Μακροχρονη ληψη αντικαταθληπτικων και υπνωτικων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    21

    Μακροχρονη ληψη αντικαταθληπτικων και υπνωτικων


  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    21
    εδω και 10 χρονια παίρνω με μικρές διακοπές ladose lexotanil 3mg kai stilnox. Δεν μπορώ να κοιμηθώ. Εχω πλέον εξάρτηση και δεν με πιάνουν .Εχω απελπιστεί

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    21
    Originally posted by panagiota-papadopoulou
    εδω και 10 χρονια παίρνω με μικρές διακοπές ladose lexotanil 3mg kai stilnox. Δεν μπορώ να κοιμηθώ. Εχω πλέον εξάρτηση και δεν με πιάνουν .Εχω απελπιστεί
    μια από τα ίδια.δεν μπορώ να πω ότι απελπίστηκα.βέβαια η αυπνία δεν παίζεται,σε κουράζει.την ημέρα δεν μπορώ πάντα να ανταποκριθώ.προτιμώ έτσι παρά παλιά που κοιμόμουν πολύ & έπρεπε κάποιος να με ενημερώνει για το τι συμβαίνει γύρω μου.ο γιατρός μου δεν θέλει να μου δώσει & άλλα φάρμακα.ίσως συνηθίσαμε να κοιμόμαστε λίγο.δες το & από αυτή την πλευρά.ξέρω αρκετούς που κοιμούνται λίγο χωρίς να έχουν τα δικά μας θέματα.αν το σκέφτεσαι συνέχεια σε φτάνει στα όρια σου. εγώ το αποδέχτηκα.απλά σου εξήγησα το αντιμετωπίζω αλλιώς.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    17
    Το ladose είναι αντικαταθλιπτικό και δεν προκαλεί εθισμό.
    Το αγχωλυτικό lexotanil και το υπνωτικό stilnox είναι εθιστικά με την έννοια πως μετά από χρόνο (που διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο, δόση με δόση κλπ) ο οργανισμός τα συνηθίζει και άρα χρειάζεται μεγαλύτερες δόσεις. Γι αυτό το λόγο συνταγογραφούνται μόνο για μικρά χρονικά διαστήματα και η διακοπή τους γίνεται σταδιακά ώστε να μην δημιουργούνται παρενέργειες.
    Τουλάχιστον αυτά ξέρω εγώ. Το post σου είναι για μένα αρκετά ασαφές. Έχω την εντύπωση ότι εθιστικά φάρμακα δίνονται μόνο για μικρές περιόδους (όχι δεκαετία). Καταλαβαίνω πολύ καλά την \"απελπισία\" σου (την νοιώθω καθημερινά με άλλα παραπλήσια προβλήματα). Καλύτερα να μιλήσεις με τον γιατρό σου ή να επισκεφτείς τα εξωτερικά ιατρεία κάποιου νοσοκομείου παρά να ακούσεις τον οποιοδήποτε από το forum.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •