει αυτό που του προσφέρεις και εσένα επιλογή σου αν θα κρατήσεις ένα άνθρωπο κοντά σου που δεν εκτιμά.. Πάντως με την φράση "την βοήθησα" βάζεις πολύ βάρος στην πλάτη σου και έχεις περισσότερες προσδοκίες από τον άλλον γιαυτό και απογοητευεσαι.
    Αφού δεν εκτιμάει όλα αυτά που της προσφερες γιατί την θες στην ζωή σου;

  9. #9
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Επιλογή του κάθε ανθρώπου αν θα εκτιμήσει αυτό που του προσφέρεις και εσένα επιλογή σου αν θα κρατήσεις ένα άνθρωπο κοντά σου που δεν εκτιμά.. Πάντως με την φράση "την βοήθησα" βάζεις πολύ βάρος στην πλάτη σου και έχεις περισσότερες προσδοκίες από τον άλλον γιαυτό και απογοητευεσαι.
    Αφού δεν εκτιμάει όλα αυτά που της προσφερες γιατί την θες στην ζωή σου;
    επειδη με βοηθησε ψυχολογικα να σταθω στα ποδια μου και το εκτιμησα αυτο... και τωρα με εχει παρει απο κατω.. και την ενιωθα τον ανθρωπο μου... πως ειναι το τραγουδι της disney απο το toy story που λεει when she loved me ετσι νιωθω και εγω τωρα... απλα ενα κενο..και δεν ξερω αν θα βρω αλλο ατομο να το νιωσω τοσο κοντα μου..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by lonely moon b View Post
    επειδη με βοηθησε ψυχολογικα να σταθω στα ποδια μου και το εκτιμησα αυτο... και τωρα με εχει παρει απο κατω.. και την ενιωθα τον ανθρωπο μου... πως ειναι το τραγουδι της disney απο το toy story που λεει when she loved me ετσι νιωθω και εγω τωρα... απλα ενα κενο..και δεν ξερω αν θα βρω αλλο ατομο να το νιωσω τοσο κοντα μου..
    Όντως είναι αυτό; Με αυτά που έγραψες πιο πολύ φοβάσαι την μοναξιά και όχι ότι λυπάσαι που χάνεις ένα φίλο.. Νιώθεις ότι χάνεις τον μοναδικό φίλο που έχεις και θα μείνεις μόνη και όχι το γεγονός θα χάσεις τη συγκεκριμένη κοπέλα.. Αν ίσχυε κάτι άλλο θεωρώ πως στο αρχικό σου μήνυμα θα εγραφες όμορφες στιγμές που είχες μαζί της και όχι όλα αυτά που της προσφερες και δεν εκτίμησε.

  11. #11
    μα στεναχωριεμαι που θα την χασω. και το εχω πει και σε εκεινη να σκεφτουμε τις ομορφες στιγμες που εχουμε ζησει. εδω λεω οτι την ενιωθα ανθρωπο μου.... πως γινεται να μην λυπαμαι που χανω φιλο. αλλα φοβαμαι και τη μοναξια . και τα δυο ειναι μαζι?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Σου δινει κατι την εχεισ φιλη τησ προσφερεισ κατι και ερχεσαι κ τοποθετεισε πιο πανω μετατρεπεισ την σχεση σε σε σχεση εξουσιασ 2 τα προβληματα εδω εσυ τα μετατρεπεισ ολα σε σχεσεισ εξουσιασ κι εκεινη δεν ειναι ιση με σενα τολμησε να την κανεισ ιση να δουμε που θα βγειτε
    Εγω εχω κολλημα με την ισοτητα ουτε αριστεροσ ειμαι ουτε δεξιοσ δεν ψηφιζω αλλα γραφω εδω γυρω στα 10 χρονια οποτε αυτο αναπτυχθηκε η ισοτητα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Ισοτητα στην παροχη πληροφοριασ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by lonely moon b View Post
    μα στεναχωριεμαι που θα την χασω. και το εχω πει και σε εκεινη να σκεφτουμε τις ομορφες στιγμες που εχουμε ζησει. εδω λεω οτι την ενιωθα ανθρωπο μου.... πως γινεται να μην λυπαμαι που χανω φιλο. αλλα φοβαμαι και τη μοναξια . και τα δυο ειναι μαζι?
    Στους ανθρώπους που έχουμε δίπλα μας δίνουμε στιγμές, χρόνο ή οτιδήποτε δικό μας γιατί το θέλουμε και όχι για να μας το δώσουν πίσω. Εσύ περνάς το μήνυμα ότι είναι υποχρεα να συνεχίσετε να κάνετε παρέα αφού ΕΣΎ της βρήκες άντρα, ΕΣΎ της βρήκες δύο δουλειές γιατί ΕΣΎ έκανες τόσα για αυτή. Όταν δίνουμε κάτι μένει εκεί, δεν το θυμόμαστε μετά και λέμε "Α τότε εγώ σου έδωσα αυτό κι αυτό και τώρα με παρατάς".
    Και σε ρωτάω ξανά. Αφού θεωρείς ότι της έδωσες τόσα κι αυτή δεν τα εκτίμησε, της ζήτησες συγνώμη και δεν την δέχτηκε (στην ουσία αυτό έκανε), δείχνει γενικά ότι δεν ενδιαφέρεται για την σχέση σας γιατί την θες στην ζωή σου;

  15. #15
    που κολλαει η ισοτητα και η χεησ εξουσιας? δεν την ειχε και υπηρετρια μου.. φιλη μου ηταν και ειχα τη διαθεση να τη βοηθησω.. απλα εκεινη το θεωρουσε δεδομενο να την βοηθαω. και στο αγορι της παντως δεν ακουσε τα προβληματα του. ηταν ωραιο αυτο να μην δεχεται να ακουει τα προβληματα της για να μην χαλαει η ζαχαρενια της?

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Απλά να πω τον πόνο μου
    By Ele_nitsa in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 32
    Last Post: 26-11-2019, 14:34
  2. Zoloft για τον πόνο
    By Dread in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 11
    Last Post: 02-03-2019, 15:09
  3. κάπου να πω τον πόνο μου!!!
    By Cathy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 20-10-2012, 02:27
  4. Να σας πώ κι εγώ τον πόνο μου???
    By bebe-q in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 24-02-2012, 19:38
  5. Να σας πω τον πονο μου...
    By Junkie in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 12
    Last Post: 16-10-2011, 20:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •