ΧΩΡΙΣΜΟΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1

    ΧΩΡΙΣΜΟΣ

    Καλησπέρα σας, έχω χωρίσει 9 μήνες με την πρώην μου και ακόμη τη σκέφτομαι, με πιάνει μελαγχολία, κλαιω.. Νιώθω πως μου λείπει πολύ. Εκείνη μου είπε τελευταία φορά πριν μερικούς μήνες πως δε θέλει να τα ξανά βρούμε και εγώ ήθελα να σας ρωτήσω πόσο καιρό σας κράτησε η διαδικασία ενός χωρισμού;
    Αισθάνομαι πως δε θα ξαναερωτευτω, γνωρίζω καινούριες κοπέλες και δε μου βγαίνει... Τι να κάνω;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by Balajohk View Post
    Καλησπέρα σας, έχω χωρίσει 9 μήνες με την πρώην μου και ακόμη τη σκέφτομαι, με πιάνει μελαγχολία, κλαιω.. Νιώθω πως μου λείπει πολύ. Εκείνη μου είπε τελευταία φορά πριν μερικούς μήνες πως δε θέλει να τα ξανά βρούμε και εγώ ήθελα να σας ρωτήσω πόσο καιρό σας κράτησε η διαδικασία ενός χωρισμού;
    Αισθάνομαι πως δε θα ξαναερωτευτω, γνωρίζω καινούριες κοπέλες και δε μου βγαίνει... Τι να κάνω;
    εμενα μου ειχε κρατησει εναν χρονο με το ρολοι παντως.
    και δεν ηταν μια συντομη σχεση, αλλα 15 χρονων σχεση.ειχαμε χωρισει απριλιο, ημουν πολυ χαλια για εναν χρονο και μολις μπηκε η επομενη ανοιξη, ενοιωσα σαν καποιος να σηκωσε μια μαρμαρινη πλακα απο πανω μου. ολα φωτιστηκαν κι ενοιωσα μια πηγαια χαρα, εντελως ξαφνικα, χωρις να συμβει κατι ιδιαιτερο.

  3. #3
    Meditation
    Guest
    Και μένα ένα χρόνο για να το ξεπεράσω τελείως. Για ενάμιση χρόνο σχέση. Στους τρεις μήνες ήταν το βαρύ φορτιο μετά το συνειδητοποιείς......... στο 9μηνο ακόμα κάτι σε καίει συχνά πυκνά. Στο χρόνο καταλαγιάζει. Πάρε το χρόνο σου κάθε ανθρώπος το διαχειρίζεται διαφορετικά. Απλά για να τι ξεπεράσεις πρέπει να το τερματίσεις οριστικά. Κυρίως μέσα σου. Να μη τρεφεις ελπίδες

  4. #4
    Μετά από 5 μήνες την ξαναείδα και χαλάστηκα τόσο πολύ.. Την είδα καλά και χαρούμενη και με έπιασε το παράπονο...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Εμένα μου πήρε 10 μήνες περίπου μετά από σχέση 7 χρόνων με την πρώην μου. Και εγώ το έβρισκα δύσκολο να ερωτευτώ ξανά κλπ κλπ. Κάποια στιγμή συνέβη μόνο του. Αρκεί να μην κλειστεις στον εαυτό σου, να είσαι δραστήριος, να βάλεις στόχο να γίνεις καλύτερος σε ότι γουστάρεις. Μετά η αισιοδοξία θα επανέλθει χωρίς να το καταλάβεις.
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  6. #6
    Geodim 7 χρόνια σχέσης ε; και σου πήρε 10 μήνες να την ξεπεράσεις.. Απίστευτο! Εμένα μια με πιάνει μια με αφήνει η στεναχώρια, αλλά σίγουρα τις 10 ημέρες τυυ μήνα θα είμαι πολύ σκατα. Δεν κοιμάμαι καλά ξυπνάω με ένα βάρος στο στήθος κλπ...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    181
    Πιστεύω ότι ο κάθε άνθρωπος χρειάζεται διαφορετικό διάστημα για να αποδεχτεί ένα χωρισμό και να προχωρήσει στη ζωή του. Εκτός του χαρακτήρα παίζει ρόλο και πως έβλεπε τη σχέση ο καθένας. Επίσης, αν κάπου μέσα σου υπάρχει μια κρυφή ελπίδα τότε είναι που δεν θα προχωρήσεις ποτέ. Εσείς γιατί χωρίσατε; Και πως έγινε η κουβέντα για επανασύνδεση;;

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Εξαρταται την ηλικια που εχω και την σχεση που δυαλυεται.αν η σχεση ειχε εντασεις η ειμαστε πολλα χρονια μαζι τοτε δε στεναχωριεμαι.ειχα μια σχεση 7 χρονων που ειχε πολλες εντασεις σ εναν τελευταιο καυγα χωρισαμε.μου πηρε ενα μηνα.δεν εκανε κανενας μας κινηση να τα ξαναβρουμε καταβαθος ξεραμε οτι ειχε σβησει.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    7
    Το κάθε άτομο θέλει το δικό του χρόνο για να ξεπεράσει έναν χωρισμό και αυτο εξαρτάται και από το ποσο ηθελες τον/την πρώην και από το ποσο εχεις αποδεχτεί την όλη κατάσταση και είσαι πρόθυμος να συνεχίσεις τη ζωή σου..το τελευταίο το αναφέρω καθώς και εγω έχοντας περάσει έναν βαρύ χωρισμό μου πηρε αρκετό καιρό να προχωρήσω και απλά καταλαβα πως μεν έφταιγε το οτι αγαπούσα αρκετά τον πρώην μου αλλα και το οτι δεν είχα αποδεχτεί μέσα μου οτι χωρίσαμε και παντα είχα την κρυφή ελπίδα να τα ξαναβρούμε..έτσι ήμουν κλειστή σε προτάσεις, όλοι μου ξίνιζαν και εγω η ίδια δεν έδινα την ευκαιρία σε αλλα άτομα να με πλησιάσουν με αποτέλεσμα να εχω εξιδανικεύσει τον πρώην μου στο μυαλό μου και να κλαιω καθημερινά. Δεν χρειάζεται ούτε να πιεστεις, ούτε να βγεις με άτομα που δεν σου κάνουν το κλικ απλά για να προχωρήσεις αλλα πρέπει να σκεφτείς οτι η ζωή συνεχίζεται, όπως κ πριν 8 χρονια που ζούσες κανονικά χωρίς την πρώην έτσι και τωρα θα συνεχίσεις τη ζωή που ήδη ειχες.

  10. #10
    Meditation
    Guest
    Quote Originally Posted by marakipapad View Post
    Το κάθε άτομο θέλει το δικό του χρόνο για να ξεπεράσει έναν χωρισμό και αυτο εξαρτάται και από το ποσο ηθελες τον/την πρώην και από το ποσο εχεις αποδεχτεί την όλη κατάσταση και είσαι πρόθυμος να συνεχίσεις τη ζωή σου..το τελευταίο το αναφέρω καθώς και εγω έχοντας περάσει έναν βαρύ χωρισμό μου πηρε αρκετό καιρό να προχωρήσω και απλά καταλαβα πως μεν έφταιγε το οτι αγαπούσα αρκετά τον πρώην μου αλλα και το οτι δεν είχα αποδεχτεί μέσα μου οτι χωρίσαμε και παντα είχα την κρυφή ελπίδα να τα ξαναβρούμε..έτσι ήμουν κλειστή σε προτάσεις, όλοι μου ξίνιζαν και εγω η ίδια δεν έδινα την ευκαιρία σε αλλα άτομα να με πλησιάσουν με αποτέλεσμα να εχω εξιδανικεύσει τον πρώην μου στο μυαλό μου και να κλαιω καθημερινά. Δεν χρειάζεται ούτε να πιεστεις, ούτε να βγεις με άτομα που δεν σου κάνουν το κλικ απλά για να προχωρήσεις αλλα πρέπει να σκεφτείς οτι η ζωή συνεχίζεται, όπως κ πριν 8 χρονια που ζούσες κανονικά χωρίς την πρώην έτσι και τωρα θα συνεχίσεις τη ζωή που ήδη ειχες.
    Δεν νομίζω ότι όλοι αυτοί στους όποιος γράφεις απαντήσεις μπορεί να το δουν. Τα θέματα είναι παλιά.

Similar Threads

  1. Χωρισμός: Ναι ή όχι;
    By Evaa in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 29
    Last Post: 22-09-2017, 14:15
  2. Χωρισμος
    By kathrin123 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 21
    Last Post: 18-08-2017, 02:12
  3. Χωρισμος
    By stellaaa in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 48
    Last Post: 10-07-2017, 15:59
  4. χωρισμος
    By eleni 99 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 9
    Last Post: 02-12-2013, 15:23
  5. Χωρισμός
    By Deleted20082014 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 28
    Last Post: 08-10-2011, 01:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •